Výhody
- kvalita spracovania
- výkon a unikátny displej so zakrivením
- špičkový fotoaparát
- bezdrôtové nabíjanie
Nevýhody
- nevyužitý potenciál zakriveného displeja
- chýbajúce pamäťové karty
- chýbajúca vodeodolnosť
- vysoká cena
Samsung potreboval zareagovať na nový Apple iPhone 6. Navyše posledná generácia vlajkovej lode S5 nebola prijatá tak, ako by si výrobca predstavoval. A tak sa počas MWC 2015 narodila dvojica smartfónov Samsung Galaxy S6 a S6 edge, ktorá ihneď vzbudila vlnu obrovského záujmu, ktorá neutícha. Keďže je klasická S6-ka na pohľad príliš bežný, i keď výborne vybavený model, podrobnejšie sme sa pozreli na Samsung Galaxy S6 edge, prvý smartfón na svete so zakriveným displejom do oboch strán.
Keďže všetko, okrem zakriveného displeja a s ním súvisiacej ergonómie a špeciálnych funkcií, platí aj pre S6, takže túto recenziu berte aj ako plnohodnotnú recenziu modelu S6. Keď naživo uvidíte Samsung Galaxy S6 edge, budete nadšení. Bez preháňania, páči sa v podstate každému. Navyše je svetovým unikátom, zakrivený displej z oboch strán zatiaľ nikto nemá. S6 edge svojím displejom pritiahne pohľady, ale aj otázky.
Žiaľ, Samsung potenciál novinky nedokázal využiť naplno. Navyše niekomu môžu pri držaní prekážať tenké bočné hrany v častiach so zakriveným displejom. Rýchlo si však na ne zvyknete. Výhodou S6 edge však je, že máte dojem držania mimoriadne tenkého smartfónu.
Veľmi dobre nahmatateľné sú aj hardvérové tlačidlá. V rukách ihneď pocítite aj prvotriednu kvalitu materiálov. Výmena plastov za kov a sklo Gorilla Glass 4 pomohla novinke ponúknuť prémiové spracovanie. Za ceny, aké Samsung na svoje vlajkové lode nasadil, našťastie dostanete konečne aj pocit kvality. Všetko dobre lícuje a telo je pevné. Nebudú sa vám však páčiť odtlačky prstov, ktoré nevidíte len na bielej verzii novinky. Pri zvyšných farebných vyhotoveniach budete smartfón neustále utierať.
Zadná časť S6 edge je identická s modelom S6. Výrazne vystúpený objektív fotoaparátu neprehliadnete. Pri držaní v ruke mi našťastie nijako neprekáža. A aj hejteri ho nechali tak, pritom pri Apple iPhone 6 by tvorcov najradšej za takýto dizajnový „prešľap“ ukameňovali.
Zvláštne sa mi však zdá umiestnenie snímača srdcového tepu vo vertikálnej polohe, lepšie sa naň prikladal prst, keď bol umiestnený pod fotoaparátom ako v prípade modelu S5.
Zadná časť už ukrýva len logo, inak je čistá a ukážkovo spracovaná. Nie je však odnímateľná. Nano SIM kartu vkladáte do šuplíka v hornej časti smartfónu. Pre pamäťové karty sa už miesto nenašlo.
Ak by som mal nájsť na S6 edge najväčšiu nevýhodu, tak je to práve chýbajúca podpora pamäťových kariet. Ak ste nároční ako ja, nebude vám stačiť 32 GB, pravdepodobne ani 64 GB, budete chcieť 128 GB verziu. A tá stojí až 1 049 €! Prečo Samsung?!
To si poviete možno aj pri chýbajúcej vodeodolnosti. Sony Xperia Z3 to zvládne, S5-ka to zvládla a S6 či S6 edge nie? Zbytočné zabudnutie na praktickú vlastnosť.
