Reklama

Toyota C-HR - Je iná a práve preto svojim spôsobom krásna

Marek Šimunek
86 %
Asi ťažko by ste aktuálne hľadali auto, ktoré tak vyčnieva z davu, ako nová Toyota C-HR, tá totiž svojimi tvarmi doslova pripomína auto z budúcnosti, ktoré môžete šoférovať už dnes.

Výhody

  • Exotický dizajn
  • Komfortný podvozok
  • Vydarené LED svetlá

Nevýhody

  • Slabší benzínový agregát
  • Klaustrofobické sedenie vzadu
  • Nevyužitý potenciál 8" displeja

Niektoré autá sa vám jednoducho musia páčiť, inak sa pre ne určite nerozhodnete. Presne taká je aj Toyota C-HR, ktorá je na našich cestách doslova exotom. Buď sa vám páči, alebo nie.

Samozrejme platí, že dizajn auta je vždy individuálnou otázkou, ale po týždni s novinkou musím uznať, že sa dostala pod kožu aj mne. Je to totiž unikátne auto, ktoré z každého uhla vyzerá inak.

Neposudzujte ju však podľa fotografií, naživo pôsobí oveľa lepšie. Pochvalu si určite zaslúži zakomponovanie predných svetiel, ako aj použitie LED technológie. Ak raz skúsite svetlá s LED, iné nebudete chcieť.

Drobné výhrady budú mať určite cestujúci vzadu. Sedadlá sú totiž pomerne utopené a interiér pôsobí klaustrofobicky.

Názov C-HR predstavuje Compact Hybrid Revolution, mne sa však na test nedostal hybrid, ale benzínové turbo s objemom 1,2 litra a výkonom 116 koní.

Pozrite si

Toyota Prius a ja sme to dali za 1,6 na sto!

Aj napriek tomu, že C-HR je kompaktné auto, tento motor bol preň pomerne slabý. Pre získanie výkonu potreboval typicky japonsky točiť do otáčok, čo v konečnom dôsledku znamenalo podstatne vyššiu spotrebu, ako výrobcom udávané hodnoty.

V nízkych otáčkach však bola novinka neskutočne tichá a veľkú pochvalu si zaslúži naladenie podvozku.

To pôsobí, ako keby ho testovali a ladili priamo na našich slovenských cestách. Ani si nepamätám, kedy som mal naposledy možnosť testovať takúto „žehličku nerovností“.

Rovnako extravagantne, ako exteriér, pôsobí aj interiér novej Toyoty C-HR. Na prvý pohľad môže budiť chaotický dojem, ale akonáhle sa pozriete bližšie, uvidíte, že všetko je na svojom mieste a pri vývoji hrala ergonómia dôležitú úlohu.

Mne osobne sa veľmi páči kožou prešívaná časť palubnej dosky, ktorá akoby bola na svojom mieste len tak ledabolo položená.

Aj napriek revolučnému dizajnu sa Toyota až tak neodviazala v prípade infotainmentu. Prístrojový panel tvoria klasické analógové budíky doplnené o farebný TFT displej, ktorý zobrazuje všetky potrebné informácie.

Prístrojovej doske ďalej kraľuje obrovský 8“ displej. Je to výkrik poslednej módy nechať displej multimediálneho systému trčať z palubnej dosky.

Toyote sa to však podarilo elegantne zamaskovať, a tak vám nebude tento prvok nijako prekážať. Dokonca hneď vedľa displeja nájdete aj retro prvok v podobe digitálnych hodín.

Osobne mi veľmi prekážala nemožnosť zmeniť veľkosť písma multimediálneho systému. Prišlo mi zbytočne veľké s nevyužitím potenciálu dostupnej plochy.

Pozrite si

Nová Toyota Avensis Touring Sports: stará dobrá klasika

Poteší audio systém JBL, ktorý ponúkne kvalitnú reprodukciu. Samozrejme nechýba ani veľká dávka asistenčných systémov, problémom je len ich označovanie.

Ak ste doposiaľ nemali Toyotu, pravdepodobne budete rozmýšľať, ktorá skratka čo znamená. Monitorovanie mŕtveho uhla sa volá BSM, parkovací asistent Simple IPA, systém pre rozpoznávanie dopravných značiek RSA a sledovanie jazdného pruhu LDA.

Samotné fungovanie systémov je však na jednotku, až na adaptívny tempomat. Ten je veľmi dobre použiteľný aj s manuálnou prevodovkou. Bohužiaľ niekedy reaguje príliš agresívne.

Toyota C-HR ako celok pôsobí neokukane, ultra moderne, a práve to je jej najväčšou prednosťou. Ak sa budete chcieť odlíšiť, určite C-HR zvážte.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.