Výhody
- dizajn a spracovanie
- podanie zvuku
- Bluetooth a Wi-Fi
- Qi a USB-C nabíjanie
- multiroom systém
- slušná výdrž na jedno nabitie
- odolnosť voči vode a pádom
- podpora Amazon Alexa a Google Assistant
- podpora AirPlay 2
- automatické Trueplay
Nevýhody
- vyššia cena
- slabšie hlboké tóny pri vyššej hlasitosti
- nefunguje ako satelit pre soundbar
- nutnosť prvej inštalácie cez appku Sonos
Bezdrôtové Bluetooth reproduktory bežne netestujeme, keďže v súčasnosti je možné kúpiť za rozumnú cenu vcelku podarené modely od akéhokoľvek renomovaného výrobcu. Sonos Roam je ale iný. Už z predstavenia pred pár týždňami bolo zrejmé, že toto bude technologická lahôdka. Ale postupne.
Telo reproduktora môže byť v čiernej (Shadow Black) alebo bielej (Lunar White) farbe. Osobne by som ale bielu nazval svetlosivou, k bielej jej chýba ešte niekoľko odtieňov. Telo má zvláštny trojuholníkový tvar so zaoblenými rohmi, pričom reproduktory vo vnútri smerujú iba do jednej strany. Sú presne pod mriežkou z odolného plastu s logom Sonos.
Sonos Roam je možné používať dvomi spôsobmi – na výšku, alebo naležato. Pre druhý prípad sú v spodnej časti 4 gumené nožičky pre lepšiu stabilitu a zníženie prípadných rezonancií. Pogumované sú ale aj obe bočné časti. Na jednu sa Roam stavia v prípade používania vo vertikálnej polohe, na druhej sú 4 mechanické tlačidlá ukryté pod gumou.
Dve slúžia na ovládania, tretie spúšťa alebo zastavuje prehrávanú skladbu, štvrté zapína, alebo vypína zabudovaný mikrofón. Tlačidlo pauzy a prehrávania má ale ešte funkciu navyše známu pre majiteľov Sonos reproduktorov. Jej stlačením a podržaním na zhruba sekundu-dve sa do reproduktoru „swapne“ hudba, resp. zvuk z iného Sonos reproduktoru, ktorý aktuálne niečo prehráva. Takto si za pár sekúnd môžete zobrať hudbu z domáceho Sonos systému napríklad k bazénu, na záhradnú party či inej miestnosti v domácnosti.
Posledné tlačidlo je na rohu zadnej časti. Týmto sa reproduktor zapína (krátke stlačenie) z režimu spánku alebo spúšťa párovanie cez Bluetooth (po cca 2 sekundách). Vtedy LED dióda ukrytá pod prednou mriežkou začne blikať na modro. Pri nabíjaní svieti na oranžovo, pri zapnutí zas na bielo. Roam sa vypne dlhým podržaním tlačidla.
Pri ON/OFF tlačidle je USB-C port, cez ktorý sa nabíja zabudovaná batéria s kapacitou 18 Wh. USB-C nabíjanie ale nie je hocijaké, je vysokorýchlostné s výkonom 15 W. Škoda, že v balení ale nenájdete 15 W nabíjačku. Nie je v ňom žiadna. To ale nie je jediný spôsob nabíjania. V spodnej časti je totiž aj Qi špirála pre bezdrôtové nabíjanie. Na to je možné využiť akúkoľvek Qi nabíjačku, alebo siahnuť po originálnej nabíjačke od Sonosu s magnetickým úchytom. Maximum pre Qi nabíjanie je iba 5 W. Aj tá má ale zvýšenú odolnosť (IP54).
Aby som nezabudol, pogumované časti a odolný plast majú zaručiť nie len odolnosť voči vode a prachu (IP67), ale aj voči pádom.
Vo vnútri sú dva Class-H zosilňovače, ktoré majú na starosti dva meniče. Jeden je výškový, druhý je stredobasový. To ale nie je jediná výbava. O chod Roamu sa totiž stará 4-jadrový ARM procesor s A-53 jadrami s výkonom 1,3 GHz, 1 GB RAM a s 4 GB flash pamäťou. Tá je potrebná aj na updaty systému, hneď prvý vás čaká po inštalácii.
Súčasťou výbavy je aj po prvýkrát použitá funkcia Trueplay v automatickom režime pre počúvanie cez Wi-Fi aj Bluetooth (Sonos Move má Auto Trueplay iba pre Wi-Fi). Kým iné Sonos produkty musíte cez Trueplay nastaviť pomocou smartfónu (iPhonu), zabudovaný mikrofón v Roame to zvláda sám. V praxi to znamená asi toľko, že zvukový výstup Roam upraví podľa toho, či ste vonku, alebo v miestnosti kde je ozvena. V každom prípade má byť zvuk čo najvernejší.
