Výhody
- Kvalitné kovové spracovanie
- Duálny fotoaparát (model A6+)
- Super AMOLED displej
Nevýhody
- Chýba odolnosť
- Slabší výkon (model A6)
- Neprakticky umiestnený zadný snímač odtlačku prstu
Dva telefóny naraz som ešte netestoval, no keď sa jedná o tak podobné kúsky ako novinky od Samsungu, iná možnosť nie je. Modely Samsung Galaxy A6 a A6+ ma príjemne prekvapili kvalitou a následne potešili relatívne nízkou cenou.
Samsung minulý rok priniesol na trh perfektných zástupcov strednej triedy, Samsung Galaxy A5 (2017) a A7 (2017). Tie sa síce predávali za vyššiu cenu, no ponúkali aj perfektné spracovanie a funkcie. Tento rok Samsung prišiel s niečím novým a lacnejším. Poďme sa pozrieť, ako dopadli novinky Samsung Galaxy A6 a A6+ v našom teste.
Keď som prvýkrát držal obe novinky v ruke, napadol mi iPhone 8 a 8 Plus, len s tým rozdielom, že tieto kúsky sú o vyše polovicu lacnejšie. Telo tvorí poctivý kus hliníku, takže na lacné plasty zabudnite.
Oba smartfóny sa držia príjemne v ruke a napriek šmykľavým materiálom mi ani jeden z nich počas testovania nepadol, čo je pri mojej „šikovnosti“ celkom úspech. Ak by som si však mal vybrať jeden z nich, skôr by som siahol po menšom modeli Samsung Galaxy A6, ktorý sa oveľa pohodlnejšie drží v jednej ruke a veľkosťou pripomína iPhone X.
Na zadnej časti nájdete okrem anténových výrezov a fotoaparátu aj snímač odtlačkov prstu. Príjemným bonusom je, že napriek tomu, že na zadnej strane máte snímač odtlačkov prstu, smartfón si môžete odomknúť aj pomocou zosnímania tváre.
Kým zadný snímač odtlačkov mi prišiel nepraktický, pretože som častokrát skôr nahmatal snímač fotoaparátu než odtlačkov prstu, otváranie pomocou nasnímania tváre som si nevedel vynachváliť. Keďže dlhodobo používam iPhone X, mám s čím funkciu porovnávať a môžem potvrdiť, že Samsungu sa vydarila na jednotku.
Prednú časť oboch smartfónov tvorí displej, ktorý síce nie je zahnutý ako u vlajkových lodí Galaxy S9 a S9+, no zaberá veľkú časť prednej časti smartfónu. Samsung Galaxy A6 ponúka 5,6″ Super AMOLED displej s rozlíšením HD+ (720 x 1 480 px) a jeho väčší brat A6+ ponúka 6″ Super AMOLED displej s rozlíšením Full HD+ (1 080 x 2 220 px).
Po týždňovom testovaní oboch smartfónov som si nemohol nevšimnúť výraznú kvalitu displeja, ktorý v porovnaní s mojim iPhonom X ponúka jasnejšie farby a živý kontrast. Stačí, že som si na všetkých troch smartfónoch (A6, A6+ a iPhone X) pustil rovnaké video z YouTube a napriek výbornej kvalite iPhonu X kvalita obrazu za novými smartfónmi od Samsungu výrazne zaostávala.
Po stránke obrazovky ma veľmi potešila funkcia Always On Display, ktorá zobrazuje najdôležitejšie informácie na zamknutej obrazovke vrátane času, mailov a upozornení.
Po zapnutí zariadení ma privítal nový Android 8.0 Oreo, ktorý síce vyzerá dobre, ale procesor smartfónu nie vždy zvláda rýchlu prácu a tiež sa nedá povedať, že by nesekal. Benchmark AnTuTu udelil smartfónu Samsung Galaxy A6 skóre 62 882 bodov a väčší model Samsung Galaxy A6+ dostal skóre 69 758 bodov.
Výkonnostnú stránku smartfónu si všimnete na menšom modeli Galaxy A6 a to najmä pri rýchlom prepínaní medzi aplikáciami a tiež keď ovládate rozhranie fotoaparátu.
Po zvukovej stránke ma trochu sklamal samotný reproduktor, ktorý bol iba jeden a nachádzal sa na okraji smartfónu. Keď som napríklad pozeral video a držal som ho za okraj, častokrát sa stalo, že som omylom zakryl membránu a zvuk nebolo takmer vôbec počuť.
Samotná kvalita tiež nedosahovala úrovne, akú by som od smartfónu takéhoto typu očakával. Najmä ak najväčší dojem z telefónu robí nádherný panel displeju, na ktorom sa dajú bez problémov pozerať aj filmy. Stereo reproduktor by bol skutočným plusom pre tieto smartfóny.
Z funkcií smartfónu ma milo prekvapila možnosť bezpečného pripojenia Wi-Fi, ktoré automaticky chráni pripojenie pri verejných a nezabezpečených Wi-Fi sieťach. Program ponúka 250 MB dát zdarma každý mesiac a o ochranu sa stará systém McAfee.
Často som tiež využíval praktický prehľad o údržbe zariadenia, ktorý vám pomocou bodového hodnotenia určil, aký je stav údržby smartfónu. Pomocou jediného kliku viete následne optimalizovať stav údržby, aby sa váš smartfón zbytočne nezahlcoval či netrpela jeho batéria.