Nemôžem si tiež pomôcť, ale spodná hrana mi pripomína Apple iPhone 6. Otvory reproduktora, umiestnenie microUSB konektora aj 3,5 mm audio konektora v spodnej časti… inšpirácia je neprehliadnuteľná.
Samsung Galaxy S6 edge ponúkne 5,1-palcový Super AMOLED displej s rozlíšením až 1 440 x 2560 px s jemnosťou 577 PPI, na ktorý sa naozaj dobre pozerá. Samsung pri predstavení chválil farby a pozorovacie uhly, farby sú skutočne vernejšie a displej je výborne viditeľný aj na slnku.
Displej je jednoznačne to najlepšie čo môžete mať, rozlíšenie je ale zbytočne jemné. Celkovo však budete mať dojem menšieho displeja, zakrivené hrany vaše oči dokonale oklamú. Navyše získate zvláštny pocit pri čítaní textov na výšku, niektoré sa vám budú čítať horšie, text zachádza totiž do zakrivenej časti.
Pri čítaní web stránok na šírku zase získate dojem akéhosi hĺbkového efektu, akoby obsah webu roloval zo zadnej časti smartfónu. Je to ťažké opísať, toto si musíte vyskúšať.
Keď po edge verzii chytíte do rúk klasickú S6-ku, bude sa vám zdať jej displej síce obrovský, ale nudný, akoby ste razom prepli z 3D filmu na 2D.
Zakrivený displej prináša aj novú funkciu Moji ľudia, ktorá vám umožní k 5 kontaktom priradiť farbu a ak máte smartfón položený displejom smerom nadol, budete z bočnej strany vidieť svietiť farbu kontaktu, ktorý vám práve telefonuje.
Funkcia je využiteľná len v tme, cez deň na terase výhody novinky neoceníte. Prístup k funkcii Moji ľudia máte kedykoľvek počas práce so smartfónom. V podstate ak máte zmeškané hovory, jednoducho a rýchlo zareagujete, na bočnej strane zakriveného displeja vám totiž svieti pásik vo farbe kontaktu informujúci o zmeškanej udalosti.
Kontakty takto aj kedykoľvek rýchlo vyvoláte posunutím prsta sprava doľava, ak ste si nastavili bočný panel na pravú stranu. Výhodou je aj možnosť odpovedať na hovor predpripravenou SMS správou jednoduchým podržaním prsta na snímači tepu. Táto funkcia je mimoriadne praktická a často som ju využíval.
Po vzore Note edge aj S6 edge ponúkne nočné hodiny. Pri vypnutom displeji sa tak na bočnej hrane displeja zobrazia hodiny, prípadne aj budík. Vy si môžete dokonca nastaviť presný rozsah času, kedy sa takto hodiny majú zobrazovať.
Na Samsung Galaxy Note edge som si pochvaľoval rýchly prístup k vybraným aplikáciám kdekoľvek v menu. Pri S6 edge takéto niečo nefunguje. Môžete si však nechať zobraziť notifikácie z množstva aplikácií na pravej či ľavej strane displeja, ale len pri vypnutej obrazovke smartfónu. Nevidím však zmysel zobrazovania notifikácií na zakrivenej časti displeja, kľudne ich môže zobrazovať aj flat verzia S6.
Škoda, že Samsung nepoužil celú funkcionalitu Edge obrazovky z Note edge, novinka S6 edge so zakriveným displejom po oboch stranách by mala väčšie využitie. Jednoducho zakrivený displej je na pohľad zaujímavý, ale jeho využitie je tak minimálne, že Samsung zatiaľ premárnil príležitosť a ostáva nám všetkým veriť, že sa jej chytia tvorcovia aplikácií.
Rozhodne vás však dostane výkonný 8-jadrový a 64-bitový procesorom Exynos 7. Má 4 jadrá taktované na 2,1 GHz a 4 taktované na 1,5 GHz. Pomáha im grafika Mali-T760 a 3 GB pamäť LPDDR4 RAM. Benchmarky S6 edge vystrelili na prvé priečky, jednoducho toto je spolu s S6 najvýkonnejší smartfón súčasnosti!
