Výhody
- obrovský potenciál v hrách, filme i v prezeraní obrázkov
- pohodlné používanie, jednoduché ovládanie
Nevýhody
- kvalita obrazu
- obmedzené využitie len na S6 a S6 edge
- chýbajú zabudované slúchadlá alebo reproduktor
- chýba možnosť pretáčania
Okuliare zobrazujúce virtuálnu realitu neboli mojou prvou skúsenosťou, konečne som však mal možnosť užiť si ich naplno niekoľko dní. Chvíľa na výstavách či v showroome vás síce ohúri, nebudete však mať čas hrať hry a spoznávať ďalší VR obsah, ktorého neustále pribúda. Vylepšené okuliare Samsung Gear VR Innovator Edition sa konečne dostali aj na náš trh. Väčší predchodca určený pre Samsung Galaxy Note 4 sa na Slovensku totiž nepredával. Dizajn zariadenia je podľa môjho názoru vydarený, okuliare pôsobia veľmi moderne. Kombinácia bielej a čiernej vyzerá až prémiovo a plastové časti našťastie nie sú lesklé.
Výhodou je riešenie nastavenia funkčných častí pre uchytenie na hlavu so suchým zipsom. Rýchlo si tak zmeníte šírku či výšku komponentov a zabezpečíte pohodlné nasadenie. Plastové časti, ktoré vidíte na obrázku sú zvnútra čalúnené koženkou. Ako dlho však koženka vydrží je ťažké odhadnúť. Verím, že po roku používania nebude dotrhaná.
Príjemným prekvapením je aj materiál, ktorý vám obopne oči. Zabezpečí dokonalú tmu aj počas dňa, čo je samozrejme žiadúce, ale navyše sa v okuliaroch nebudete potiť ani pri dlhšom používaní. Na vnútornej strane okuliarov je snímač, ktorý zaregistruje, že ste si ich nasadili na hlavu, okuliare sa zapnú a na smartfóne sa automaticky spustí menu pre virtuálnu realitu. Automatické vypnutie nastane hneď, ako si okuliare dáte dole z hlavy.
Uloženie smartfónu do okuliarov je rýchle, stačí ho nasadiť na microUSB konektor a na druhej strane zatlačiť do špeciálneho systému. Nevypadne vám ani pri prudkých pohyboch, smartfón drží naozaj pevne. Ak by ste si chceli smartfón nabíjať počas jeho uloženia v okuliaroch, je to možné cez vstavaný microUSB konektor v spodnej časti okuliarov. Okuliare ako také nemajú žiadnu batériu. Cez uvedený microUSB konekor k nim však viete pripojiť aj ďalšie ovládače či volant alebo herné zbrane.
Ovládacích prvkov na Samsung Gear VR Innovator Edition je minimum, no stačia v podstate na pohodlné ovládanie všetkých najdôležitejších funkcií. Po nasadení okuliarov je nutné si obraz zaostriť. Na to slúži ovládacie koliesko vo vrchnej časti okuliarov. Zorné pole je 96˚. Mnohí, ktorím som okuliare nasadil, sa však aj po zaostrení sťažovali na „neostrý“ obraz. Bolo to však skôr hrubé zrno, jednoducho aj keď vaša S6 či S6 edge má QHD displej, v okuliaroch vidíte zrno akoby ste sa pozerali na displej hlboko pod úrovňou HD rozlíšenia. Tu je snáď najväčší priestor na vylepšenie. Musím však uznať, že po čase som si zvykol a zrno som vnímal menej a menej. Niektorí si však nezvykli vôbec, jednoducho mi okuliare vrátili, že na taký zlý a deformovaný obraz sa nebudú pozerať.
Príjemné je, že okuliare Samsung Gear VR Innovator Edition poskytujú dostatok miesta, aby som si ich nasadil na hlavu aj s mojimi vlastnými dioptrickými okuliarmi. Dokonca sa vďaka systému proti zahmlievaniu šošoviek okuliare skutočne nezahmlievali ani pri dlhšom používaní. Môže za to cirkulácia vzduchu cez vnútorný ventilátor, ktorý takmer vôbec nepočujete.
Ovládanie cez dotykovú plochu
Na ovládanie Gear VR slúži dotyková plocha v pravej časti. Je výborne nahmatateľná a zároveň je aj potvrdzovacím tlačidlom. V menu Gear VR, ktoré sa vám zobrazí po nasadení okuliarov však funguje výber z menu položiek aj pohybom hlavy a ak sa na niektorú „zadívate“, automaticky sa otvorí. Vo videách a v ďalších aplikáciách, ako aj v hrách, mi to však nefungovalo. Dobre nahmatateľné je aj tlačidlo pre návrat späť, nad dotykovou plochou. To budete používať pomerne často, kdekoľvek v menu sa totiž jeho tlačením vrátite o úroveň späť.
