Výhody
- snímač odtl. prstov v HW tlačidle Domov
- kovová konštrukcia
- automatická regulácia jasu
- spoľahlivý chod systému
Nevýhody
- chýba notifikačná dióda
- nepodsvietené tlačidlá
- slabšia výdrž batérie než predchodca
- starší Micro USB
Každé tvrdenie je vecou názoru a uhlu pohľadu. Už na prvých produktových fotografiách výrobcu vyzeral model J5 Duos (2017) zaujímavo a uhladene. Minimálny rámik po stranách displeja dával tušiť dizajnový pokrok.
Po rozbalení smartfónu sa moja dobrá predtucha naplnila. Tohtoročná J5-ka je ešte krajšia a elegantnejšia, ako jej predchodkyne. Aj samotné spracovanie telefónu je ukážkové, na čo sme u tohto výrobcu už zvyknutý. Pritom si treba uvedomiť fakt, že sa bavíme o najnižšom modelovom rade.
Výrobca výborne zapracoval na prechodoch jednotlivých strán. Zjemnil zaoblenia, a tak pri pohľadoch pod určitými uhlami pôsobí J5 Duos (2017) zľahka bucľatejšie. To však iba klame telom.
Reálne rozdiely v rozmeroch celokovového tela sú minimálne. Vidieť to môžete v tabuľkách pri porovnaní minuloročného a súčasného modelu.
Určite je však držanie smartfónu, s rokom narodenia 2017, v ruke pohodlnejšie, ako u predchodcov. Týmto konštatovaním sa z prvých vizuálnych dojmov z novinky dostávam k praktickej stránke jej používania.
Opäť sa nebudem siahodlho rozpisovať nad popisom čo je kde umiestnené, keď je to zrozumiteľne a jednoznačne vidieť na fotografiách telefónu, vyhotovených počas testovania.
Samsung má pri smartfónoch zaužívané, na rozdiel od drvivej väčšiny ostatných výrobcov, umiestňovať tlačidlo ON/OFF a tlačidlá hlasitosti na protiľahlé strany, čo potvrdil aj teraz. Ich umiestnenie je vhodne zvolené a nemal som problém ich nahmatať, či už pri používaní pravou alebo ľavou rukou.
Jednou z výrazných noviniek smartfónu Galaxy J5 Duos (2017) je premiestnenie externého reproduktora zo zadnej na pravú bočnú stranu. Všetko má svoje plus aj mínus.
Plusom v tomto prípade je, že pri zvonení alebo počúvaní hudby, keď je telefón odložený, smeruje zvuk do boku (nie nadol do podložky) a je dobre počuteľný. Mínusom je to, že pri držaní telefónu vodorovne pri pozeraní videa alebo hraní hier som reproduktor často nechtiac prekryl prstom.
Inak je jeho zvukový prejav zodpovedajúci triede smartfónu. Koncertný zážitok z neho nedostanete, ale keď treba, počuť ho počujete.
Ak ste si na ľavom boku telefónu, okrem už spomenutých tlačidiel hlasitosti, všimli otvory, charakterizujúce šuplíky SIM kariet, máte dobrý postreh. J5 Duos (2017) nemá odnímateľný zadný kryt a vyberateľnú batériu, ako tomu bolo v prvých dvoch generáciách modelu J5.
Potešiteľné však je že každá z Nano SIM kariet a taktiež microSD pamäťová karta má svoje miesto. Neprídete tak o plnohodnotný Dual SIM režim pri vloženej pamäťovke.
Pre upresnenie, užší zo šuplíkov je vyhradený hlavnej SIM 1, do širšieho sa vkladá SIM 2 a microSD karta, ako to vidíte na fotografiách. Už tradične si v menu telefónu môžete nastaviť prioritnú SIM kartu pre hovory, SMS či dáta, odlíšiť ich farebnou ikonou i pomenovaním.
Vraví sa že bránou do duše človeka sú oči. V prípade mobilného telefónu to v parafráze môžeme povedať o displeji. J5 Duos (2017) má zhodný zobrazovací panel s predchodcom, ktorý má pri rozmeroch 65 x 115 mm 5,2-palcovú uhlopriečku a je technológie Super AMOLED.
O jeho HD (720 x 1 280 px) rozlíšení, čo znamená 282 bodov na palec (PPI), možno budú niektorí viesť polemiky. No na bežné používanie je dostatočné a starý známy fakt, že energeticky menej zaťažuje batériu je neodškriepiteľný.
Jeho čitateľnosť v exteriéri a pozorovacie uhly sú výborné, rovnako, ako podanie farieb. Počas testu som nezaregistroval žiadne farebné skreslenie, či ružový alebo červený nádych displeja, kvôli ktorému boli nedávno médiami pretriasané vlajkové lode výrobcu.
Výrazným vylepšením v prípade displeja je implementácia automatickej regulácie jasu. Konečne, čo sa týka tohto modelového radu.
