Reklama

Sony Xperia X Compact - malý, ale výkonný s výborným foťákom

Imrich Maťo
94 %
S príchodom trojice smartfónov nového radu Sony Xperia X vyvstala otázka, kedy príde a aká bude nová japonská vlajková loď. Na výstave IFA 2016 začiatkom septembra 2016 sme sa jej dočkali v podobe modelu Xperia XZ. No s ním prišla aj jeho menšia, kompaktná verzia.

Výhody

  • výborný hlavný fotoaparát
  • nadpriemerný výkon
  • výdrž a Qnovo technológia

Nevýhody

  • málo nastavení web kamery
  • funkčné tlačidlá v displeji
  • zadná strana je lapačom odtlačkov a nečistôt

Čo je toto za drobca? Napadlo mi, keď som prvýkrát vzal do ruky Sony Xperia X Compact. Po viacerých smartfónoch po sebe s 5 a 5,5-palcovými uhlopriečkami displejov, mi X Compact pripadal ako kolibrík.

Drobné telo nesúce 4,6” displej sa mi takmer stratilo v dlani. No vďaka svojej ergonómii sa X Compact v ruke dobre drží. Prednú stranu prekrýva do strán zaoblené sklo Gorilla a zadná plastová strana má taktiež zaoblenia smerom k bokom. Horná aj dolná strana smartfónu sú rovné, takže smartfón na ne môžete postaviť.

Myslím si, že po stránke dizajnu sa X Compact výrobcovi vydaril. No niet sa čo čudovať. Sony v tomto vždy vedelo, ako „zabrnkať“ na city zákazníkov. Škoda len, že zadná strana nie je po vzore modelu Xperia X matná. Jej lesklé prevedenie je lapačom odtlačkov a budete ju musieť často čistiť.

Vrátim sa však ešte k displeju. Jeho viditeľná plocha je 57 x 101 mm, čo pri HD (720 x 1 280 px) rozlíšení znamená jemnosť 319 PPI. Viditeľnosť pod vysokými uhlami je výborná a displej pri nich nemení farebnosť. Po celý čas testovania som využíval automatickú reguláciu podsvietenia a jas displeja bol dostatočný aj počas slnečného dňa.

Integrovanie funkčných tlačidiel Späť, Domov a Multitasking do plochy displeja síce umožňuje výrobcom ušetriť na rozmeroch telefónu, no na druhej strane to pri reálnom používaní v prevažnej väčšine prípadov uberá z plochy displeja. V prípade X Compactu je to 8 mm z dlhšej strany.

Predná strana okrem displeja zaujme aj dvojicou otvorov nad a pod ním. Tie ukrývajú stereofónne reproduktory, rovnako, ako je tomu v prípade väčšieho modelu Xperia X. Zvukový výstup je na výbornej úrovni aj vďaka technológiám, ktoré Sony používa.

Pomerne často som si na X Compacte púšťal hudbu priamo z telefónu a nie cez Hi-Fi súpravu alebo slúchadlá. Tak isto pri pozeraní videí som ocenil stereofónny výstup. Keď už ale budete počúvať hudbu napríklad cez slúchadlá, ktoré pripojíte do 3,5 mm jacku navrchu, využite v nastaveniach zvuku ďalšie možnosti jeho vylepšenia. X Compact ich ponúka neúrekom.

Sony už v rade smartfónov Z začalo s integráciou snímača odtlačkov prstov do tlačidla napájania / blokovania, ktoré je na tradičnom mieste na pravej strane. Snímač môžete naprogramovať na 5 prstov a okrem odblokovania ho využijete napríklad pri potvrdzovaní online nákupov.

Pri odblokovaní smartfónu sa snímača, respektíve tlačidla ON/OFF, musíte akoby dotknúť dvakrát. Nestačí len priložiť prst, ale je potrebné na tlačidlo zatlačiť, aby sa displej „zobudil“. Ak na tlačidle máte správny prst, telefón sa zároveň aj odblokuje. No ak displej rozsvietite napríklad dvojitým poklepom, potom už, samozrejme, stačí príslušný prst priložiť.

