- #Smartfóny
- 15 min.
- 19.11.2018
Sony Xperia XZ2 Premium – obor s duálnym fotoaparátom a skvelou výdržou
Výhody
- duálny fotoaparát a HW spúšť
- výkon a výdrž batérie
- zobrazenie upozornení bez rozsvietenia displeja
- 960 fps video vo Full HD
Nevýhody
- umiestnenie snímača odtlačkov prstov
- hmotnosť
- šmykľavý povrch
- chýba 3,5 mm audio konektor
Pri tomto modeli je všetko inak. Predsa len, verzie smartfónov Premium majú inú cieľovú skupinu, ako dostupnejšie smartfóny radu XZ. Nielen, že medzi poslednými Premium verziami viac ako ročný odstup, výrobca tiež vynechal číselné označenie s jednotkou. Pri pohľade na XZ2 Premium a porovnaní menších súrodencov je zrejmé prečo.
Áno, aktuálny Premium model je zväčšením jarného smartfónu XZ2. Prezrádza to v prvom rade dizajn, ktorý Sony nastolilo uvedením dvojkových modelov. Takže aj XZ2 Premium je zaoblený všade, kde len to je možné. Na rohoch, pri prechodoch displeja do strán, ale predovšetkým na zadnej strane.
Aj tu teda môžeme zabudnúť na „plochú“ zadnú stranu a rovný vrch i spodok, vďaka čomu nebol problém predošlý XZ Premium postaviť zvislo. Verte mi, že som to už viackrát využil. Nový dizajn je elegantný, efektný, dokonca zaujal aj mňa, inak konzervatívne ladeného človeka a obhajcu dizajnu starších modelov Sony.
Problémom tohto nového looku je práve zaoblenie zadnej strany a navyše aj použitie lesklého, a teda šmykľavého povrchu. Kvôli tomu je problém, že telefón „uteká“ vždy, keď ho v šikmej polohe opriem o čokoľvek. Dokonca stačí, že vodorovný povrch, napríklad stôl, nie je v tzv. vodováhe, XZ2 Premium sa po ňom proste „rozuteká“.
Rovnako, ako pri predchodcovi, ani pri XZ2 Premium sa nezaobídete bez handričky, ktorou budete niekoľkokrát (nie za deň) za hodinu, utierať z telefónu odtlačky prstov. Ibaže by ste tohto krásavca chceli schovať do obalu. Tak, ako som to iba po pár dňoch urobil ja s predchodcom, XZ Premium, ktorý už takmer rok aktívne používam.
Aspoň, že XZ2 Premium nie je takým zrkadlom, ako predchodca v striebornom vyhotovení. Mimochodom, ani po niekoľkých týždňoch používania XZ2 Premium sa na ňom neobjavili žiadne škrabance. Na predchodcovi sme ich v redakcii zaznamenali už po niekoľkých dňoch.
Kým ešte spomínam dizajnovú stránku smartfónu Sony Xperia XZ2 Premium je potrebné povedať, že v porovnaní so svojim predchodcom nielen že narástol, ale aj oťažel. A to poriadne. V dĺžke a šírke je väčší o 2, resp. 3 milimetre. Pri hrúbke sú to až 4 mm, čo znamená, že XZ2 Premium je s 11,9 mm slušným „tlouštíkom“.
Možno je to aj daň za to, že objektívy fotoaparátov sú vďaka tomu zarovnané so zadnou stranou. Kde sa však nabralo 45 gramov navyše, keďže hmotnosť telefónu sa vyšplhala až na 236 gramov? XZ2 Premium je kvôli tomu poriadna tehla, ktorú len tak ľahko neskryjete do vrecka nohavíc a aj v saku budete cítiť, že ho máte pri sebe.
Aby som však XZ2 Premium iba nekarhal, jednou z pozitívnych informácií je, že voľné plochy nad a pod displejom výrobca zmenšil. Hoci ešte stále sú dosť veľké v porovnaní s konkurenciou. Na druhej strane ale Sony, našťastie, nepodlieha trendu výrezu v displeji.
