Na automobilovom festivale Goodwood Festival of Speed sa tento rok predviedol aj autonómny športiak Roborace a celú trasu zvládol na jednotku.
Goodwood Festival of Speed je udalosť, o ktorej vedia hlavne automobiloví fanúšikovia. Od roku 1993 sa koná v britskom West Sussex. Hlavnou náplňou festivalu je predviesť historické vozidlá, ktoré sa zúčastňujú krátkeho závodu na čas.
Tento rok mohli návštevníci okrem tých tradičných áut vidieť aj autonómne. Prvým príkladom bol Ford Mustang z 1965, ktorého autonómnu technológiu vyvíjal Siemens. I napriek tomu, že celá trasa má len 1,86 kilometra, 9 zákrut a spoločnosť predtým celú stopu skenovala a naprogramovala, sa Mustangu veľmi nedarilo. Neraz musel zasahovať aj ľudský šofér, ktorý sa vo vozidle našťastie v tom čase nachádzal.
https://www.facebook.com/festivalofspeed/videos/1894371710606808/
Ďalším autonómnym vozidlom, ktoré na Goodwood Festival of Speed zavítalo je aj Roborace. Už na prvý pohľad pritom bolo vidieť, že do tohto športiaka vkladajú vývojári veľké nádeje. Auto totiž nemalo šoféra, a to aj preto, že Roborace sa má v budúcnosti zúčastňovať na autonómnych pretekoch. A podľa videa to vyzerá tak, že do dokonalosti mu už toľko nechýba.
Auto síce nešlo plnou rýchlosťou (limit bol stanovený na 120 km/h), no trasu zdolalo úspešne, bez kolízie, dvakrát. V plnom nasadení sa Roborace bude spoliehať na štyri 135 kW elektromotory, ktoré dokopy produkujú 500 koní. Maximálna rýchlosť má atakovať hranicu 320 km/h. Váha sa zastavila na 1 350 kilogramoch. Elektromobil za počas testovacej jazdy spoliehal na dáta z množstva senzorov, ktoré okrem iného zahŕňali technológiu LiDAR, GPS aj kamerový systém.O výpočty sa staral procesor Nvidia Drive PX2.
V budúcnosti má byť Roborace ponúkaný závodným tímom. Každé jedno auto bude rovnaké, bude však záležať na šikovnosti programátorov vytvoriť ten najoptimálnejší algoritmus. Pretekov tohto druhu by sme sa mohli dočkať už čoskoro, odohrávať by sa mali na tratiach Formuly E.