Výhody
- displej 21:9
- dual SIM
- výdrž batérie
Nevýhody
- vysoká cena
- slabý hardvér
- chýbajú stereo repro
Model s dodatkom Chocolate od LG spred 10 rokov sa odvtedy už žiadny iný výrobca neodvážil napodobniť. Sony ale na MWC 2019 ukázalo rovno 3 modely s displejom 21:9 – vlajkovú loď, Xperia 1 a dvojicu nižšej triedy Xperia 10 Plus a Xperia 10. Poslednú menovanú som dostal aj na niekoľkotýždňový test.
Za ten čas sa mi podarilo na smartfóne objaviť viacero zaujímavostí. Žiaľ, neboli to pozitívne zaujímavosti, skôr také, nad ktorými sa musíte silno zamyslieť čo tým výrobca vlastne myslel. Ale postupne.
Telo má klasický tvar – zaoblená tehlička s minimom prvkov, no tie ktoré sú, vedia zaujať. Najväčšie lákadlo je určite displej s uhlopriečkou 6 palcov a pomerom strán 21:9. Takýto displej je ideálny na sledovanie celovečerných filmov, no ruku na srdce, kto z vás sleduje na mobile celovečerné filmy? Navyše, všetok ostatný multimediálny obsah (fotky, videá, hry) je aj tak vytváraný s pomerom strán 16:9.
S takýmto pomerom majú problém aj niektoré appky, hoci pri mnohých je zas vysoký displej výhodou – vidíte na ňom viac, teda hlavne na výšku. Napríklad také Google Mapy či internetový prehliadač. Displej má Full HD+ rozlíšenie, čo je plne dostačujúce. Celkom dobre si IPS displej poradí aj na priamom slnku.
Odseknuté bočné časti storiek v Instagrame. To pritom nie je jediné, kde displej s 21:9 je nepraktický.
Ale… Koho z inžinierov alebo dizajnérov v Sony napadlo displej posunúť tak extrémne nízko k spodnej hrane? Hlavne, keď nad displejom je zhruba centimeter miesta? Kvôli čomu? Reproduktoru? Webkamere? Umiestnenie je hlavne otázka ergonómie. Ak držíte smartfón v ruke, alebo ho máte položený deke, alebo paplóne, nemáte šancu sa dostať k ovládacím tlačidlám Androidu. To isté platí aj ak držíte telefón v rukaviciach.
Za ešte väčší nedostatok ale považujem absenciu stereo reproduktorov. Hlavne keď nad displejom je množstvo nevyužitého miesta. Xperia 10 sa tak zbytočne stavia do pozície multimediálneho smartfónu, keď nevie dodať kvalitný zvuk. Ten z mono reproduktoru v spodnej časti je skôr ukričaný, ako kvalitný. Takže smartfón s displejom pre filmy nemá bez pripojených slúchadiel ako ponúknuť kvalitný zvuk.
V spodnej časti sú pritom dve mriežky reproduktorov. Reálne je však jedna falošná. Na čo? Medzi „reproduktormi” je USB-C port (USB 2.0).
Aspoň že v hornej časti nechýba 3,5 mm audio výstup/vstup pre kvalitnejšie audio.
Na ľavej strane Xperie 10 je kryt slotu pre SIM a microSD karty. Hádajte ale, čo sa stane, keď ho chcete otvoriť a dostať sa k microSD karte? Nič? Nie, neuhádli ste. Xperia 10 sa reštartuje! Toto maximálne nelogické počínanie Sony kritizujú používatelia na celom svete už roka, ale Sony tvrdohlavo ide svojou cestou.
V každom smartfóne Sony sa vybratím SIM telefón reštartuje! Nedokážem ale pochopiť, prečo to návrhári vymysleli tak, že otvorením krytu slotov sa rovno vytiahne aj SIM1 karta?! To nemá žiadnu logiku. Pritom druhý šuplíček vyťahujete už samostatne. Nechápem. Snáď mi to Sony niekedy vysvetlí.
Ešte k druhému šuplíku na microSDXC kartu, mimochodom, až do maximálne 512 GB (!). Ten slúži aj na druhú SIM kartu. Ak však chcete dve SIM, nemôžete mať v telefóne microSD kartu. Len aby sa nezabudlo…
Ešte väčší chaos je na pravej strane Xperie 10. Totiž táto novinka nemá čítačku odtlačku prsta integrovanú do tlačidla ON/OFF, ako pri starších modeloch výrobcu, ale čítačka je ako samostatné tlačidlo! Teda skôr výrez v pravej časti, nie tlačidlo. Žiaľ, toto je práve v tom mieste, kde by ste inak očakávali práve ON/OFF tlačidlo. Ešte má aj taký tvar. No ON/OFF je „o poschodie vyššie”…
Navyše okrem jeho nepraktického umiestnenia je negatívom aj jeho nulový zdvih. Totálne splýva s pravou stranou. Seriózne ho nedokážete nahmatať ani keby ste mali pri hlave hlaveň. Vôbec. Jedine sa môžete naučiť kde zhruba je a potom prstom stláčať danú časť bočnej strany až kým nebudete počuť kliknutie. Inak to nejde.
„Výborne” je tiež umiestnené aj ovládanie hlasitosti. Je pod čítačkou odtlačku prsta. Ale aby sa Sony pohralo so zákazníkmi ešte viac, ani toto dvojtlačidlo nemá žiadny zdvih či štruktúru. Nahmatať ho počas hovoru nehrozí. Nie raz sa mi stalo, že som si musel dať Xperiu počas hovoru od ucha preč, aby som sa pozrel, kde vlastne je tlačidlo na hlasitosť.
Aby toho nebolo málo, snímač odtlačku je síce veľký a mal by snímať odtlačok bez problémov, no po x-tých pokusoch som ho prestal používať úplne. Pritom vždy, keď nedokázal načítať odtlačok a sedel som pri počítači, vyskúšal som, či snímač na počítači registruje odtlačok. To ak by náhodou, že mám mokrý či spotený prst, alebo zodraté bruško z betónových kociek… Neuveríte, ale MacBook mi odtlačok zosnímal vždy, Xperia 10 nie. Náhoda? Neverím. Jednoducho snímač v Xperii 10 je necitlivý.
A čerešnička na záver. Odkedy recenzujem smartfóny (cca 12 rokov?) som Sony chválil vždy za hardvérovú spúšť fotoaparátu. Bola to vychytávka, ktorú používal azda ako jediný na svete. V tomto kvitovaní som nebol určite sám, každý hardvérovú spúšť oceňoval. Sony si však povedalo, že ide šetriť a hardvérovú spúšť do Xperie 10 nedalo!
Sony bolo tiež známe tým, že ako jeden z prvých výrobcov ponúkal smartfóny odolné voči vode a prachu. Xperia 10 nič také ale do vienka nedostala. Plastové telo vode neodolá. Aspoň sa ale lepšie drží v ruke nielen kvôli užšiemu displeju, ale aj vďaka absencii skla na zadnej strane. Bezdrôtové Qi nabíjanie je ale tiež pre 350-eurový smartfón asi luxus.
Tým sa dostávam aj k samotnému fotoaparátu. Ten je pre Sony veľkým krokom vpred. No iba pre Sony. Totiž ako prvý model má Xperia 10 v strednej triede od Sony duálny fotoaparát. Po rokoch odmietania je to doslova konečne. Žiaľ, kvalitou výstupu patrí k priemeru, ba až podpriemeru. 13 a 5 Mpx snímače za bežnou optikou nedokážu ani zďaleka to, čo dokáže konkurencia v tejto triede, nie to ešte v tejto cenovej kategórii. V nej nájdete podstatne, ale podstatne lepšie duálne fotoaparáty.
Počas slnečného dňa je kvalita výstupu celkom slušná, hoci vyváženie bielej mohlo byť aj lepšie. V noci a šere je to už ale podstatne horšie. Strata kvality a detailov, ostrosti, farieb… Ukážkové fotografie sú v plnom rozlíšení bez úprav, takže si ich v novom okne, alebo tabe môžete prezrieť detailne.
Stabilizáciu optiky by ste hľadali v novinke márne. 4K Ultra HD video tiež nie je ničím špeciálne, chýbajúcu stabilizáciu budete pociťovať hlavne pri pohybe.
Ešte horšie je na tom ale výkon zariadenia. Sony do tela osadilo dnes už pomerne starý Snapdragon 630 s grafikou Adreno 508 ešte z polovice roka 2017. Má síce 8 jadier, ale ide o typ Cortex-A53 s 14 nm architektúrou. Čipsetu sekunduje iba 3 GB RAM, z ktorej po spustení systému zostáva čosi vyše 1 GB. A to je málo.
Cítiť to na spúšťaní aplikácií, ktorým všetko akosi trvá. Chcete Mapy? Počkajte si pár sekúnd. Chcete sa rýchlo dostať k nejakému kontaktu? Majte trpezlivosť.
Chabý hardvér dokazujú aj výsledky benchmarkov. Tie sa nemôžu porovnávať s konkurenciou, ktorá pre tento rok osádza najnovšie procesory pre strednú triedu, nie skoro dva roky starý model. Navyše 3 GB RAM by ste dnes v smartfóne za 350 € hľadali už len veľmi ťažko. Operačným systémom je pritom najnovší Android 9.0 s nadstavbou od Sony.
Aspoň výdrž batérie je pomerne slušná a bez problémov sa dostanete cez 1,5 dňa. Môže za to určite STAMINA a Ultra STAMINA režim.
Počas testu som ale zažil ešte jedno veľké sklamanie. Keďže som Xperiu 10 používal ako hlavný smartfón pomerne dlhý čas, nalepil som naň kovový krúžok pre magnetický držiak v aute. A tak si idem sadnúť do auta, nastavím cieľ cesty, priložím smartfón k držiaku a on zhasne. Kompletne. Stláčam ON/OFF tlačidlo a nič.
Zoberiem preto Xperiu z držiaka a ajhľa, funguje. Tak znovu prikladám telefón k držiaku a nič, telefón zhasol. Toto som skúsil ešte niekoľkokrát, kým sa mi nezačalo z hlavy pariť. Zobral som preto starú Xperiu XZ1 a priložil k držiaku. Čuduj sa svete, žiadny problém.
Pritom Xperia 10 nemá ani len bezdrôtové nabíjanie, že by magnet v držiaku niečo spôsoboval. Krúžok pre magnetický držiak som nalepil úplne dole, aby zas nezavadzal NFC čipu pod objektívmi fotoaparátu. Vysvetlenie? Nemám.
Sony Xperia 10 je pre mňa sklamaním. To čo predviedli Japonci som už dávno nevidel. Xperia 10 je totiž na to čo dokáže predražený smartfón, ktorý okrem displeja s pomerom strán 21:9 nemá čo ponúknuť navyše. Všetko ostatné, no podstatne lepšie nájdete v smartfónoch aj s cenou pod 300 €. Nová Xperia mala stáť minimálne o stovku, teda zhruba o tretinu, menej. Nanešťastie, kým bude za takú cenu, jej hardvér bude ešte zastaranejší.
Smartfón Sony Xperia 10 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.