Reklama

Režim inkognito vytvára falošný pocit súkromia [pravda alebo mýtus?]

Stanislav Vinc

„V režime inkognito môžete internet prehliadať vo väčšom súkromí“, uvádza vo svojom pomocníkovi Google. Pod slovným spojením „vo väčšom súkromí“ si však môže vybaviť každý niečo iné a pravdou je, že väčšina ľudí funkčnosť tohto režimu mimoriadne preceňuje.

Ak si zapnete režim inkognito, v niektorých prehliadačoch známy ako anonymný režim či okno InPrivate, neznamená to, že o vás stránky, online služby a sprostredkovatelia naďalej nezbierajú tzv. digitálne zlato.

Google približne pred rokom na súde priznal, že vo svojom prehliadači Chrome zbieral dáta o prehliadaní aj v režime inkognito, v ktorom používateľom deklaroval, že môžu internet prehliadať súkromne. V rámci ujednania sporu prisľúbil, že tieto dáta zmaže a žalujúcej strane vyplatil odškodné vo výške 5 miliárd dolárov. Režim inkognito, ani žiadnen podobný režim v inom prehliadači, sa však od vtedy nezmenil. Zmenila sa len formulácia toho, čo režim inkognito použivateľom sľubuje.

Obsah pokračuje pod reklamou

Každý zapína režim inkognito z rôznych dôvodov s rôznymi očakávaniami, akú úroveň súkromia mu táto forma prehliadania internetu ponúkne. Väčšina ľudí očakáva, že ak si po nich niekto sadne k tomu istému počítaču, neuvidí v histórii prehliadania, sťahovania či vyplnených dát nič z toho, čo na internete robili. Toto očakávanie režim inkognito plní do bodky.

V režime inkognito sa do zariadenia neukladá žiadna história prehliadania, súbory cookie, údaje webu ani informácie zadané do formulárov. Znamená to, že vaša aktivita sa nezobrazuje v histórii prehliadača Chrome, takže používatelia toho istého zariadenia vašu aktivitu neuvidia. Weby vás vidia ako nového používateľa a nezistia vašu totožnosť, pokiaľ sa neprihlásite., uvádza ďalej pomocník Google Chrome.

Pozrite si

Oura Ring 4 doháňa zameškané. Ale stále je tu jeden veľký problém

Ak už ale takýto režim zapínate s vidinou, že si v škole, práci či verejnej sieti prehliadnete nejaké stránky bez vedomia niekoho, kto takúto sieť prevádzkuje, žiaľ, musíme vás sklamať. Režim inkognito nevytvára žiadnu ochranu v samotnom prenose dát, do ktorého je možné zo strany správcu siete bežne nahliadnuť. Kto teda sleduje dianie v sieti, môže vidieť, aké zariadenie si prehliada aký obsah na internete, či ste práve v súkromnom režime alebo nie.

Samozrejme, v drvivej väčšine prípadov sa jedná o neoprávnené sledovanie, čo však neznamená, že sa tak v praxi nedeje. Na rozdiel iných krajín sme aspoň v rámci Európskej únie chránení smernicou o súkromí a elektronických komunikáciách (ePrivacy) pred priamym predajom údajov o našom prehliadaní internetu. Poskytovatelia elektronických komunikačných služieb sú povinní zabezpečiť dôvernosť komunikácie, čo znamená, že žiadne údaje o komunikácii (napríklad obsah hovorov, e-mailov, správ, atď.) nemôžu byť sledované, zachytávané alebo spracovávané bez súhlasu užívateľa, s výnimkou právnych dôvodov.

Druhou častou chybou pri používaní takéhoto režimu, je prihlásenie sa do účtu niektorej zo služieb, ktoré majú na zbere dát postavené svoje fungovanie, či už účtu Google alebo účtu niektorej zo sociálnych sietí. Akonáhle ste do takéhoto účtu prihlásení, dáta o prehliadaní sa síce neukladajú do histórie prehliadača, no vašu aktivitu odovzdávate priamo pod vašou identifikáciou technologickým gigantom dobrovoľne.

Režim inkognito teda nie je nijakým podvodom, iba od neho netreba mať prehnané očakávania, sľubovať si od neho čo nedokáže a používať ho nesprávne. Jedná sa v podstate iba o spôsob, ako sa vyhnúť potrebe mazania histórie prehliadania, nič viac a nič menej. Ak vám skutočne záleží na ochrane vášho súkromia, vyhnite sa Wi-Fi sieťam, ktoré nespravujete, používajte prehliadač zameraný na súkromie, obmedzte digitálnym službám zber vašich osobných dát a pozrite sa na ďalšie naše tipy v rubrike Bezpečne na internete.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.