Reklama

Samsung Gear IconX - bezdrôtové slúchadlá, ktoré ešte potrebujú čas

Jakub Hrubý
57 %
Samsungu sa tento rok darí. Či to je S7/S7 edge, alebo virtuálne okuliare spolu s 360-stupňovou kamerou, Samsung dokazuje, že je na vrchole. Popri super smartfónoch a hračkách pre virtuálnu realitu chce mať aj tie najlepšie plne bezdrôtové slúchadlá. Tými majú byť Gear IconX, ktoré sľubujú veľa a veľa toho aj ponúknu. Prišiel už ale na podobné slúchadlá čas?

Výhody

  • Dizajn
  • Malé rozmery a hmotnosť
  • Možnost športovania bez telefónu
  • Množstvo senzorov

Nevýhody

  • Slabá výdrž batérie
  • Vysoká cena
  • Mätúce ovládanie gestami
  • Komplikované nahrávanie hudby

Apple iPhone 7, Moto Z/ Moto Z Force a mnoho ďalších telefónov do budúcna nebude mať 3,5 mm audio konektor pre slúchadlá. Bluetooth slúchadlá teda dávajú čoraz väčší význam a ich miesto na trhu je opodstatnené.

Vďaka tomu, že je predsa len ešte minimum telefónov, ktoré nemajú 3,5 mm jack je trh s Bluetooth slúchadlami malý a je tu priestor pre mnoho spoločností. Jednou z nich, ktorá chce tento priestor vyplniť a ovládnuť, je aj Samsung.

Samsung Gear IconX nie sú len bežné Bluetooth slúchadlá, ktoré majú stále krátky kábel na krk. IconX sú plne bezdrôtové Bluetooth slúchadlá do uši, ktoré Samsung prezentuje ako mp3-ku na športovanie.

Slúchadlá neprehrávajú len hudbu, ale dokážu vám zmerať aj tep, zaznamenať športovú aktivitu alebo si cez ne zavoláte.

Samsung vložil do slúchadiel jednoducho skoro všetky senzory, ktoré budete na športovanie potrebovať.

Zabalené sú v čiernej krabičke, vo vnútri ktorej sa nachádzajú samotné slúchadlá, ich nabíjacie a ochranné puzdro, silikónové výplne malej, strednej a veľkej veľkosti, USB – microUSB kábel, USB OTG adaptér a manuál.

Slúchadlá sú dostupné v troch farbách – bielej, modrej a čierno-šedej so zelenými prvkami. Každé zo slúchadiel váži len 6 gramov a jeho rozmery sú 25,9 x 19,5 x 17,9 mm.

Tie sú na to, čo všetko slúchadlá obsahujú úctyhodné. Aj keď sa zdajú malé, v ušiach vedia poriadne tlačiť. Nepomohla ani výmena silikónových výplní.

Tie totiž nepôsobili v ušiach isto a myslel som, že mi z nich každú chvíľu vypadnú. Každý z nás má iné uši a preto každému z nás budú slúchadlá aj inak sedieť.

Po vzhliadnutí OTG adaptéru v balení som sa potešil, no po chvíli som zistil na čo slúži a prišlo veľké sklamanie. Samsung pribalil OTG adaptér na to, aby ste si z telefónu vedeli presunúť hudbu do 4 GB pamäte slúchadiel.

Na tom by ale samozrejme nebolo nič zlé, práve naopak. Samsung sa však rozhodol, že táto možnosť bude len pre tých, ktorí popri slúchadiel vlastnia aj Galaxy telefón.

Ja som slúchadlá recenzoval s HTC One M7, takže možnosť presunúť si z neho hudbu do slúchadiel odpadá a musel som využiť druhú možnosť.

A tá je, že hudbu jednoducho nahráte cez počítač. Žiaľ, aj tu sa Samsung činil a vytvoril vlastný program pre tieto účely. Program je ale absolútne zbytočný, pretože si hudbu viete jednoducho skopírovať do súborov slúchadiel cez prieskumník.

Po pripojení sa ukáže nie jedno, ale obe úložiská každého zo slúchadiel zvlášť a pre stereo počúvanie je nutné nahrať rovnakú skladbu do každého zo slúchadiel.

Ak nechcete využiť vnútornú pamäť slúchadiel, môžete ich používať len ako Bluetooth slúchadlá pripojené k vášmu telefónu a hudbu počúvať cez Hudbu Play, Spotify alebo podobné služby.

Pri tomto spôsobe počúvania ale slúchadlá vydržia len hodinu až hodinu a pol. Pokiaľ budete počúvať hudbu z vnútornej pamäte IconX, vydržia hrať okolo 2 až 2,5 hodiny.

Výdrž závisí aj od toho, či využívate fitness funkcie slúchadiel alebo potláčanie okolitého hluku. Dvojhodinový tréning s počúvaním hudby a priebežným meraním tepu ale našťastie slúchadlá zvládnu.

Nabíjacie puzdro, ktoré máte v balení je rovnakej farby, ako slúchadlá a pomocou neho IconX nabijete nie len doma, ale aj vonku akonáhle sa vám vybijú. Nabiť ich vonku pomocou neho môžete až 2-krát.

