Znie to šialene, ale je to fakt. Čínsky Roborock, ktorý stojí za viacerými extrémne zaujímavými produktami pre domácnosti na výstave CES 2025 v Las Vegas predstavil niečo nečakané – robotický vysávač, ktorý vie odpratať ponožky.
A nielen tie, ale prakticky všetko, čo mu leží na podlahe v ceste. Roborock v sérii Saros Z70 je totiž vybavený robotickým ramenom, ktoré vie zdvihnúť a premiestniť drobné veci na podlahe.
Roborock Saros Z70 je tak prvý robotický vysávač na svete, ktorý bude v predaji a ktorý ponúkne robotické rameno na pomoc pri upratovaní. Rameno sa vie pohybovať v piatich osiach okolo celého vysávača, pričom na svojom konci má pinzetový úchyt. Práve tým je schopný zdvíhať predmety z podlahy a presúvať ich na vopred určené miesto, alebo len mimo cesty, tam, kde už stihol podlahu povysávať.
Robot vie aktuálne rozpoznávať iba 4 predmety – ponožky, obuv, pokrčený papier/servítky a uteráky. Ďalšie predmety majú postupne pribúdať formou OTA updatov. Na rozoznávanie slúžia prvky umelej inteligencie a dvojica kamier – jedna vpredu na vysávači, druhá na samotnom ramene. Rameno OmniGrip má nayše aj ďalšie senzory a dokonca aj LED svetlo. Je zároveň vytovrené tak, aby mu nerobilo problém dvíhať predmety s hmotnosťou do 300 gramov. Ťažšie predmety rameno nezdvihne vďaka zabudovanej váhe priamo v ramene.
Roborock Saros Z70 vie pomôcť aj so samotným upratovaním vecí z podlahy. Vďaka rozpoznávaniu predmetov si viete naprogramovať čo má robot s danou vecou urobiť, či má obuv napríklad odniesť do predsiene na koberček, či odpad do smetného koša… Čerešničkou je možnosť ovládať rameno manuálne, takže každú novú návštevu viete zabaviť ukážkou budúcnosti upratovania.
Robot sa v priestore orientuje pomocou nového systému StarSight Autonomous System 2.0 s 3D skenovaním priestoru. Robot rozpoznáva viac ako stovku predmetov, pričom ďalších 50 ho je možné naučiť. Tieto predmety rameno nepoužíva, no využíva ich navigačný systém, aby sa napríklad robot nezasekol v kábli na zemi.
Inou zaujímavosťou je výška robota, len necelých 8 cm. Vďaka tej sa vie dostať aj pod nábytok s nízkymi nožičkami, kde sa bežné cca 9-10 cm vysávače už nedokážu zmestiť. Nech toho nie je málo, bočná rotujúca trojramenná kefka sa vie vysunúť do priestoru mimo vysávača a tak pozmetať prach napríklad v rohoch miestností.
Nebol by to robotický vysávač súčasnosti ak by nemal aj mopovaciu podložku. Tie sú v prípade Roborock Saros Z70 dve, rotujú pre lepšie čistenie podlahy a, samozrejme, v prípade vysávania koberca sa zdvihnú do tela robota, vraj až o 2,2 cm a to aj vďaka tomu, že samotný vysávač sa vie zdivnúť o celý jeden centimeter! V prípade detekcie rohu a okrajov miestnosti sa tiež jedna vie vysunúť do priestoru mimo vysávača na vytretie maximálnej podlahovej plochy.
Roborock sa chváli, že Saros Z70 vie v najvyššom režime vyvinúť sací tlak až 22 000 Pa, no tlak nie je všetko. Každopádne pôjde určite o veľmi výkonný robotický vysávač. Okrem appky je na ovládanie možné využívať aj hlas, vysávač má vlastného hlasového asistenta. V appke je navyše možné sledovať aj domácich miláčikov.
V predaji budú dve verzie Saros Z70. Jedna s veľkou dockovacou stanicou s nádobami na čistú a špinavú vodu a sáčkom na nečistoty z vysávača a druhá verzia bude bez nádob na vodu s priamym pripojením na čistú vodu a odpadovú vodu. V oboch prípadoch sa mopovacie podložky v základni po každom mopovaní prečistia 80°C vodou a následne i vysušia. Lahôdkou je, že mopy sa vedia v docku aj úplne odpojiť a tak môže ísť robotický vysávač iba vysávať.
Cena ani dostupnosť zatiaľ nie je známa. Vzhľadom na výbavu a unikátnosť ale na našom trhu môže byť pokojne vysoko nad 1 500 €.