Reklama

Samsung Galaxy S9/S9+ - evolúcia nemení to, čo perfektne funguje

Stanislav Vinc
99 %
Smartfóny značky Samsung, konkrétne tie zo série Galaxy S sa tešia obrovskej popularite a každý rok je zaujímavé sledovať, s čím juhokórejský konglomerát príde na trh. Tohtoročná generácia Galaxy S9 a S9+ je však na pohľad identická s minuloročnými modelmi. Je to problém? Práve naopak. Netreba meniť niečo, čo do teraz tak dobre fungovalo.

Výhody

  • kvalitné spracovanie a odolnosť voči vode a prachu
  • špičkový fotoaparát
  • Super Slow-mo video

Nevýhody

  • umiestnenie tlačidla Bixby
  • cena

Nedá sa poprieť, že Samsung Galaxy S9 a S9+ budete mať problém rozoznať od ich predchodcov. Samsung zvolil produktovú stratégiu, ktorú často nazývame ako „tick-tock“ a ktorú doteraz rád využíva aj Apple. Znamená to, že výrobca jeden rok vydá produkt s výraznými novinkami a s ďalšou generáciou tento produkt iba mierne vylepší. Myslím ale, že to vôbec nie je na škodu. Unáhlené inovácie vytvorené len preto, aby nejaké inovácie boli, niekedy prinesú viac škody, ako úžitku. Rozvážne vylepšenie minuloročného Galaxy S8 a S8+ teda určite vítam.

Samsung Galaxy S9 je oproti minulej generácii o 1 milimeter nižší, o pol milimetra hrubší a o 8 gramov ťažší. Podobné zmeny v rozmeroch nastali aj pri verzii S9+. Už minulý rok sme tento dizajn so zaoblenými hranami chválili a toto nadšenie pretrváva dodnes.

Pozrite si

Samsung Galaxy S9/S9+ vs Samsung Galaxy S8/S8+

Musím povedať, že Galaxy S9 a S9+ sú zrejme najlepšie spracované smartfóny s operačným systémom Android, aké momentálne na trhu nájdete. O to ľahšie sa takáto chvála píše, keď dizajn a kvalita nejde na úkor funkčnosti. Môžete teda počítať s odolnosťou voči vode a prachu na úrovni IP68, s bezdrôtovým nabíjaním a s rozšíriteľnou pamäťou pomocou microSD karty až do kapacity 400 GB.

Na test sme dostali Samsung Galaxy S9 vo farbe Lilac Purple a Samsung Galaxy S9+ vo farbe Midnight Black. Je jasné, ktorú farbu budú preferovať naše nežnejšie polovičky a ja sa im vôbec nečudujem. Na túto svetlofialovú farbu je radosť pozerať a to z každej strany, keďže exteriérovej farbe sú prispôsobené aj farby softvéru. Menej nápadná čierna verzia pôsobí veľmi elegantne, aj keď je poriadnym lapačom odtlačkov.

Dizajnu škodí iba malý detail, ktorý sme Samsungu vyčítali už pri modeli Galaxy Note8 a tým je nápis DUOS, ktorý značí Dual SIM verziu. Tiež je škoda, že slot na SIM karty je hybridný a tak si musíte vybrať, či chcete používať druhú SIM kartu, alebo si namiesto toho rozšírite pamäť telefónu microSD kartou.

Pozrite si

Samsung Galaxy Note8 – Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!

Väčšinu prednej strany modelu S9 zaberá 5,8-palcový Super AMOLED displej s pomerom strán 18,5:9 s Quad HD+ rozlíšením 1 440 x 2 960 px s 570 PPI. Väčší model S9+ ponúka 6,2-palcový displej s rovnakým rozlíšením a s 529 PPI. Samsung to s displejmi vždy vedel a opäť platí, že sledovanie videí na týchto smartfónoch je perfektný zážitok. O to viac, keď sa ku krásnemu displeju konečne(!) pridali aj stereo reproduktory s podporou Dolby Atmos.

Pravý zvukový kanál vychádza z klasického reproduktoru, ktorý je umiestnený tradične na spodnej hrane vedľa USB-C konektoru. Ľavý kanál vychádza zo slúchadlového reproduktoru, ktorý pri sledovaní obsahu mieri priamo na vás. Fyziku neoklamete a preto je počuť, že zvuk prúdi do dvoch rozličných smerov. To si však po chvíli prestanete uvedomovať a začnete si naplno užívať kvalitný a najmä hlasný stereo zvuk, na ktorom je rozhodne počuť, že ich ladenie mala pod palcom spoločnosť AKG.

