Výhody
- kvalita spracovania, použité materiály
- fotografie a videá
- funkcie pera S Pen
- veľkosť displeja
Nevýhody
- vyčnievajúci blok fotoaparátov v zadnej strane
- chýbajúci 3,5 mm audio konektor
- dual SIM len na úkor pamäťovej karty
- vyššia cena
Samsung Galaxy Note je legenda, ktorá stále žije. Doteraz nemá priamu konkurenciu a stále si ide vo svojom svete, ktorý sa otvára aj ľudom, čo netušili o smartfóne s unikátnym dotykovým perom. Už len pero S Pen objaviť, začať ho používať a nebudete chcieť iný smartfón.
Hneď v úvode napíšem, že ak už vlastníte Note10+ a nie ste vyslovene tech guru, ktorý musí a chce mať to nejlepšie za každú cenu, Note20 Ultra 5G vynechajte. Je evolúciou predchádzajúcej generácie a prináša minimum noviniek, ktoré by stáli za príplatok. Áno je lepší, ale Note10+ je stále skvelý smartfón. Ak máte Note9 alebo starší, neváhajte, Note20 Ultra 5G berte ihneď, dnes za začal oficiálne predávať aj u nás.
Note20 Ultra 5G ide s dobou, má všetko, čo by ste od moderného a výkonného smartfónu mohli chcieť. Dobre vyzerá, hardvér je nabúchaný, foťák tiež, ako bonus ste pripravení na budúce siete 5. generáciei a navyše dostanete pero S Pen, ktoré budete mať neustále so sebou. Note bol vždy veľkým zariadením, preto ísť medzigeneračne vo veľkosti uhlopriečky výrazne ďalej nie je veľmi možné – to si počkajme až na rozkladací Note. Oproti pôvodnej generácii tak displej Note20 Ultra 5G narástol len o 0,1″.
Zmena je to minimálna, navyše displej má identické rozlíšenie ako Note10+ (3 088 x 1 440 px – nemusíte natívne používať vždy najvyššie rozlíšenie), rovnaký pomer strán 19,3:9 či hustotu 496 ppi. Rovnako sa môžete tešiť na zakrivenie displeja, čo ho robí opticky menším a aj prakticky môže byť zariadenie užšie. Veľkou výhodou je určite podpora HDR10+, ale aj 120 Hz obnovovacia frekvencia displeja. Tu odporúčam zvoliť si v menu displeja, v časti plynulosť pohybu adaptívny režim.
V tomto prípade si užijete viditeľne plynulejšie animácie aj rolovanie v menu, navyše oproti používaniu v štandardnej 60 Hz frekvencii nepocítite výraznejšie vyššiu spotrebu energie. Práve o tom je tento režim, keď to nie je nevyhnutné, fičíte na 60 Hz.
Minimálne v mojom prípade som smartfón používal rovnako ako Note10+, výdrž je stále skvelá a pri plnom využití sa môžem spoľahnúť na viac ako deň. Tak či tak som vždy blízko siete, takže s rýchlym nabíjaním vďaka dodávanej 25W nabíjačke som nepocítil potrebu ešte väčšej batérie. Tá je mimochodom o 200 mAh vyššia oproti Note10+ a má kapacitu 4 500 mAh.
Vzhľad prešiel evolúciou, no použitie novej optiky fotoaparátov výrazne pocítite. Samotný smartfón je o 12 gramov ťažší ako Note10+ a konečná hmotnosť sa vyšplhala až na 208 gramov. Je to už dosť, navyše všimnite si, ako fotoaparáty vytŕčajú, celkovo sa vám smartfón bude v rukách nakláňať – vrchná časť je jednoducho ťažšia.
Nehovoriac o tom, keď smartfón položíte na stôl. Pri práci s displejom – napríklad pri písaní perom S Pen, sa novinka na stole kýva a nebudete radi písať po ľavej hornej časti displeja, kedy sa smartfón bude vždy naklápať. Vyriešiť to môžete obalom ideálne hrubším koženým, no to už v rukách budete mať poriadne veľké zariadenie. Ja chápem, že pre lepšie fotografie mnohí oželiete nestabilitu na stole a horšie držanie Note20 Ultra 5G, ale v tomto prípade ide už o extrém, ktorý verím v ďalšej generácii Samsung vyrieši lepšie.