Vedľa dotykovej plochy sa nachádza aj dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti. V podstate počas používania okuliarov pocítite len dve zásadné veci, ktoré mohol výrobca ešte implementovať. Rozhodne chýba akákoľvek možnosť pretáčania. Ak chcete vo videu konkrétnu pasáž, musíte vždy na ňu počkať. Už pri 5 minútovom videu je to výrazne zdĺhavém, nehovoriac o filme. Možnosť pretáčania vám bude určite chýbať. Ja by som uvítal aj integrované slúchadlá. Mohli by sa nachádzať v bočných úchytoch na hlavu a jednoducho po nasadení okuliarov by ste si do uší vložili aj štuple. Takto musíte používať vstavaný reproduktor smartfónu, nie sú tu totiž ani žiadne externé reproduktory v Gear VR, ktoré by ponúkli napríklad aj stereo efekt. Škoda. Sĺúchadlá môžete vyriešiť aj cez 3,5 mm audio konektor priamo v smartfóne alebo môžete použiť akékoľvek Bluetooth slúchadlá, tie vstavané by však boli lepšou voľbou.
Už po nasadení okuliarov vás menu aplikácie pre Samsung Gear VR Innovator Edition, na ktorom spolupracoval výrobca s Oculusom, dostane. Sedíte akoby v modernej mega obývačke a pred vami sa objaví obrovské menu. Môžete si vyberať ponuku z knižnice, vojsť do obchodu s aplikáciami či vybrať si jednu z posledných 6-tich prezeraných položiek.
Podržaním tlačidla späť sa dostanete do menu aplikácie. Tu si môžete zvoliť mód nevyrušovať, pozerať sa priamo cez okuliare na okolie alebo upraviť kontrast či zvoliť si tzv. Comfort mód, ktorý zmení bielu farbu na žltú, čo by malo pravdepodobne menej ťahať vaše oči. Ja som tento mód nepoužíval. Pohľad na „rozpixelovaný“ reálny svet však využijete v niektorých hrách. Ja som si hranie hier vo virtuálnej realite dosť obľúbil. Ovládanie kanóna točením hlavy a strielanie cez dotykovú plochu bolo pôžitkom. Najviac som strávil času pri hrách Vrtillery a Rocket Toss. Síce grafika hier vám pripomína roky PlayStation 2, no hry majú obrovský potenciál a virtuálnu realitu rozhodne potiahnu. Ako mi napísal môj známy, okuliare by mohli ponúknuť aj vibračné funkcie, ktoré by v hrách mali rozhodne úspech.
Ako som už v úvode spomínal, virtuálna realita vás dostane. Videá ako letíte vrtuľníkom nad New Yorkom či nad Islandom by mal vidieť a zažiť každý. Vtedy pochopíte o čom je virtuálna realita. Nebyť obrazu s videľnými pixelmi, váš mozog bude mať pocit, že ste naozaj presne vo svete, ktorý práve cez okuliare sledujete. A samozrejme, porno nadšenci si taktiež prídu na svoje, i keď väčšina videí je aktuálne nahrávaná v 180˚ realite a nie v 360˚ (ale aj takéto videá nájdete). Videá, ktoré si stiahnete z internetu však hneď v menu okuliarov nevidíte. Chýba akýkoľvek File manažér v menu Gear VR. Po stiahnutí videí si ich musíte nahrať do špeciálnej zložky aplikácie VR. Pozrieť si videá vo virtuálnej realite na YouTube sa nepodarí tiež každému.
Osobne sa mi páčili aj 360˚ fotografie. Stáť na pláži a pozerať sa dookola má svoje čaro. Veľmi zaujímavá je aj aplikácia Oculus Cinema, kde sedíte „akože“ v kine. Jednoducho okolo seba vidíte sedadlá a vpredu obrovské plátno. Naozaj ako v kine, ešte si na plátne pustíte aj film, trailerov bolo dosť. V aplikácii Ocean Rift sa zase nachádzate v oceáne, vyberáte si, čo má okolo vás plávať a užívate si podmorský svet. Pôsobivé je aj prehľadávanie položiek v obchode, kde pred vami rotuje 3D menu. Oculus obchod a špeciálny Samsung obchod ponúkajú pomerne slušnú porciu obsahu. Množstvo obsahu je zadarmo. Pred nákupom vidíte popis, môžete si pozrieť aj náhľady. Ceny sú pomerne malé.
Celkovo som mal z okuliarov Samsung Gear VR Innovator Edition výborný dojem. Nepamätám si príslušenstvo k smartfónu, ktoré by malo tak obrovský potenciál, ako práve virtuálna realita. Cenu 249 € by som dokonca ani nehodnotil ako príliš veľkú, vzhľadom na to, aké pocity vďaka okuliarom získate. Treba si však uvedomiť, že toto je len začiatok. Rozhodne je nutné vylepšiť kvalitu obrazu. Virtuálna realita má však obrovský potenciál najmä v hrách, ale aj vo filmovom priemysle. Budete nadšení aj z prezeraní fotografií, keď budú komentované, bude to ešte lepšie. Za mňa rozhodne tip redakcie. Ak máte S6 a S6 edge, okuliare by sa mali dostať na váš zoznam prianí. Verte mi, budú väčšia frajerina, ako samotný smartfón či akýkoľvek obsah v ňom.