Pri zvuku ešte chvíľu zostanem, a to kvôli pribaleným slúchadlám, ktorých trhová hodnota sa pohybuje na úrovni 100 €. Podľa všetkého ide o identické slúchadlá, aké sme mohli nájsť v baleniach predchádzajúcich vlajkových lodí od Samsungu. Stále teda platí, že pri predvolených nastaveniach je zvuk slúchadiel mierne plochý, no to sa dá ľahko napraviť, ak sa trochu pohráte s ekvalizérom.

Samozrejme, ich trhová hodnota je možno trochu prehnaná, no na to, že ide o pribalené slúchadlá, je kvalita ich zvuku na veľmi dobrej úrovni. Podobného hodnotného príslušenstva v balení telefónov by sme uvítali viac aj v prípade iných výrobcov.

Pozrite si

UNBOXING Samsung Galaxy S9/S9+

Mimochodom, ako ste si už zrejme všimli, Samsung ešte stále drží pri živote 3,5 mm slúchadlový jack. Áno, jack zrejme v smartfónoch pomaly ale isto končí a treba sa s tým zmieriť. Samsung však šikovne využil situáciu, že ostatní výrobcovia už na vlajkových lodiach tento port neponúkajú, vďaka čomu sa pre mnohých ľudí stáva pri výbere nového smartfónu voľbou číslo jeden.

Ak ešte zostaneme pri veciach, ktoré sa nezmenili, musíme spomenúť hardvérové tlačidlo pre aktiváciu hlasovej asistentky Bixby. Pomocou tejto hlasovej asistentky môžete ovládať prakticky všetky základné funkcie telefónu, ale aj aplikácie ako Facebook, Twitter, WhatsApp či YouTube. Aj keď hlasových asistentov väčšinou využívam tak maximálne na časovače, prekvapila ma široká škála funkcií, ktoré Bixby dokáže vykonať.

Samotné tlačidlo je však na môj vkus trochu nešťastne umiestnené. Často som totiž Bixby nechtiac aktivoval, keď som telefón vyberal z vrecka, alebo som sa snažil znížiť hlasitosť. Našťastie sa toto tlačidlo dá deaktivovať, no v takom prípade budete mať na telefóne úplne zbytočné tlačidlo, ktoré nemôžete preprogramovať na inú funkciu či skratku. To sú ale fakty, ktoré platili už aj pri predchádzajúcich vlajkových lodiach a Samsung v tejto veci zrejme na teraz neplánuje ustúpiť.

Súčasťou Bixby je aj funkcia Bixby Vision, ktorá dokáže pomocou fotoaparátu rozpoznávať veci, na ktoré sa pozeráte a k týmto veciam následne poskytovať rôzne informácie. Pomocou Bixby Vision napríklad môžete prekladať texty v reálnom čase, čo sa bude určite hodiť na cestách v zahraničí. Takúto funkciu sme samozrejme mohli vidieť v niektorých aplikáciách už pred niekoľkými rokmi, no v tomto prípade je funkcia Bixby Vision priamo zabudovaná do aplikácie fotoaparátu.

Bixby Vision okrem toho dokáže rozpoznávať predmety, známe miesta alebo vína. Ide tak o skutočne užitočnú funkciu, ktorú máte kedykoľvek po ruke.

Poďme ale konečne na pravdepodobne najhlavnejší ťahák nových modelov a tým je fotoaparát. Hlavným snímačom v oboch modeloch je nový Super Speed Dual Pixel snímač s rozlíšením 12 Mpx, ktorý je zaujímavý najmä vďaka variabilnej clone f/1,5 – f2,4.

Nižšia clona sa prejaví v tmavom prostredí, kde si z prostredia dokáže vytiahnuť viac svetla a vytvárať tak kvalitné zábery bez výraznejšieho šumu. Naopak svetlejšia, teda vyššia clona pôsobí skôr cez deň a oproti nižšej clone dokáže zachytávať detailnejšie a v každom smere kvalitnejšie zábery.

