Reklama

Samsung Gear S2: najkrajšie hodinky výrobcu

Roman Calík
90 %
Nové inteligentné hodinky Samsung Gear S2 boli odhalené tesne pred výstavou IFA 2015, na ktorej mali svetovú premiéru. Na reálne uvedenie hodiniek do predaja sme si však museli počkať. Dnes však nastal deň D a hodinky Samsung Gear S2 sa začali predávať aj na Slovensku. Pozrite sa, ako nás zaujali.

Výhody

  • spracovanie a kruhový dizajn
  • ovládanie pomocou otočnej lunety
  • displej a rýchle reakcie
  • bezdrôtové nabíjanie

Nevýhody

  • vyššia cena
  • chýbajúce GPS
  • výdrž iba jeden a pol dňa

Uvedenie hodiniek Samsung Gear S2 na výstave IFA 2015 bolo pompézne. Samsung opäť vytvoril veľkolepú prezentáciu, na ktorú budú mnohí novinári spomínať roky. Hodinky Gear S2 zahmlili aj nové smartfóny Samsung Galaxy Note 5 a S6 edge+, ktoré si taktiež viacerí novinári mohli naživo prvýkrát vyskúšať v Berlíne.

Prvé inteligentné hodinky pritom Samsung predstavil na rovnakom mieste pred dvoma rokmi. Volali sa Samsung Galaxy Gear a na svoju dobu priniesli aj také vychytávky, ktoré súčasnej, už štvrtej generácii chýbajú. A to najmä vstavaný fotoaparát či možnosť telefonovania priamo cez hodinky.

Len pol roka po verzii hodiniek Gear prišla na trh vylepšená verzia Samsung Galaxy Gear 2 aj s cenovo dostupnejším modelom Gear 2 Neo. September 2014 a opäť výstava IFA priniesli v poradí už tretiu generáciu hodiniek, kde sa zmenil aj názov.

Slovo Galaxy vypadlo a zostalo len Gear, narodili sa hodinky Samsung Gear S. Pozrite si recenziu týchto hodiniek, ktoré zaujali aj slotom na SIM kartu či GPS prijímačom, alebo veľkým 2-palcovým AMOLED displejom. Osobne doteraz považujem tieto hodinky za najlepšie inteligentné hodinky na trhu. Ich dizajn však nevyhovoval každému.

Pozrite si

VIDEORECENZIA najlepších inteligentných hodiniek Samsung Gear S

A to sa snaží Samsung zmeniť s príchodom už štvrtej generácie svojich hodiniek o označením Samsung Gear S2. Už na prvý pohľad vidieť, že sa niečo zásadné zmenilo. Hodinky stratili charakteristický obdĺžnikový vzhľad, prinášajú okrúhly dizajn a okrem športovej verzie si môžete dopriať aj tzv. classic verziu s koženým remienkom.

Konkurencia však okrúhly tvar inteligentných hodiniek používa už dávnejšie, Samsung preto musel vymyslieť niečo, čím sa odlíši. A to niečo je otočná luneta hodiniek, ktorá slúži na pohyb v menu. Napíšem to hneď na začiatku, toto ovládanie je geniálny nápad!

Mal som na výber, ktorú verziu hodiniek si na redakčný test vyberieme.Rozhodol som sa pre športovú verziu. Je to samozrejme vec vkusu, ale napriek tomu, že classic verzia je pre Samsung úplne novým prístupom k dizajnu hodiniek, viac sa mi páči športová verzia. Na tej klasickej mi nesedí najmä vrúbkovanie na otočnej lunete.

Na obrázku Gear S2 classic vyzerajú dobre, naživo mi však prídu nezaujímavé a v porovnaní napríklad s Huawei Watch, ktoré sme testovali, až príliš obyčajné. Ak však máte zálusk na classic verziu, vedzte, že pre ňu platí 95% recenzie, ktorú práve čítate. Iný, aj keď kompletne, je len vzhľad hodiniek a spôsob uchytenia remienka.

Balenie hodiniek vychádza z predchádzajúcich generácií, avšak uloženie hodiniek do nového plastového bieleho bloku si mohol Samsung odpustiť. Pri hodinkách za 329 € by to chcelo viac, balenie pôsobí veľmi lacno.