Nezanedbateľné zmeny sa udiali aj vo vnútri smartfónu Samsung Galaxy J5 Duos (2017). Nie po stránke pamätí, tie zostali na hodnotách 2 GB RAM a 16 GB ROM. Mám na mysli procesor.
Je logické, že zastaraný 4-jadrový Snapdragon 410 bol nahradený modernejším procesorom. V prípade J5-ky je to Exynos 7870, z dielne samotného Samsungu, s ôsmymi jadrami frekvencie 1,6 GHz, ktorý dopĺňa grafika Mali-T830.
Okrem modernejšieho procesora výrobca do J5-ky implementoval, v porovnaní s predchodcami, novší operačný systém Android vo verzii 7.0 Nougat. Nebol by to Samsung, keby ho nedoplnil vlastnou nadstavbou.
Na starý UI TouchWiz už môžeme zabudnúť, aj v tomto smere výrobca inovoval a použil nadstavbu Samsung Experience 8.1, ktorú nájdeme už vo vlajkových lodiach Galaxy S8/S8+.
K zoznamu aplikácií sa tak dostanete jednoduchšie potiahnutím prsta po obrazovke v pohotovostnom režime smerom nahor alebo nadol. Ak ste ale zastáncom klasického tlačidla na zobrazenie aplikácií, môžete si ho v nastaveniach aktivovať.
Taktiež si môžete zvoliť zobrazovanie všetkých aplikácií na domovských obrazovkách, prepnúť sa na Jednoduchý režim, ktorý ocenia najmä skôr narodení, alebo menej zruční používatelia.
Ak vám je na ovládanie jednou rukou displej veľký, môžete si jeho zobrazenie zmenšiť diagonálnym pohybom prsta nahor z ktoréhokoľvek dolného rohu, alebo trojitým stlačením tlačidla Domov. Záleží na vás, čo si nastavíte.
Pri zapnutej funkcii Priamy hovor môžete zavolať kontaktu, ktorého správu alebo kontaktné údaje máte práve zobrazené, jednoduchým priložením telefónu k uchu.
Keďže J5-ka stále ešte nemá niekoľko centovú diódu, upozorňujúcu na zmeškané udalosti, či signalizujúcu stav nabíjania batérie, určite odporúčam zapnúť si Inteligentné upozorňovanie, ktoré vám po zodvihnutí telefónu dá zavibrovaním na vedomie, že ste o niečo prišli. Nebojte sa, bude to iba o hovor alebo správa. 🙂
Vrátim sa však ešte k výkonu a chodu tohto smartfónu. Vyššie zmienená hardvérovo-softvérová kombinácia zabezpečuje jeho plynulý, svižný a spoľahlivý chod, ako aj bezproblémové spúšťanie i fungovanie aplikácií.
V reakciách telefónu som nezaznamenal žiadne výkyvy ani nadmerné oneskorenia. Všetko šliapalo v intenciách (dokonca aj nad ne) danej konfigurácie. Ako príklad (opäť) uvediem fungovanie hier Real Racing 3 a World of Tanks.
Prvá z nich fungovala počas pretekov bez trhania, obraz i chod hry bol primerane plynulý. Pri WoT-ku so strednými nastaveniami hra vykazovala 50 až 60 fps, po prepnutí na vyššie detaily frame-rate klesol na ešte stále prijateľných 30 – 40 fps.
Tieto skúsenosti následne potvrdili aj benchmarky. Od AnTuTu si J5 Duos (2017) vyslúžil takmer 38 tisíc bodov, čo je o 10 tisíc viac, ako minuloročný model. Test Ice Storm Unlimited, benchmarku 3DMARK, telefónu nadelil takmer 8 300 bodov, čo nie je ďaleko od dvojnásobnej hodnoty, ktorú získal J5 (2016).
Vzhľadom na danú triedu novinky a jej predpokladanej cieľovej skupiny sú to veľmi slušné výsledky.
Galaxy J5 Duos (2017) má aj pomerne bohatú softvérovú výbavu. Okrem tradičnej dávky Google aplikácií sú to appky od Microsoftu (Word, Excel atď.) i samotného Samsungu (obchod Galaxy Apps, S Health, vlastný internetový prehliadač).
Dokonca nechýba ani tzv. Zabezpečený priečinok, fungujúci na technológii Knox, ktorý vám „schová“ citlivé súbory. Používatelia J5-ky môžu využívať aj tzv. členské výhody prostredníctvom aplikácie Samsung Members, ktorá je akousi bránou do ekosystému produktov Samsung a zameriava sa najmä na podporu, výhody i rôzne odmeny.
Už z doteraz uvedeného je vidieť progres, ktorý smartfón Samsung Galaxy J5 Duos (2017) oproti minuloročnému modelu zaznamenal. A to ešte stále nie je všetko.