Z používateľského hľadiska sa vám to môže zdať nepraktické a zdĺhavé. No jednak je to vec zvyku, ale hlavne v tom vidím bezpečnostnú funkciu, aby ste si zariadenie kedykoľvek omylom neodblokovali.

Pod tlačidlom ON/OFF sú dva významné hardvérové prvky. Jednak dvojtlačidlo hlasitosti, ktoré Sony už dlhší čas umiestňuje na môj vkus dosť nízko, a predovšetkým spúšť fotoaparátu. K nej sa sídce ešte dostanem, no i tak patrí výrobcovi pochvala za to, že ju stále používa.

Nechcem vás unavovať zbytočnými popismi toho, čo je evidentné, no spodná strana smartfónu ukrýva jedno z najväčších prekvapení a vylepšení, ktoré dostali ako vlajková loď Xperia XZ, tak aj malý X Compact.

Tradičný, ale už dosluhujúci micro USB konektor je nahradený novým konektorom USB-C. O kompatibilitu smartfónu sa však nemusíte báť. V balení je zodpovedajúci USB kábel, takže X Compact bez problémov pripojíte nie len k počítaču, ale aj kompatibilnej Sony nabíjačke. Nuž, trendy napredujú.

Počas testovania smartfónu Sony Xpreria X Compact som mal možnosť jeho priameho porovnania s modelom Xperia X a je vidieť, že viacero prvkov majú zhodných. Niektoré sú viditeľné na povrchu, ako napríklad už spomenuté stereo reproduktory, alebo zásuvka pre Nano SIM a microSDXC kartu.

Jej riešenie je výborné a praktické v tom, ako sme spomenuli v recenzii modelu Xperia X, že kryt zásuvky je jej súčasťou a nie je k telu smartfónu pripevnený „káblikom“. Stačí nechtom kryt zľahka poodsunúť a potom môžete celú zásuvku vybrať.

Len pripomeniem, že pred jej vysunutím, najmä ak už máte karty vložené, otočte telefón displejom nadol. Inak vám vypadnú.

Smartfón Sony Xperia X Compact bude ponúkaný v jednosimkovej verzii v troch farbách, čiernej, bielej a modrej Mist Blue. Disponuje podporou LTE sietí aj našich operátorov, čo som často v príslušných lokalitách využíval.

Keď už som načrel do bezdrôtovej konektivity, nesmiem opomenúť Wi-Fi 802.11 ac, podporu Miracast a DLNA, ako aj možnosť vytvorenia hotspotu. Túto funkcionalitu tiež zvyknem overovať a pri X Compacte funguje spoľahlivo. Smartfónu tiež nechýba Bluetooth v.4.2 a NFC, ktoré využijete na prenos dát medzi zariadeniami, resp. pri platbách.

No a dostávam sa k podstatnej hardvérovej výbave každého zariadenia, ktorou je procesor a grafika. Je dobre, že v tomto ohľade sa Sony nepustilo do nejakého experimentu a použilo čipset Snapdragon 650 MSM8956. Rovnaký je aj v Xperia X. Rozmenené na drobné, ide o 64 bitový 6-jadrový procesor s dvojicou jadier Cortex-A72 (1,8 GHz) a štyrmi jadrami Cortex-A53 (1,2 GHz).

Súčasťou tohto čipsetu je aj grafika Adreno 510. Prečo to spomínam takto podrobne? Prezradím vám, len ešte doplním, že operačná pamäť RAM má nadpriemernú veľkosť 3 GB. Toto všetko, v súčinnosti s OS Android 6.0.1, prispieva k výkonu a spoľahlivému chodu smartfónu, ktorý by ste od tohto drobca asi nečakali.

 

Dosiahnuť v teste AnTuTu verzie 5.7.1 64-bit (kvôli porovnaniu so staršími telefónmi) výsledok 66 308 bodov a následne v najnovšej verzii tohto testu v6.2.1 76 938 bodov… Tak pred tým klobúk dolu.