Okrem hodiniek v balení nájdete nabíjačku pre bezdrôtové nabíjanie, samotnú sieťovú nabíjačku bez samostatného USB kábla, ale aj druhý remienok. Samsung vám v balení totiž ponúkne väčší remienok L a menší S, ktorý využijú hlavne ženy.

https://youtu.be/CEOMfs0g_9I

Remienky sú gumené, k celkovému vzhľadu hodiniek sa však hodia. Páči sa mi aj uchytenie remienkov, kde stačí stlačiť tlačidlo na ich spodnej časti a vymeníte ich veľmi rýchlo. Pritom držia na hodinkách pevne. Hodinky možno na obrázkoch vyzerajú plastovo, ale sú kovové. Spracovanie tela hodiniek je na vysokej úrovni, obrovská pochvala a krok vpred, najmä keď sa pozrieme na predchádzajúce generácie hodiniek výrobcu.

V zadnej časti hodiniek vidieť snímač srdcového tepu, ktorý je už pri Samsung hodinkách štandardom. Telo hodiniek je navyše prachu a vodeodolné s maximálnym možným stupňom ochrany IP68. To pre vás znamená, že hodinky môžu ísť s vami aj do vody, zvládajú aj trvalé ponorenie. Chýbajúca vodeodolnosť bola pritom najväčšou nevýhodou prvej generácie Samsung Galaxy Gear.

Na bočnej pravej strane hodiniek nájdete dve hardvérové tlačidlá s príjemným odporom a ideálnou veľkosťou. Spolu s otočnou lunetou tvoria základ ovládania hodiniek, ktorý samozrejme dopĺňa dotykový displej. Spodným tlačidlom sa dostanete do hlavného menu hodiniek a jeho podržaním hodinky vypnete alebo spustíte režim Šetrenie energie.

Ten odporúčam zapínať najmä v noci, ak hodinky nevypínate, ušetríte energiu. Samozrejme sa hodí ak je už kapacita batérie malá a vy ešte hodinky chcete ďalej používať. V režime Šetrenie energie displej hodiniek zobrazuje len základné informácie a čiernobielom režime. Zabudnite na akékoľvek aplikácie vrátane športových, k dispozícii sú len správy a hovory.

Spodnému tlačidlu môžete priradiť aj ľubovoľnú funkciu, ktorú vyvoláte jeho dvojitým stlačením. Je to celkom praktické, ja som si tu zvolil e-mailový prehliadač. Horné tlačidlo slúži len pre krok späť. Kdekoľvek ste v menu hodiniek, týmto tlačidlom sa vrátite o krok späť, na hlavnú obrazovku sa vždy vrátite spodným tlačidlom. Mrzelo ma, že horné tlačidlo nemá pri hlavnej obrazovke žiadnu funkciu, navyše sa preň nedá nastaviť spustenie aplikácie ani dvojitým stlačením. Škoda.

Prečo považujem lunetu za geniálny nápad? Ovládanie pomocou otočnej lunety je veľmi intuitívne, môžete jej otáčaním listovať v akejkoľvek úrovni menu. Je to rýchle, ak by ste totiž mali prejsť na napríklad na 6-tu položku klasicky listovaním cez dotykový displej, trvalo by vám to výrazne dlhšie! Navyše pohyb lunety je plynulý, každú úroveň posunutia pekne cítite, takže je toto ovládanie aj veľmi presné. Nedokážem odhadnúť akú životnosť má ovládanie, čo spôsobí prach alebo tisícky pootočení, ak to však bude fungovať dlhodobo tak, ako teraz, budete rovnako ako ja z ovládania nadšení.

Výhodou ovládania pomocou otočnej lunety je aj rýchly prístup k vybraným položkám menu priamo z hlavnej obrazovky. Jednoducho chytíte hodinky, pootočíte lunetou a ste hneď v aplikáciách, ktoré ste si vybrali. Takto sa však viete rýchlo dostať len k určitým aplikáciám, tým, ktoré vám Samsung povolí.

Pootočením lunety vľavo sa z hlavnej obrazovky dostanete k notifikáciám. Tu si viete prečítať správy zo sociálnych sietí, e-maily, SMS správy či informácie o hovoroch. Pootočením lunety vpravo už listujete vybranými aplikáciami, kde si môžete nechať zobraziť kalendár, počasie, merač tepu a iné.

Pozrite si

IFA 2015 | Samsung Gear S2 sme mali v rukách, vydarili sa!