Áno, displej. Ten je pri vlajkových smartfónoch Sony už niekoľko rokov výkladnou skriňou. Výrobca v ňom zužitkováva to najlepšie a v zmenšenej forme do neho implementuje technológie využívané v jeho televízoroch. Vďaka tomu aj XZ2 Premium sa môže popýšiť vynikajúcim Ultra HD (4K) displejom s podporou HDR.
Oproti predošlému Premium modelu je väčší. Má 5,8-palcovú uhlopriečku s viditeľnou plochou 72 x 128 mm. Rovnako, ako XZ Premium, aj tento telefón využíva plné Ultra HD rozlíšenie len v špecifických situáciách. Inak „beží“ v klasickom Full HD režime. To je vhodné aj kvôli spotrebe batérie. Dá sa teda povedať, že všetko, o čom sme písali v recenziách modelov XZ Premium aj XZ2, platí do bodky.
Zaujímavosťou je možnosť zobrazenia informácií na displeji, ako sú čas, dátum, upozornenia či zmeškané udalosti bez toho, aby ste museli rozsvietiť celý displej. Sony túto funkciu pomenovalo trochu komplikovane: „Zariadenie skontrolujte tak, že ho zodvihnete“. V angličtine je pomenovaná „Lift to check device“. Odporúčam vám zapnúť si ju. Vtedy stačí telefón zodvihnúť a ambientné zobrazenie ukáže na displeji počas cca piatich sekúnd potrebné informácie.
Aby som nezabudol, aj XZ2 Premium je vybavený prednými stereo reproduktormi. Ak ste si na ne zvykli pri niektorom z predošlých modelov, chýbali by vám. Určite je zážitok pri pozeraní YouTube videí či filmov lepší. Umocniť si ho môžete systémom Dynamic Vibration, ktorý rozvibrováva telefón pri filmoch, hudbe alebo hrách. Osobne som to však nepoužíval.
Keďže smartfón Sony Xperia XZ2 Premium má byť na špici ponuky výrobcu, je potrebné, aby bol aj dostatočne výkonný. To aj je. A to vďaka použitému čipsetu Snapdragon 845 s osemjadrovým procesorom a grafikou Adreno 630. Že výrobca neponechal nič na náhodu vidieť aj na pamäti RAM, ktorá má 6 GB.
Vnútorná pamäť poskytuje 64 GB priestoru a môžete si ju doplniť microSDXC kartou do 400 GB. Ja som mal na test verziu so single SIM, no dostupná je aj Dual SIM verzia s hybridným slotom. Teda buď využívate dve SIM karty, alebo na miesto jednej z nich máte v telefóne pamäťovku.
Vrátim sa však k výkonu telefónu. Ten je naozaj špičkový. Nie len výsledok AnTuTu, kde XZ2 Premium získal vyše 263 tisíc bodov, ale aj náročné činnosti či skúšané hry ukázali, že telefón v tomto smere patrí k najlepším.
Operačným systémom v XZ2 Premium je Android vo verzii Oreo 8.0.0. Celkovo inak prostredie telefónu je dôverne známe z ostatných modelov japonského výrobcu. To isté sa dá povedať aj o rozložení ovládacích prvkov. Aj u tohto smartfónu chýba 3,5 mm audio konektor. Ak ste zvyknutí používať káblové slúchadlá, budete musieť použiť špeciálnu redukciu do USB-C portu.
Našťastie však telefónom Sony stále nechýba hardvérová spúšť fotoaparátu, ktorá je na svojom tradičnom mieste. Na to, že snímač odtlačkov prstov bol z bočnej strany premiestnený na zadnú si už budeme musieť zvyknúť. Len jeho umiestnenie nie je práve najvhodnejšie. Z pohľadu zvislej polohy je príliš nízko a pri snahe odomknúť telefón prst akosi automaticky smeruje príliš vysoko, kde sú objektívy fotoaparátov.
