Reklama

Redmi Note 11: nie je dokonalý, ale pri pohľade na cenovku mu všetko odpustíte

Michal Sobek
80 %
Redmi Note 11 je nástupcom modelu Note 10. Dostal hranatejší dizajn, ktorý pôsobí elegantnejšie a výkonnejší procesor, no stále bez podpory 5G sietí. Výbavou aj AMOLED displejom prekonáva dostupnú konkurenciu.

Výhody

  • Kvalitné spracovanie
  • AMOLED displej s 90 Hz
  • Rýchla čítačka odtlačkov prstov
  • Nadstavba MIUI 13
  • Reálna dvojdňová výdrž
  • Dostatok výkonu
  • Za dobrého svetla kvalitné fotografie
  • Hlasné stereo reproduktory
  • Audio konektor
  • 33-wattový adaptér v balení

Nevýhody

  • Absencia 5G sietí
  • Len 4 GB RAM
  • Horšia kvalita fotiek pri nedostatku svetla
  • Natáčanie videa len vo Full HD pri 30 fps
  • Občasné sekané animácie
  • Hlučný vibračný motorček
  • Chýba plnohodnotný Always-On displej

Do rúk sa nám dostala novinka nižšej strednej triedy od čínskej spoločnosti Redmi. Model Redmi Note 11 cieli na menej náročných používateľov, ale rozhodne má čo ponúknuť a vo svojej cenovej kategórii ide jednoznačne o rozumnú kúpu.

Pozrite si

Xiaomi má nové Redmi Note 11 smartfóny! Rozbijú trh cenou a funkciami?

Smartfón je zabalený v klasickej bielej škatuli. V nej nájdeme samotný smartfón, nástroj na vyberanie SIM karty, nabíjací kábel USB-A na USB-C a nabíjací adaptér s výkonom 33 W. Redmi nejde v šľapajach ostatných výrobcov a adaptér vám našťastie pribalí.

Posledným prvkom balenia je praktický silikónový obal. Ten je pomerne tuhý a dať ho dole zo smartfónu bude chcieť trochu cviku. Napriek tomu ochráni všetky strany a vďaka nemu sa dorovná vystupujúci modul fotoaparátov a čítačka odtlačkov prstov v zapínacom tlačidle bude oveľa ľahšie nehmatateľná. Mimochodom, čítačka je presná a rýchla, stačí letmý dotyk a smartfón je odomknutý. Obal na spodnej strane má aj krytku USB-C konektora, ktorá je pomerne málo ohybná a pri nabíjaní s ňou budete často „bojovať“.

Spracovanie smartfónu je na vysokej úrovni. Nikde nič nevŕzga ani sa neprehýba. Ostrejšie rezané hrany zaisťujú bezpečnejší úchop. Konštrukcia je okrem displeja kompletne plastová, čo je ale v tejto cenovej kategórii už štandardom. Plast na bokoch aj zadnej strane je matný a nezachytáva nežiaduce odtlačky prstov. Treba podotknúť, že zariadenie je bez obalu neskutočne šmykľavé a aj preto som ho radšej používal s priloženým obalom. Redmi Note 11 má rozmery 159,87 x 73,87 mm a tenký je len 8,09 mm. Plast sa príjemne podpísal na hmotnosti len 179 gramov. Je tu ale badateľná trochu širšia brada. Smartfón má aj základnú certifikáciu IP53 proti postriekaniu vodou. Na fotenie podvodných fotiek to ale určite nie je.

Nad čítačkou na nachádza regulácia hlasitosti a na opačnej strane slot na dvojicu SIM kariet a pamäťovú microSD kartu. Na hornej strane poteší audio konektor, ktorý je dnes čoraz menej viditeľný a aj infraport na ovládanie domácej techniky. Na vrchnej aj spodnej časti sa nachádzajú mriežky stereo reproduktorov, ktoré hrajú nahlas, ale s vyššou hlasitosťou rapídne uberajú na kvalite. Optimálna hlasitosť je tak zhruba 60 až 70 %.

Vpredu sa nachádza samotný 6,43-palcový displej, ktorý chráni ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. Trochu ma prekvapilo, že Redmi už nelepí ochrannú fóliu na displej. Sklo je odolné a ani počas testovania sa na ňom neobjavil žiaden škrabanec. Redmi prekvapilo tým, že aj do nižšej strednej triedy nasadilo AMOLED displej. Ten má Full HD+ rozlíšenie a aj 90-hertzovú obnovovaciu frekvenciu. Trochu nechápavý krok je to, že po úvodnom nastavení máte zapnutých iba 60 Hz a manuálne si musíte prepnúť na 90 Hz. To bežný používateľ nemusí spraviť, a tak jeden z ťahákov tohto modelu nemusí využiť.

Displej je obstojnej kvality, so zobrazovaním nebol problém, a to ani na priamom slnku. Avšak všimol som si, že automatická regulácia jasu niekedy dávala nižšie hodnoty ako by som chcel a musel som si potom jas manuálne zvýšiť. Aj keď ide o AMOLED tak z neznámeho dôvodu tu nie je možnosť aktivácie Always-on displeja. To je trochu škoda a je tu len aktívny displej, ktorý sa aktivuje po dotyku vypnutého displeja a to len na asi 10 sekúnd. Predný displej narúša iba malý priestrel lemovaný strieborným okrajom s 13-megapixelovou selfie kamerou. Jej kvalita je obstojná, ale nečakajte zázraky.

Presunieme sa do oblasti výkonu. Redmi použilo procesor Qualcomm Snapdragon 680, ktorý spolupracuje so 4 GB RAM. Je to predsa len menej výkonný procesor, ktorý nepodporuje 5G siete, ale aj tak si poradí s modernými hrami. Väčším kameňom úrazu je už spomínaná RAM pamäť. 4 GB sú na dnešnú dobú jednoducho málo. Nadstavba MIUI 13 je graficky náročnejšia a častokrát bolo vidno jemné trhanie animácií, čo kazilo dojem z používania a už otvorené aplikácie sa otvárali nanovo. Xiaomi sa snaží dopomôcť systému virtuálnou RAM pamäťou s kapacitou 1 GB. Ani to však nepomáha a je to skôr marketingový ťah. Na výber bude z dvoch veľkostí úložísk – 64 a 128 GB s podporou microSD kariet.

Na zadnej strane je pomerne veľký modul fotoaparátov, ktorý ukrýva 4 snímače a LED blesk. Prostredie fotoaparátu je jednoduché a prehľadné, ale opäť sa tu stretávame s chybným prekladom režimu Portrét. Xiaomi to stále prekladá ako režim Na výšku.

Hlavný fotoaparát od Samsungu sa pýši rozlíšením 50 MPx so svetelnosťou f/1,8 a bez optickej stabilizácie. Za dobrých svetelných podmienok sú fotky naozaj pekné a detailné, ale s ubúdajúcim svetlom ide kvalita rapídne dole. Veľakrát to nedokáže zachrániť ani nočný režim.

Podobne si vedie aj ultra-širokouhlý snímač s rozlíšením 8 MPx a zorným poľom 118 stupňov. Počas dňa je to fajn, no tam už vidieť nižšie rozlíšenie aj jemnú deformáciu na okrajoch fotiek. 2-megapixelový makro senzor ja naozaj bieda, problém mu robí zaostrovanie a celé je to podpísané mizernou kvalitou. Do počtu je tu aj snímač hĺbky s rovnakým rozlíšením.

Softvér už dokáže rozostriť aj bez ďalšieho senzoru, ale vieme, že to vyzerá viac „cool“ keď sú vzadu až štyri senzory, ale použiteľnú sú prinajlepšom dva. Slabší procesor sa podpísal aj na natáčaní videa. To je možné len v maximálnom Full HD rozlíšení pri 30 fps, a to je aj v tejto triede naozaj žalostné. Navyše sa počas záznamu videa nedá prepínať medzi hlavným a ultra-širokouhlým objektívom.

Aj keď ide o novinku, tak stále tu nájdeme Android vo verzii 11. Aktualizácia na 12-tku príde čoskoro. Nadstavba MIUI 13 je tiež novinkou predstavenou pre globálny trh práve spolu s týmto smartfónom. Je graficky vydarená, má nespočetne veľa možností prispôsobenia, ale v systéme sú stále reklamy, ktoré sa ale dajú vypnúť. Treba tiež spomenúť, že Redmi Note 11 k vám dorazí s veľa predinštalovanými aplikáciami typu Netflix alebo PUBG. Práve z toho má spoločnosť Redmi finančný profit, na základe ktorého vie znížiť predajnú sumu na minimum. Aplikácie nie je problém odinštalovať.

Smartfón nižšej triedy rozoznáte aj vďaka vibračnému motorčeku. Najskôr som bol zaskočený jeho hlučnosťou a intenzitou, ale tá sa dá v nastaveniach znížiť. Nechýba ani taká raritná vec ako FM rádio. Smartfón disponuje aj NFC čipom, ktorý využijete na bezkontaktné platby pomocou Google Pay. Aj to fungovalo bez problémov.

Pri danej hmotnosti a tenkosti zariadenia som ani len netušil, že výrobca nasadil batériu s kapacitou 5 000 mAh. Tá sa príjemne prejavila na skvelej výdrži, kedy pri bežnom používaní nebude problém dosiahnuť plné dva dni. Potom ho jednoducho nabijete priloženým 33-wattovým adaptérom. Nabíjanie potrvá zhruba jednu hodinu.

A čo dodať na záver? Redmi Note 11 je smartfón v cene okolo 200 eur. Prihliadnuc na cenu ste mu schopní odpustiť všetky jeho nedostatky. Poteší kvalitným spracovaním, AMOLED displejom, peknými fotografiami zhotovenými hlavným snímačom, stereo reproduktormi aj skvelou výdržou atakujúcou dva dni používania. Nadstavba MIUI 13 je bohatá na podrobné nastavenia, čoskoro aj s aktualizáciou na Android 12.

Sú tu pochopiteľne aj nevýhody. Občas pozlostí automatická regulácia jasu, je tu neprítomnosť Always-on displeja, slabší výkon procesora, horšie širokouhlé a nočné fotografie a hlučnejší vibračný motorček. Za najväčší nedostatok však považujem 4 GB RAM, čo sa ale vzhľadom na cenu dá ospravedlniť. Ak hľadáte smartfón v cenovke do 200 eur, tak sa určite na tento model pozrite. Jeho kúpou rozhodne chybu nespravíte a budete s ním spokojný.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.