Výhody
- cena
- minimalistický dizajn
- výkon
Nevýhody
- chýba otočná luneta
- len 4 GB vnútorná pamäť
- výpadky spojenia so smartfónom
Smart hodinky prišli zabalené v prekvapujúco malej papierovej krabičke, zrejme preto, aby boli odlíšené od top modelu Galaxy Watch.
Prvý pohľad
Galaxy Active sú novou generáciou športových hodiniek Samsung Gear Sport. Majú minimalistický dizajn, ktorý je naozaj ako stvorený pre športové aktivity, no neurazí ani nešportovcov. Čo zamrzí je fakt, že chýba otočná luneta, ktorú s obľubou používame už od Gear S2. Je to daň za nižšiu cenu a ich športovejšie zameranie.
V balení používateľ nájde okrem dvoch dĺžok remienkov (veľkosť S a L) len nabíjací puk ukončený USB-A konektorom. Adaptér v balení chýba, nabíjacia podložka akoby z oka vypadla konkurenčným Apple Watch, len je čierna. Bohužiaľ, Apple Watch s nimi nenabijete, či by padlo vhod v rodine ako je napríklad naša, kde máme hodinky z oboch platforiem.
Parametre
Hodinky majú menší displej. Ide o 1,1-palcový Super AMOLED panel s rozlíšením 360 x 360 pixelov, ktorý chráni sklo Gorilla Glass 3. Pri tejto veľkosti viac vyniknú hrubé rámčeky okolo neho. Azda ani nemusím zdôrazňovať, že ide o špičkový displej s veľmi dobou viditeľnosťou aj na priamom slnku.
Výkon má na starosti procesor Exynos 9110 so 768 MB RAM a 4 GB vnútornou pamäťou. Hodinky teda poháňa rovnaký procesor ako Galaxy Watch. Operačný systém je tu Tizen vo verzii 4.0, ktorý dizajnovo vychádza zo Samsung One UI.
Hodinky majú batériu s kapacitou 230 mAh, NFC, Bluetooth 4.2 a GPS. Ako sa na športové hodinky patrí, dokážu rozoznať až 39 rôznych aktivít.
Na jedno nabitie majú Galaxy Active vydržať 45 hodín, čo sa mi podarilo v pohode prekonať. Samozrejme, všetko závisí od toho, čo s nimi používateľ robí. Trvalo zapnuté GPS, maximálny jas, meranie srdcového tepu, prehrávanie hudby – to všetko má vplyv na výdrž.
Ako novinka sa v tomto modeli objavuje monitorovanie krvného tlaku pomocou aplikácie My BP Lab, ktorá bola vyvinutá v spolupráci s Kalifornskou univerzitou v San Franciscu. Táto funkcia však na Slovensku zatiaľ nie je dostupná.
Aktivácia
Napriek označeniu smart, sú všetky inteligentné hodinky hlúpe, pokiaľ sa nespárujú so smartfónmi. Samsung Galaxy Active si majú rozumieť okrem Androidu aj s iOS. Je tomu ale naozaj tak?
Najprv som ich spároval s Galaxy S8 Plus. Nestretol som sa so žiadnymi problémami, okrem toho, že to trvalo veľmi dlho. Navyše, hneď po aktivácii ich bolo treba aktualizovať a táto operácia zabrala hádam ešte viac času ako samotné párovanie. Nestopoval som to, ale spolu to mohlo trvať asi 25 minút. Samozrejme, potom používateľa čaká personalizácia hodiniek – výber ciferníka, nastavenie notifikácií a podobne.
Potom som skúsil hodinky spárovať s iPhone X. App Store nemá appku Galaxy Wearable, ale keď som si stiahol Samsung Galaxy Watch (tá mi dobre poslúžila aj pri modeli Gear 2), hodinky som so smartfónom bez problémov spároval. Ak sa mi inicializácia hodín s Galaxy S8 zdala pridlhá, s iPhone to prebehlo oveľa rýchlejšie.
Zoznámte sa s Galaxy Active
Ako som spomínal, hodinkám chýba otočná luneta. Ovládajú sa pomocou dvoch bočných tlačidiel. Jedno vytŕča viac, slúži na návrat späť, druhé je na prepínanie medzi homescreen a hlavnou ponukou. Na boku sa nachádza otvor pre mikrofón, druhý slúži pre meranie atmosferického tlaku.
Na spodnej strane hodiniek je umiestnený snímač srdcového tepu, keď je aktívny, svieti na zeleno. Absencia reproduktoru znamená, že sa cez ne nedá telefonovať.
Hodinky majú kovové telo, ktoré vyhovuje americkému štandardu MIL-STD-810. V praxi by teda mali odolať nárazom a teplotným výkyvom. Certifikát IP68 a 5ATM umožní meranie športových aktivít aj pri plávaní a samozrejme ochráni hodinky aj pri daždi, či spotení.
Galaxy Active majú 20 mm remienky. Okrem čiernej, v ktorej nám hodinky prišli na testovanie, sú k dispozícii v striebornej, zelenej a ružovej farbe. Zariadenie má 40 mm priemer a jeho hmotnosť by nemala byť na obtiaž ani útlemu zápästiu.
Funkcie a aplikácie
Aby sa dali hodinky plnohodnotne využiť, je dobré stiahnuť si aplikáciu Samsung Health, ktorá je dostupná pre Android, ako aj pre iOS. Treba však poznamenať, že údaje z nej sa neprenášajú do appky Zdravie v iPhone.
Senzory merajú počet prejdených krokov, tep srdca, dennú, športovú a spánkovú aktivitu. V noci hodinky sledujú dĺžku a kvalitu spánku, samozrejme treba ich mať na ruke. Ja som si na to už dávno zvykol a veľmi si túto funkciu pochvaľujem. Častokrát tak naštvem manželku, ktorá má problémy so spánkom, keď jej zahlásim: Fíha, dnes som spal len 9 hodín, poobede si musím zdriemnuť!
Galaxy Active podporujú spolu 39 športových aktivít. Tí, ktorí si dávajú pozor na príjem energie poteší možnosť zaznamenávanie prijatých a vydaných kalórií a evidencia pitného režimu. Hodinky vedia zmerať hladinu stresu a ponúkajú dýchacie cvičenia.
Najčastejšie aktivity (beh, cyklistiku, cvik na eliptickom trenažéri) dokážu hodinky monitorovať automaticky, čo je veľmi praktické.
K dispozícii je už množstvo ciferníkov, kto začínal so smartwatch niekedy pred štyrmi rokmi určite mi dá za pravdu. Dnes je veľký výber aj z tých bezplatných, každý si určite nájde taký (také) čo mu budů vyhovovať.
Na hodinky si môže používateľ stiahnuť obľúbené aplikácie tretích strán, napríklad Spotify, Strava, Endomondo.
Čo ukázala prax
Hodinky sú prekvapujúco malé, aj na ženskom zápästí vyzerajú dobre. Problémy môžu mať skôr mohutní muži, tým by som odporúčal pozrieť sa po Samsungu Galaxy Watch, ktorý sa vyrába v dvoch veľkostiach.
Samsung má s výrobou a optimalizáciou inteligentných hodiniek dlhodobú prax a je to aj cítiť. Systém šľape plynulo, bez zaváhaní a ponúka azda všetko, čo používateľ potrebuje.
Ak ich porovnávam s mojimi bývalými Gear S2, vidím tam svižnejšie reakcie, podobnú výdž na batériu, akurát nabíjanie sa mi na Active zdá pomalšie.
V porovnaní s Apple Watch mi chýbajú niektoré funkcie (odomykanie notebooku, vzdialený hľadáčik, walke-talkie, 16 GB pamäť) no na druhej strane sú absolútne geniálne s jednou najdôležitejšou funkciou – notifikáciami. Apple ma v tomto smere totálne sklamalo a dodnes sa s tým neviem vyrovnať, ako to má vyriešené. Galaxy Active vás informujú o čom chcete a nestane sa vám, že prečítané oznámenia si musíte nanovo vymazať v smartfóne, prípadne ešte aj v tablete.
Chýbajúcu otočnú lunetu nahradili nové gestá, kto ju predtým nemal, ovládanie mu nepríde nijako nezvyčajné, kto ju používal, snáď si rýchlo zvykne.
Galaxy Active sa spája so smartfónom cez Bluetooth Wi-Fi. Minimálne raz za deň som však zaznamenal, že mám smart hodinky odpojené. V mojom prípade to nie je bohviečo, pretože práve hodinky mi slúžia na kontakt so svetom. Smartfón mám permanentne na tichý režim a každú správu, e-mail či telefónát mi oznamujú práve hodinky. Preto je pre mňa dôležité vedieť, že sa môžem spoľahnúť na ne. Presne toto mi robili aj moje staré Galaxy Watch. Stačilo, že som vybehol von bez telefónu a mohol som rátať, že zblbne opätovné párovanie.
Okrem odpájania sa od smartfónu (resp. jeho opätovného nepripojenia) nevidím na hodinkách žiaden vážnejší zápor. Pri kúpe potešia dobrou cenou. Počas používania si ich majitelia užijú jemný displej, množstvo aplikácií, vrátane športových režimov. Vodeodolnosť znamená, že si ich nemusia dávať dole ani pri plávaní.
Samsung Galaxy Active môžu byť pokojne pre tých, ktorí ešte nemajú skúsenosti so smartwatch, alebo rozmýšľajú či si kúpiť (lacnejší) smart náramok. Mňa osobne náramky nikdy neoslovili, preto môžem vrelo odporučiť práve tento model.
Samsung Galaxy Watch Active si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.