Výhody
- skvelá zostava fotoaparátov
- perfektný a priestranný Dynamic AMOLED 2X displej
- špičkový hardvér aj softvér, ako aj spracovanie
Nevýhody
- potrebné vychytať drobné muchy fotoaparátu
- 8K video zatiaľ iba pri 24 FPS, v praxi zbytočné
Je to obor a to nielen po stránke rozmerov. Samsung sa pri vývoji novej série smartfónov S20 (na ktorú mimochodom skočil rovno zo série S10) rozhodne nedržal späť, čoho výsledkom je skutočne nadupaný smartfón určený pre tých najnáročnejších používateľov. Začnime však od podlahy.
Už to bude nejaký ten piatok, čo je mojim hlavným smartfónom iPhone XS Max. Nie že by išlo o porovnávaciu recenziu, no myslím že skvelou ilustráciou rozmerov novej vlajkovej lode od Samsungu je fakt, že ma aj napriek môjmu dlhodobému používaniu Maxa nový Samsung Galaxy S20 Ultra svojou veľkosťou ohromil. Šírkou sa Maxu síce vyrovná, no výškou ho ešte prekonáva.
Používanie ešte väčšej obrazovky mi však vôbec neprekážalo, práve naopak. Nie je žiadnym tajomstvom, že to Samsung v oblasti displejov skrátka vie. Používanie 6,9“ Dynamic AMOLED 2X obrazovky s pomerom strán je skrátka radosťou. O to viac, keď si aktivujete rýchlejšiu obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, ktorú nový displej podporuje.
Prítomný Dynamic AMOLED 2X displej podporuje rozlíšenie až do 1 440 x 3 200 pixelov, toto rozlíšenie si však môžete užívať iba pri obnovovacej frekvencii 60 Hz. Ak sa rozhodnete využiť displej na maximum a aktivujete si obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, rozlíšenie obrazovky sa prepne do režimu Full HD.
Osobne som tak však urobil veľmi ochotne, smartfón totiž v tomto režime reaguje na dotyk skutočne bleskurýchlo a aj obyčajné posúvanie sa po domovskej obrazovke je zrazu zábavou. Po nižšej obnovovacej frekvencii som sa už až do skončenia testovacieho týždňa ani raz neobzrel.
Prítomnosť technológie always-on a certifikácia HDR10+ už pri takomto smartfóne snáď ani neprekvapí. Samsung aj v tomto prípade zvolil dizajn Infinity-O, čo v praxi znamená, že ide o displej s drobnou dierkou v ktorej je umiestnený selfie fotoaparát.
Aj keď už dnes na trhu nájdete aj smartfóny bez akéhokoľvek výrezu či takejto diery, len kvôli tomu si ich kupovať nemusíte. Diera vám opticky zapadne do notifikačnej lišty už po niekoľkých sekundách používania a po aktivácii tmavého režimu používateľského prostredia diera vďaka OLED panelu celkom zmizne.
Skutočne neviditeľný je aj ultrazvukový snímač odtlačkov prstov, ktorý je integrovaný priamo do obrazovky, resp. je umiestnený pod jej povrchom. Nebudem klamať, voči týmto snímačom som bol vždy skeptický a ich prvé verzie mali ešte naozaj veľa múch. V tomto prípade však Samsung nešetril a do svojej vlajkovej lode umiestnil kvalitný snímač, ktorý pri pokuse o odomknutie smartfónu ani raz nezaváhal.
Rýchlosťou je snímač porovnateľný napríklad s odomykaním smartfónu pomocou snímania tváre na konkurenčných smartfónoch, pričom v ponuke možnosti zabezpečenia nájdete práve aj túto možnosť. Keďže však Samsung na takéto odomykanie nevyužíva okrem predného fotoaparátu žiadne dodatočné senzory, takýto spôsob zabezpečenia sa v ochrane proti prípadným útočníkom skeneru odtlačkov nevyrovná.
Už spomínaným predným fotoaparátom je 40 Mpx snímač s fázovou detekciou, clonou f/2.2 a až 80-stupňovým záberom obrazu. Fotoaparát vás po otvorení aplikácie v režime selfie fotografie privíta v klasickom priblíženom režime, ktorý využijete ak sa budete fotiť sami.