Užitočnou funkciu je tiež možnosť nastavenia ovládania jednou rukou, ktorá vám zmenší hlavnú obrazovku takmer o polovicu. Najmä pri väčšom modeli Samsung Galaxy A6+ túto možnosť oceníte.
Z bežných funkcií disponujú novinky od Samsungu technológiou Bluetooth, LTE, NFC a tiež možnosťou dvoch SIM kariet. Samsung musím pochváliť, že pridal dva oddelené sloty – jeden pre SIM kartu a druhý pre SIM kartu + microSD kartu. Takýmto riešením by sa mohla inšpirovať nielen spoločnosť Apple ale aj ostatné firmy, ktoré častokrát síce implementujú slot na dve SIM karty, no jeden z nich slúži zároveň ako microSD slot a vy si tak musíte vybrať, ktorú z funkcií obetujete.
Z predinštalovaných aplikácií od Samsungu, okrem Samsung Notes na poznámky v telefónoch nájdeme zabezpečený priečinok na bezpečné ukladanie hesiel či súborov, aplikáciu Samsung Member, ktorá umožní na diaľku diagnostikovať či otestovať váš telefón.
V telefóne nájdete aj bežnú ponuku aplikácií ako SmartThings na ovládanie smart domácnosti či Samsung Health pre sledovanie vašich športových aktivít.
Čo sa týka príslušenstva, k smartfónom dostanete okrem nabíjačky aj slúchadlá s tromi pármi vymeniteľných štuplov. Nejde však o AKG slúchadlá, aké dostanete k vlajkovým lodiam Galaxy S9, ale o bežné štuplové Samsung slúchadlá. Výhodou je, že aj nové Samsungy si zachovali 3,5 mm jack a nepokračovali v trende Applu a ostatných spoločností.
Poďme sa pozrieť na fotoaparát, ktorý tvorí pri väčšom modeli A6+ duálny snímač s rozlíšením 16 Mpx( f/1,7) a 5 Mpx (f/1,9) a pri klasickom modeli A6 mono snímač s rozlíšením 16 Mpx (f/1,7).
Čo sa týka predného fotoaparátu, u modelu A6 disponuje 16 Mpx snímačom s clonou f/1,9 a model A6+ disponuje 24 Mpx snímačom s clonou f/1,9.
Okrem automatického režimu, máte k dispozícii aj profesionálny režim, v rámci ktorého si viete nastaviť parametre ako hodnotu ISO či zaostrenia.
Väčšiemu modelu Galaxy A6+ nechýbajú AR smajlíky, ktoré chvíľkovo pobavia, ale tak ako túto funkciu ne(využívam) na iPhone, tak som ju ne(využil) ani pri Samsungu.
Fotoaparátu pri modeli A6 by som však vytkol pomalšie zaostrovanie a samotné fotenie, na ktorom sa dalo poznať, že sa jedná o lacnejší smartfón s pomalším procesorom, než o vlajkovú loď.
Na väčšom modeli A6+ som takýto problém nezaznamenal. Na druhej strane, u oboch modelov sa môžete tešiť na funkciu Bixby Vision, ktorá využíva umelú inteligenciu na analýzu objektov. Musím sa však priznať, že som od funkcie Bixby očakával viac a pri menšom modeli len málokedy vedel asistent presne určiť zameraný objekt. Funkcia je teda skôr na občasné ukázanie možností smartfónu pred kamarátmi ako na reálne použitie.
Z ďalších funkcií foťák podporuje HDR režim pre sýtejšie farby, zlepšenie fotenia pohybu pomocou režimu športových snímok a tiež fotenie večer pomocou režimu noc. Väčší model A6+ navyše dostane funkciu dynamického rozostrenia pozadia pre profesionálnejšie a krajšie fotky.
U oboch modelov ma sklamalo natáčanie videa. Napriek tomu, že obe novinky podporujú natáčanie vo Full HD kvalite, k dispozícii je možnosť natáčať iba v 30 fps. V nastaveniach nenájdete žiadne možnosti spomaleného videa, čo je určite škoda. Na druhej strane, pri strednej triede smartfónov by som asi chcel veľa.
Keď už sme pri tých negatívach, smartfóny ma sklamali aj po stránke odolnosti, ktorá u oboch modelov absentuje. Rozumiem, že sa nejedná o vlajkové lode, ani o odolné smartfóny do terénu, no aspoň základná odolnosť voči ošpliechaniu vodou či prachu by smartfónu určite neuškodila.
Čo sa týka batérie, model Samsung Galaxy A6 vám ponúkne klasických 3 000 mAh a väčší model disponuje o niečou väčšou 3 500 mAh batériou. Žiadne zázraky nečakajte, no ten jeden deň vám smartfón bez problémov vydrží.
Záverom hodnotím novinky ako veľmi príjemné príspevky do strednej triedy smartfónov. Samsung ponúka kvalitný, dizajnovo pekný a hlavne cenovo dostupný smartfón pre bežného používateľa, ktorý potrebuje aby mu telefón dobre fotil a aby fungoval svižne a bez zasekávania.
Model Samsung Galaxy A6 sa na Slovensku predáva za cenu 309 eur, no ak chcete kvalitnejšie fotky, väčšiu batériu a rýchlejší smartfón, radšej by som siahol po väčšom modeli Samsung Galaxy A6+, ktorý sa predáva za cenu 349 eur, čo nie je taký markantný rozdiel.
Samsung Galaxy A6 a A6+ si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.