Ďalšou nezanedbateľnou novinkou telefónu Sony Xperia XZ2 Premium je batéria. Tá má v porovnaní s predchodcom vyššiu kapacitu o 310 mAh, konkrétne je to 3 540 mAh. A veru, bolo to pri používaní cítiť. Bez hrania hier či niekoľkohodinového streamovania videí som často telefón pripájal k nabíjačke po 1,5 až dvoch dňoch. Aj záťažový herný test batérie v rámci GFXbench ukázal veľmi dobrú hodnotu 342 minút. To je takmer 5 a trištvrte hodiny plného vyťaženia telefónu. Výborný výsledok na takého obra.
V prípade potreby šetrenia energie môžete využiť obligátne režimy STAMINA. Na druhej strane, životnosti batérie prospieva známe adaptívne nabíjanie Qnovo, ktoré umožní nabitie batérie na 90 % kapacity, následne nabíjanie pozastaví a až po určitom čase dobije batériu na plných 100 %. Toto ale už z našich recenzií poznáte. Batériu nabijete klasickým spôsobom cez USB-C konektor, ale aj bezdrôtovo prostredníctvom štandardu Qi.
Úplnou novinkou modelu Xperia XZ2 Premium od Sony, ktorú nemá ani mladší, teda neskôr predstavený telefón Xperia XZ3, je duálny fotoaparát. Niektorí si možno povedia „konečne“, iní možno „načo“. Lebo svetlo…
Odkedy Sony používa vo svojich mobilných telefónoch nový Motion Eye fotoaparát, jeho fotografické výstupy sú viditeľne lepšie. Obzvlášť, keď mu sekunduje tzv. Triple image sensing technológia, využívajúca okrem hlavného senzoru aj laserový AF senzor a RGBC-IR senzor.
Srdcom vynoveného fotoaparátu v XZ2 Premium je teda už známy 19 Mpx Exmor RS senzor veľkosti 1/2,3” (veľkosť bodu 1,22 μm). Optiku tvorí známa 25 mm G-Lens s clonou f/1,8. To je lepšia hodnota, než mali fotoaparáty v Sony mobiloch doteraz.
Sparing partnera mu robí čierno-biely 12 Mpx Exmor RS senzor rovnakej veľkosti, akú má hlavný snímač, teda 1/2,3”. Má teda väčšie obrazové body veľkosti 1,55 μm. Navyše, optika nad ním je nastavená tak, že vykazuje svetelnosť f/1,6.
Obrazovým procesorom je starý známy BIONZ, doplnený o nový fúzny procesor obrazového signálu AUBE. Výrobca deklaruje, že pri snímaní v slabom svetle je možné dosiahnuť hodnotu ISO až 51 200.
Sony ide v každom prípade o to, aby fotoaparát aj pri zhoršených svetelných podmienkach získal z oboch snímačov čo najlepší obraz s dostatkom svetla, čo sa má prejaviť výrazne svetlejšími zábermi. Zároveň je možné lepšie a jednoduchšie vytvárať rozostrené bokeh zábery a monochromatické snímky.
Ako som už spomenul, fotoaparát má stále zachovanú manuálnu spúšť, za čo Sony opäť pochválim. Škoda len, že XZ2 Premium nedostal už vynovenú fotoaplikáciu (tá sa objavila neskôr v modeli XZ3). Ak budete chcieť trochu experimentovať, tak okrem Superior Auto režimu využijete aj Manuálny s nastavením WB, EV, ISO, bodu zaostrenia i časom uzávierky (1/4000 až 1 s).
Video je možné nahrať v Ultra HD (4K) i Full HD (obe pri 30 fps) rozlíšení, a to aj v HDR. Pri rozlíšení Full HD si môžete vybrať snímkovaciu frekvenciu aj 60 fps. Pri nej však nie je možný záznam v HDR.
Pochopiteľne, nechýba ani nahrávanie superspomalených záberov pri 960 fps. Teraz už aj vo Full HD rozlíšení. Rozdiel oproti záznamu v HD je ten, že záber je kratší, vo výsledku cca 3 sekundy. Avšak šírka záberu je väčšia. Všimnite si nasledujúce videá, ktoré zachytávajú sekvencie s 960 fps zábermi. Prvé z nich je v HD, druhé vo Full HD.