Akonáhle si však chcete zvečniť moment s viacerými ľuďmi alebo sa napríklad fotíte spolu s nejakou významnou budovou, kliknutím na ikonu viacerých postáv môžete obraz rozšíriť. Do fotografie sa vám v takom prípade zmestí viac z vášho okolia, či už ide o ľudí, krajinu alebo budovy.
Po stránke kvality fotografií vyprodukovaných predným fotoaparátom patrí Samsung medzi momentálnu špičku na trhu, o tom niet žiadnych pochýb. Osobne by som však ocenil, ak by sa v niektorých situáciách softvér fotoaparátu menej vkladal do dodatočného prekresľovania obrazu a viac dôveroval svojmu hardvéru, teda snímaču. Ten totiž dokáže zachytiť všetky detaily skvele, softvér mu to však v niektorých svetelných podmienkach trochu kazí.
Skvelú prácu odvádza softvér pri dynamickom zaostrení a to aj napriek tomu, že na prednej strane nemá sekundárny snímač hĺbky. Pri fotení selfie tak môžete hravo pracovať s rozostrením pozadia, pričom si určite užijete aj funkciu Farebný bod, ktorá dokáže automaticky farebne oddeliť vašu postavu od zvyšku sveta za vami, ktorý zostane vo výslednej fotografii bez farieb.
Nebudeme už chodiť okolo horúcej kaše a na rovinu povedzme, že najväčším ťahákom tohto modelu je úplne nová zostava štyroch fotoaparátov na zadnej strane. Ešte skôr ako sa dostaneme k ich parametrom, nedá nám nepoukázať na samotnú veľkosť celého tohto modulu, vďaka ktorému si Galaxy S20 Ultra 5G s iným smartfónom nepomýlite s iným telefónom ani z diaľky. Celý modul navyše z tela smartfónu výrazne vystupuje a to aj pri použití originálneho obalu. V praxi to však nie je žiadnou prekážkou, s čím sa v ankete stotožnilo aj 62 % fanúšikov na našom Instagrame.
Prím vo štvorici fotoaparátov hrá 1/1,33“ snímač s rozlíšením 108 Mpx, ktorý dopĺňa ultraširokouhlý 12 Mpx snímač so 120-stupňovým záberom, 48 Mpx teleobjektív a 0,3 Mpx snímač hĺbky. Už len samotná kombinácia týchto snímačov vám zabezpečí, že budete mať vo vrecku fotoaparát prispôsobený pre tvorbu záberov každého druhu. Viacúčelové využitie má však už aj masívne rozlíšenie hlavného fotoaparátu, ktorý budete využívať najčastejšie.
V základnom režime fotoaparát spája deväť susediacich pixelov do jedného, čím vo výsledku získate fotografiu v rozlíšení 12 Mpx. Pointou spájania pixelov je dosiahnutie vyššej kvality fotografií a vyššieho jasu najmä v zlých svetelných podmienkach. Výsledok? Skvelý a to aj pri nočných fotografiách.
Väčší senzor a vyššie rozlíšenie môžete v noci využiť naplno aj v samostatnom režime Noc, ktorý sa však aktivuje aj automaticky v prípade, že softvér rozpozná nedostatok osvetlenia na scéne. Tento režim predlžuje uzávierku, vďaka čomu dokáže pre snímač získať viac svetla. Telefón v takom prípade musíte pár sekúnd udržať pevne v rukách, alebo ho ideálne postaviť na statív. Vo väčšine prípadov sa však fotografia vytvorená bez tohto režimu vďaka novému snímaču svetelne hravo vyrovnala fotografii vytvorenej v režime Noc.
Hlavný fotoaparát môžete využiť aj na tvorbu záberov v plnom rozlíšení 108 Mpx, resp. 12 000 x 9 000 pixelov. To je už poriadny úlet, no aj tvorba takýchto fotografií má svoje využitie. Okrem toho, že takúto fotografiu by ste si už mohli pokojne vytlačiť aj na veľkoplošný obraz, priamo v editore môžete z takejto „priestrannej“ fotografie vyrezávať ďalšie detailnejšie zábery bez toho, aby sa tým znížila ich kvalita. Fotografie nižšie, ako aj väčšinu fotografií v našej recenzii, si môžete zobraziť v plnom rozlíšení ich otvorením na novej karte.