Odporúčam zvoliť si prvú položku akýsi rozcestník medzi aplikáciami, nastaveniami, ovládním S Voice a rýchlymi voľbami označenymi ako „Priateľ“. To sú v podstate vaše obľúbené kontakty zo smartfónu. Celkovo si na ovládanie a výber položiek pomocou otočnej lunety zvyknete rýchlo, je to návykové.

Musíte však potom neustále prehmatávať. Buď výber potvrdíte priamo na displeji hodiniek, alebo použijete horné bočné tlačidlo pre krok späť. Ja by som na strane výrobcu porozmýšľal o možnosti potvrdiť voľbu priamo cez lunetu, napríklad jej zatlačením. Ovládanie by bolo ešte lepšie, ak by to bolo technicky možné, určite je to tip na vylepšenie v novej generácii.

Rovnako ako pri predchádzajúcich generáciách hodiniek je potrebné hodinky pred spustením spárovať s aplikáciou Samsung Gear vo vašom smartfóne. Hodinky síce bežia na OS Tizen, sú však kompatibilné s rôznymi verziami zariadení s OS Android 4.4 a vyššie. Niektoré nastavenia môžete upravovať len cez aplikáciu, väčšinu však priamo v hodinkách. To sa týka aj nastavenia vzhľadu hodiniek. V aplikácii je výhodou, že si môžete stiahnuť aj nové vzhľady hodiniek cez obchod Samsung Gear Apps.

Vzhľady hodiniek si môžete prispôsobiť do dokonalosti aj tým, že si necháte zobraziť resp. vypnete dátum. Na výber je extrémne množstvo vzhľadov, myslím si, že si každý nájde ten svoj. Na okrúhlom 1,2-palcovom AMOLED displeji s rozlíšenim 360×360 (302 ppi) navyše všetko vyzerá veľmi dobre. Jemné rozlíšenie vás bude tešiť pri akejkoľvek práci s hodinkami.

 

Páči sa mi aj to, že ak si necháte režim Vždy zapnuté hodinky, tak vám neustále na displeji svietia len ručičky hodiniek. Veľa energie táto funkcie neberie, pritom nemusíte ani zobudiť hodinky gestom – pohybom ruky, a vidíte koľko je hodín.

Celkovo musím pochváliť aj reakcie hodiniek, keby takto bez zaváhania fungovali aj smartfóny. Pritom v hodinkách je 1,0 GHz dvojjadrový procesor a 512 MB pamäť RAM. Keď už spomínam pamäť, tú vstavanú s veľkosťou 4 GB nerozšírite, voľných máte 1,87 GB. Dôvodom dobrej odozvy môže byť aj OS Tizen, ktorý Samsung používa.

Otázna je však jeho budúcnosť a najmä podpora ďalších aplikácií v porovnaní s Android Wear. Nateraz vám aplikácie budú stačiť, ale myslím si, že vývojári budú tvoriť najskôr aplikácie pre hodinky od Apple, následne modely s Android Wear a až potom sa budú rozhodovať, či vytvoria aplikáciu aj pre OS Tizen.

Hodinky majú samozrejme podporu Bluetooth pre spojenie s telefónom či Bluetooth headsetom. Nechýba však ani podpora NFC a Wi-Fi. GPS v nich nenájdete, čo považujem za obrovskú nevýhodu. Ak si s hodinkami vybehnete bez smartfónu, trasu vám nezaznamenajú. Rovnako chýba aj podpora e-SIM, i keď Samsung 3G verziu hodiniek vyrobil no nie je dostupná na Slovensku.

Listovanie v samotnom menu hodiniek je vďaka otočnej lunete rýchle. Ikony sa zobrazujú po stranách displeja, dizajnom však pripomínajú ikony v Apple Watch. Usporiadanie aplikácií hlavného menu je možné len cez aplikáciu v smartfóne, samozrejme odporúčam umiestniť si na prvú obrazovku menu tie najpoužívanejšie aplikácie.

Sem budú patriť určite správy, kde našťastie nechýba možnosť aj odpovedať vlastným textom. Síce písanie na tak malom displeji a klávesnici je na dlho, ale na jednoduché odpovede stačí. Samozrejme nechýbajú ani prednastavené odpovede.

Funkcia telefón vám umožní vyhľadávanie v kontaktoch, ktoré si hodinke prevezmú zo smartfónu. Kontaktu môžete napísať SMS správu alebo zatelefonovať.

