Reklama

Vyskúšali sme nový ROG Strix Scar 15 s RTX 3080 a WQHD/165 Hz obrazovkou

Stanislav Vinc
50 %

Každoročná aktualizácia hardvéru herných notebookov je už tak trochu rutinou. Tá tohtoročná však stojí za pozornosť, k novej 30. sérii mobilných grafických kariet NVIDIA GeForce RTX a mobilným procesorom AMD Ryzen série 5000 sa tentokrát v prípade série ROG Strix Scar priplietli aj dlho očakávané WQHD obrazovky spojené s obnovovacou frekvenciou 165 Hz. Ako to dopadlo?

Nie je žiadnym tajomstvom, že najväčšiu slobodu pre hráčov poskytujú vlastné desktopové zostavy, nielen po stránke možnosti prakticky ľubovoľnej kombinácie (kompatibilného) hardvéru, ale aj periférií. So zvyšovaním ich výkonu sa tak v tomto segmente veľmi rýchlo udomácnili tzv. QHD, WQHD či 1440p monitory pokojne spájajúce toto rozlíšenie aj s vysokou obnovovacou frekvenciou obrazovky od 76 Hz vyššie.

Pozrite si

Notebookoví hráči tešte sa, začína éra QHD/165 Hz obrazoviek

Ak ste sa ale v posledných rokoch obzerali po novom hernom notebooku, rozhodnúť ste sa museli medzi Full HD (1080p) rozlíšením spojeným s obnovovacou frekvenciou od 60 až do 300 Hz alebo 4K UHD rozlíšením spojeným prakticky iba so 60 Hz panelmi. Zlatá stredná cesta dostupná pri desktopoch tu tak chýbala, až doteraz.

Do notebookov dorazila v najnovšej vlne herných modelov predstavených na výstave CES 2021 a jeden z nich sme mali možnosť testovať prakticky zopár dní po svetovej premiére aj my. Do redakcie nám totiž dorazil nový herný notebook ROG Strix Scar v 15“ verzii, ktorého mozgom bol úplne nový procesor AMD Ryzen 9 5900HX a svalmi grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3080.

Ako už zrejme tušíte z úvodu, spomínaná grafická karta posiela obsah na WQHD displej (2 560 x 1 440 px) s obnovovacou frekvenciou 165 Hz. Po kvalitatívnej stránke sa k týmto parametrom pridáva aj stopercentné pokrytie farebného spektra DCI-P3 a matný povrch potláčajúci rušivé odrazy svetla.

Prakticky to najlepšie aktuálne dostupné železo na trhu herná divízia spoločnosti ASUS navyše zaobalila do nového dizajnu, na ktorom si okamžite všimnete priehľadný plast v okolí klávesnice, ktorá je mimochodom tzv. opticko-mechanická. Na prvý pohľad teda ide o bežnú chiclet klávesnicu, no vstupy snímajú optické snímače, k čomu sa pridáva responzívnosť a notoricky známe „klikanie“ kláves tak, ako to poznáme z bežných mechanických klávesníc.

Samotné klávesy ponúkajú 1,9-mm zdvih s 0,2-milisekundovou odozvou a prekvapivo perfektne sa na nich nielen hrá, ale aj píše dlhšie texty, i keď tu už hlasné klikanie kláves až tak neoceníte.

Každá klávesa už samozrejme disponuje individuálnym podsvietením a podsvietené je aj okolie notebooku spolu s logom Republic of Gamers na vonkajšej strane veka. To je už stará známa klasika, tentokrát si ale dizajn notebooku môžete okrem podsvietenia personalizovať aj pomocou vymeniteľných krytov v rôznych materiálových a farebných verziách.

Opomenúť by bola škoda aj NumberPad, ktorým inžinieri ASUSu opäť šikovne schovali numerickú klávesnicu inak v 15“ notebookoch absentujúcu do touchpadu. Nebolo to prvý krát, čo som mal možnosť toto riešenie vyskúšať, v tomto prípade však šlo o jeho najlepšiu, resp. najresponzívnejšiu a najpresnejšiu verziu. Prihlasovanie s dvojfaktorovou autentifikáciou bolo vďaka nemu hračka.

