Kanadská firma D-Wave Systems vyrábajúca kvantové počítače oznámila, že vyvinula najvýkonnejší kvantový čip obsahujúci 2 048 qubitov (kvantových bitov). Ide o dvojnásobok kapacity doterajšieho najvýkonnejšieho systému z jej produkcie.
Čip by mal byť dostupný na budúci rok a firma si od neho sľubuje upevnenie svojej čelnej pozície na trhu kvantových počítačov. Hoci vedci sú trochu skeptickí a namietajú, že D-Wave 2X nie je celkom regulérny kvantový počítač, Google, NASA a niekoľko ďalších spoločností ho používa.
Problém je, že tento stroj nie je univerzálny počítač, ale pracuje s takzvaným kvantovým žíhaním. Jeho výkonová prevaha sa prejavuje len pri riešení niektorých špecifických úloh, ale pri nich dokáže byť až 100 miliónkrát rýchlejší, ako bežné počítače, respektíve jadro procesora x86, tvrdí Google. To platí pre kvantový počítač s 1024 quibitovým procesorom.
Nový 2048 quibitový čip je ešte 1000x rýchlejší, ako jeho predchodca, oproti bežnému počítaču by mal potom pracovať až 100 miliardkrát rýchlejšie (1011 x). V skutočnosti bol tento čip uvedený už vlani, ale polovica quibitov bola deaktivovaná. Firma ich odblokovala až teraz.
D-Wave tvrdí, že je v oblasti kvantových počítačov desaťročie pred konkurenciou. Univerzálne kvantové počítače však v súčasnej dobe vyvíjajú aj firmy Google a IBM. Google dokonca údajne dosiahol „prielom“, hoci komerčný kvantový počítač by mal mať až o niekoľko rokov.
Aktivity D-Wave môžu byť trochu pod tlakom marketingu, ale všetko je zatiaľ vo vývoji. D-Wave do nového počítača integrovala ovládacie mechanizmy, umožňujúce optimalizovať prácu systému pre niektoré úlohy. Má to umožniť aj kombinácia kvantového spracovania úloh s operáciami na bežných procesoroch.
Počítače D-Wave by sa tiež mohli vyznamenať pri riešení úloh strojového učenia novými metódami. Ich rozšíreniu má napomôcť aj vyškolenie programátorov tak, aby vedeli vyvíjať aplikácie pre špecifické systémy na báze kvantového žíhania.