Reklama

Nikon COOLPIX P900: monštrum s 83x zoomom!

Števo Porubský
72 %
Do redakcie nám pred pár týždňami dorazil jeden z najzaujímavejších ultrazoomov tohto roka. Má obrovské telo, ktoré pokojne prekonáva konkurenciu z radu zrkadloviek, no najviac zaujme svojim obrím zoomom. Jeho výbava však nekončí len pri ňom. Pozrite si test novinky, ktorá zaujme nielen „paparazzi“ fotografov.

Výhody

  • microUSB nabíjanie
  • extrémny zoom
  • výklopný displej
  • Wi-Fi s NFC, GPS

Nevýhody

  • veľké telo a vyššia hmotnosť
  • nepoužiteľné fotografie pri plnom zoome
  • pomalé zoomavnie
  • chýba RAW formát
Pozrite si

Nikon COOLPIX P900 má šialený 83x zoom v malom tele

Nikon začiatkom marca vypustil do sveta doslova monštrum. Na fotografiách možno nevyzerá tak obrovsky, no po nedávnom teste zrkadlovky D5500, ktorá má rozmery len 124 x 97 x 70 mm a hmotnosť 470 gramov, je telo COOLPIXu P900 poriadny skok. A to až dvojnásobný. Viac ako kilový foťák budete cítiť na každom výlete či ceste. Dá sa však na to zvyknúť a hlavne pomyslenie na to, že máte na pleci viacúčelový fotoaparát zaženie akékoľvek negatívne myšlienky.

Nikon COOLPIX P900

Hoci je telo pomerne veľké, prekvapil ma menší grip na prednej strane. Tým, že je fotoaparát výrazne ťažší v objektívovej časti, P900-ku musíte držať poriadne pevne. Menší grip tak trochu zneisťuje držanie, no nie je to nič hrozné. Osobne by som však privítal aspoň o 0,5-1 cm väčší grip.

Nikon COOLPIX P900

V gripe je ukrytý aj IrDA snímač pre diaľkové ovládanie, tesne pri tubuse objektívu je AF svetlo. Poriadne veľké „oko“ objektívu zaberá väčšinu miesta, takže informácie o ňom musel výrobca umiestniť na hornú stranu.

Nikon COOLPIX P900

Ide teda o objektív NIKKOR s rozsahom 4,3-357 mm (24-2000 mm po prepočte na kinofilm) a svetelnosťou f/2,8 – f/6,5. Na tak extrémny zoom (83x) sú to slušné hodnoty. Objektív je pritom zložený zo 16 prvkov v 12 skupinách, má 5 optických prvkov z ED skla a 1 z so skla Super ED. Nechýba mu ani vnútorný závit na 67 mm filtre.

Nikon COOLPIX P900

V hornej stene zas nechýba vyklápací blesk, v ktorého kryte je stereo mikrofón a anténa GPS modulu. Vyklopenie blesku je extrémne a to z toho dôvodu, aby dostatočne osvetlil scénu aj pri vysunutí objektívu. Dosah blesku je zhruba 11 metrov. Ak aj vám niečo na hornej strane chýba, nie ste sami. Nikon „zabudol“ použiť sánky na externý blesk či iné príslušenstvo. V prípade P900 sa tu sánky akosi „pýtajú“.

Nikon COOLPIX P900

V pravej časti hornej steny sú základné ovládacie prvky – volič režimov,  sekundárne ovládacie koliesko, ON/OFF tlačidlo, funkčné tlačidlo Fn a samozrejme dvojpolohová spúšť , okolo ktorej je kruhový ovládač zoomu. Škoda však, že pomocou sekundárneho kolieska nie je možné meniť efekty či scény v konkrétnych režimoch.

Nikon COOLPIX P900

Ovládanie zoomu je aj na bočnej strane objektívu, pomocou ktorého sa rozsah ovláda o čosi pohodlnejšie, no aj pomalšie. Okrem „páčky“ zoomu tu Nikon použil aj tlačidlo na mierne „odzoomovanie“ scény. To pre prípad, že by ste sa počas snímania zrazu stratili. Hodí sa to najmä pri vyššom zoome, kedy cieľový objekt môže zo zorného uhla „zmiznúť“ aj najjemnejším pohybom fotoaparátu. V takom prípade stačí tlačidlo stlačiť a P900 automaticky odzoomuje a opäť nazoomuje scénu do pôvodného rozsahu.

