Reklama

Sony A7R II - full-frame s 42,4 Mpx snímačom zaujme každého

Števo Porubský
97 %
Sony sa s full-frame fotoaparátmi v miniatúrnom tele vôbec nebabre. Minulý rok obnovilo celý rad, v ktorom jedno prekvapenie striedalo druhé. Tak sa mi v rukách ocitol najnovší model A7R druhej generácie, ktorý sa od svojich súrodencov líši jedine označením po stranách.

Výhody

  • výborný obrazový výstup
  • kvalitné spracovanie
  • Ultra HD video

Nevýhody

  • vysoká cena
  • len horizontálne výklopný displej
  • slabá batéria

Inak ide o rovnaké horčíkové telo utesnené voči poveternostným vplyvom, ktoré sadne do ruky ako uliate. Masívnejší predný grip tohtoročných modelov kvitujem.

Nie je problém fotoaparát udržať v jednej ruke aj napriek vyššej hmotnosti. S testovaným objektívom 28-70 mm (SEL 2870) váži úctyhodných 970 gramov.

Rozmery pritom neprekračujú veľkosť bežného CSC fotoaparátu s veľkým objektívom. Opisovať do detailu perfektne spracované telo je asi zbytočné. Treba to zažiť. Všetko je pevné, nikde nič nevŕzga. Jednoducho už pri držaní máte pocit, že máte v rukách neobyčajný fotoaparát.

A presne taký je. Ak nazriete do špecifikácie, asi aj vám padne sánka. V takomto malom tele je totiž obrovský full-frame snímač s rozlíšením 42,4 Mpx! Jeho citlivosť je veľmi slušných ISO 100 – ISO 25 600, v rozšírenom režime ju môžete vyhnať až na ISO 102 400, ale to je zbytočné.

Šum vidieť už pri ISO 12 800. Viete si ale predstaviť fotiť pri takejto citlivosti s bežným CSC fotoaparátom? Navyše obrovský snímač je prvý svojho druhu, ktorý je podsvietený zozadu (tzv. BSI) a nemá ani low-pass filter.

Výsledkom sú perfektné fotografie za akýchkoľvek podmienok, ak nepočítame úplnú tmu.

Trochu ma sklamal proklamovaný Fast Hybrid autofókus. Je síce veľmi rýchly, no nie až tak presný. 399 bodov fázovej detekcie + 25 bodov detekcie kontrastu malo ostriť jedna radosť, no radšej som využíval režim DMF na ručné doostrovanie.

Našťastie nie tak často, ako to môže vyznieť. Veľkým pozitívom je integrácia až 5-osej stabilizácie priamo na čip, takže z ruky dokážete odfotiť veľmi vydarené zábery aj v slabom svetle.

Stabilizácia pomôže aj pri natáčaní videa. To je navyše v Ultra HD rozlíšení. A7R II je tak prvým full-frame foťákom, ktorý dokáže natáčať videá v tak vysokom rozlíšení.

Nie je to ale také jednoduché. Na to, aby ste mohli natáčať Ultra HD videá, potrebujete v XAVC S formáte ultrarýchlu pamäťovú kartu. Inak vám to A7R II nedovolí a budete musieť prepnúť na síce stále špičkové, ale „len“ Full HD rozlíšenie v AVCHD 2.0 formáte.

Video je rovnako, ako statická fotografia, na vynikajúcej úrovni. Farby sú verné, ostrosť perfektná, jediným problémom je tak objektív. Ten náš „setový“ nestačil na kvalitu snímača.

Mimochodom, ak používate Lightroom od Adobe, pripravte sa na konvertovanie ARW RAW súborov do DNG alebo iných, ktoré Lr podporuje. Zaberá to zbytočne čas navyše.

Zabudované Wi-Fi a NFC moduly znejú tiež sľubne, no funkčnosť mobilnej aplikácie je výrazne okresaná. Stále sa nič nezmenilo. Najväčším nedostatkom je však malá batéria, ktorá nezvládne ani hodinu videa či okolo 200-250 fotografií.

Veľký snímač a výkonný hardvér robia svoje. Teší ma však možnosť nabíjania cez microUSB port, takže vám stačí na cesty zobrať externý zdroj a poriadne dlhý USB kábel. Nabíjanie funguje totiž aj počas fotenia!

Ospravedlňujem sa za absenciu ukážkových fotografií, nedopatrením sa mi ich podarilo nenávratne vymazať.

Druhá generácia CSC s veľkým čipom a obrovským rozlíšením je ešte dospelejšia a prepracovanejšia. Spracovanie obrazu dá zabrať, ale výsledok je ako z profi zrkadlovky. No taká je aj cena, až priveľmi premrštená. S kvalitným setom objektívov vás fotenie vyjde ako malé auto. Za kvalitu sa síce platí, ale… Aj napriek všetkému považujem toto malé delo za najlepší Sony foťák súčasnosti, za čo si v časopise TECHBOX vyslúžil aj ocenenie Tip redakcie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.