Reklama

Vyskúšali sme MODECOM FreeHANDS MC-G3DC, ekologické VR okuliare

Števo Porubský
66 %
Poznáte Google Cardboard? Tak presne také sú aj virtuálne okuliare od MODECOMu. Sú lacné, ekologické a zmontujete si ich doma, ale majú viacero múch, ktoré pri ich používaní prekážajú. Oplatí sa ich mať?

Výhody

  • cena
  • jednoduchosť použitia
  • hmotnosť

Nevýhody

  • nemožnosť nastavenia šošoviek
  • náročnejšia montáž
  • zlá ergonómia používania

Do redakcie nám dorazili nové virtuálne okuliare od poľskej spoločnosti MODECOM, ktorá sa venuje výrobe všetkého možného od príslušenstva pre smartfóny až po tablety, GPS či mini PC. MODECOM FreeHANDS MC-G3DC u nás predáva TabletStore.sk, pričom okuliare sú výrazne podobné okuliarom Google Cardboard, ktoré si doma poskladáte z pripravenej kartónovej formy. Okuliare od MODECOM sú na tom veľmi podobne. Po kúpe dostanete takúto papierovú kartónovú „vec“.

Aj gumička okolo skladačky má svoje opodstatnenie, no k nej sa dostaneme až neskôr. Okrem toho je v balení aj malá kovová podložka, ktorá sa bežne používa pri maticiach.

Na to, aby ste skladačku FreeHANDS MC-G3DC poskladali, potrebujete aj trochu zručnosti. Všetko začína odtrhnutím papierovej perforovanej „pečate“. Úvodný návod na druhej strane skladačky vyzerá jednoducho, tak poďme na to.

Toto už tak jednoducho nevyzerá. Najskôr sa samotné okuliare musia od obalu oddeliť. Strihať ich netreba. Stačí ich jemne odtrhnúť.

 

Začnite tu, toto vložte tak, 1 ide do 1, 5 do 5. Prvých 10 minút som len hľadal, kde sa čo má ako preložiť, čo zapadá do čoho a podobne. Po malej maturite som ale na to prišiel, poohýbal správne časti do správnych smerov a zlepil okuliare dokopy jedinou 3M lepkou.

Po zlepení okuliarov už stačí len prilepiť gumu pre uchytenie na hlave pomocou samolepiacich suchých zipsov. Nespravte však podobnú chybu, ako ja a nelepte ich k vonkajšiemu okraju okuliarov, ale k ich vnútornému. Práve v tejto ľavej časti okuliarov má byť totiž magnetická špúsť – trigger (pre Poliakov triggle). Jej funkciu som síce neobjavil, asi by mala fungovať s nejakou appkou, ktorá by mala byť ukrytá v NFC nálepke. Tá je však prázdna.

Aj keď NFC nálepka nefunguje, cez obchod s aplikáciami si môžete stiahnuť kvantá hier a aplikácií, ktoré vedia využívať takéto jednoduché virtuálne okuliare. Hoci je množstvo z nich určených aj pre prepracovanejšie modely s externým ovládaním, väčšina z nich funguje vďaka akcelerometru a gyroskopu v smartfóne. Môžete sa tak povoziť na húsenkovej dráhe, prejsť parkom s dinosaurami či jazdiť na šialenom aute vo vybuchujúcom meste. To je však len niekoľko možností, ako využiť okuliare.

 

Aj keď už okuliare vyzerali ako hotové, v balení sú ešte navyše nalepovacie molitanové prúžky. Ja som z nich vystihol kúsky, ktorými som oblepil časť dosadajúcu na nos a čelo. FreeHANDS MC-G3DC hneď na hlave sedia o čosi lepšie.

Taktiež na portáli YouTube nájdete množstvo videí, ktoré môžete cez FreeHANDS MC-G3DC sledovať. Ich zoznam je úctyhodný a stále pribúdajú nové.

Na to, aby smartfón z papierových okuliarov nevypadol slúži práve pribalená gumička. Toto uchytenie je praktické pre akékoľvek zariadenie do cca 6″, problém je len v tom, že ak má smartfón úzky rám okolo displeja, gumička bude zasahovať do displeja.

Najväčším nedostatkom okuliarom je však nemožnosť posunu šošoviek pre upravenie ostrosti obrazu. Optika je fixná a jediné čo môžete spraviť je pohybovať celým zariadením od očí alebo naopak. Tým sa však stráca aj ich názov, FreeHANDS. Navyše pri dlhšom sledovaní VR obsahu v týchto okuliaroch vás zaručene rozbolia oči a ešte pár minút budete ostriť v realite do pôvodného stavu. Nie je to nič závažné, snáď sa z toho zrak nepokazí, no celovečerný film by som cez ne nepozeral.

MODECOM FreeHANDS MC-G3DC sa nehrajú na virtuálne okuliare za niekoľko stovák eur, ani na ne nemajú. S cenou 12,90 € ide skôr o hračku pre malých aj veľkých, ktorú raz za čas využijete, no potom odložíte. Táto zábavka by však mohla potešiť mnohých pod stromčekom. Už len mať dostatočne kvalitný smartfón, menšie ako HD rozlíšenie neodporúčam, obraz by bol ešte kostrbatejší, ako na HD či Full HD displejoch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.