Zadný fotoaparát má senzor s 13 Mpx a nad ním je optika s vyššou svetelnosťou hodnoty f/1,7. Pri plnom rozlíšení vytvorí snímky v pomere 4:3. Širokouhlé 16:9 sníma v rozlíšení 9,6 Mpx. Prítomná je aj jednoduchá LED dióda na prisvetlenie, o zaostrovanie sa stará autofókus.
Video zaznamená maximálne vo Full HD rozlíšení. Okrem automatického využijete aj profesionálny režim, taktiež Panorámu, Sériové snímanie, HDR, nočný či športový režim. K dispozícii je aj niekoľko efektov snímok.
Čo sa týka výsledných fotografií, tie sú na veľmi slušnej úrovni. V tomto novinka za predchodcom nezaostáva. Veď posúďte sami na vzorových fotkách pod recenziou.
Predovšetkým ale optika fotoaparátu už konečne nevytŕča nad zadnú stranu a je tak chránená pred poškodením. Sekundárnym prínosom je to, že telefón sa nekníše, keď je odložený zadnou stranou nadol.
Väčšou zmenou prešiel predný fotoaparát. Tomu sa ušiel taktiež 13 Mpx snímač s optikou f/1,9, s režimami, zameranými iba na selfie a zaznamenávajúci Full HD videá. Fotografiu vyhotovíte aj gestom, vystretou rukou s dlaňou nasmerovanou na fotoaparát. Aj v tretej generácii modelu J5 je doplnený LED bleskom, takže môžete „selfinkovať“ aj večer pri slabom svetle.
Aby však telefón mohol spoľahlivo pracovať, potrebuje dostatok energie. Tú mu dodáva batéria s kapacitou 3 000 mAh. Je to o 100 mAh menej, než má minuloročný model. Trochu prekvapujúci fakt, vzhľadom aj na výdrž.
Párkrát sa mi podarilo dostať sa na hranicu dvoch dní (raz aj tesne nad), no nesmel som spúšťať hry, či dlhšie streamovať videá. Inak som nabíjačku musel pripájať každý večer. A to po dni s niekoľkými desiatkami minút telefonátov či SMS, nonstop synchronizáciou dvoch účtov, prehliadaním internetu v priemere 3-4 hod. denne a zopár fotografií k tomu.
Ak teda chcete ušetriť energiu, pohrajte sa s množstvom nastavení, rôznych notifikácií a zapnite si šetriaci režim. Získate tak pár desiatok minút navyše. V tomto smere novinka mierne zaostáva, čo preukázal aj záťažový test v rámci GFX benchmarku.
Kým J5 (2016) vykázala viac ako 660 minút, pri tohtoročnej J5-ke je to len 452 minút plnej hernej záťaže.
Vraví sa, že príbeh má byť vygradovaný až k pointe. A tak najväčšie prekvapenie a vylepšenie smartfónu Samsung Galaxy J5 Duos (2017) som si nechal na záver. Je ním totiž čítačka odtlačkov prstov.
Áno, to, čo sa u iných značiek v tejto cenovej kategórii stáva už samozrejmosťou sa dostalo aj tomuto telefónu. Čítačka je implementovaná do tlačidla Domov pod displejom, čo osobne považujem za najlepšie riešenie jej umiestnenia.
Ak je telefón odložený, netreba ho brať do ruky, stačí na čítačku len priložiť prst. Ak by bola vzadu, museli by ste smartfón neustále brať do ruky, alebo ho odblokovávať sekundárnym zabezpečením vzorom, PIN-om alebo heslom. A načo tá prácnosť… 🙂
Funkčnosť čítačky bola počas používania telefónu ukážková. Tak, ako som na ňu zvyknutý z modelov vyššieho radu tohto výrobcu. A čo štartovacia cena? V porovnaní s predošlými modelmi tejto línie išla hore na 259 € (229 € model 2015, 219 € model 2016). No vzhľadom na vylepšenia si myslím, že nie je premrštená. Aké je teda výsledné resumé?
Samsung Galaxy J5 Duos (2017) pokračuje v nastolenom trende vylepšovania oproti predchádzajúcim modelom. Elegantnejší dizajn a lepšia ergonómia to štartujú, pokračuje to výrazne vylepšeným výkonom a chodom systému, viacerými softvérovými novinkami a lepším predným fotoaparátom.
Celé to završuje prítomnosť čítačky odtlačkov prstov. Škoda mierne slabšej výdrže batérie, ale aj takej drobnosti, ako je chýbajúca notifikačná dióda. Vzhľadom na to, že konkurencia je v tejto kategórii telefónov veľmi silná, a to aj v cene pod 200 €, nebude to mať Samsung Galaxy J5 Duos (2017) v boji o zákazníka ľahké.
Pozrite si aj fotografie vytvorené modelom Samsung Galaxy J5 Duos (2017). Po otvorení na novej karte (Tab), alebo v novom okne, sa zobrazia v plnom rozlíšení.