Výhody
- prostredie DeX
- krásny displej
- S Pen
Nevýhody
- potrebná kúpa externej klávesnice
- kvalita reproduktorov
- cena
To, čo v prvom rade odlišuje ostatné tablety s operačným systémom Android od Samsung Galaxy Tab S4, je prostredie Samsung DeX. Majitelia novších smartfónov Samsung Galaxy S a Note toto prostredie poznajú najmä skrz dokovaciu stanicu, vďaka ktorej je možné pretvoriť obyčajný smartfón na niečo ako stolný počítač. Tentoraz je však prostredie DeX priamou súčasťou tabletu.
Aby to bolo jasnejšie, Samsung Galaxy Tab S4 môže fungovať v dvoch režimoch – v režime tabletu a v režime DeX. Režim tabletu je všetkým známy, ponúka klasické prostredie s ikonami a aplikáciami, ktoré sa prioritne spúšťajú v režime celej obrazovky.
Po prepnutí tabletu do režimu DeX sa prostredie podobá skôr na Windows, najmä klasickou plochou s ikonami, lištou na spodnej strane obrazovky a aplikáciami, ktoré sa spúšťajú v samostatných oknách.
Klasické tabletové prostredie v systéme Android už snáď nikoho neprekvapí a nestratia sa v ňom dokonca ani tí, ktorí sú zvyknutí najmä na operačný systém iOS. Najväčšiu pozornosť si preto zaslúži DeX a treba povedať, že Samsungu sa s týmto režimom podaril husársky kúsok. Inak štandardný Android sa v režime DeX mení na nepoznanie, čím sa mení celý charakter zariadenia.
Ako bolo spomenuté vyššie, spodok obrazovky zaberá lišta, ktorá sa rozmiestnením podobá na systém Windows. V ľavom rohu tejto lišty sa nachádza ponuka aplikácií a hneď vedľa nájdeme klasickú trojicu Android tlačidiel, teda prepínač aplikácií, tlačidlo domov a tlačidlo späť.
Lišta ďalej pokračuje ikonami spustených aplikácií, notifikačnou lištou, lištou s rýchlymi nastaveniami, časom, dátumom a ďalšími skratkami. Práve cez lištu s rýchlymi nastaveniami môžete okrem iného zapínať a vypínať režim DeX.
Možnosť otvorenia viacerých okien súčasne a mať slobodu v ich presúvaní, zväčšovaní a prepínaní je na nezaplatenie. K tabletu je navyše pribalené dotykové pero S Pen, s ktorým je pôsobí písanie a kreslenie absolútne prirodzene a to najmä vďaka tomu, že pero dokáže rozoznať až 4 096 úrovní tlaku a váži len 9,1 gramov.
S Pen je priamo zakorenené do DNA systému a to hneď niekoľkými spôsobmi. V ktorejkoľvek aplikácii sa môžete perom priblížiť k displeju a stlačením tlačidla na strane S Pen aktivujete rýchlu ponuku s aplikáciami.
V základe môžete touto cestou vytvoriť rýchlu poznámku, snímku obrazovky s kresbou a podobne. Do menu však môžete vložiť akúkoľvek aplikáciu, ku ktorej chcete mať okamžitý prístup.
Ak vám tablet leží na stole a vy si potrebujete čo najrýchlejšie zaznamenať myšlienku, k vypnutému displeju stačí priložiť S Pen, na ktorom stlačíte hardvérové tlačidlo. Tým aktivujete režim rýchlej poznámky, v ktorom sa rozsvietia iba základné ovládacie prvky. Tieto poznámky môžete samozrejme následne uložiť do aplikácie Poznámky.
Režim DeX a S Pen však z Galaxy Tab S4 ešte nerobia plnohodnotný nástroj na prácu. Na testovanie sme k tabletu dostali aj Ochranný kryt s klávesnicou (Book Cover Keyboard), v ktorom je samozrejme zabudovaná fyzická klávesnica, ale aj odkladacia priehradka na S Pen.
Klávesnica sa k tabletu pripája cez štyri piny, ktoré sú umiestnené v priehlbine v obale. Vďaka magnetom tablet zapadne do tejto priehlbiny s ľahkosťou, no na druhej strane to znamená, že ho pri písaní na klávesnici môžete mať len v jednej polohe.
Klávesnica má v porovnaní s dnešnými notebookovými štandardmi relatívne vysoký zdvih, no samotné rozloženie kláves a jej veľkosť môže byť spočiatku prekážkou. Preklepom sa zo začiatku určite nevyhnete a „ružové“ to zrejme nebude ani s vašou rýchlosťou písania.
Najviac mi však pri písaní paradoxne prekážalo pero S Pen, ktoré bolo odložené v priehradke vedľa klávesnice. Priehradka sa dá od obalu odpojiť, no oveľa lepšie by bolo, ak by sa dala presunúť na iné miesto alebo otáčať do vertikálnej polohy.
Napriek týmto nedostatkom však dostáva Galaxy Tab S4 s obalom Book Cover Keyboard úplne iný význam. Namiesto tohto obalu môžete k tabletu samozrejme pripojiť klávesnicu a dokonca aj myš, pri ktorej sa samozrejme na obrazovke zobrazí klasický kurzor. Mimochodom, prostredie DeX už pri použití externého monitoru nevyžaduje špeciálnu dokovaciu stanicu, postačí vám HDMI redukcia, ktorú Samsung predáva samostatne.
Samsung však stále z nejakého dôvodu v nastaveniach neponúka rozloženie QWERTZ, na ktoré som osobne zvyknutý. Tento problém dokážu vyriešiť aplikácie od tretích strán, no oveľa elegantnejšie a bezpečnejšie by bolo, ak by to umožnil Samsung priamo v systémových nastaveniach.
