Keď som Galaxy J3 (2016) prvýkrát chytil do ruky, trochu som zaváhal, či nedržím opäť model J5. Avšak chýbajúca LED prednej kamery ma ubezpečila, že opak je pravdou.
Dizajnová podobnosť oboch je veľká, aj rozmerovo sú takmer zhodné. Okrem prednej LED-ky je ďalším rozdielom medzi nimi umiestnenie 3,5 mm audio konektora. Ten nie je na spodnej strane vedľa micro USB (s podporou OTG), ale navrchu smartfónu.
To je škoda, nepovažujem to za šťastné riešenie. Naopak potešením je 5” Super AMOLED displej, ktorý má pri veľkosti 62 x 111 mm HD rozlíšenie. Je plne postačujúce, navyše podanie farieb a viditeľnosť v exteriéri i pod vysokými uhlami sú výborné.
Samsung vo svojich smartfónoch zachováva hardvérové tlačidlo Domov, čo je veľmi dobre. Preto nechýba ani v modeli J3. Zachované zostalo aj charakteristické opačné rozmiestnenie nepodsvietených dotykových tlačidiel Späť a Multitasking v porovnaní s mnohými modelmi konkurencie.
Tlačidlá ON/OFF a hlasitosti umiestnené na pravej, resp. ľavej bočnej strane sú dobre dosiahnuteľné pre pravákov i ľavákov.
Väčšie rozdiely medzi modelmi J5 a J3 sú v ich hardvérovej výbave. J3 má 4-jadrový 1,5 GHz procesor Spreadtrum s grafikou Mali-400MP. Zdanlivo je to slabšia výkonová zostava, ale prax aj výsledky benchmarkov to nepreukázali.
Reakcie telefónu s OS Android 5.1.1 boli výborné a plynulé, väčšinu funkcií aj aplikácií zvládol bez problémov. Na veľké herné tituly, samozrejme, stavaný nie je, ale nudiť sa s ním nebudete.
1,5 GB RAM pamäť, 8-gigová flash a podpora microSDXC do 128 GB sú rovnaké, ako u J5, J3-ka má však slabšie fotoaparáty. Hlavný 8 Mpx s AF a LED bleskom i napriek tomu fotil pekné snímky.
Fotky jarnej prírody ma milo prekvapili, tak isto prítomnosť ôsmich režimov, napr. HDR, Krásna tvár, Ozvučená snímka a ďalšie. Predná kamera má 5 Mpx snímač, no iba dva režimy snímania. Oba fotoaparáty zaznamenávajú HD video.
Galaxy J3 v dual SIM verzii (na trhu je aj verzia single SIM) prijme karty rozmeru Micro. Pokiaľ to daná SIM karta umožní, môžete počas prebiehajúceho hovoru na jednej SIM prijímať hovory aj na druhej. U väčšiny telefónov je bežne druhá SIM počas hovoru nedostupná.
J3 podporuje aj siete LTE, avšak nie naraz na oboch SIM. Ak na jednej máte režim 3G a vyšší, na druhej je maximom 2G. Môžete ich ale medzi kartami striedať.
Chcem ešte pripomenúť možnosť prijatia hovoru tlačidlom Domov, čo je pre Samsungy typické, ale aj návykové, najmä pri prevahe smartfónov s dotykovými tlačidlami.
Starším či menej zručným tiež príde vhod tzv. Jednoduchý režim so zjednodušeným menu a veľkými ikonami. Najpríjemnejším parametrom tohto smartfónu je výdrž batérie, ktorá sa bežne pohybovala v rozpätí 46-52 hodín. Párkrát aj viac.
Herný záťažový test zaznamenal výdrž skvelých 454 minút. Mnohé lepšie smartfóny nedosiahli ani 300 minút.
Samsung Galaxy J3 Duos (2016) je smartfón, od ktorého ak veľa nečakáte, tak vás príjemne prekvapí. Výborný displej, spoľahlivý systém, dual SIM i výdrž batérie sú hlavnými benefitmi.