Reklama

Samsung Galaxy A5 (2016): ešte krajší s vyšším výkonom

Imrich Maťo
89 %
Modelový rad smartfónov Samsung Galaxy A priniesol dizajn, ktorý nemal pôsobiť lacno. S kovovým telom sa to výrobcovi aj podarilo, avšak vstupná cena zariadení bola vyššia, než sa očakávalo. Navyše, výkonovo smartfóny dosť zlyhávali. Modely pre rok 2016 to majú napraviť. My sme naplno vyskúšali 5,2-palcový model Samsung Galaxy A5 (2016).

Výhody

  • HW tlačidlo Domov so snímačom odtlačkov
  • kvalitný displej
  • USB OTG a LTE Cat6
  • výdrž batérie
  • výkonný procesor a plynulý chod

Nevýhody

  • chýba notifikačná dióda
  • lesklá zadná strana
  • ocenili by sme stereo reproduktory

Keď v decembri 2015 Samsung predstavil trojicu nových, vlastne vynovených smartfónov Galaxy A pre rok 2016, netrpezlivo sme očakávali, akú cenovú politiku výrobca zvolí a ako sa výkonovo prejavilo nasadenie výkonnejšieho procesora.

Pri modeli Samsung Galaxy A5 (2016), ktorému sa venujeme v dnešnom teste, štartovacia cena neprekračuje štyri stovky, čo je dobré znamenie.

Na test sme mali elegantne, trocha až luxusne vyzerajúcu verziu v zlatom farebnom prevedení. Oproti predchodcovi model A5 2016 nie len narástol na rozmeroch (144,8 x 71 x 7,3 mm), ale hlavne oťažel. Jeho 154 g, ktoré som odvážil, v ruke budete cítiť. Hrany smartfónu do strán však nie sú ostré, mobil sa tak v ruke dobre drží.

Pozrite si

Samsung Galaxy A3 (2016): štýlový kovový elegán

No tým, že zadná strana je kvôli použitému kryciemu sklu Gorilla Glass 4 lesklá, sa A5-ka v ruke občas šmýka. Tiež sa pripravte na trpezlivosť, ktorú pri sústavnom čistení odtlačkov budete potrebovať. A to sa týka nie len zadnej strany, ale aj displeja.

Zlatá verzia modelu A5 (2016) je naozaj pekná. Škoda, že v tejto farbe nie je aj predná strana okolo displeja, ako tomu bolo pri predošlom modeli. Myslím si, že smartfón by potom pôsobil ucelenejšie.

Potešujúce je, že hardvérové tlačidlo Domov Samsung vo svojich smartfónoch stále zachováva. Prax nepustí a tá opäť preukázala, že je to dobré riešenie. Čo je ale jedným z najväčších bonusov smartfónu Galaxy A5 (2016)?

Pozrite si

Samsung Galaxy A3 (2017): celkom vydarený upgrade s vylepšeniami

Je to implementácia čítačky odtlačkov prstov v tlačidle Domov. Nakonfigurovať si môžete viac odtlačkov z viacerých prstov. Ja som to skúsil s dvoma. Čítačka napríklad pri odblokovaní mobilu pracovala spoľahlivo.

Rozpoznala prst, nech bol položený v akomkoľvek smere. Skutočne sa Samsung naučil ako na čítačky odtlačkov prstov, pamätám si na prvé generácie modelov, kde ich užívatelia radšej nepoužívali.

Pri zhasnutom displeji, alebo trochu dlhšej nečinnosti, zvyšné dve tlačidlá pod displejom, napravo Späť a naľavo Multitasking, prakticky nevidno. Sú však podsvietené, takže v prípade potreby ich dotykom rozsvietite.

Nemusím vymenovávať, čo je na pohľad zjavné a prevzaté z predošlého, alebo aj niektorých iných smartfónov Samsung. Napríklad umiestnenie tlačidiel ON/OFF či hlasitosti. Avšak neopomeniem prítomnosť 3,5 mm audio konektora a microUSB slotu vedľa seba, a to na spodnej strane. Môžete so mnou polemizovať, ale ja po mojich skúsenostiach považujem takéto riešenie ako dobré.