Pri väčšine smartfónov som si už zvykol na to, že nemá veľký zmysel s nimi fotiť v zlých svetelných podmienkach. Na tento zvyk som mohol pri Galaxy S9 a S9+ pokojne zabudnúť. Na večerných záberoch sa určité detaily samozrejme strácajú, no podstatu scény zachytíte bez problémov. K potláčaniu šumu navyše prispieva technológia Multi-Frame Noise Reduction, ktorá pri spracovávaní fotografie spája až 12 rôznych záberov. Vďaka tejto technológii sa potláčanie šumu oproti Galaxy S8 zlepšilo až o 30 %.

V automatickom režime sa o tieto parametre, technológie a funkcie vôbec nemusíte starať. Stačí zapnúť fotoaparát, stlačiť spúšť a o zvyšok sa postará softvér. Ak ale chcete všetky možnosti fotoaparátu využiť na plno, k dispozícii vám bude režim Pro. V tomto režime okrem klasických možností nastavenia hodnoty ISO, vyváženia bielej a zaostrenia, získate moc aj nad clonami.

Novinkou vo fotoaparáte sú aj AR emotikony, čiže animované emotikony vytvorené podľa vášho vizuálu. V tomto režime si stačí spraviť selfie a softvér prenesie vaše najzakladanejšie črty tváre do virtuálnej postavičky. Softvér pritom údajne analyzuje viac než 100 rôznych čŕt tváre.

Po vytvorení postavičky sa automaticky vygeneruje aj niekoľko animovaných nálepiek, ktoré následne môžete posielať vašim priateľom napríklad cez správy. Posielať môžete aj nahraté správy, pričom váš hlas prenecháte vašej virtuálnej postavičke.

Myslím, že môj AR emotikon sa na mňa celkom podobal, no nie každý má s touto funkciou rovnaké skúsenosti. Tvorbu AR emotikonu som skúšal s viacerými ľuďmi a niekedy tam podoba určite je, no niekedy som mal pocit, že softvér vygeneroval takmer náhodnú postavičku, ktorá nemala s reálnou osobou takmer nič spoločné. Napokon, presvedčiť sa o tom môžete aj vo video záberoch, ktoré sme vám priniesli z výstaviska MWC 2018 v Barcelone.

Vizuálne rozdiely našťastie môžete čiastočne napraviť v editore, kde môžete nastaviť tón pleti, zmeniť účes, farbu vlasov, pridať okuliare, alebo ju prezliecť do nového outfitu. Osobne si neviem celkom predstaviť, že by som AR emotikony využíval dlhodobejšie, no ide o dobrú zábavku, ktorú si všetci z vášho okolia budú chcieť vyskúšať.

Najmä som presvedčený, že mnohí z vás prvé, čo urobia po vybalení smartfónu bude odoslanie správy s vašou AR emotikonou. Na výber ich máte priamo pri písaní textu či už v správach, e-mailoch alebo v messengeroch, jednoducho k dispozícii je niekoľko emočných animácií, ktoré budú pár minút, alebo dní určite baviť.

Ďalším veľkým ťahákom Galaxy S9/S9+ je Super Slow-mo video, teda spomalené video natáčané pri 960 snímkach za sekundu. Takúto možnosť sme do teraz videli len pri najvybavenejších smartfónoch Sony Xperia, no Samsung tentokrát konkurenciu nedobieha, ale rovno predbieha, teda aspoň v niečom.

Pozrite si

Takto vyzerajú 960 fps videá zo Sony Xperia XZ Premium

Hardvér potrebný na zachytenie takéhoto spomaleného videa totiž dopĺňa softvérom, vďaka ktorému je natáčanie spomaleného videa hračka. K dispozícii je totiž automatický režim, ktorý sa o správne načasovanie spomalenia postará za vás. Stačí zaostriť na miesto, ktoré chcete spomaliť a v momente, keď fotoaparát na tomto mieste zachytí pohyb, scénu automaticky spomalí.

Nemusíte sa ale báť, že by ste sa museli nechať riadiť softvérom. Zvoliť si môžete aj manuálny režim, v ktorom je spomalenie vo vašich rukách. V jednom videu môžete zachytiť až 20 spomalených scén, pričom jedna scéna trvajúca 0,2 sekundy v reálnom čase trvá v spomalenom režime zhruba 6 sekúnd. Spomalené video môžete následne strihať vo vstavanom editore, v ktorom môžete do videa pridať hudbu. K dispozícii je niekoľko vstavaných skladieb, no vybrať si môžete aj z vlastnej hudobnej knižnice.

