Výhody
- vysoký výkon
- 960 fps video a 3D skener
- adaptívne nabíjanie Qnovo
Nevýhody
- staršia foto aplikácia
- slabšia výdrž vo vysokej záťaži
Do ruky akurát padnúce rozmery kovového tela nesú 5,2” Full HD TRILUMINOS displej s podporou HDR. Pozerať na ňom filmy bol zážitok. Rovnako tak vykonávať akúkoľvek činnosť, prezerať internet, upravovať fotografie, prepínať medzi aplikáciami, alebo hrať hry. A viete prečo?
Pretože aj Xperia XZ1 má jeden z navýkonnejších procesorov súčasnosti, Snapdragon 835 s ôsmymi jadrami a grafikou Adreno 540. A k tomu 4 GB RAM. Všetko to podčiarkuje 64 GB vnútorná pamäť. Ak by vám jej kapacita nestačila, tak šup do smartfónu microSDXC kartu do 256 GB.
Tú vložíte do samostatného šuplíka, ktorý je spojený s krytom microSD/SIM kariet. Vedľa neho je samostatná malá zasuvka, určená pre Nano SIM kartu. Veľmi šikovné riešenie, najmä, ak často vyberáte pamäťovku. SIM karta stále zostáva v telefóne.
Musím sa však ešte vrátiť k výkonu. Ten je hodný nejednej vlajkovej lode. Xperia XZ1 dosiahla v AnTuTu takmer 172 tisíc bodov a v hernom Ice Storm Unlimited cca 39 tisíc bodov. Skvelý výsledok, ktorý bolo na telefóne vždy cítiť. Či už pri bežnej práci, spúšťanie aplikácií, prepínanie medzi nimi, ale aj v pravidelnom hernom teste.
Ako som už pri najmenšom modeli, Xperia XZ1 Compact spomenul, hru Real Racing 3 ani nevedel, že má spustenú. Krásne plynulé jazdy bez trhania aj pri veľmi rýchlych pretekárskych autách. Proste paráda.
No a čo World of Tanks? Opäť veľmi rád zopakujem už povedané pri XZ1 Compact: „Frame-rate plynulých 60 fps (čo je maximum tejto hry) pri nastavení na najvyššie hodnoty všetkého, čo hra dovoľuje.“ Toto jednoducho zostáva bez komentára. Najmä pri spomienke, že iná vlajková loď (nie Sony) bola na tom papierovo podobne, ale v reálnom teste oveľa horšie.
No výkon nie je jediné, čím sa Sony Xperia XZ1 vie popýšiť. Po XZ Premium a XZ1 Compact je tento smartfón tretí, ktorý od výrobcu dostal nový hlavný fotoaparát.
Keďže detailnešie sme ho popísali v predošlých recenziách, spomeniem len, že ho tvorí 19 Mpx Exmor RS senzor, ktorý je doplnený 1 Gb pamäťou DRAM, obrazový procesor BIONZ a v rámci Triple image sensing aj laserový AF snímač a farebný RGBC-IR senzor.
Sony sa v spracovaní snímok, vytváranými smartfónmi, výrazne zlepšilo, takže sa mi podarilo nasnímať pekné fotografie s vyváženým podaním farieb, ako aj správnym zaostrením na bod, ktorý som si vybral. Nebol preto problém pohrať sa aj s bokeh efektom.
No čerešničkou všetkého je záznam super spomaleného videa. V tomto režime sa na krátku chvíľu zvýši snímkovacia frekvencia až na 960 fps. Vo výsledku to dáva 32x spomalený záber, trvajúci cca 6 sekúnd.
Takto spomalené video môže byť ako sekvencia dlhšieho videa, takže ich v jednom videu môže byť viac. Alebo vytvoríte samostatné 6-sekundové spomalené video. V tomto režime je veľkosť videa HD. Inak XZ1 zvládne nahrať aj Ultra HD video. Opäť nesmiem zabudnúť pripomenúť dvojpolohovú hardvérovú spúšť fotoaparátu. Len tak ďalej, Sony.
Ani predný 13 Mpx fotoaparát nezostane v hanbe. Videohovor nebude to jediné, na čo ho plnohodnotne využijete. Aj keď je asi ťažké si predstaviť, čo by ste ním, okrem selfie, fotili, snímky vytvára veľmi pekné a video nahrá vo Full HD rozlíšení.
Čo však nielen mňa, ale celú našu redakciu zaujalo natoľko, že sme pri tom strávili niekoľko hodín, je novinka, ktorú má iba Sony, a to zatiaľ len v dvoch modeloch, XZ1 a XZ1 Compact. Neskôr to v rámci aktualizácie dostane aj top model XZ Premium.
AKTUALIZOVANÉ:
Sony Xperia XZ Premium už dostal aktualizáciu na Android 8.0 Oreo. Vďaka nej je už aj v tomto modeli prítomná aplikácia 3D skener.
Týmto unikátom je 3D skener. Ak by sa vám funkcia napohľad zdala nudná, určite ju vyskúšajte. Vie sa totiž rýchlo zmeniť na zábavku, s ktorou v kruhu rodiny alebo kolegov strávite niekoľko hodín.
3D skener využíva fotoaparát na vytváranie 3D modelov. Skenovať môžete prakticky všetko, čo vám napadne. Výrobca síce prioritne počíta so skenovaním tváre alebo aj celej hlavy, no kľudne si môžete vyrobiť 3D model obľúbeného koláča, alebo nejakej hračky či iného predmetu.
Tieto modely môžete potom zdieľať na sociálnych sieťach, v aplikácii Sketchfab, alebo si ich vytlačíť na 3D tlačiarni. Samotný 3D skener vás prevedie tutoriálom a po správnom naskenovaní tváre vás pustí ďalej, akoby do ďalších levelov. Potom už nič nebude brániť rozvinúť vašu fantáziu.
Sony Xperia XZ1 je napájaná rovnakou batériou, ako XZ1 Compact, ktorá má kapacitu 2 700 mAh. XZ1 je však oproti svojmu malénu súrodencovi energeticky o niečo náročnejšia, a to aj kvôli väčšiemu a jemnejšiemu displeju.
Pri striemom používaní s hovormi, SMS a internetom som vedel bez nabíjania vydržať cca 30-32 hodín, no keď som v priebehu dňa nasnímal niekoľko fotiek, pozrel si video na YouTube, tak som nabíjačku pripájal každý večer. Záťažový herný test batérie ukázal výdrž necelých 274 minút, teda približne 4,5 hodiny.
V prípade potreby si jej výdrž predĺžite úspornými režimami STAMINA. A ak budete telefón pravidelne nabíjať v rovnakom čase, najlepšie cez noc, tak adaptívne nabíjanie Qnovo vám napomôže udržať batériu dlho v dobrej kondícii.
Sony Xperia XZ1 je hodná honoru menšej vlajkovej lode. Vysoký výkon a plynulý chod, výborné spracovanie, no najmä kvalitný fotoaparát s 960 fps videom a 3D skener ho jednoznačne radia medzi špičku na trhu.
Nezabudnite si pozrieť aj vzorové fotografie. Ak ich chcete vidieť v plnom rozlíšení, otvorte si ich na novej karte (v novom okne).