Ďalším benchmark testom, ktorý zvykneme na zariadeniach spúšťať, je 3DMARK. Aj jeho hodnotenie vyšlo na výbornú. Konkrétne v Ice Storm Unlimited dosiahol X Compact 18 975 b. a v Ice Storm a Ice Storm Extreme dokonca Maxed out! Čiže prekročil číselné vyjadrenie testov.

 

Poviete si, pekná teória, ale čo prax. No čo vám poviem, paráda. Prakticky sa mi X Compact takmer nepodarilo dostať do úzkych. Bežné činnosti zvládal bez problémov. Spúšťanie aj stredne náročných aplikácií bolo primerane rýchle a ich chod stabilný.

Napríklad pri hre Real Racing 3, ktorá síce nepatrí k úplne najnáročnejším, som sa nestretol s jej najmenším zasekávaním počas jázd. Taký plynulý chod preteku hociktorý telefón neumožní. Pri niektorých kratších tratiach som sa ani nenazdal a bol som v cieli. 🙂 Taktiež načítavanie jednotlivých pretekov či iných sekvencií netrvalo „večnosť“.

No ešte väčšie prekvapenie sme s naším spolutesterom Slavomírom zažili po spustení jednej z najnáročnejších multiplayerových hier World of Tanks. Všimnite si fps (obrázky za sekundu) na screene nižšie. Takmer 60 fps pri ultra nastaveniach všetkého, čo hra umožňuje nastaviť. Priznám sa, že toto som od Xperie X Compact nečakal…

Aby som nezabudol, vnútorný 32 GB priestor môžete rozšíriť microSDXC kartou do 256 GB. To určite využijete. Napríklad aj pri hrách, ako je RR3 alebo WoT. Istotne však pri fotografiách alebo videách v plnom rozlíšení.

Je však čas presunúť sa k tomu, čo výrobca na oboch najnovších modeloch najviac vyzdvihuje. Kde zaznamenal jeden z najväčších pokrokov. Reč bude o hlavnom, zadnom fotoaparáte.

Jeho základom je už dobre známy 23 Mpx Exmor R snímač veľkosti 1/2,3”, aký Sony používa aj vo svojich kompaktných fotoaparátoch. Optikou je osvedčená Sony G Lens so svetelnosťou f/2,0 a ohniskom 24 mm (po prepočte).

Novinkou v smartfónoch Xperia XZ a X Compact je tzv. Triple image sensing technológia. Tá pozostáva z trojice senzorov, snímajúcich fotografovanú scénu. Prvým je už spomenutý CMOS senzor s PDAF fázovým zaostrovaním.

Druhým je laserový AF senzor, merajúci vzdialenosť objektu. Ten má zabezpečiť ostré fotografie pohybujúcich sa ľudí či objektov. No a tretí, RGBC-IR senzor, má za úlohu správne nasnímanie a následné podanie farieb.

Po prezretí vyhotovených snímok na displeji 24” monitora mám subjektívny pocit, že toto sa Sony podarilo. Keď doteraz žal kritiku za to, že iné značky smartfónov vyhotovujú s ich snímačmi krajšie fotografie, tak teraz by mal utíšiť hlasy kritikov.

No tak, ako popracoval na samotnom snímaní a spracovaní záberov, mohol by ešte viac vylepšiť aj fotoaplikáciu. Tá ponúka automatický Superior Auto režim, rozpoznávajúci snímané scény.

V Manuálnom režime môžete nastavovať vyváženie bielej farby, hodnotu expozície, uzávierku od 1 s do 1/4000 s a môžete aj manuálne zaostrovať. Pri nastavení rozlíšenia 8 Mpx a nižšom si môžete vyberať aj zo scénických režimov. Napr. Krajina, HDR, Nočná scéna, Zviera, Šport a mnohých iných.

Štandardné video zaznamenáte maximálne vo Full HD, čo bohato postačuje. Na výber je záznam pri 30 fps a 60 fps. Pri nahrávaní videí si určite zapnite funkciu SteadyShot a režim Inteligentného aktívneho módu, ktorá funguje ako 5-osá stabilizácia, i keď iba na softvérovom princípe. Na vyrovnanie drobného trasenia to však postačuje.

