Rusko rozumom nepochopíš. Tak znie názov cestopisnej knihy Borisa Filana a musím s ním len súhlasiť. V tejto krajine som strávil už nejaký ten piatok a neprestáva ma prekvapovať. Rovnako to platí pre jej hlavné mesto – Moskvu.
Do Moskvy sa lieta z Bratislavy pravidelne trikrát do týždňa a spiatočnú letenku viete nájsť už od 56 eur. Ak vás láka iba ruská metropola, vyhraďte si na ňu aspoň 4-5 dní.
Okrem letenky budete potrebovať aj turistické víza, ktoré môžu niektorých cestovateľov odradiť, ale ich vybavenie nie je veľký problém. Ak neletíte cez cestovnú kanceláriu, ktorá väčšinou víza zabezpečuje, na internete nájdete viacero agentúr, ktoré vám víza za poplatok približne 70-100 eur vybavia v priebehu jedného až dvoch týždňov. Prípadne si môžete nájsť hotel, ktorý poskytuje tzv. pozývací list a s ním je vybavenie víz jednoduchšie. Víza na Slovensku vybavuje ruské vízové centrum v Bratislave.
Tretím krokom je ubytovanie. V Rusku bez problémov fungujú stránky ako booking.com či airbnb.com a priemerná cena ubytovania v lacnejšom hoteli v centre Moskvy vychádza na 15-20 eur na noc. Ak už máte letenku, víza aj ubytovanie, môžete sa pustiť do plánovania vášho tripu.
V Moskve je všetko veľké, vzdialenosti sú obrovské a niekedy sa cítite, ako by ste boli v samostatnom štáte, a nie v meste, v ktorom žije okolo 15 miliónov ľudí. Okrem tradičných turistických destinácií ako Červené námestie, Chrám Krista Spasiteľa či Kremeľ ponúka Moskva bohaté parky, z ktorých vás každý očarí svojou atmosférou a jedinečnosťou. Spomeniem napríklad prírodný lesný park Tsaritsyno, park Gorkého so svojím večerným životom či park VDNCh s pamätníkmi všetkých 15 socialistických republík.
V letných mesiacoch sa v parkoch odohrávajú rôzne jarmoky a festivaly a v zime vo väčšine z nich nájdete klziská, ktoré vedú cez celý park. Zaujímavým miestom, kam vyraziť za zlého počasia, je určite obrovské historické nákupné centrum GUM so svojou jedinečnou architektúrou.
Ak máte so sebou ratolesti, nezabudnite sa zastaviť v Centralnom Detskom Magazine, 6-poschodovom hračkárstve, na streche ktorého nájdete rozhľadňu na celé centrum Moskvy.
Ak obľubujete trhy a jarmoky, nevynechajte obrovský blší trh Izmailovski Market, kde okrem klasických suvenírov nájdete všetko, čo vám napadne, keď sa povie Rusko – samovary, busty Lenina či Stalina, a dokonca aj znefunkčnené (dúfajme) zbrane AK-47.
Za nočnou zábavou odporúčam zamieriť do štvrte Arbat, Kitai Gorod, alebo Chistye Prudy, kde sa to barmi a diskotékami len tak hemží. Ak ste skôr milovníkmi múzeí, zavítajte do Múzea kozmonautiky, prípadne do niektorého z múzeí venovaných slávnym ruským spisovateľom.
Dobrodružstvo z Moskvy
Pokiaľ chcete zažiť pravé Rusko, odporúčam vám urobiť si výlet z Moskvy vlakom do niektorého z priľahlých miest. Za zmienku stojí určite mesto Vladimír s priľahlou dedinkou Suzdaľ. Ak máte viac času, môžete sadnúť na rýchlovlak Sapsan a z Moskvy sa vydať do Petrohradu, ktorý si zamilujete pre jeho európsku atmosféru.
Čo ochutnať?
Ruská kuchyňa je asi ako celé Rusko – buď ju milujete, alebo vám nesadne. Pripravte sa na zaujímavé chuťové kombinácie, kde nemôže chýbať majonéza, kôpor a mleté mäso. Z typických ruských šalátov určite odporúčam ochutnať cviklový šalát vinegret a špecialitu v podobe tzv. sleďa pod šubou, majonézový šalát s cviklou, mrkvou a kyslou rybou.
Z hlavných jedál si dajte boršč, ktorý je v skutočnosti ukrajinským jedlom a pelmene, cestovinové taštičky plnené mletým mäsom a poliate maslom, kôprom a smotanou. Môžete tiež vyskúšať ich sladkú verziu vareniki, ktoré sú väčšinou plnené horúcimi višňami.
Po každom jedle nemôže chýbať čierny čaj, ktorý je v Rusku populárnejší, než vodka. Ak si predsa len objednáte vodku, vo väčšine reštaurácií vám prinesú poctivý poldecák a aj tzv. zakusku. Rusi nikdy nepijú vodku len tak, vždy k nej niečo zajedajú – môžu to byť kyslé uhorky, chlieb s kaviárom, alebo pre skutočných fajnšmekrov salo, mastný kúsok slaniny.
Kam sa ísť najesť?
- Varenichnaya no. 1 je populárny retro podnik v štýle socializmu, ktorý nájdete po celej Moskve. Okrem tradičnej ruskej kuchyne si tu vypočujete sovietske skladby či pozriete známe filmy.
- Mu-Mu a Grabli sú klasické „táckarne“ s hotovým jedlom, kde si naberáte to, na čo máte práve chuť. Väčšinu sortimentu tvorí ruská kuchyňa a okrem pelmeňov či boršču tu môžete ochutnať populárne rizoto plov či mäsové špízy – šašliky.
- Korchma Taras Bulba patrí k najobľúbenejším reštauráciám v Moskve, kde nájdete ukrajinské špeciality, živú hudbu a čašníkov v tradičných kostýmoch.
- Café Pushkin je reštaurácia a kaviareň zameraná najmä na vizuálny zážitok. Jedno z najluxusnejších a najkrajších miest v Moskve, kde za koláč zaplatíte približne 10 eur, no nebudete to vôbec ľutovať. Ten orgazmus pre oči a chuťové bunky stojí za to.
Na čo si dať pozor!
Tak, ako v každom veľkomeste, aj tu platí, že si dávajte pozor na osobné veci. V meste žije 15 miliónov ľudí a keď idete v preplnenom metre, je dobré byť ostražitý.
Cestovanie po Moskve do veľkej miery závisí od počasia. V zime tu teplomer zvykne ukazovať teplotu od -5 do -25 stupňov, takže dlhé prechádzky po vonku nie sú vždy príjemné. Pred cestou si radšej pozrite predpoveď, pretože sneh sa niekedy zvykne objaviť aj v júni.
Fun fact
V Moskve žije podľa oficiálnych údajov okolo 12,5 milióna obyvateľov. Oveľa častejšie sa však stretneme s neoficiálnymi číslami, ktoré zahŕňajú aj nelegálnych prisťahovalcov a vtedy sa hovorí o počte 15 až 20 miliónov, čo je 3 až 4-krát viac, než je počet obyvateľov Slovenska.
Tech tipy
Určite si nainštalujte aplikáciu Yandex Metro, ktorá ponúka prehľadnú mapu moskovského metra a ktorá vám vypočíta, ako sa kde dostať. V Moskve funguje bez problémov aj Uber, ktorý ponúka relatívne nízke ceny. Ruskou alternatívou aplikácie je Yandex Taxi. V Moskve sa oplatí aj SIM karta so 4G internetom, ktorá vás bude stáť približne 8 eur.