Pri fotografii panorámy mesta z nej môžete napríklad vyrezať detail konkrétnej pamiatky, ktorú budete mať aj napriek väčšiemu výrezu s veľkou pravdepodobnosťou ešte stále zachytenú v rozlíšení, ktoré bude presahovať štandard Full HD. Budete to využívať každý deň? Rozhodne nie, no taktiež nejde o funkciu, na ktorú by ste pár týždňov po kúpe smartfónu zabudli.
Cez deň i v noci sme vyskúšali, či má nejaký zmysel vytvárať snímky v plnom rozlíšení aj v prípade, že s nimi neplánujete ďalej pracovať. Ak tušíte negatívnu odpoveď, máte pravdu. Bez priblíženia ich nerozoznáte ani na väčšej obrazovke a pri nočnej fotografii sa akékoľvek rozdiely medzi nimi takmer úplne strácajú.
Na podobnej úrovni použiteľnosti je tiež funkcia Space Zoom, ktorej názov dokonca nájdete napísaný aj vedľa fotoaparátov na zadnej strane. V prípade modelu Galaxy S20 Ultra 5G vám Space Zoom umožní priblížiť fotografované objekty až 100-násobne a to za pomoci 10-násobného hybridného priblíženia a následného digitálneho priblíženia.
To, že nám Samsung túto funkciu prezentoval na smartfóne pripevnenom na statíve nie je vôbec náhoda. Nepohnúť smartfónom pri 100-násobnom priblížení tak, aby ste pri stlačení spúšte zachytili to na čo ste mali pôvodne namierené, je skrátka umenie. Osobne som sa pri používaní funkcie Space Zoom náramne bavil, no nedá sa povedať, že by výsledné fotografie pri maximálnom priblížení stáli za publikáciu alebo tlač do albumu.
Menšie priblíženie však svoje využitie rozhodne má a aj pri 8, 10 a 30-násobnom priblížení Samsung hravo poráža konkurenciu. Ak by vám ešte niekto tvrdil, že najlepší zoom sú vaše nohy, s týmto teleobjektívom proti nemu budete mať minimálne veľmi silný protiargument. Ak ste teda ešte doteraz so sebou na výlety a dovolenky nosili aj samostatný fotoaparát, Galaxy S20 Ultra vás už možno definitívne presvedčí, aby ste ho najbližšie nechali doma.
Samsung tu pri plnohodnotnom využití nového modulu fotoaparátov neskončil a veľké rozlíšenie, ako aj schopnosti nového čipsetu, využil pri možnosti nahrávania videa v rozlíšení 8K. Skvelý pokrok, no v praxi ešte stále celkom zbytočný. Okrem chýbajúcich 8K televízorov a monitorov, ako aj zvýšenému objemu dát takýchto videí, je pre použiteľnosť videa prekážkou aj síce filmové, no pre väčšinu ľudí prinízke snímkovanie zamknuté na 24 snímok za sekundu.
V čase publikovania recenzie YouTube spracoval 8K video zatiaľ iba do rozlíšenia Full HD. Video bude možné prehrať v plnom rozlíšení až po jeho úplnom spracovaní.
Svoje využitie si v niektorých situáciách môže nájsť skôr možnosť extrahovania snímok v rozlíšení 33 Mpx priamo z videa v rozlíšení 8K. Samozrejme, ak vám ide iba o snímky, lepšie pochodíte s priamym fotením v klasickom režime fotoaparátu. Ak sa však ocitnete v situácii, kedy potrebujete nechať smartfón v statíve (napríklad pri nahrávaní vystúpení vašich ratolestí), doma po vystúpení môžete z videa dodatočne získať aj prekvapivo kvalitné fotografie.
Výsostné miesto v prostredí aplikácie fotoaparátu má nový režim s názvom Jednotlivé snímanie, ktorý bude majiteľom smartfónov od Apple pripomínať funkciu Live Photos. Fotoaparát vám v tomto režime umožní zachytiť 3 až 10-sekundový záber, z ktorého si následne budete môcť vytvoriť dodatočný obsah. Môže ísť napríklad o výber tej najlepšej snímky za pomoci umelej inteligencie, alebo o vytvorenie vtipnej animácie.
