Výhody
- Extrémny výkon
- Úplne nový dizajn
- Viacero nových funkcií
Nevýhody
- Klzký povrch
- Stará appka foťáku
- Vysoká hmotnosť
Toto malé-veľké delo sme preto vyskúšali zo všetkých uhlov, na ktoré sa naň dá pozerať. Prvý pohľad padne každému na pomerne veľké telo s 18:9 displejom pod zaobleným krycím sklom.
Takýto dizajn je absolútnou novinkou, akú sme u Sony ešte nevideli. Bočné steny sa síce mierne podobajú na sériu Xperia X z roku 2016, no plastová zaoblená zadná časť tu ešte nebola.
Zaoblení je na smartfóne množstvo. Príjemne oblé sú všetky štyri rohy smartfónu, vďaka čomu sa o čosi lepšie drží v ruke. Nepichá tak do dlane. Mínusom je však extrémne klzký povrch.
Vyzerá síce luxusne a vďaka farbe na ňom nevidieť takmer žiadne odtlačky, no v suchých, ale aj vlhkých rukách sa poriadne šmýka. Odporúčam tak určite kúpu aspoň silikónového obalu.
Ten sa zíde aj na ochranu, pretože povrch sa veľmi ľahko a rýchlo poškriabe. Hoci som s novinkou nebol ani na stavbe, na prednej strane sa už po dvoch dňoch objavili mikroškrabance.
Neviem si predstaviť, ako bude povrch vyzerať po niekoľkých mesiacoch, či nebodaj rokoch. Pritom má ísť o sklo Gorilla Glass 5.
Sony Xperia XZ2 má novú technológiu Dynamic Vibration System. Tá funguje vďaka obriemu vibračnému motorčeku vo vnútri, ktorý ale vo vypnutom stave pri položení telefónu na stôl hrkoce ako hrkálka.
Kým predná a zadná časť sú z umelého skla, bočné strany tvorí akoby jednoliaty kovový rám. V ňom je na pravej strane telefónu klasická trojica tlačidiel – spúšť, ON/OFF a ovládanie hlasitosti. Prekvapením pre mnohých je absencia snímača odtlačku prsta v tlačidle napájania.
To sa presunulo na zadnú stranu pod objektív fotoaparátu. A tu je ďalší kameň úrazu horúcej novinky z Japonska. Snímač aj krycie sklo šošovky sú prakticky rovnako veľké a často si ich ukazovákom pomýlite.
Fotoaparát je osadený veľmi nízko, a tak pri uchopení smartfónu do ruky ukazovák siaha presne na objektív. Tým pádom predpokladáte, že ide o snímač a začnete sa ho dotýkať.
Nepomáha a XZ2-ka je stále zamknutá až do chvíle, kým neotočíte telefón naopak a nezistíte, že ste doteraz hladkali, a teda poriadne zapackali krycie sklo objektívu. Škoda.
Pozitívom ale je, že na odomknutie stačí podržať prst zhruba 2 sekundy na snímači a telefón sa odblokuje. Nie je tak potrebné stláčať tlačidlo zapnutia. Plusom je tiež rýchlosť snímania, je prakticky okamžité.
Ďalšou škodou pre mnohých bude určite absencia 3,5 mm audio portu. Sony sa pridalo k menšine výrobcov a port odstránilo. Vraj sú in bezdrôtové slúchadlá.
Nech sa už ale na dizajn pozeráte akokoľvek, je to zmena a podľa mňa k lepšiemu. Hoci Sony upúšťa od svojho ikonického hranatého dizajnu so snímačom v ON/OFF tlačidle, po desiatkach podobných modelov bol už najvyšší čas na zmenu.
Nový dizajn je sviežejší a hoci pripomína niektorých konkurentov, nie je vyslovenou kópiou žiadneho z nich. Telo je pritom stále odolné voči vode a prachu. Navyše Xperia XZ2 má konečne aj displej s pomerom strán 18:9.
Žiaľ, rámiky okolo sú stále pomerne široké, hlavne tie hore a dole, no ani postranné nie sú o nič menšie oproti predchodcom. Displej má 5,7“ a Full HD+ rozlíšenie.
Samozrejmosťou IPS panelu sú všetky možné technológie od Sony na vylepšenia obrazu, ale aj podpora HDR (vysoký dynamický rozsah) obrazu. Nad a pod displejom sú stereo reproduktory. Hrajú poriadne hlasno, ale chýba im basová zložka. Logicky. Z tak malých reproduktorov ju zatiaľ nemáme ako získať.
Zmeny sa však diali aj vo vnútri. Sony do pomerne veľkého tela s rozmermi 153 x 72 x 11,1 mm a hmotnosťou až takmer 200 gramov osadil Snapdragon 845. To je aktuálne najvýkonnejší procesor amerického výrobcu.
K absolútne plynulému chodu mu pomáha grafický čip Adreno 630 a v našom prípade 4 GB RAM pamäť. 64 GB UFS pamäť je možné rozšíriť 400 GB microSDXC kartou. O LTE pripojenie sa stará nový modem od Qualcommu zvládajúci download rýchlosťou 1,2 Gbit/s, resp. 150 Mbit/s pre upload.
Operačný systém Android je v novinke vo verzii 8.0, časom má pribudnúť 8.1. V ňom samozrejme nájdete kvantum zbytočných aplikácií od výrobcu, ktoré ale našťastie už nejaký ten piatok je možné vypnúť.
Preniesť dáta zo starého smartfónu je pritom jednoduché. Pri prvom zapnutí sa vás na možný prenos opýta samotný systém. Žiaľ, stále nie je možné prenášať nastavenia aplikácií, takže bankové appky musíte „spojazdniť“ odznova. V tomto je veľká výhoda Google Pay. Stačí sa prihlásiť so svojim kontom a všetky karty máte k dispozícii v pamäti.