Potešil ma aj vyladený nový TouchWiz postavený na Android 5.0.2, reakcie sú svižné. Aplikácií je pritom absolútne minimum, Samsung tie svoje nechal v GALAXY Apps. Prekvapili ma však aplikácie od Microsoftu, priamou súčasťou systému sa stali totiž aplikácie OneNote, OneDrive a Skype.
Celkovo je jednoduchšie aj celé rozhranie smartfónu. Opäť mám pocit, že Samsung pochopil, prečo ľudia milujú iPhone a iOS. Výrobca osekal čo sa dalo, osobne tento krok považujem za výborný. Nový je aj internetový prehliadač a najmä aplikácia S Health. Taktiež má novú grafiku a informácie zobrazuje prehľadnejšie.
Absolútnou novinkou sú témy, ktoré sú k dispozícii cez konto Samsung zadarmo. Väčšina z nich je ale inšpirovaná detskými motívmi, škoda. Pozrite sa ako vyzerá jedna z tém, ktoré sú k dispozcii bez poplatku.
Určite vás však poteší aj to, že Samsung ponechal rýchle voľby po potiahnutí prsta smerom nadol z hornej časti displeja. Nechýba ani známa obrazovka s desiatkami rýchlych nastavení. V menu som si všimol aj predinštalovanú aplikáciu Inteligentný správca. V podstate ide o praktickú aplikáciu pre správu RAM a čistenie disku, na ktorej Samsung spolupracoval so známym CleanMasterom.
Fotoaparát je absolútnou pýchou S6 edge. Počet Mpx sa síce nezmenil, je ich stále 16, no snímač je nový a zvýšila sa aj svetelnosť objektívu (f/1,9). Aj vďaka nim sú fotografie výrazne kvalitnejšie, najmä pri slabšom svetle. Nechýba ani automatický režim HDR či dokonca režim Pro, kde si môžete manuálne zmeniť ISO, vyváženie bielej alebo expozíciu a iné parametre. Mňa potešilo aj nahrávanie Full HD videí so 60 fps, samozrejmosťou sú aj Ultra HD videá.
Menu fotoaparátu je tiež upravené. Ľavá časť menu je pevne preddefinovaná, v minulej generácii ste však mohli vybrať sami funkcie, ktoré najviac používate. Pribudli aj nové foto režimy, ktoré dostali aj úplne novú grafiku softvérových tlačidiel.
Príjemným prekvapením je aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá už funguje len na priložený prst a naozaj bezproblémovo. Osobne som veľmi ocenil aj integrované bezdrôtové nabíjanie. Čo je zabudované to aj využijete. Za cca. 20 minút si takto pohodlne nabijete smartfón o ďalších cca. 12%. Keďže je batéria menšia a pri vyťažení ju vyšťavíte za deň, poteší aj rýchle nabíjanie, spoľahnite sa, že za 10 minút získate dobitie o 15%.
Samsung Galaxy S6 edge ma dostal výnimočným vzhľadom a kvalitou spracovania. Je krásny a pôsobí luxusne. Navyše hardvér novinku zaradil na najvyššiu priečku na trhu. Kvalitný fotoaparát a jednoduchšie rozhranie sú tiež obrovskou výhodou. Škoda len, že využitie zakriveného displeja je minimálne, verím, že s aktualizáciami pribudnú nové funkcie. Ak na S6 edge máte, kúpte si ho. Teraz už s istotou viem povedať, že svoje eurá neoľutujete, aj napriek svojím špecifickým nedostatkom sa smartfón mimoriadne vydaril.
Pozrite si aj našu videorecenziu Samsung Galaxy S6 edge
Koľko vydrží nová S6-ka? Toto video musíte vidieť 🙂
Ďalšie odborné tablet na smartfón Samsung Galaxy S6 edge nájdete na Recenzie.SME.sk.