Hotové video môžete exportovať aj ako animáciu vo formáte GIF. Je mi ale záhadou, prečo je táto možnosť zahrabaná v menu pod položkou Podrobnosti. Tu si môžete vybrať z troch rôznych verzií. Vo verzii Slučka sa spomalené video neustále opakuje, vo verzii Opačne sa video opakovane prehráva odzadu a v režime Kolísanie sa smer prehrávania náhodne mení.

Ako ste si už zrejme všimli, Super Slow-mo video nevyzerá veľmi kvalitne. Natáčané je totiž v rozlíšení HD, čiže 1 280 x 720 pixelov. To je bohužiaľ obmedzenie, ktoré nemôžete obísť. Práve Sony to na MWC 2018 v Barcelone rozbalilo s lepším, Full HD rozlíšením pre 960 fps videá. Našťastie, klasické nespomalené video môžete natáčať v rozlíšení UHD (3 840 x 2 160 px) pri 60 fps. Nemusíte sa pritom ani veľmi báť o úložisko, pretože video v takomto rozlíšení môžete ukladať vo vysoko efektívnom formáte HEVC.

Pri zadnom fotoaparáte ešte chvíľu zostaneme, no tentokrát bude reč o duálnom fotoaparáte, ktorý nájdete iba na väčšom modeli Galaxy S9+. Duálny fotoaparát môžete využívať na takzvané dynamické zaostrovanie, čiže rozostrenie pozadia za zachyteným objektom. V tomto režime si môžete vytvárať naozaj fantastické profilové fotografie, no využijete ho aj pri fotení rôznych predmetov. Mieru rozostrenia môžete upravovať posuvníkom a to aj dodatočne v galérii.

Dynamické zaostrovanie je tá najhlavnejšia funkcia, ktorá by ma presvedčila o výbere modelu S9+. Fotiť takéto fotografie je jednoduché a máte pri tom pocit, ako keby ste sa fotografovaním mohli živiť. Dúfajme, že sa duálneho fotoaparátu niekedy dočkáme aj v kompaktnejšom modeli.

Zaujímavé je, že rozostrenie pozadia môžete uplatniť aj pri selfie fotografiách a to aj napriek tomu, že predný fotoaparát nie je duálny ani v jednej verzii a od minulej generácie sa na ňom vôbec nič nezmenilo.

Stále tu máme 8 Mpx snímač s clonou f/1,7. To sa napokon odráža aj na výsledných fotografiách, na ktorých občas softvér rozmaže aj časti vašej hlavy, alebo naopak nerozmaže určitú časť pozadia. Ak sa ale trochu pohráte s kompozíciou a zaostrením, výsledok napokon stojí za to. Predný fotoaparát dokáže natáčať video v rozlíšení QHD, čiže 2 560 x 1 440 pixelov a nechýba mi ani autofocus.

Duálny fotoaparát ponúka aj dvojnásobný optický zoom, ktorý bol v identickej podobe prítomný už v Galaxy Note8. Osobne som optický zoom veľmi nevyužil a oveľa viac ma bavilo vytvárať fotografie s rozostreným pozadím. To sú hlavné vlastnosti, ktoré vás môžu presvedčiť, aby ste si namiesto kompaktnejšej verzie Galaxy S9 vybrali väčší, no vybavenejší Galaxy S9+.

Keď už je reč o výbave, hardvér telefónu je postavený na úplne novom osemjadrovom procesore Exynos 9810, ktorému v prípade S9 sekunduje 4 GB RAM a v prípade S9+ až 6 GB RAM. Pri bežnom používaní si rozdiel vo veľkosti RAM nevšimnete, no ak postupom času budú aplikácie využívať čoraz viac RAM, tento rozdiel sa možno napokon prejaví.

Batérie sa od minulého roka nijak nezmenili a stále platí, že menší model má vo vnútri batériu s kapacitou 3 000 mAh a väčší Galaxy S9+ má batériu s kapacitou 3 500 mAh. Podľa Samsungu sa kapacita batérie zväčšovať nemusela, pretože nový procesor je o niečo úspornejší, vďaka čomu sa predĺži celková výdrž batérie.

Bohužiaľ som toto tvrdenie nemal šancu overiť v priamom súboji, no podstatné je, že oba modely mi bez problémov vydržali fungovať celý deň a to aj pri výraznejšej záťaži. Samozrejme, náročné grafické hry vám batériu vyšťavia určite rýchlejšie, no fotografovanie, sledovanie videí a prehliadanie internetu hardvér telefónu výraznejšie nezaťaží.