Ale dosť bolo teórie. Aké sú reálne výsledky? Určite lepšie, než u doterajších telefónoch Sony. Môžete si v určitých rozlíšeniach fotografií a videí vybrať, či chcete použiť snímanie oboma fotoaparátmi. Vtedy sú snímky i videá zaznamenané vo vyššej citlivosti a sú viditeľne svetlejšie. Obzvlášť to vidieť, ak je okolitého svetla menej. V nasledujúcej sekvencii som v manuálnom režime nastavil čas na 1/4000 a ISO zvyšoval od 50 po 1600.
Bokeh efekt je zaujímavý, dá sa s ním celkom fajn vyhrať. Osobne som však viac ocenil možnosť vytvárania čierno-bielych fotografií. K obom týmto vychytávkam sa rýchlo a jednoducho dostanete cez ikonu dvojitého fotoaparátu na pravej strane displeja pod softvérovou spúšťou.
Fotoaparátom v telefónoch Sony vyčítame, že im v dnešnej dobe chýba optická stabilizácia. Pri fotografiách vytváraných smartfónom XZ2 Premium to čiastočne kompenzujú kratšie časy expozície a vyššia svetelnosť. Aspoň že pri videách je k dispozícii 5-osá stabilizácia SteadyShot.
Tá si však svoju úlohu plní výborne. Dobre je to vidieť, ak si porovnáte bežné video s čierno-bielym. Vo videu nasnímanom v monochromatickom režime totiž vidieť trasenie obrazu. V jeho nastaveniach je možné meniť iba rozlíšenie videa. Teraz vám ukážeme rozdiely medzi 4K videami s HDR a bez HDR a tiež čierno-biele video, na ktorom vidieť, okrem iného, aj neaktívnu stabilizáciu SteadyShot.
Čo sa týka predného fotoaparátu, tak ten má 13 Mpx Exmor RS senzor veľký 1/3,06”. Na selfie či videohovory je plne postačujúci. Videá nasníma maximálne vo Full HD a prítomná je aj SteadyShot stabilizácia.
Vraví sa, že lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť. Preto by som rád upriamil vašu pozornosť aj na vzorové fotografie a videá, nasnímané v rôznych režimoch a situáciách. Ak chcete fotky vidieť v plnom rozlíšení, otvorte si ich v novom okne alebo na novej karte prehliadača.
Oba fotoaparáty, predný aj zadný, môžete využiť aj v aplikácii 3D Creator, o ktorej sme vás podrobne informovali pri predošlých modeloch smartfónov Sony. Po novom v ňom môžete vytvorené skeny tváre či hlavy aj animovať. Novinkou je využitie fotoaparátu v appke Google Lens, ktorou môžete skenovať text, vizitky, čiarové kódy, či vyhľadávať text alebo obrázky. Zaujímavá a celkom užitočná funkcia. Aký teda je Sony Xperia XZ2 Premium?
Prvotný šok z hrúbky a citeľne vyššej hmotnosti smartfónu Sony Xperia XZ2 Premium oproti predchodcovi bol každodenným používaním postupne vytláčaný jeho pozitívnymi stránkami. Medzi ne patrí nádherný displej, vysoký výkon a spoľahlivosť, dlhá výdrž batérie, ale aj naozaj kvalitnejšie výstupy duálneho fotoaparátu. Plusom je aj zobrazenie upozornení v ambientnom režime.
Na sústavné utieranie odtlačkov z povrchu telefónu si buď zvyknete, alebo telefón schováte do obalu, ako som to ja urobil s modelom XZ Premium. Škoda aj nie najvhodnejšie umiestneného snímača odtlačkov prstov. O cene sa dá (vždy) polemizovať. Rozhodne je však nižšia, ako niektoré top modely istých konkurenčných značiek. Ja by som, po praktickej skúsenosti s predchodcom, na XZ2 Premium prešiel.
Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si Sony Xperia XZ2 Premium na splátky. Ak ho splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.
Na testovaní a príprave článku spolupracoval Slavomír Maťo.
Sony Xperia XZ2 Premium si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.
Pozrite si aj fotografie vytvorené smartfónom Sony Xperia XZ2 Premium.