- #TECHBOX
- 5 min.
- 13.7.2019
Reed Hastings musel zaplatiť pokutu v požičovni filmov, tak založil Netflix
Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ streamingovej služby, ktorá pomaly ale isto dobýva celý svet. Reed Hastings úspešne šéfuje Netflixu už viac než 20 rokov a zatiaľ sa nechystá spomaliť.
Reed Hastings sa narodil v americkom Bostone ako pravnuk Alfreda Leeho Loomisa, známeho advokáta, bankára, filantropa a vedca. Aj preto sa zrejme rozhodol pre štúdium matematiky na Bowdoin College, ktorý ukončil v roku 1983 s bakalárskym titulom. Po ukončení prvého stupňa vysokoškolského štúdia sa rozhodol nastúpiť do mierových zborov, vďaka ktorým sa neskôr odhodlal pustiť do podnikania.
Keď ste stopovali po Afrike s desiatimi dolármi vo vrecku, založenie vlastného podniku už neznie tak desivo.
Magisterský titul z počítačovej vedy získal na Stanfordovej univerzite až v roku 1988, keď sa vrátil zo Švajčiarska, kde tri roky vyučoval matematiku na strednej škole. S titulom z počítačovej vedy sa o zamestnal ako softvérový vývojár v spoločnosti Adaptive Technology, kde vyvinul nástoj na odstraňovanie chýb v softvéri.
Hastings v Adaptive Technology nevydržal veľmi dlho. Už v roku 1991 dal v spoločnosti výpoveď, aby založil vlastnú spoločnosť Pure Software. Spoločnosť sa zamerala na vývoj vlastného softvéru Purify, ktorý pomáhal vývojárom s odstraňovaním chýb v kóde v Unixe a programovacom jazyku C.
Spoločnosť rapídne rástla a hoci bol Hastings prirodzený talent, v podnikaní si príliš neveril. S rastúcim počtom zamestnancov začínal mať pocit, že stráca kontrolu a radu spoločnosti požiadal o to, aby ho vymenili. Rada to však odmietla a Hastings sa napokon naučil manažovať veľký počet zamestnancov.
Fúzia Pure Software so spoločnosťou Atria Software v roku 1996 a ďalšia fúzia so spoločnosťou Rational Software vyhnala zo spoločnosti najlepších zamestnancov a po rapídnom prepade ceny akcií aj samotného Hastingsa. To ho však od podnikania neodradilo, tieto chyby bral skôr ako ponaučenie.
V roku 1997 spolu s Marcom Randolphom založil spoločnosť Netflix, ktorá ešte aj dlhé roky po tom fungovala ako požičovňa filmov na DVD a VHS s pevnou predplatnou cenou a zasielaním filmov cez poštu bez nutnosti prevádzkovania pobočiek. Tie prevádzkovala konkurenčná a dnes už takmer skrachovaná sieť požičovní Blockbuster.
Hastings dostal nápad založiť Netflix práve po tom, čo mu Blockbuster po zhruba po dvoch mesiacoch od zapožičania filmu Apollo 13 naúčtoval pokutu vo výške 40 dolárov. Napadlo mu preto, že požičovne filmov by mohli fungovať na rovnakej báze, ako fungujú posilňovne do ktorej práve mieril. Za mesačný poplatok vo výške 30 alebo 40 dolárov by si ľudia mohli požičiavať filmy bez obmedzení rovnako, ako môžu bez obmedzení navštevovať posilňovňu.
Randolph a Hastings sa rozhodli pre filmy na DVD a VHS preto, že išlo o dostatočne pevné a unifikované predmety na ich masívnu prepravu poštou. V tom čase však neboli filmy na DVD dostatočne rozšírené a tak sa rozhodli svoju teóriu otestovať pomocou hudby na CD, ktorú si nechali poslať o niekoľko blokov ďalej. Keď albumy prežili cestu poštou bez poškodenia, založenie Netflixu dostalo zelenú.
Vedenie spoločnosti premýšľalo nad vytvorením online požičovne už takmer od jej založenia, no až začiatkom 21. storočia začalo byť internetové pripojenie dostatočne rýchle na to, aby mohol začať dávať tento koncept zmysel. Netflix chcel začať s vlastným zariadením Netflix box, ktorý by cez noc stiahol film do interného úložiska, aby si ho používatelia mohli na druhý deň nerušene pozrieť.
V tom čase však vznikol aj YouTube, na ktorom bolo možné sledovať videá aj bez ich predchádzajúceho stiahnutia do zariadenia. Začala sa tak doba streamingu obsahu, Netflix zahodil celý projekt Netflix boxu do koša a v roku 2007 predstavil vlastnú streamovaciu službu, ktorá sa postupom času dostala z počítačov do herných konzol Xbox 360, PlayStation 3, televízorov a Blu-ray prehrávačov.
Netflix sa v priebehu posledných rokov odklonil od pôvodného spôsobu podnikania natoľko, že Hastings chcel v roku 2011 oddeliť požičovňu filmov od Netflixu do samostatnej spoločnosti Qwikster. Hastings však od tohto rozhodnutia cúvol po tom, čo spoločnosť prišla o značnú časť predplatiteľov.
Spoločnosť má dnes celosvetovo viac než 148 miliónov predplatiteľov a Hastings sa neobáva ani rastúcej konkurencie v podobe služieb Disney+, Apple TV+, HBO Max a ďalších. Aj napriek tomu však bude zaujímavé sledovať, ako sa Reed Hastings rozhodne týmto službám konkurovať. Hoci nám čoraz väčší počet predplatných služieb nerobí radosť, z konkurenčného boja budeme ako diváci a zákazníci napokon ťažiť.