Celkovo je však kvalita spravania Note20 Ultra 5G špičková, hodná smartfónu za viac ako tisíc eur. Pevné telo, kovová zadná časť, hrany a lícovanie ukážkovo zvládnuté. Ak ste vlastnili Note10+ a rozhodnete sa ísť do novinky, opäť však budete „prehmatávať“. Dvojtlačidlo hlasitosti a tlačidlo pre zapnutie resp. spustenie fotoaparátu sa presunuli z ľavej na pravú stranu. Z môjho pohľadu je toto umiestnenie lepšie, som pravák a tlačidlá sa mi lepšie dostali pod palec.
Premiestnilo sa po rokoch aj pero S Pen, to nájdete po novom v ľavej spodnej časti. Aj toto umiestnenie považujem za vhodnejšie. Na tele však i teraz chýba 3,5 mm audio konektor. Kto nenahráva videá, nepripája externý mikrofón a pripadne používa už len bezdrôtové slúchadlá, bude s absenciou konektora bez výhrad. V mojom prípade využívam aj adaptér Samsung USB-C/3,5 mm, ktorý som si dokúpil samostatne ešte k Note10+ a musím myslieť na to, aby som ho mal so sebou.
Samotné pero S Pen opäť prináša nové funkcie, najmä čo sa týka gest pre diaľkové ovládanie vybraných aplikácií. Samsung vás dokonca naučí ako pero a gestá používať, ako ťahať smerom nahor, vykonať akciu otočením pera do kruhu v smere hodinových ručičiek a podobne. Tento kurz odporúčam každému, aby ste zbytočne perom v priestore nerobili smiešne pohyby a reálne potenciál pera nevyužili.
V praxi však ovládanie smartfónu pomocou gest využivjete minimálne. Môžete ovládať audio prehrávač, posunom pera vľavo v priestore prehráte predchádzajúcu skladbu, gestom s perom smerom nahor zvýšite hlasitosť… ale kedy to využijete? Možno v prípade, že smartfón je v stojane vášho Bluetooth reproduktora a chcete ho ovládať diaľkovo.
To platí aj pre gestá pre návrat späť, nedávne, písanie na obrazovku, inteligentný výber a podobne. Jednoducho v praxi budete smartfón týmto spôsobom ovládať minimálne. Kde sa to však hodí je napríklad galéria. Ak máte smartfón pripojený na TV cez DeX kábel alebo bezdrôtovo, môžete prechádzať galériou vďaka gestám vrátane využitia jedného či dvojitého stlačenia tlačidla na pere S Pen.
Ešte praktickejšie je použitie tlačidla na pere S Pen pri fotoaparáte. Ak máte smartfón na statíve alebo niekde položený, jedným stlačením odfotografujete či spustíte nahrávanie videa. Dvojitým stlačením prepínate medzi fotoaparátmi a gestami viete ovládať fotoaparát, napríklad točením pera približujete/oddialite snímanú scénu, vyberáte si z režimov fotoaparátu. Toto však dokázal už aj Note10+.
Pero S Pen možno mnohí z vás nevyužijú naplno, ale vedzte, že má množstvo funkcií. Z generácie na generáciu funkcie pribúdajú, niektoré sú viac niektoré menej praktické. Stále však zostáva veľkou výhodou písanie priamo na obrazovku, čo využijete vo viacerých situáciách. Viete tak vpisovať, kresliť do fotografií a poslať známemu individualizovanú fotografiu. Písanie s S Pen je vyladené k dokonalosti, pritlačíte píšete hrubšie, dokonca nechýba zvuk „písania“.
My aktuálne zariaďujeme novú redakciu, neviem si predstaviť lepšieho pomocníka ako S Pen. Odfotíte miesto, kde bude napríklad kúpeľňa, priamo do fotografie zakreslíte, ako by ste rozmiestnili sanitu, aká bude farby kachličiek a podobne. Umelci dostanú skvelý nástroj na kreslenie nielen portrétov.