Samsung Galaxy Tab S4 však nie je iba o režime DeX a tak sa vráťme k samotnému základu. Najhlavnejším parametrom tabletu je 10,5-palcový Super AMOLED displej s rozlíšením 2 560 x 1 600 pixelov s hustotou 287 ppi a pomerom strán 16:10. Bez obalu tablet váži 483 gramov a aj vďaka hrúbke 7,1 milimetra sa príjemne drží v rukách.
Pri horizontálnom otočení sú na spodnej hrane už spomínané piny na pripojenie klávesnice a ďalšieho príslušenstva. Na pravej hrane sú umiestnené prieduchy na reproduktory, USB-C port a vzácny 3,5-mm jack. USB-C port podporuje rýchle nabíjanie a batériu s kapacitou 7 300 mAh dokáže nabiť za zhruba 200 minút. Výdrž batérie sa výrazne líši podľa spôsobu používania, pri kancelárskej práci a sledovaní videí je to však zhruba jeden celý deň.
Na hornej strane nájdeme uspávacie tlačidlo, tlačidlá na ovládanie hlasitosti a v nami testovanej LTE verzii aj kombinovaný slot na Nano-SIM a microSD kartu. Ľavá strana hostí iba ďalšie prieduchy pre stereo reproduktory. O ladenie zvuku sa už tradične postarala spoločnosť AKG a celkovo štyri reproduktory podporujú aj priestorový zvuk Dolby Atmos.
Reproduktory sú veľmi hlasné a ilúzia priestorového zvuku je veľmi presvedčivá. Pri hudobnej reprodukcii však chýba dôraz na detail a basy. Pri sledovaní filmov to možno až tak neprekáža, no ak by ste chceli tablet využiť ako hlasný prehrávač hudby, budete musieť siahnuť po externom ozvučení.
Aj keď toto nie je smartfón, nemôžeme opomenúť fotoaparáty. Na prednej strane je umiestnený 8-megapixelový fotoaparát s clonou f/1,9 a zorným poľom 85 stupňov. Fotenie selfie s tabletom môže byť krkolomné a preto je do fotoaparátu zabudované vzdialené spustenie časovača ukázaním dlane. Nechýba dokonca ani režim rozmazaného pozadia a nálepky na spôsob Instagramových filtrov.
Predný fotoaparát dokonca podporuje odomykanie tvárou a skenovaním dúhoviek, takže vám nebude prekážať ani chýbajúci snímač odtlačkov prstov. Skenovanie tváre je skutočne bleskurýchle. Po rozsvietení obrazovky uvidíte zamknutú obrazovku len na okamih, následne vás predný fotoaparát ihneď rozpozná a pustí do systému. Skenovanie tváre samozrejme funguje v horizontálnom i vertikálnom režime.
Zadný fotoaparát ponúka rozlíšenie 13 megapixelov, identickú clonu a 76-stupňové zorné pole. Nikto si zrejme nekupuje tablet na fotenie, no v prípade núdze obstojí tento senzor celkom slušne a poteší aj ponuka režimov, ktorá zahŕňa časozber, nálepky, režim skrášlenia, panorámu, profesionálny (manuálny) režim a režim HDR.
V útrobách tabletu pracuje osem-jadrový procesor Snapdragon 835 s štyrmi jadrami bežiacimi na frekvencii 2,35 GHz a štyrmi jadrami na frekvencii 1,9 GHz. Procesoru sekunduje grafické jadro Adreno 540 a 4 GB RAM.
Pri používaní som na obmedzenia RAM nenarazil, no keďže sa tablety všeobecne kupujú na dlhšiu dobu, než smartfóny, neuškodilo mať do zásoby aspoň 6-8 GB RAM. Používateľ má podľa verzie k dispozícii 64 alebo 256 GB úložisko, ktoré je možné rozšíriť pomocou microSD karty až o 400 GB.
Na tomto hardvéri funguje operačný systém Android 8.1 s nadstavbou Samsung Experience 9.5. Benchmark AnTuTu dokázal z tohto hardvéru vytiahnuť 196 982 bodov a 3D Mark v teste Sling Shot Extreme to bolo 3 326 bodov.
Samozrejmosťou pri Galaxy Tab S4 je aj dostatok výkonu na hry, v tomto momente samozrejme aj na populárny Fortnite. Treba povedať, že hranie hier na takej priestrannej obrazovke s krásnymi farbami je skutočne perfektné a o to viac, ak si k tabletu pripojíte bezdrôtový gamepad.
Samsung Galaxy Tab S4 je veľmi špecifické zariadenie so všestranným využitím a udeliť mu celkové hodnotenie rozhodne nie je ľahké. Dokáže tento tablet nahradiť klasický počítač? Prostredie DeX naznačuje, že odpoveď na túto otázku by mohla byť kladná. Pod touto nadstavbou je však stále len Android, ktorý má isté obmedzenia.
Ak by ste chceli používať Galaxy Tab S4 ako primárne zariadenie a ak pri práci potrebujete istý komfort a kompatibilitu, akú ponúka napríklad systém Windows, treba s týmito obmedzeniami počítať. Pokiaľ plánujete nasadiť Galaxy Tab S4 do role sekundárneho zariadenia, obmedzenia vám až tak prekážať nemusia a oveľa viac si môžete užívať všetky výhody, ktoré vám toto šikovné zariadenie oproti štandardnému počítaču ponúka.
Samsung Galaxy Tab S4 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.