Výdrž batérie je jednoducho slabá. Tu ale nemôžem krivdiť len Samsungu. Viacero spoločností sa snaží vytvoriť podobné slúchadlá a všetky majú podobnú vydrž.

Čo sa ale dá spraviť určite lepšie, je spôsob nahrávania hudby do slúchadiel. Samsung by sa mal poučiť a otvoriť svoj ekosystém všetkým, nie len tým, ktorí sú ochotní investovať do elektroniky Samsungu stovky eur.

Bluetooth slúchadlá by sa dali bez problémov spojiť aj s iPhonom, alebo by sa do nich dala bez problémov nahrať hudba aj z iného Android telefónu ako Galaxy.

Dúfam len, že sa Samsung do budúcna poučí a nebude sa hrať len na svojom piesočku, pretože jediný, kto na tom stráca je on sám.

Slúchadlá nespojíte s telefónom len tak. Aj na telefóne budete potrebovať aplikáciu Samsung Gear. Slúchadlá spárujete pomocou Bluetooth a aplikácie, tie sa následne spoja medzi sebou.

V aplikácii môžete spravovať stiahnutú hudbu do slúchadiel len ak máte Galaxy zariadenie. Ďalej si môžete v aplikácii vybrať, ktoré slúchadlo bude hlavné.

Tu vidím osobne ďalší problém. Slúchadlá nie sú ako jeden, ale každé z nich je akoby vlastný Gear IconX. Len jedno zo slúchadiel vám však dokáže merať tep, povedať informácie o tréningu, pričom cez to druhé môžete telefonovať.

Neviem čo je za tým, že slúchadlá nefungujú ako jeden celok a všetko nerobia spolu, osobne si myslím že by im to len pomohlo.

Vaše záznamy o aktivite sa zaznamenávajú do aplikácie S Health, ktorá z nejakého dôvodu potrebuje mať vloženú SIM kartu v telefóne.

Ak ste teda zvyknutí pri behaní používať napríklad Runtastic, môžete naň pri Gear IconX zabudnúť. Budete si musieť zvyknúť na aplikáciu od Samsungu.

Kvalita zvuku pri IconX nie je tá najpodstatnejšia vec a už vôbec nie faktor kvôli ktorému si tieto alebo podobné bezdrôtové slúchadlá vyberáte.

Slúchadlá ponúkajú len priemerný zvuk, ktorý určite nestačí pri takto drahých slúchadlách. Basy by mohli byt výraznejšie a celkový zvukový prejav lepší.

Meranie tepu tiež nie je najpresnejšie, funguje na podobnom princípe, ako senzor tepu na Galaxy S smartfónoch.

Pri športovaní sú senzor tepu, gyroskop a ďalšie senzory veľmi užitočné, obzvlášť vtedy, keď ich máte v malých slúchadlách a nemusíte brať telefón so sebou.

Zaujímavou funkciou slúchadiel je tiež potláčanie okolitého hluku. V prípade Gear IconX táto technológia funguje aj naopak, kedy počujete len dôležité zvuky z okolia ako napríklad sanitku pri behaní, čo je veľmi užitočná funkcia.

Ovládanie slúchadiel je pomocou gest na dotykovej ploche slúchadiel. Na gestá som si aj po dvoch týždňoch nevedel zvyknúť a niekoľkokrát sa mi stalo, že som spravil to, ktoré som pravé nechcel.

Tlačidlá kombinované s dotykovou plochou by boli lepšou voľbou.

Gear IconX neboli pre mňa žiadnou neznámou. Zaujali ma už od ich predstavenia a potom, čo som sa dozvedel, že ich budem recenzovať, som sa tešil, že si môžem vyskúšať zaujímavý a dobrý produkt.

Po dvoch týždňoch testovania ma ale prvotná radosť opustila. IconX ma viac sklamali ako presvedčili a nie sú preto hodné investície 229 €.

Výdrž na batériu je slabá, ovládanie gestami mätúce, nahrávanie hudby do slúchadiel otravné a nepraktické. Ak chcete používať slúchadlá plnohodnotne, musíte mať Galaxy smartfón.

Samsung Gear IconX sú rozhodne zaujímavým produktom, no v tejto podobe, v akej ich Samsung vytvoril, nemajú príliš význam a každému, kto podobné slúchadlá hľadá, odporúčam ešte pár generácií produktu počkať.

Predsa len sa dajú zohnať kvalitné a oveľa praktickejšie Bluetooth slúchadlá, ktoré síce majú kábel, no máte ho na krku alebo za hlavou, čo zas až tak neprekáža.

Ich výhodou oproti Gear IconX je dlhšia vydrž batérie, lepšia kvalita zvuku a hlavne kompatibilita so všetkými, nie len Android telefónmi.

Skvelými Bluetooth slúchadlami sú napríklad Jaybird X2, ktoré ponúkajú až 8-hodinovú vydrž a spojíte ich cez Bluetooth s akýmkoľvek zariadením. Sú lacnejšie a oveľa jednoduchšie na používanie. Plus, ak s nimi chcete športovať nie ste viazaní len na aplikáciu S Health od Samsungu, ale môžete používať vašu obľúbenú fitness aplikáciu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.