Ultraširokouhlý objektív je už neodlučiteľnou súčasťou výbavy najnovších top-end smartfónov a aj v tomto prípade dotvára 12 Mpx senzor so 120-stupňovým záberom univerzálnu zostavu fotoaparátov na každú príležitosť.
Na rozdiel od prvých smartfónov s obdobným fotoaparátom už kvalita takýchto širokouhlých snímok nie je žiadnym problémom a oddaľovať pri fotení do režimu „0,5x“ budete zrejme častejšie, ako by ste si pôvodne mysleli.
Z podpovrchových noviniek určite nesmieme opomenúť nový 7 nm+ čipset Exynos 990, ktorého súčasťou je 8-jadrový procesor zložený z jadier Mongoose M5, Cortex-A76 a Cortex-A55 doplnený o grafické jadro Mali-G77 MP11. V základe tejto zostave sekunduje 12 GB operačnej pamäte a to v prípade verzie so 128 i 256 GB internou pamäťou.
Ak si priplatíte za 512 GB úložisko, dostanete k nej aj 16 GB RAM. To je mimochodom v súčasnosti štandardná kapacita RAM aj medzi počítačmi. Interné úložisko na dáta si navyše môžete rozšíriť pomocou microSD karty až do kapacity 1 TB.
Popri zvyšku výbavy sa nič iné ako maximálny výkon od tohto čipsetu samozrejme očakávať nedá a ani v tomto vás Samsung Galaxy S20 Ultra určite nesklame. Ako to už v prípade vlajkových lodí nielen od Samsungu býva, v prípade tejto investície ide aj o investíciu do hardvéru, ktorý vám bude výkonom stačiť na používanie bez obmedzení aj o niekoľko rokov.
Na tomto hardvéri beží najnovší operačný systém Android 10, samozrejme s nadstavbou One UI 2 od Samsungu. Platilo to už minulý rok pri vtedajšej sérii Galaxy S10 a prvej verzii tejto nadstavby, no v prípade jej druhej verzie to platí dvojnásobne – kým bol Samsung kedysi v minulosti za svoje nadstavby aj právom kritizovaný, jeho dnešná nadstavba One UI patrí medzi tie najlepšie.
Dizajn nadstavby je skutočne minimalistický, no pod týmto povrchom ukrýva nespočetné množstvo šikovných funkcií a vychytávok, ktoré tu ani nemáme šancu všetky vymenovať. Tmavý režim, ktorý nechá vyniknúť možnosti Dynamic AMOLED obrazovky sú samozrejme tým najviditeľnejším benefitom.
Ak fandíte automatizácii vášho bežného dňa, oceníte funkciu Bixby Routines, ktorá sa pomocou umelej inteligencie naučí vaše denné rutiny, aby vám v pravý čas ponúkla skratku na vykonanie série úkonov, ktoré zvyčajne robievate v špecifický čas počas dňa. Rodičia zas ocenia funkciu Detská domovská obrazovka, vďaka ktorej sa deti pri používaní ich smartfónu dostanú len k deťom určeným hrám a aplikáciám.
Podobne obmedziť môžete aj sami seba, ak smartfón prepnete do režimu sústredenia. Aj v tomto prípade budete mať k dispozícií len niektoré aplikácie, aby ste sa mohli nerušene venovať práci alebo štúdiu. Úplnou novinkou je zas funkcia Music Share, ktorá vám umožní zdieľať pripojený Bluetooth reproduktor alebo slúchadlá s ostatnými používateľmi. Tí tak nebudú musieť párovať svoj smartfón so samotným Bluetooth zariadením, stačí sa im pripojiť priamo na váš Samsung Galaxy S20 (Ultra).
Aby sme neprehliadli slona v miestnosti, musíme samozrejme spomenúť aj fakt, že nový Samsung Galaxy S20 Ultra podporuje aj najnovšiu generáciu mobilných sietí, teda 5G. V našich končinách je však tento fakt samozrejme vzhľadom na dostupnosť 5G na Slovensku celkom irelevantný, to by sa však mohlo v najbližších rokoch zmeniť.