MicroUSB je ešte starého typu, takže USB-C sa zatiaľ nekoná. Poteší však podpora OTG, ktorá starej verzii A5-ky chýbala. Pochopiteľne som funkčnosť odskúšal a nenám k nej žiadne výhrady.

Spodná strana smartfónu zaznamenala oproti predchodcovi ešte jednu pozitívnu zmenu. Je ňou prítomnosť externého reproduktora, ktorý bol pred tým vzadu. Takto je hudbu, ale najmä zvonenie, či iné zvukové upozornenia lepšie počuť. Navyše jeho hlasitosť je výrazne vyššia, než u predchodcu. Konkurencia však vie v tejto triede ponúknuť aj stereo reproduktory, a tie mi chýbali. Galaxy A5 (2016) má dvojicu mikrofónov, na spodnej a na hornej strane. A verte, že nie na parádu. Pri telefonáte horný eliminuje okolitý ruch a pri snímaní videa nahrávajú zvuk obidva, teda stereofónne.

Priestor teraz venujem displeju, keďže oproti prvej verzii modelu A5 zaznamenal dve výrazné zmeny. Prvou je zväčšenie na 5,2”. Aby som bol presný, jeho odmeraná viditeľná plocha je 65 x 115 mm. A keďže nová A5-ka má displej s rozlíšením 1 080 x 1 920 px, teda Full HD, znamená to na jemnosť 424 PPI. Krásny parameter, ktorý používatelia s citlivým zrakom isto ocenia.

Navyše displej je technológie Super AMOLED. Kto z vás už má skúsenosť s takýmto displejom vie, že určite patrí k špičke. Mňa určite nesklamal ani podaním farieb, viditeľnosťou pod vysokými uhlami a ani čitateľnosťou na slnku. A to som jas displeja mal nastavený na automatickú reguláciu. Prepnutie na manuálnu nebolo nutné, automatika jas nastavila dostatočne silno.

V nastaveniach displeja je aj tzv. Režim obrazovky, v ktorom si jedným zo štyroch predvolených nastavení upravujete rozsah farieb, sýtosť a ostrosť zobrazenia. Pri bežných činnostiach som si nechával Adaptívne zobrazenia, ktoré tieto nastavenia robí automaticky. AMOLED kino má vyšší jas a pri dlhšom pozeraní na displej mi „ťahalo oči“. Pri čítaní textov (na webe a pod.) som si prepínal na AMOLED fotografia.

Ak si necháte zapnuté Inteligentné zapnutie obrazovky, nemusíte sa báť, že vám napríklad počas čítania internetových stránok displej zhasne. Predná kamera totiž sleduje vaše oči a nevypne displej, kým sa naň pozeráte.

Jedna z vecí, ktoré mi na Galaxy A5 (2016) chýba, je notifikačná dióda nad displejom. Pri zhasnutom displeji tak nie je šanca zistiť, či máte neprijatý hovor, došlú správu atď., atď. Tak isto to chýba pri nabíjaní, stav batérie zistíte až po rozsvietení displeja. Áno, v nastaveniach Pohybov a gest je Inteligentné upozorňovanie, ktoré krátkym zavibrovaním oznámi zmeškané udalosti. To ale musíte vziať mobil do ruky.

Iba, že by ste si v Zjednodušených nastaveniach zapli Pripomenutie oznámenia a nechali si tak, trochu otravne, v rozpätí 1 – 15 minút zvukovo, prípadne aj vibračne pripomínať zmeškanú udalosť. Ja sa prikláňam k vizuálnemu upozorneniu diódou…

Páči sa mi, že výrobcovia smartfónov u drvivej väčšiny modelov myslia aj na starších či zdravotne znevýhodnených ľudí. Aj v tejto A5-ke sú rôzne nastavenia na zlepšenie manipulácie so smartfónom pre zrakovo a sluchovo postihnutých a tiež tých, ktorí majú zníženú pohybovú zručnosť. Novú A5-ku sa nemusíte obávať dať na používanie ani svojím starým rodičom. Stačí, keď im smartfón prepnete do Jednoduchého režimu. Hlavná obrazovka aj Menu sa zjednoduší a veľkosť ikon a písma sa zväčší pre ľahšie ovládanie a lepšiu čitateľnosť.