Špecialitou fotoaparátov, teda vlastne fotoaplikácií v Sony smartfónoch sú aplikácie, ktorými môžete vytvárať netradičné zábery. Jednou z nich je Efekt AR, pri ktorej sa vám na snímanej scéne objavia škriatkovia, dinosaurus, alebo sa môžete „potápať“.

Okrem ozvučenej snímky, panorámy alebo kreatívnych efektov má v tejto časti X Compact k dispozícii aj Timeshift video, kedy sa záznam ukladá rýchlosťou 120 fps. Aplikácia vám pred uložením videa ešte ponúkne, či chcete spomaliť celé video, alebo iba jeho časť. To sa hodí pri nahrávaní napríklad športových výkonov, alebo hádzaní žabiek na vode, čo som vyskúšal aj ja.

Našťastie, Sony neupustilo od  hardvérovej, dvojpolohovej spúšte fotoaparátu. Celkovo si dovolím hlavný fotoaparát ohodnotiť vysokou známkou, naozaj prešiel vyznamnými vylepšeniami.

Trochu slabšie je na tom predná 5 Mpx web kamera. Selfie maniaci si s ňou síce svoje užijú, ale na profi fotky to nebude. Aj pri nej využijete automatický Superior Auto režim, manuálny režim, kde nastavíte len WB a expozíciu EV, ale aj vyššie spomenuté aplikácie so špeciálnymi efektami.

Pri zázname videa je opäť maximom Full HD a využijete aj SteadyShot s Inteligentným aktívnym módom.

Žiadne zariadenie, ktoré nie je pevne pripojené k zdroju energie sa nezaobíde bez batérie. Tá v Xperia X Compact má kapacitu 2 700 mAh, čo zďaleka nie je málo. Úspornej spotrebe napomáhajú už dobre známe režimy STAMINA a Ultra STAMINA. Aj bez nich som pri bežnom používaní smartfónu (bez hrania hier) telefón nabíjal každé 1,5 až 2 dni.

 

Už pri recenzii modelu Xperia X sme spomenuli systém adaptívneho nabíjania Qnovo, ktoré je aj v X Compacte. Tento systém nabíjania má prispieť k dlhšej životnosti batérie tak, že sleduje vaše návyky, kedy smartfón pripájate k nabíjačke a kedy ho odpájate.

Pokiaľ to robíte v pravidelných intervaloch, napríklad cez noc, čo býva najčastejšie, tak tento systém umožní nabitie batérie na 90 % kapacity, potom zabíjanie zastaví a zvyšných 10 % dobije krátko pred očakávaným odpojením od nabíjačky. Samozrejme, ak budete smartfón nabíjať nepravidelne, systém Qnovo nebude môcť byť aktivovaný.

Nie len výdrži batérie, ale aj vyťaženiu smartfónu, najmä pamäte RAM, pomáha aj funkcia Smart cleaner, ktorá má za úlohu vypínať nepoužívané aplikácie. Nováčikom pri používaní nového X Compactu zase pomôžu užitočné Xperia tipy. Rýchlejšie sa tak zoznámite s novým smartfónom.

Ako vidíte, je toho dosť, čo nový smartfón Sony Xperia X Compact dokáže a čomu všetkému ho môžete naučiť. Ale aj on vás. Malý „veľký brat“ vlajkovej lode Xperia XZ (jej veľkú recenziu vám prinášame v najnovšom vydaní časopisu TECHBOX 10/2016). Tak by som charakterizoval tohto elegantného a pracovitého drobca.

Výkonu má na rozdávanie, hlavný fotoaparát dostal výrazné vylepšenia, skvalitňujúce výsledné snímky. Jeho rozmery ocenia predovšetkým zástupkyne nežného pohlavia, no verím, že osloví aj nejedného pána. Pri tom všetkom pohľad na cenu až tak nezabolí. Smartfón Xperia X Compact sa výrobcovi vydaril. Preto si od našej redakcie zaslúži ocenenie TIP REDAKCIE.

Pozrite si aj vzorové fotografie:

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.