Ak sa zúčasťnujete porád a konferencií, môžete si zapisovať poznámky priamo do Samsung Notes písaným písmom, softvér prevedie text do elektronickej podoby so skutočne výbornou presnosťou! Softvér sa dokonca učí špecifiká vášho rukupisu, aby text vedel lepšie spracovať a zapísať.
Nová verzia Samsung Notes dokonca ponúka ručnú úpravu PDF súborov, nových vzorových dokumentov či možnosť exportovať poznámky do PDF, Wordu či PowerPointu. Nechýbajú zvukové poznámky, v rámci ktorých je možné si zároveň robiť ručne písané poznámky. Hlasová nahrávka sa následne s písanými poznámkami časovo zosynchronizuje, čo sa hodí najmä pri spätnom hľadaní špecifickej pasáže v nahrávke. Tieto funkcie sú pre užšiu skupinu ľudí, avšak ak sa s nimi zžijete, budete Note milovať práve pre tieto unikátne funkcie a pero S Pen.
Výkonu má Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G na rozdávanie. Osobne mobilné hry nehrám, ale ak by som hral, tak viem, že s týmto smartfónom si môžem trúfať aj na tie najnáročnejšie. V našich končinách dostaneme Note20 Ultra 5G s procesorom Exynos 990, v Amerike sa majitelia novinky môžu tešiť na Snapdragon 865+.
Ak sa pozrieme na benchmarky, Snapdragon je na tom najmä čo sa týka energetickej efektivity lepšie, je aj o niečo výkonnejší. Nie je to však výrazný rozdiel, no uvítali by sme, keby Samsung ponúkal jednotný procesor pre všetky trhy.
Z pohľadu výkonu ide o zariadenie, ktoré vám bude dobre slúžiť aj o rok, dva, jednoducho procesor v kombinácii s 12 GB RAM patrí v súčasnosti na špičku, nič lepšie od Samsungu u nás nedostanete. Mňa teší, že vnútorná 256 GB pamäť je rozšíriteľná pamäťovými kartami, avšak na úkor druhej SIM karty. Musíte si vybrať, u mňa vyhráva pamäťová karta.
To, čím vás Note20 Ultra 5G ohúri je rozhodne fotoaparát. Už len keď sa na tú obrovskú plochu vzadu pozriete, bude vám jasné, že tento smartfón vám hravo nahradí digitálny foťák. Tým už umieráčik zazvonil dávnejšie a to čo predvádza Note20 Ultra 5G je len dôkazom, že už nič okrem smartfónu na dovolenke nepotrebujete.
Hlavný fotoaparát využíva 108-Mpx senzor o veľkosti 1/1,33″ s clonou f/1,8, vďaka ktorému budete mať ostré detaily aj na výrezoch z fotografií. Sekunduje mu 12 Mpx ultra širokoulý snímač a 12 Mpx širokouhlý snímač, ktorý poskytuje až 5-násobný optický zoom aj za pomoci optickej stabilizácie obrazu (f/3.0, 1,0 μm). Celkovo viete objekty priblížiť až 50-násobne vďaka hybridnému zoomu!
Prostredie fotoaparátu vám bude známe, rozhodne odporúčame prečítať si podrobnejší pohľad na fotoaparát S20 Ultra 5G. Fotografie, ktoré vytvoríte hlavným snímačom sú plné detailov, sú ostré a farby sú mimoriadne verné.
Dokonca si môžete zvoliť vlastné filtre pri fotografovaní. Stačí nájsť obrázok,ktorý sa vám farebne páči a priamo v smartóne si vytvoríte filter, ktorý bude používať farby tak ako na obrázku, ktorý sa vám páčil. Filtrov si môžete vytvoriť viacero, sami si ich aj pomenujete.
Rád som používal aj funkciu Jednotlivé snímanie. Na jedno stlačenie spúšte viete vytvoriť množstvo obsahu, čo sa hodí najmä ak žijete sociálnymi sieťami. Každá takáto fotografia je v galérii označená krúžkom a keď na ňu kliknete, vidíte a môžete pracovať s viacerými fotografiami vrátane čiernobielej verzie, rovnako máte k dispozíci viacero videí vrátane zrýchleného videa či obľúbeného boomerangu.