Ale pozor, s hodinkami už nie je možné telefonovať cez hlasitý odposluch, ako predtým. Jednoducho hovor sa presunie do smartfónu, prípadne do Bluetooth pripojeného headsetu. Škoda, pre mňa je toto sklamanie. Zvykol som si s Gear hodinkami vybaviť niektoré hovory aj bez telefónu.

Kalendár zobrazuje udalosti veľmi prehľadne, dokonca je k dispozícii aj náhľad na celý mesiac. Žiadnu položku si však cez hodinky do kalendára nepridáte ani nevymažete.

Za výhodu však považujem aplikáciu budík. Špeciálne v hodinkách si nastavíte samostatné budíky aj v konkrétne dni. Niekedy sa hodí aj funkcia hľadať telefón. Hodinky vám totiž dokážu prezvoniť váš smartfón aj keď na ňom máte nastavený tichý režim.

Pre niekoho praktická môže byť aj možnosť navigácie pomocou aplikácie Mapy. Samsung spolupracuje s Here, pritom priamo cez hodinky si viete vyhľadať cieľ a môžete sa k nemu nechať navigovať. Mne osobne by sa hodila aj podpora aplikácie Mapy od Google, kde často sledujem premávku na cestách. Mapy od Google však na hodinkách nezobrazíte.

Mnohí budete určite často používať aplikáciu S Health. Ak máte aplikáciu aj v smartfóne, hodinky si automaticky zoberú vaše údaje. Páči sa mi najmä grafika aplikácie prispôsobená okrúhlemu dizajnu hodiniek, zobrazovanie informácií o vašich športových aktivitách je tak veľmi efektné. Hodinky vás dokážu upozorniť aj na čas bez pohybu, zdravé tempo a po nastavení vašich cieľov vás radi ohodnotia po ich dosiahnutí.

Hodinky dokážu sledovať viacero aktivít, okrem počítania krokov vám zmerajú behanie, bicyklovanie, turistiku, ale nechýbajú aj režimy ako cyklotrenažér či stepper. Počas aktivít hodinky dokážu priebežne merať aj váš srdcový tep a upozornia vás rôznym sfarbením zobrazených údajov na prekročené hranice. Zaujímavé je, že počas aktivít si môžete prehrávať aj hudbu. Zaznamenávajú sa okrem času či vzdialenosti aj spálené kalórie.

A ako je to s výdržou? Tá je celkovo kameňom úrazu aj hodiniek Gear S2. Vstavaná Li-Ion batéria má 250 mAh. Ale výdrž 2 až 3 dni, ktorú udáva výrobca nedosiahnete. Ja som musel hodinky nabíjať každý deň, nepôjdete predsa ráno do práce s kapacitou batérie na úrovni 26%.

Reálne vám hodinky vydržia skutočne iba cca. 30 hodín aj to v prípade, že na noc zapnete úsporný režim a športových aktivít je minimum. Škoda. Výhodou je však bezdrôtové nabíjanie. Ak ale kolísku pre bezdrôtové nabíjanie nemáte so sebou, hodinky si nenabijete.

Hodinky si ako som už spomínal môžete vybrať v dvoch verziách, takže pri kúpe si zvážte, či sa k vám viac hodí športová verzia za 329 €, alebo verzia classic za 369 €. Na Slovensku sú dostupné športové hodinky v tmavo šedom prevedení s tmavosivým remienkom alebo v striebornom prevedení s bielym remienkom. Verzia classic sa predáva v čiernej farbe s koženým remienkom.

Samsung Gear S2 sú najkrajšie hodinky, aké Samsung vyrobil. Okrúhly dizajn sa vydaril, navyše nápad s ovládaním pomocou otočnej lunety je aj pri reálnom používaní návyková záležitosť. Celkovo sa s hodinkami pracuje dobre, škoda však slabšej výdrže a chýbajúcemu GPS prijímaču. Naopak pochvalu si Samsung zaslúži aj za vyladený OS Tizen a svižné reakcie hodiniek, taktiež za ochranu IP68 a kvalitné vyhotovenie tela hodiniek. Rozhodne ide o produkt, ktorý právom získava ocenenie TIP REDAKCIE. Je už len na vás, či si vyberiete športovú alebo klasickú verziu hodiniek. Moje preferencie som v článku napísal.

tip redakcie TECHBOX

Ďalšie odborné recenzie na hodinky Samsung Gear S2 nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.