Svoj podiel na výdrži batérie má určite aj operačný systém Android 8.0 s nadstavbou Samsung Experience 9.0. Pri tejto verzii nastali zákulisné zmeny, ktoré krotia procesy bežiace na pozadí. Ak by vám jednodňová výdrž nestačila, zapnúť si môžete režim šetrenia batérie.

Vybrať si môžete medzi stredným a maximálnym šetrením. V režime stredného šetrenia energie si môžete vypnúť funkciu Always On Display, zapnúť obmedzovač rýchlosti procesora, alebo znížiť jas obrazovky. Maximálny režim prepne operačný systém do obmedzeného režimu, v ktorom máte k dispozícii iba volanie, správy, internet a niekoľko ďalších základných funkcií a aplikácií.

Čo sa týka zabezpečenia telefónu, tu sa zostava bezpečnostných prvkov nezmenila. K dispozícii je snímanie očnej dúhovky, rozpoznávanie tváre a snímač odtlačkov prstov. Posledný spomenutý prvoj sa konečne posunul na lepšie miesto a to pod fotoaparát. Nebude sa vám tak už stávať, že si namiesto odomknutia telefónu zašpiníte fotoaparát.

Na tomto mieste je tiež väčšia pravdepodobnosť, že keď telefón chytíte do ruky, prst podvedome položíte na snímač odtlačkov. Rôzne spôsoby odomykania môžete mať zapnuté aj súčasne, takže ak jeden spôsob odomknutia náhodou zlyhá, prakticky si to ani nevšimnete. Stáva sa totiž, že predné senzory nerozpoznajú vašu tvár a ani dúhovku, no telefón chtiac-nechtiac odomknete odtlačkom.

Biometrické údaje môžete využiť aj na zabezpečenie súborov, ktoré sú následne chránené bezpečnostnou platformou Samsung Knox. Takto si môžete zabezpečiť poznámky, fotografie, stiahnuté súbory, ale aj aplikácie. Ak si nejakú aplikáciu pridáte do zabezpečeného priečinku, vytvorí sa sekundárna kópia tejto aplikácie, ktorá je od tej hlavnej úplne nezávislá. Tento priečinok môžete ukryť pomocou tlačidla v ovládacej lište.

Samsung Galaxy S9 a S9+ nevzbudili na trhu taký rozruch, na aký sme boli zvyknutí pri starších telefónoch zo série Galaxy S. Bola by ale obrovská škoda, ak by sme ich úplne zatracovali, alebo si ich nevšimli. Nič lepšie z Android zariadení na trhu totiž dnes nie je!

Pravda, ak ste majiteľom Galaxy S8/S8+ alebo Note8, tak pre vás nová generácia neprinesie nič zásadné, čo by stálo za výmenu modelov. Navyše, ak sa pozriete na predajnú bazárovú cenu týchto modelov,  zistíte, že by ste si za pár vylepšení priplatili pri Galaxy S9/S9+ kľudne aj dvojnásobok. Je tu ale obrovské množstvo ľudí, ktorí ešte stále používajú staršie smartfóny a práve pre nich budú novinky obrovským skokom vpred.

Ak je tu niečo, čo vás od kúpy Galaxy S9/S9+ môže oprávnene odradiť, je samozrejme cena. Tá sa tento rok začína na 849 € za Galaxy S9 v 64 GB verzii. Za Galaxy S9+ si budete musieť priplatiť o 100 € viac. Oplatí sa teda investovať takúto sumu do telefónu? To je samozrejme na vás, no ak si zvážite, čo všetko Galaxy S9 a S9+ dokáže, tak sa táto suma už nezdá byť až tak iracionálna.

Fotoaparát je v týchto smartfónoch už na tak vysokej úrovni, že väčšina ľudí môže nechať svoje fotoaparáty zapadnúť prachom. Výkonný hardvér, ktorý vám s pomocou dokovacej stanice DeX Pad premení smartfón na stolný počítač je fakt, ktorý sme si pred pár rokmi nevedeli ešte ani predstaviť. To všetko a nespočetné množstvo ďalších funkcií, ktoré sú zaobalené do perfektného a kvalitného tela vás hravo presvedčia, že do Galaxy S9 alebo S9+ sa rozhodne oplatí investovať.

Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9+ si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.