- #Virtuálna a rozšírená realita
- 5 min.
- 2.3.2022
Revolučné metaverzum je za rohom, vyskúšali sme si HTC Viverse
Rannú rozcvičku si dáte v rozšírenej realite, obedňajšiu poradu vo virtuálnej vile na pláži a poobede sa so starkou vyberiete do virtuálnej verzie múzea Louvre. Takto nejak si predstavuje život v metaverze spoločnosť HTC, ktorá preň postavila novú platformu s názvom Viverse. Vyskúšali sme si ho naživo.
O revolučnom metaverze počúvame v posledných mesiacoch z každej strany. Za najväčšieho propagátora tejto technológie je nepochybne Mark Zuckerberg, ktorý metaverzu (angl. metaverse) verí natoľko, že svoju spoločnosť Facebook premenoval na Meta a skôr ako svojim sociálnym sietiam sa aktuálne venuje skôr divízii Reality Labs, ktorá vznikla po akvizícii spoločnosti Oculus.
Priamym konkurentom pre spoločnosť Oculus na spotrebiteľskom poli je nepochybne HTC, ktoré v priebehu rokov prakticky úplne upustilo od vývoja smartfónov a aktuálne investuje takmer všetky svoje zdroje do divízie Vive, ktorá sa zaoberá vývojom headsetov pre virtuálnu a rozšírenú realitu. Po konkurovaní na poli hardvéru sa teraz tieto značky stretnú v metaverze.
Pôvodná myšlienka metaverza hovorí o dokonalom prepojení všetkých virtuálnych platforiem, vďaka čomu by používatelia mali byť schopní slobodne skákať medzi virtuálnymi sociálnymi sieťami, platformami pre online meetingy, prácou, online nakupovaním, virtuálnymi zážitkami a hrami bez ohľadu, kto stojí za ich vývojom.
Do Viverse sa zatiaľ zapojil Beatday – prvá interaktívna holografická hudobná platforma, Engage – virtuálna komunikačná platforma určená na organizáciu živých udalostí, stretnutí a školení a VRChat, ktorý už dlhšiu dobu slúži na stretávanie sa a spoznávanie nových ľudí vo virtuálnych svetoch.
Viverse bude pre používateľov prístupný prostredníctvom headsetov pre virtuálnu a zmiešanú realitu, počítačov, smartfónov i tabletov. Prím však budú hrať VR headsety, ktoré používateľom ponúknu najlepší zážitok.
S platformami ostatných výrobcov Viverse prepojí platforma Vive Connect, ktorá vám umožní preniesť si svojho avatara zo svetov od HTC do ostatných aplikácií a hier. Jeho súčasťou bude aj webový prehliadač prispôsobený pre zmiešanú realitu s podporou Web3, WebXR a WebAssembly. Samozrejmosťou bude aj podpora NFT a kryptomien, na ktorých bude možno postavená celá virtuálna ekonomika v metaverze.
Aktuálne Viverse, ako aj celé metaverzum, pôsobí ako reinkarnácia zabudnutých platforiem Social Life či PlayStation Home, ktoré sa o presun práce, zábavy a vzdelávania do virtuálnej reality pokúšali už pred rokmi. Druhý pokus o realizáciu tejto vízie však znie oveľa sľubnejšie, pod čo sa s veľkou pravdepodobnosťou podpísala aj celosvetová pandémia.
Z práce z domu, online stretnutí a školení či virtuálnych športových tréningov sa v uplynulých dvoch rokoch stal prakticky štandard, ktorý už dnes nikoho neprekvapí. Od vstupu do metaverza nás delí už iba výmena notebookov za headsety. Ako prvé by tak mohli urobiť veľké korporácie.
Propagačné video pre Viverse pôsobí pomerne naivne a prehnane (virtuálna ochutnávka vína? Naozaj?), no aj metaverzum sa podobne ako internet začiatkom 21. storočia potrebuje iba vykryštalizovať a dospieť do podoby, ktorá bude stráviteľná aj pre inú cieľovú skupinu, než len technologických nadšencov.
Na výstavisku Mobile World Congress 2022 v Barcelone sme si mali možnosť vyskúšať naživo demo verziu Viverse, v ktorej sme plynulo skákali z virtuálneho mítingu v priestrannej kancelárii do útulného domčeka na pláži. Znie to banálne, no headsety od HTC sú už dnes natoľko vyspelé, že si na tej virtuálnej terase pri mori dokáže človek medzi mítingmi prekvapivo naozaj dobre oddýchnuť.
Za posledné roky sa navyše okrem rozlíšenia displejov v headsetoch posunulo výrazne vpred aj ich ovládanie. Pri čakaní v rade som mal možnosť pozorovať, ako si ľudia v priebehu niekoľkých sekúnd dokázali okamžite osvojiť ovládanie a pohyb vo Viverse, aj keď očividne držali ovládače VIVE Focus 3 v rukách po prvýkrát v živote.
Metaverzum je aktuálne jedným z najsilnejších „buzzwordov“ nielen na MWC 2022, ale v technologickom svete ako takom. Na rozdiel od mnohých technológií, ktoré sme si mali na výstavisku tento rok a najmä v minulosti možnosť vyskúšať, však táto nepôsobí ako špekulatívna bublina, ktorá čoskoro praskne. Naopak, je len otázkou času, kedy do nej vstúpia aj ďalší giganti.
Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2022 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics Slovakia.