Budete mať však do vtedy ešte stále tohtoročný smartfón? Ak aj áno, len kvôli podpore 5G si nový Galaxy S20 Ultra 5G určite nekupujte. Kým bude dávať 5G sieť na Slovensku aký-taký zmysel, táto aktuálna novinka bude už do tej doby dávno po stránke 5G modemu dávno prekonaná. Nielen po stránke štandardov a rýchlostí, ale aj po stránke energetickej efektívnosti.
Najvyšší model z novej série Galaxy S20 sa našťastie môže oprieť o štedrú kapacitu batérie 5 000 mAh, s ktorou nie je problém prekonať celý deň bez nabíjačky ani pri výraznejšej záťaží v podobe piatich až šiestich hodín aktívneho používania.
Ak by ste sa aj k večeru ocitli v núdzi, vďaka podpore rýchleho nabíjania až do 45 W môžete do smartfónu v priebehu pár minút dostať dostatok energie na ďalšie hodiny používania. Nabíjačku s týmto výkonom si však budete musieť dokúpiť v balení sa nachádza len tzv. Travel Adapter s výkonom 25 W, čo nie je málo. V praxi sa nám osvedčil, keď sme ním zhruba za 5 minút dostali batériu z 30 na 40 % nabitia.
Samozrejmosťou je už pri nabíjaní vlajkových lodí aj podpora štandardu Qi, teda bezdrôtového nabíjania. V tomto prípade môžete smartfón nabíjať s vybraným príslušenstvom, ktoré podporuje Fast Wireless Charging 2.0 až do 15 W. Aj v tomto prípade je súčasťou výbavy aj technológia Wireless PowerShare, ktorá vám umožní reverzne nabíjať bezdrôtovo aj ostatné zariadenia podporujúce štandard Qi.
Ak na Galaxy S20 Ultra prejdete zo staršieho modelu (napr. Galaxy S9), na jeho tele budete len zbytočne hľadať 3,5-milimetrový jack na slúchadlá. Tie samozrejme v balení sú (pričom disponujú technológiou od AKG), no ukončené sú USB-C portom, čo výrazne obmedzuje počet zariadení, do ktorých ich budete môcť okrem smartfónu zapojiť. Samsung tento rok výrazne orezal celý obsah balenia, v ktorom už nenájdeme žiadne dodatočné adaptéry.
Predpokladom je, že na tento nový model už budete prechádzať zo smartfónu, ktorý už USB-C port má a tak doň rovno prekopírujete dáta pomocou obojstranného USB-C kábla, ktorý je súčasťou balenia. To je samozrejme pochopiteľné, no pri prémiovej cene modelu Ultra by bolo fér aspoň ak by bol súčasťou balenia aspoň USB-C adaptér na 3,5-milimetrový jack.
Po stránke kvality spracovania novej vlajke skutočne niet čo vytknúť. Samsung za tie roky výrobu svojich prémiových smartfónov skutočne zdokonalil ako to len šlo a tak do rúk dostanete produkt, pri ktorom nebude pochybovať či vám za tú nemalú investíciu skutočne stál.
Taký je aj celý Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, nielen po stránke kvality, ale aj hardvérovej a softvérovej výbavy. Samozrejme má svoje drobné mušky, tie sú však v drvivej väčšine iba na strane softvéru, ktorý má možnosť Samsung neustále vylepšovať. Či tak bude skutočne robiť, to bez vešteckej gule bohužiaľ netušíme. Starostlivosť o doterajšie vlajkové lode však nasvedčuje tomu, že by to tak mohlo byť aj v tomto prípade.
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G nie je smartfón pre každého, no nie preto, že by každému nevyhovel, práve naopak. Ponúkne vám momentálne ten najlepší dostupný hardvér na trhu previazaný s doteraz najlepším softvérom, aký tu Samsung mal. Výsledkom je skutočne našlapaný smartfón určený pre tých najnáročnejších používateľov, ktorí si užijú všetky jeho možnosti na maximum. Ak k ním patríte, tak po modeli Ultra smelo siahnite všetkými desiatimi. My k ním určite patríme, preto novej vlajkovej lodi udeľujeme ocenenie TIP REDAKCIE. Pre tých ostatných sú tu rovnako kvalitné, no o niečo cenovo dostupnejšie modely Galaxy S20 a S20+.
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.