Kombinácia hardvéru a softvéru dokázala v AnTuTu získať neuveriteľné skóre 246 781 bodov. Rovnako rekordy XZ2-ka trhala aj v 3DMarku – 5 500 (Sling Shot), resp. 4 374 bodov (Sling Shot Extreme).
V oboch prípadoch si vybojovala prvé miesto v rebríčkoch, no iba dočasne. Na trh sa totiž blížia nové vlajkové lode konkurencie s rovnakým, ak nie ešte lepším hardvérovým základom. Nech už ale rebríčky dopadnú akokoľvek, Xperia XZ2 je aktuálne najvýkonnejšou Xperiou a morálne tak skoro nezostarne.
Pre ľudí s malými rukami je k dispozícii aj režim na ovládanie jednou rukou. Displej sa mierne zmenší k strane, ktorú preferujete.
Vo veľkom tele je väčšia, 3 180 mAh, batéria Smart Stamina s Qnovo adaptívnym nabíjaním, rýchlonabíjaním Quick Charge 3.0 a STAMINA režimom. Novinkou je však i možnosť bezdrôtového Qi nabíjania. Nabíjačku si musíte zaobstarať sami.
V praxi pri bežnom používaní mi batéria vydržala pokojne aj dva dni, samozrejme s režimom STAMINA. Pri náročnom používaní – benchmarky, fotenie, točenie, YouTube či Netflix videá, viacero telefonátov a chatovaní sa ale výdrž skrátila o takmer polovicu. Pozitívom ale je, že aj pri náročnom používaní sa dostanete cez jeden deň.
Obrovskou novinkou je aj technológia Dynamic Vibration System. Ide o doslova obrí vibračný motorček v spodnej časti smartfónu, ktorý vibruje na základe zvukov prehrávaných v smartfóne.
Či už ide o hudbu, video alebo hru, Dynamické vibrovanie vie vibrovať v rytme zvukov. Intenzitu je možné nastaviť v troch stupňoch. Pozitívne je, že technológiu je možné využívať všade, nielen v Sony aplikáciách.
A to najlepšie na záver – vynovený fotoaparát. Nie, netešte sa, že má konečne optickú stabilizáciu. Nemá. Nemá ani dve šošovky, ako býva zvykom u vlajkových lodí už od minulého roka. Sony si razí vlastnú cestu.
V tomto modeli je tak vylepšený 19 Mpx BSI Exmor R CMOS snímač z minulého modelu. Ten má veľkosť 1/2,3“ a 25 mm optiku so svetelnosťou f/2,0. Nezmenila sa žiaľ ale ani aplikácia.
Je rovnaká, s rovnakým ovládaním i funkciami. Jedna zmena tu ale predsa len je. Ak fotíte v manuálnom režime, zhasnete displej a potom znovu spustíte fotoaparát, manuálny režim tam stále je! To napríklad na XZ1 zmizlo, XZ2 to má späť. Drobnosť, ale poteší.
Sony by už ale mohlo pochopiť, že majitelia vlajkových modelov chcú čosi viac. Napríklad vo fotoaparáte nenájdete možnosť snímania do RAW, plne manuálny režim, časozberné video a mnoho ďalších pokročilejších funkcií.
Fotografie sú bez úprav v plnej veľkosti. Pre zobrazenie záberov v plnej veľkosti si ich otvorte v novom okne alebo tabe.
Kvalitou sa ale oproti minuloročnému modelu čosi zmenilo. Fotografie sú kvalitnejšie, strata detailov pri 100 % vystrihnutí nie je taká výrazná, hoci stále tu je, hlavne pri okrajoch záberov. To už je ale problém miniatúrneho snímača.
Zábery s a bez HDR:
Rozpisovať rozdiely tu však nechcem, tie nájdete na TECHBOX.sk v samostatnom článku porovnávajúcom identické scény z modelov XZ1 a XZ2, na ktorom pracujeme.
Rozdiel vidieť ale aj na veľkosti súborov. Kým XZ1 vytvára zhruba 3 MB JPEG súbory, XZ2 ich má aj dvoj až štvornásobné. Výrazného vylepšenia sa dočkalo aj vysokorýchlostné snímanie rýchlosťou 960 fps. To je možné vytvárať vo Full HD rozlíšení!
Aktuálne tak opäť patrí medzi to najlepšie v tejto oblasti na trhu. Konkrétnu scénu tak viete spomaliť 32-násobne v rozlíšení 1 920 x 1 080 px. Video zároveň zaberá väčší uhol záberu. Z toho je zrejmé, že funkcia využíva väčšiu časť snímača, ako u predchodcu.
Čerešničkou je možnosť natáčania 4K Ultra HD videí v HDR! Na rýchle prepínanie máte v ľavom spodnom rohu samostatné softvérové tlačidlo. XZ2 je tak prvým smartfónom na svete, ktorý niečo také zvláda. Klobúk dole.
Zmenou prešiel aj predný fotoaparát, hoci skôr iba softvérovou. Po novom je možné 5 Mpx webkamerou vytvárať 3D obrazy v 3D Creatore. Vďaka Facebooku je už možné 3D zábery zdieľať aj na tejto sociálnej sieti.
Sony Xperia XZ2 je už na prvý pohľad výrazným vylepšením oproti minuloročným vlajkovým lodiam. Má úplne nový dizajn, extrémne výkonný hardvér, výborný fotoaparát a skvelú výdrž. Múch má ale stále niekoľko, navyše sa musíte zmieriť s absenciou 3,5 mm audio portu.
Sony Xperia XZ2 získala v časopise TECHBOX jar 2018 ocenenie TIP šéfredaktora.
Sony Xperia XZ2 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ju nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.