Nikon COOLPIX P900

Pri pohľade na opačnú stranu fotoaparátu vám určite udrie do oka malé logo istej kávovej spoločnosti. Nejde však o instantnú kávu, ale instantný prístup. P900 totiž disponuje Wi-Fi modulom s NFC čipom, ktorý je práve pod touto malou značkou. Smartfón alebo tablet tak stačí priložiť a hneď sú zariadenia spárované. Teda najskôr musíte mať stiahnutú aplikáciu WirelessMobileUtility od Nikonu pre iOS alebo Android.

Nikon COOLPIX P900 Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900 Nikon COOLPIX P900

Aplikácia je však sklamaním. Ovládanie fotoaparátu je výrazne okresané, dokonca aj ovládanie rozsahu (zoomu) je v akýchsi postupných krokoch a nie plynulé, ako pri bežnom ovládaní. Inak z nastavení zabudnite na čokoľvek.

Nikon COOLPIX P900 Nikon COOLPIX P900

Žiadna clona, čas, kompenzácie expozície, efekty či čokoľvek iné. Proste appka len na ovládanie spúšte a zoomu. Sťahovanie fotografií je tiež pomerne pomalé, cez Wi-Fi sieť by som čakal omnoho rýchlejší prenos. Našťastie je možné zvoliť si malé VGA rozlíšenie.

Nikon COOLPIX P900 Nikon COOLPIX P900

Počas pripojenia k P900-ke je automaticky vypnutá iná Wi-Fi sieť, takže si dávajte pozor, aby ste na to nezabudli a napríklad na dovolenke nesurfovali cez roaming a nie cez Wi-Fi sieť, ktorú ste mali pred malou chvíľou aktívnu.

Nikon COOLPIX P900

Okrem NFC čipu je na pravej strane aparátu aj kryt microHDMI a microUSB konektorov! Nikon, klobúk dole, microUSB je určite nielen pre mňa viac ako správnym krokom. Neveľkú batériu totiž bez najmenších problémov nabije akákoľvek microUSB nabíjačka smartfónu či iného gadgetu a taktiež aj akýkoľvek externý zdroj v podobe tzv. powerbanky.

Nikon COOLPIX P900

Spodná strana má samozrejme závit na statív. Je síce viac naboku, no zhruba v centre ťažiska. Zaujímavo je riešený momo reproduktor, ktorý väčšinou býva v inej časti tela fotoaparátov. Samozrejmosťou je aj kryt batérie a slotu na SDXC kartu.

Nikon COOLPIX P900

Batéria má slušných 1 850 mAh/7,1 Wh čo v prípade aktívnejšieho fotenia vydrží na cca 300 fotografií alebo necelú hodinu videa.

Nikon COOLPIX P900

Zadná strana je najbohatšia. Obsahuje plne výklopný 3“ LCD displej s RGBW maticou, čo mu pridáva na čitateľnosti v jasnom počasí. Tá síce nie je dokonalá a AMOLEDu sa nevyrovná, no je to o čosi lepšie, ako u klasického TFT LCD displeja.

Nikon COOLPIX P900

Vedľa displeja sú klasické ovládacie prvky ako spúšť videa, ovládanie displeja či vstup do menu alebo ovládacie koliesko. Jedno tlačidlo je tu však navyše – Wi-Fi. Po jeho stlačení sa P900-ka automaticky začne pripájať na predtým spárované zariadenie. Šikovné, len škoda nedoladenej aplikácie, ktorá bezdrôtové ovládanie zabíja. Druhou novinkou je druhý IrDA snímač na diaľkovú spúšť v pravom dolnom rohu zadnej steny.

Nikon COOLPIX P900

Nad displejom je elektronický hľadáčik, pod ktorým je pomerne citlivý snímač blízkosti. Stačí len mávnuť rukou pred hľadáčikom a ten automaticky vypína hlavný displej a zapína malý 0,5 cm VGA displej za sústavou optických členov. Nastavenie citlivosti snímača v menu chýba.

To by mi ale až tak nevadilo ako to, že plast okolo hľadáčika je tvrdý a neforemný, takže počas fotenia radšej používam hlavný displej, ako hľadáčik. