Reklama

Reproduktory TESLA ARS 810 - najmenšie dvojpásmovky

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Mini reproduktory TESLA ARS 810 vyrobené vo Valašskom Meziříčí sú v roku 1974 skvelou alternatívou, ktorá dopĺňa ponuku skôr klasických regálových reproduktorov. Ich miniatúrne rozmery ich predurčujú ako reproduktory do malých izieb, alebo kancelárií, kde sa nevyžaduje až taký veľký hudobný výkon.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Vytvoriť malé dobre hrajúce reproduktory je neľahké, je to večný kompromis, kde fyzika moc nepustí a boj medzi veľkosťou skrinky a rozmerom basového meniča nedopadne vždy úspešne. Aké teda sú najmenšie dvojpásmové reproduktory TESLA?

Rozmerovo sa ocitáme v kategórii najmenších regálových reproduktorov, pozerám sa na niečo, čo sa tvári ako zmenšenina klasickej veľkej regálovky. Na spoločnej fotografii rôznych typov regáloviek je vidieť ten odvážny pomer zmenšenia.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Stále sa musím brániť určitému otcovskému syndrómu, kedy mám potrebu tieto mini reproduktory chrániť pred vonkajším svetom, pred veľkými a zlými reproduktormi, ktoré by na ne mohli žiarliť. Pri snahe o objektívne hodnotenie sa dostavuje aj určitá podmanivá chuť protekcie.

Tlačia na mňa dojemne miniatúrnymi rozmermi skrinky a meničov, ktoré bežne bývajú pri regálovkách vo všetkých ohľadoch oveľa väčšie. Čelný panel je približne vo veľkosti roztvorenej dlane.

Najzaujímavejší je priemer aktívnej plochy membrány basového meniča. Ten má spolu so závesom len 8,8 cm. Tu sa to všetko rozhodne, ak je tento menič malým zázrakom, tak to môže byť skutočne zaujímavé.

Ja samozrejme dobre viem, že miniatúrny basový menič ARZ 369 s obrovským feritovým magnetom je malým zázrakom.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Druhým šikovníčkom tróniacim na čelnom paneli je už legendárny výškový menič ARV 081, ktorý mnoho ľudí ihneď spozná podľa charakteristického eliptického tvaru a červenou farbou zakvapnutého centrálneho šróbiku, ktorý ma v detstve ako rodeného estéta trošku iritoval.

Dnes sa mi naopak páči, ako originálne a chladne je čelný panel posiaty nutným neestetickým zlom v podobe konštrukčných spojovacích dielov, mäkkých dorazov sieťky, upevňovacích cvokov a odtlačkov všemožných razítok.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Estetika čelného panelu pokorne ustupuje technickým nutnostiam a skvelému zvuku. A to je dobre. Drevené krycie rámčeky s tradičnou, na kilometre spoznateľnou vzorovanou priezvučnou tkaninou vedia všetky spomínané drobnosti elegantne prekryť. Skrinka reproduktorov je potiahnutá krásnou orechovou dyhou.

A ako sú na tom zvukovo? Ako testovaciu aparatúru volím rádioprijímač 813A kombinovaný s nízkofrekvenčným zosilňovačom. Vzhľadovo, vekovo aj zvukovo spolu pekne ladia.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Reproduktory pripájam pomocou na pevno vyvedených káblov s úctyhodnou dĺžkou 4,5 metra, a tak je umiestnenie na vhodné miesto hračkou. A ide sa na to. Najprv uberám korekcie a skúšam počúvateľnú hlasitosť.

Veľkú miestnosť s rozmermi 4 x 7 m reproduktory vyplnili hlasnou neskreslenou hudbou až do takej miery, že mi bola hlasitosť nepríjemná. Pri kultivovanej hlasitosti majú až neskutočne krásny zvukový prejav plný basov.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Nedá sa uveriť, že majú vnútorný objem len 3 litre a tak maličký basový menič. Som naozaj veľmi milo prekvapený. Nedostatkom je, že pri vyšších hlasitostiach sa pri basových pasážach basový menič dostáva do svojich limitov a ani jeho inak vysoký zdvih nestačí.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

To sa ale objavuje len pri veľkom pridaní basov, alebo pri vysokej hlasitosti. Pri klasickom komornom počúvaní je všetko v poriadku. Vychutnávam si nádherné papierové výšky. Nezaškodilo by možno trošičku viac stredov.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Mini reproduktory ARS 810 pokladám za vynikajúci výrobok svojej doby. Sú aj dnes vyhľadávané a počúvané nielen z nostalgie, ale najmä pre spomínané prednosti.

Najväčším mínusom tak zostáva len menej estetický vzhľad čelných panelov, ale tie sú kryté rámčekmi, ktoré by tam podľa výrobcu asi mali byť nastálo. Kto ich niekedy dával dolu, dá mi za pravdu, že na to potreboval pár zdatných byvolov.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.