Zaujímavé ale je, že zabudovaný mikrofón nie je možné používať na hlasové hovory. Síce som to v živote aj pri iných reproduktoroch nepoužil, no aby ste vedeli. Iným prekvapením je zas NFC. Hoci ho Sonos Roam má, neslúži na rýchlejšie Bluetooth párovanie, ale len na overenie reproduktora pri Wi-Fi párovaní.
Párovanie je otázkou pár minút pre Wi-Fi a otázkou sekúnd pre Bluetooth. Wi-Fi párovanie trvá o čosi dlhšie, keďže Roam sa pridáva do systému Sonos. Na to je potrebná appka Sonos a pár minút času. Následne je ale možné využívať všetky výhodu multiroom systému od Sonosu, vrátane hlasových asistentov Amazon Alexa alebo Google Assistant, resp. Siri v prípade použitia Roamu cez AirPlay 2. Vždy ale iba samostatne a len pri Wi-Fi pripojení.
Čo sa štandardov týka, Bluetooth je vo verzii 5.0, Wi-Fi taktiež, vo verzii 5, teda 802.11 a/b/g/n/ac. Škoda len, že cez Bluetooth nie je možné využívať dva zdroje, niektoré modely to už dokážu. Mnohé modely (väčšina) ale nepodporuje spomínané Apple AirPlay 2, ktoré ocenia majitelia iPhonov, iPadov či počítačov Apple.
Prekvapením pre neznalých môže byť fakt, že Roam je nutné najskôr spárovať s mobilnou appkou Sonos a až potom ho je možné spárovať cez Bluetooth. V appke je možné sledovať napríklad stav batérie v percentách, ale aj nastavovať Roam podľa potreby. Nechýba ani jednoduchý ekvalizíér.
Mimochodom, toto všetko je v reproduktore s rozmermi 168 x 62 x 60 mm a hmotnosťou 432 gramov. Pochváliť musím aj samotné balenie. To je maximálne ekologické, z papiera so sójovým atramentom.
To by bola teória. Aká je ale prax? Hádam ešte lepšia. Zvuk už z jedného Roamu ma zaujal a vzhľadom na veľkosť reproduktora ma aj posadil do sedačky. Pri bežnej hlasitosti ponúka veľmi vyvážené podanie zvuku, krásne podanie vysokých a stredných tónov, dokonca nechýbajú ani hlboké tóny.
Tie ale odchádzajú v prípade zvyšovania hlasitosti, akoby si Roam nechával rezervu pre stredné a vysoké tóny. Keby bolo možné k Roamu pripojiť basový reproduktor Sub od Sonosu, bez najmenších problémov by ste ozvučili kvalitným zvukom celú miestnosť.
Roam je ale možné spojiť do stereo systému (iba cez Wi-Fi a appku Sonos a vždy, keď chcete stereo). V tomto prípade je zvuk ešte lepší, hlboké tóny výraznejšie a lepšie. Dôvod je jasný, Sonos si zvuk rozdelí podľa originálnej zvukovej stopy a tak má viac zdrojov na jeho kvalitné podanie. Odporúčam ale používať Roam v horizontálne podobe, akosi vie lepšie využiť aj svoju väčšiu základňu pre lepšie hĺbky.
Na jedno nabitie vydrží Roam podľa výrobcu hrať 10 hodín. Záleží však od hlasitosti. V mojom prípade som sa k tejto hodnote ale bez problémov priblížil.
Cena Sonos Roam je 179 €, bezdrôtová Qi nabíjačka vás vyjde na 49 €.
Sonos Roam je pre mňa osobne najlepší bezdrôtový reproduktor aké som doteraz mal v rukách. Svedčí o tom aj množstvo pozitív v úvodnej tabuľke, ale aj samotné skúsenosti s ním. Áno, sú mobilné reproduktory, ktoré majú možno o čosi lepší zvuk a podobnú či dokonca nižšiu cenu, no nepoznám jediný, ktorý ponúka tak bohatú doplnkovú výbavu. A tú ak využívate, Roam bude pre vás dokonalý.
Aj preto si Sonos Roam zaslúži ocenenie Tip redakcie…
Sonos Roam v oboch farbách i bezdrôtovú nabíjačku si môžete objednať v e-shope Nay a nechať si ich doručiť priamo domov.