Navyše, ak by sa oni, ale aj ktokoľvek z bežných používateľov novej A5-ky dostal do núdzovej situácie a stihli by ste trikrát po sebe stlačiť tlačidlo napájania (ON/OFF), môžete tak vybraným kontaktom (1 – 4 tel. čísla) dať o sebe vedieť. Toto Odosielanie tiesňovej správy si nastavíte v Súkromí a bezpečnosti. Aj keď na druhú stranu, možno by to bol zbytočne drahý a priveľmi vybavený smartfón pre starých rodičov.

Ďalšou z inovácií smartfónu Samsung Galaxy A5 (2016) oproti predošlej verzii je slot pre SIM a pamäťovú kartu. Nová A5-ka má jeden spoločný pre Nano SIM a microSDXC (do 128 GB) na pravej strane. Mnohí výrobcovia to takto používajú, avšak praktickejšie sa mi javí samostatné umiestnenie každej z nich. Jednoducho ak si meníte microSD kartu, budete offline, keďže i SIM karta ide von.

Pozrite si

Samsung GALAXY A5: drahý kovový elegán

Čo sa týka konektivity, k zásadným rozdielom medzi oboma generáciami modelu Galaxy A5 nedošlo. Až na podporu sietí LTE, kde nová A5-ka disponuje LTE modulom Cat6, umožňujúcim download do 300 Mbps, čo môžete využiť, ak sa nachádzate v lokalite jedného z dvojice operátorov, ktorí časť svojich sietí upgradovali na vyššie rýchlosti. Na bezdrôtové pripojenie využijete aj klasiky ako Bluetooth či Wi-Fi v špecifikácii 802.11 a/b/g/n 2.4+5GHz. K dispozícii je aj bezdrôtová technológia ANT+.

Nesmiem však opomenúť NFC, ktoré využijete nie len na prenos súborov či dát medzi zariadeniami, ale pri modeli A5 aj na bezkontaktné platby. Samozrejme, po splnení potrebných náležitostí. No i tak je to krok vpred.

O spoľahlivý chod smartfónu Samsung Galaxy A5 (2016) sa stará pomerne výkonný 8-jadrový procesor Exynos7 (7580) s maximálnou frekvenciou 1,6 GHz s implementovanou grafikou Mali-T720. To je výrazný pokrok oproti predošlej verzii A5-ky, ktorá mala „iba“ 4-jadrový Snapdragon 410 s GPU Adreno 306. Prejavilo sa to aj na výsledkoch benchmarkov. Prvý model A5-ky dosiahol v AnTuTu v5.6 21 466 bodov, nová A5-ka 41 743 bodov v AnTuTu v6.0.1, resp. 36 449 v AnTuTu v5.0.

Nejdem teraz riešiť rozdiely výsledkov najnovšej verzie benchmarku AnTuTu oproti verziám s číslom 5, na ktoré si na internete mnohí sťažujú. Preto pre porovnanie ponúknem výsledky ešte jedného dôležitého benchmarku, ktorým je 3DMARK. V teste Ice Storm Unlimited sú to hodnoty 4 375 vs. 8 040, v teste Ice Storm 5 293 vs. 8 542. Ak predpokladáte, že vyššie hodnoty patria novej A5-ke, máte pravdu.

