Výhody
- Podpora 4K Ultra HD a HDR
- Výkon na viacero rokov dopredu
- Vstavaný Blu-Ray prehrávač
Nevýhody
- Malé úložisko
- Absencia VR
- Vyššia cena
Microsoft v júni tohto roka predstavil konzolu, na ktorú čakalo určite mnoho fanúšikov. Novinka s prívlastkom X vystriedala už starší Xbox One S a okrem menších zmien sľubuje spoločnosť hlavne nárast vo výkone. A to nie hocijaký. Xbox One X je momentálne najvýkonnejšia herná konzola na svete. A čo to znamená pre hráča?
Začnime ale pekne postupne. Ku nám do redakcie sa dostala “limitovaná” verzia s názvom Project Scorpio Edition, pod ktorým Microsoft konzolu poukázal svetu ešte pred rokom. Tá nepredstavuje oproti tej klasickej takmer žiadne výrazné zmeny, okrem špeciálneho nápisu Project Scorpio na ovládači a krabici. Túto edíciu už však budete zháňať ťažšie, vlastnia ju hlavne tí, ktorí si konzolu predobjednali. Konieckoncov ale nejde o niečo, čo má aj nejakú reálnu výhodu.
Po vybalení z krabice tak v balení nájdeme samotnú konzolu, napájací kábel, HDMI kábel, držiak na polohu v stoji, mesačné predplatné Game Pass aj 14-dňové predplatné Xbox Live Gold služby a ovládač. Som si vedomý toho, že ku konzolám sa už od nepamäti pribaľuje len jeden ovládač, no s nárastom hier pre dvoch hráčov, ako aj ceny týchto herných zariadení by som určite privítal aj druhú perifériu.
Na druhú stranu som vďačný aspoň za to, že výrobca pribalil aj dve AA batérie. Výhodou je i fakt, že počas nabíjania môžete ovládač využívať, ak doma nájdete USB kábel, ktorý podporuje i prenos dát. Ja som však ovládač využíval aktívne týždeň a za ten čas som vybil menej ako polovicu pribalených batérií.
Samotné nastavenia zvládne aj úplný nováčik, ktorý konzolu nikdy nevlastnil. Na obrazovke monitora či televízora sa objaví presný postup tlačidiel, ktoré treba na ovládači stlačiť. Nasleduje voľba jazyka, vytvorenie účtu a prihlásenie sa do služby Microsoft. Ak ale používate čo i len Skype, tvorba nového účtu odpadá. Môžete totiž použiť ten.
Po dokončení počiatočných nastavení vás už čaká znova nové prostredie. Vyzerá to tak, že Microsoft neustále hľadá ten správny balans medzi funkčnosťou a dizajnom a ja musím povedať, že mi chvíľu trvalo, kým som sa vo všetkom zorientoval. Akonáhle sa tak stalo som už ale s rozhraním nemal problém.
Poďme ale ku podstate. Prečo by ste si mali kúpiť nový Xbox One X? Možno už len preto, že ide o najvýkonnejšiu konzolu súčasnosti. Nejdem vás zaťažovať zbytočnými špecifikáciami, tie nájdete v tabuľke popri článku. Spomeniem len výpočtový výkon 6 TFLOPS a údajne až 40% viac hrubej sily ako akákoľvek iná konzola. A čo to znamená v reálnom používaní?
Napríklad to, že konzola sa nezapotí pri hraní Forza Motorsport 7 na 4K Ultra HD televízore s podporou HDR, ktorým samozrejme disponuje aj Xbox One X. A ak si myslíte, že tento rozdiel nie je badateľný, musím vás vyviesť z omylu. Mal som príležitosť konzolu vyskúšať bok po boku klasického Full HD panela a spomínaného 4K Ultra HD obrazu s HDR a rozdielov je viditeľných hneď niekoľko.
Okrem omnoho ostrejšieho obrazu (papierovo až štyrikrát viac pixelov oproti Full HD) si určite všimnete aj širší dynamický rozsah, ktorý HDR ponúka. Či už ide o lepšie farby alebo vyšší kontrast, pokiaľ máte TV, ktorá tento režim podporuje, všimnete si to. Ako dokonalá výstavná skriňa porovnania týchto rozdielov slúži titul Insects.
Tu ale sranda nekončí. Microsoft s novým Xboxom posunul latku ešte vyššie a okrem spomínaných vylepšení sa tu nachádza ešte jedno s názvom Xbox One X Enhanced. V skratke ide o optimalizáciu pre výkon konzoly, pričom môže dôjsť k nárastu FPS či zlepšeniu kvality textúr. Zoznam týchto hier nie je veľký, no časom určite narastie.
Po stránke výkonu teda Xboxu One X nemám čo vytknúť. Načítavanie hier je rýchlejšie ako v predošlej generácii, chod konzoly je skutočne tichý a hlasnejšie je azda aj ťukanie analógových joystickov do plastových okrajov. Výduchy na odvod tepla sa po novom nachádzajú už len v zadnej strane, horná strana si zachovala jednotný dizajn.
Čo by mi ale vadilo ako vášnivému hráčovi je 1 TB úložisko. To síce postačuje možno prvý mesiac, ak ale hráte viacero hier naraz, narazíte na problém. Pre porovnanie, tituly ako Forza 7, Halo 5: Guardians či Gears of War 4 majú všetky v priemere 100 GB. Najhoršie na tom je, že Microsoft zatiaľ verziu s väčším úložiskom neponúka, zatiaľ čo Xbox One S má aj 2 TB variant.
Na záver musím skonštatovať, že Xbox One X je naozaj dobrá konzola. Pokiaľ máte doma 4K Ultra HD televízor s podporou HDR, lepšia alternatíva momentálne na trhu ani nie je. Za jediné veľké mínus by som označil len malé úložisko a možno absenciu VR, ktorá tejto futuristickej konzole ukrajuje z potenciálu.
Cena 500 € síce nie je najnižšia, no jedná sa o investíciu i do budúcna. Netreba ale zabúdať, že ďalšie stovky eur miniete aj tak na hry, ktoré sú mimochodom poriadnym žrútom peňazí. A ak sa vám zdá cena premrštená, stále tu je aj Xbox One S, ktorý síce neponúkne pravé 4K rozlíšenie ani toľko výkonu, no je o tretinu lacnejší.