Tieto vychytávky a dizajnové prvky však dajme tentokrát bokom, hlavnú úlohu nášho testu totiž hrá práve nový hardvér spojený s novým variantom obrazovky. Ako vlastne táto zostava pôsobí na prvý dojem v reálnych podmienkach?

Pozrite si

Hudobné hry nevymreli – je tu Kingdom Hearts: Melody of Memory i Mad Rat Dead

Z celej tejto zostavy je najviditeľnejším prvkom 165 Hz obrazovka, ktorej plynulosť sa dá rozpoznať už pri prvých pohyboch kurzora. Vysoká obnovovacia frekvencia pritom dávno nie je iba doménou e-športu, perfektne ju využijete aj pri bežnom hraní akčnejších titulov. Iste, mimo e-športu by na také to „domáce žúvanie“ iste stačilo aj 120 Hz, no prečo latku neposunúť, ak je tu taká možnosť aj bez robenia kompromisov v podobe znižovania rozlíšenia?

Grafické karty NVIDIA GeForce RTX 30. série totiž dávajú tejto obnovovacej frekvencii voľnú ruku v drvivej väčšine titulov, ktoré dokážu vystreliť so snímkovaním aj cez 120 fps pri najvyšších grafických detailoch.

Perfektne túto zostavu počas testovania vystihol Ghostrunner, v ktorom na jednej strane 165 Hz obrazovka poskytovala brutálnu plynulosť a presnosť pohybu a na druhej jej WQHD rozlíšenie spolu s grafickou kartou perfektný vizuálny zážitok predvedený v priemere pri zhruba 130 fps.

Pozrite si

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G – nový kráľ S-série vracia úder

Tento hardvér na jednej strane poskytuje parádny výkon, na druhej strane sa však nový ROG Strix Scar 15 dokáže aj bez problémov chladiť. V rukáve má totiž ukryté eso. ASUS totiž začal už aj v nižších sériách herných notebookov chladiť procesory tekutým kovom, ktorý sa má starať o zníženie teploty až o 16°C. Premenou prešli aj samotné chladiče, ktoré dokážu pomocou 84 lopatiek vytlačiť zo vzduchového tunela viac tepla pri produkcii menšieho hluku, zhruba o 3 dB.

Nuž, stále je to herný notebook a nie Ultrabook a tak jeho chladenie počuť budete tak, ako pri každom inom hernom notebooku. Čo je však z hľadiska reálneho používania dôležitejšie, hardvér nebude po väčšinu času škrtený teplom a nahrievať sa veľmi nebude ani samotné šasi notebooku. Palec hore ASUS, najmä keď vezmeme do úvahy, že celá táto zostava to zvláda v šasi s hmotnosťou 2,3 kilogramu a hrúbkou 2,25-2,72 centimetra.

Chladenie môžete ako zvyčajne ovládať pomocou dedikovaného tlačidla nad klávesnicou. ROG Strix Scar 15 sa tak vďaka tomu napríklad v tichom režime chladenia dokáže správať kultivovane aj v kancelárii či kaviarni a vďaka obmedzenému výkonu zároveň vydrží o niečo dlhšie na batérii. Na cesty si so sebou navyše môžete vziať sekundárnu, resp. menšiu USB-C nabíjačku.

ROG Strix Scar 15 je vďaka svojej brutálnej výbave v čase nedostatku nových grafických kariet na trhu pre náročných hráčov akoby osviežujúcou sprchou uprostred púšte. Koľko ste ochotní za takúto sprchu zaplatiť? ASUS si ju na našom trhu v nami testovanej konfigurácii cení na 3 279 eur, čo vzhľadom na všetok prítomný hardvér vlastne ani nie je tak prehnaná suma.

Notebook ROG Strix Scar 15 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne a bezpečne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.