Avšak, jedna vec sú čísla testov, druhá vec reálna skúsenosť. A tá je výborná. Ten rozdiel medzi procesormi a ich grafikami je skutočne markantný. Spustenie fotoaparátu do 3 sekúnd, Gmail alebo Chrome ani nie do dvoch sekúnd, galérii s načítaním albumov to tiež netrvalo dlhšie ako 1-2 s. A takto by som mohol pokračovať pri väčšine ďalších bežných aplikácií. Novú A5-ku sme testovali aj s niekoľkými hernými titulmi a výsledky boli tiež v celku uspokojivé.

World of Tanks na ultra nastavenia A5-ka už veľmi neutiahla, ale o stupeň nižšie to šliapalo ako hodinky. Pri Real Racing 3 sa drobné lagy objavili len v animácii s prichádzajúcim autom, počas hry sa však žiadne výpadky neobjavili. Tak isto žiadnej z hier či aplikácií sa nestalo, že by sa samovoľne vypla.

Dostatočný výkon, ale aj spoľahlivé a veľmi rýchle reakcie smartfón Galaxy A5 (2016) dosahuje aj vďaka operačnému systému, ktorým je Android vo verzii 5.1.1. Nemusím ani pripomínať, že je doplnený tradičnou nadstavbou Touch Wiz. Subjektívne mám pocit, že nová A5-ka je dobre vyladená po viacerých stránkach. Napríklad aj čo sa týka výdrže batérie.

Jej kapacita stúpla na 2 900 mAh a aj to sa podpísalo pod to, že pri bežnom používaní (30-50 min. hovorov, cca 20 SMS, nonstop synchronizácia cez Wi-Fi, surfovanie na webe cca 60 min., to všetko za 24 hod.) som nabíjačku pripájal najskôr po jeden a pol dni, raz dokonca až po dvoch. Pri hraní hier vám novinka vydrží v priemere 4-5 hodín, čo je tiež veľmi dobrý výsledok.

Dobrú výdrž batérie oceníte aj pri počúvaní hudby, pozeraní videí a najmä fotografovaní, obzvlášť, keď ste v teréne ďaleko od elektrickej zásuvky. Inak čo sa týka fotoaparátov, vo svojom základe sa nezmenili. Zadný má 13 Mpx CMOS senzor a predný 5 Mpx tak isto CMOS snímač. Na prisvetlenie využijete LED blesk, ako inak. Vynovená je však aplikácia fotoaparátu. Po vzore poslednej generácie modelov S6 je intuitívnejšia a prehľadnejšia.

Pozrite si

Samsung Galaxy S6 edge: ohuruje všade, kde ho ukážete

Taktiež výsledné fotografie sa oproti predošlej A5-ke javia farebne vernejšie, na svetlých miestach menej prepálené. HDR bravúrne a bez prikrášlenia zosvetlilo tmavé pasáže a pritom neprepálilo už pred tým svetlé miesta.

Oba fotoaparáty dokážu nasnímať videá maximálne vo Full HD rozlíšení. Na bežné použitie, uploadovanie na sociálne siete a pod. to stačí. Video, ktoré som skúšobne nasnímal bolo plynulé, bez zasekávania pri nahrávaní, alebo následnom prehrávaní.

V porovnaní s predchodcom smartfón Samsung Galaxy A5 (2016) pokročil o výrazný kus vpred. Skúsme zhrnúť hlavné rozdiely. Väčší a jemnejší displej, prítomná čítačka odtlačkov prstov, podpora USB OTG, spoločný slot SIM a microSD karty, rýchlejšie LTE Cat6, Android verzie 5.1.1 + Touch Wiz, vylepšené fotoaparáty a hlavne výrazne výkonnejší procesor a plynulejší chod systému i aplikácií. Pri týchto vylepšeniach pohľad na cenu prestáva mrzieť. Najmä, keď to všetko podčiarkuje elegantný dizajn s kovovým telom. Tento smartfón sa Samsungu podaril, preto mu udeľujeme aj náš TIP REDAKCIE.

Pozrite si aj fotografie vytvorené modelom Samsung Galaxy A5 (2016).

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Samsung Galaxy A5 (2016) nájdete na Recenzie.SME.sk.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.