Jednotlivé snímanie patrí k funkciám, ktorým keď raz prídete na chuť, budete ich používať často. Jednoducho zachytíte správny okamih a nemusíte rozmýšľať, či práve nahrávate video, či fotíte alebo tvoríte boomerang. Všetko vytvoríte naraz a následne si vyberiete, čo z obsahu použijete.
Veľkou devízou Note20 Ultra 5G je aj video. Vytvárať môžete 8K videá s vysokým rozlíšením 7680 x 4320 px pri 24 snímkach za sekundu. Videá sú plynulé a navyše sa môžete zahrať na profesionála, k dispozícii je totiž aj režim profesionálne video, kde podobne ako pri fotoaparáte môžete upravovať ISO, vyváženie bielej, manuálne zaostrovať, nastaviť si rýchlosť uzávierky a podobne.
K dispozícii je dokonca kino formát videí 21:9, kde môžete nahrávať taktiež v 8K rozlíšení. Vrcholom je nastavenie mikrofónov, kde si viete samostatne nastaviť predný, zadný mikrofón a aj zo vstavaných mikrofónov získate veľmi kvalitný a použiteľný zvuk.
Celkovo som bol z fotoaparátu, jeho možností vrátane videa nadšený a Note20 Ultra 5G môžem odporučiť aj náročnejším používateľom, ktorí si potrpia na ostré detaily či sa radi hrajú s fotoaparátom pre čo najlepší výsledný efekt fotografie a videí. Vynikajúce výsledky dosiahnete aj pri nočných snímkach v režime snímania Noc.
Nechýbajú ani známe vychytávky ako dynamické zaostrovanie (aj vo videách), slow motion videá alebo časozberné videá. Určite si pozrite aj naše video, ako sme fotili s Note20 Ultra 5G s profesionálnou fotografkou Lenkou.
Ak by som si dnes vyberal nový smartfón, Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G by som si určite kúpil. Nie kvôli podpore 5G, tú žiaľ nevyužijete, ale preto, že ide v súčasnosti o jeden z najlepších smartfónov na trhu. A ak využijete pero S Pen, bude pre vás top voľbou.
Ako som už písal, Note nemá konkurenciu a doteraz možnosti S Pen nikto neprekonal a ani sa k nim nepriblížil. Mal som možnosť vyskúšať aj Note20, úprimne, priplaťte si za Ultra verziu. Nielen kvôli displeju, ale aj celkovému spracovaniu a výsledkom z fotoaparátu stojí Note20 Ultra 5G za to.
Špičkový hardvér, kvalitné telo, vynikajúci fotoaparát a jeho možnosti vrátane videí, pero S Pen, z ktorého ak využijete čo len 10% funkcií, budete nadšení. Ak však už vlastníte Note10+, platí ako som písal v úvode, dôvod na zmenu je minimálny. Fotoaparát je síce o generáciu ďalej, ale odkupná hodnota Note10+ a príplatok za Note20 Ultra 5G je príliš veľký na to, aby ste menili.
Ak však máte akýkoľvek starší Note, využívate a oceníte pero S Pen, Note20 Ultra 5G berte všetkými desiatimi. Dokonca by som ho uprednostnil aj pred S20 Ultra 5G, ktorý ponúka podobný fotoaparát a možnosti, no predsalen Note je Note.
Páči sa mi, ako Samsung dokáže vyladiť aj tie najmenšie detaily, naopak nemôžem si pomôcť, umiestnenie fotoaparátov na zadnú stranu nie je najvhodnejšie pre pohodlné používanie novinky. Aj preto tentokrát neudeľujem novinke 100%, ale pomyslených 99%, pretože bude potrebné sa zamyslieť do budúcnosti aj nad zjednotením použitých procesorov v Samsung zariadeniach.
Pochváliť však treba nové farby, ja by som si Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G v testovanom farebnom prevedení Mystic Bronze určite kúpil. Smartfón pôsobí luxusne a neprehliadnete ho. Ak vás novinka zaujala, tak si ju už môžete aj dopriať, totiž dnes sa oficiálne Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G aj s „menším“ bratom Samsung Galaxy Note20 začali predávať na Slovensku.
Porovnajte si Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G so Samsung Galaxy Note20.