Reklama

Redmi Note 14 Pro 5G - obhájil svoje miesto na trhu aj tento rok? [test]

Michal Sobek

Spoločnosť Redmi, ktorá je sesterskou značkou Xiaomi, sa aj na tento rok poistila a predstavila nové modely obľúbenej série Redmi Note. Tie opäť bodujú okázalým dizajnom a kvalitnými fotoaparátmi spolu s dlhou výdržou.

Ide o päticu modelov, ktoré sme mali možnosť bližšie spoznať na regionálnom predstavení v Prahe. Na test nám dorazil druhý najvyšší model Redmi Note 14 Pro 5G. Stále platí, že ide o výbornú voľbu?

85 %
Redmi Note 14 Pro 5G je skvelá voľba v strednej triede zhruba do cenovky 400 eur. Ponúkne atraktívny dizajn, sýty AMOLED displej so 120 Hz, mimoriadne kvalitný hlavný fotoaparát a dlhú výdrž na jedno nabitie.

Výhody

  • atraktívny dizajn s IP68
  • sýty AMOLED displej
  • kvalitný hlavný fotoaparát
  • dlhá výdrž na jedno nabitie

Nevýhody

  • starší Android 14
  • kvalita ostatných fotoaparátov
  • množstvo predinštalovaných aplikácií a hier
  • absencia nabíjacieho adaptéra v balení
Obsah pokračuje pod reklamou

Smartfón Redmi Note 14 Pro 5G dorazil v pomerne malej bielej škatuli a mne bolo hneď jasné, čo je za tým. V balení totiž tento rok už absentuje nabíjací adaptér, čo je rozhodne veľká škoda. Redmi bolo totiž jednou z posledných spoločností, ktoré do balenia pridávali aj tento druh príslušenstva.

V balení sa tak okrem smartfónu nachádza len nabíjací USB-C kábel, ale poteší prítomnosť silikónového obalu v tmavosivej farbe. Ten ale môže prekážať niekomu, kto si smartfón kúpi napríklad vo farbe Lavender Purple, ktorú sme aj my dostali na test a ktorá poteší oko nejednej ženy. Avšak chválim, že na displeji sa už od výroby nachádza ochranná fólia.

Po dizajnovej stránke došlo oproti predchodcovi k zmenám. Redmi odstránilo ostro rezané hrany, ktoré sú tento rok opäť zaoblené. Osobne sa priznám, že ostré hrany mi pri úchope vyhovujú viac. Rozmery sú 162,23 x 74,42 x 8,55 mm a hmotnosť 190 gramov. Nie je prekvapením, že v tejto cenovej kategórii je rám z plastu. Avšak zadná strana zaujme povrchom imitujúcim kožu, ktorý je navyše dvojfarebný a nad fotomodulom prechádza do šachového vzoru.

Tým pádom sa takýto povrch v ruke nešmýka a ak niekomu áno, nie je problém použiť pribalené puzdro, ale ako som spomínal, tým si kompletne tento atraktívny dizajn zakryjete, preto bude vhodnou voľbou kúpa priehľadného silikónového puzdra, ale to už nechám na vás.

Veľkou novinkou je odolnosť proti vode a prachu podľa certifikácie IP68, takže ani niekde pri vode alebo na letnej dovolenke sa o Redmi Note 14 Pro 5G nemusíte strachovať. Poteší aj pomerne presné ovládanie mokrými prstami.

Čo sa týka displeja, tak zatiaľ čo minulý rok bol plochý, tentokrát sa opäť zaobľovalo. Ja nie som fanúšikom tohto riešenia, pretože na prvý pohľad to vyzerá štýlovo, na ten druhý bude problém, keď na to budete chcieť časom kúpiť nejakú ochrannú fóliu alebo sklo. V Redmi však mysleli aj na to a okrem aplikovanej fólie tu máme aj ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus 2, ktoré patrí medzi špičku na trhu.

Ostatné parametre sú už pre tento segmente celkom očakávané, teda 6,67-palcový AMOLED displej s rozlíšením 2 712 x 1 220 pixelov a 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Maximálny jas dosahuje až 3 000 nitov v HDR a s čitateľnosťou som skutočne problém nemal, no neviem povedať, aké to bude na priamom letnom slnku.

Súčasťou displeja je aj čítačka odtlačkov prstov. Ide o optické riešenie, ktoré ale Redmi vie robiť veľmi dobre, takže skenovanie prsta je rýchle, spoľahlivé, avšak prial by som si, keby samotná čítačka bola o niečo vyššie, predsa ide o väčší smartfón.

O výkon sa stará procesor z dielne MediaTeku, konkrétne ide o čip Dimensity 7300-Ultra, s ktorým spolupracuje minimálne 8 GB RAM a 256-gigabajtové úložisko, a ako vyplýva z názvu, je tu aj podpora 5G sietí. Rýchlosť operačného systému HyperOS je príkladná, užijete si podarené animácie a na nič prakticky nečakáte, pričom si tu zahráte aj náročnejšie 3D hry.

Mňa skôr mrzí ešte starší operačný systém Android 14, ale mali by ste dostať minimálne 3 veľké aktualizácie Androidu a spolu s ním aj HyperOS. Výrobca ide s trendmi, preto sú k dispozícii vybrané AI funkcie ako Circle to Search alebo AI editor fotiek, navyše je všetko poháňané AI modelom Gemini od Google. To sa v strednej triede len tak nevidí.

Je tu však aj viacero predinštalovaných aplikácií ako Netflix, Facebook, Booking, Spotify, TikTok, WPS Office a asi 9 hier, čo mi príde skutočne zbytočné. Chválim, že môžete všetko jednoducho odinštalovať.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pokiaľ si smartfón otočíme, tak zbadáme na prvý pohľad štvoricu fotoaparátov usporiadaných do štvorca, no keď sa pozrieme bližšie, tak zistíme, že jedno z toho je LED blesk a druhé 2-megapixelové makro, ktoré nepodáva dobré výsledky, navyše má v zhoršených podmienkach problém zaostriť. V displeji sa nachádza 20-megapixelová selfie kamera, ktorá ponúka štandardné výsledky odpovedajúce danej cenovej kategórii.

Mňa však zaujímali ďalšie dva fotoaparáty, menovite ten hlavný s 200-megapixelovým senzorom, svetelnosťou f/1,65 a optickou stabilizáciou a ultraširokouhlý fotoaparát s 8-megapixelovým senzorom a svetelnosťou f/2,2.

S hlavným fotoaparátom budete skutočne spokojný. Fotografie majú skvelý dynamický rozsah, sýte farby aj slušnú úroveň detailov. Výsledné fotografie navyše vyzerajú skutočne dobre aj pri zobrazení na monitore alebo televízore, takže tu nemám čo dodať.

Hlavný senzor fotí do rozlíšenia 50 Mpx, keďže spája 4 pixely do jedného, avšak môžete si zvoliť aj režim, kde bude fotiť do maximálnych 200 Mpx, ale pripravte sa na to, že takáto fotografia bude zaberať oveľa viac miesta na úložisku. Pri zhoršených svetelných podmienkach výrazne pomáha nočný režim.

Približovať môžete až do maximálne 30-násobného zoomu. Pri dobrom svetle som bol doslova prekvapený z pomerne slušnej kvality, odporúčam však približovať maximálne do 10x.

Na ultraširokouhlom fotoaparáte vidno, že v tomto prípade sa šetrilo a že všetka snaha sa sústredila na ten hlavný fotoaparát. Na bežné snímanie to postačuje, ale rozhodne od neho nečakajte zázraky a radšej foťte len počas dobrých svetelných podmienok.

Aplikácia Fotoaparát je jednoduchá a prehľadná, takže sa v nej skutočne rýchlo zorientujete. V položke viac máte nejaké režimy navyše, mňa zaujalo Duálne video, kedy naraz nahrávate obraz zo selfie aj hlavnej kamery. Maximálne rozlíšenie videa je 4K pri 30 fps.

Reproduktory sú dva s podporou Dolby Atmos, ich výkon je na danú cenovku v poriadku. Bezdrôtové konektivitu zastupuje Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.4, počas používania som nemal problém s kvalitou signálu. Nájdeme tu aj NFC napríklad na bezdrôtové platenie pomocou Google Pay.

Čo sa týka batérie, tak tá má kapacitu slušných 5 110 mAh. Počas bežného používania dosiahnete na konci dňa aj 30 až 40 %, takže s občasným používaním zvládnete aj dva dni. Avšak mierne ma zarazil maximálny nabíjací výkon 45 W, čo samo o sebe nie je zlá hodnota, no vlani to bolo 67 W, a to je už viditeľný pokles.

Obsah pokračuje pod reklamou

Redmi Note 14 Pro 5G je skvelá voľba v strednej triede zhruba do cenovky 400 eur. Ponúkne atraktívny dizajn, sýty AMOLED displej so 120 Hz, mimoriadne kvalitný hlavný fotoaparát a dlhú výdrž na jedno nabitie. Ani cena 369 eur za základný variant 8/256 nie je nejako prehnaná.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.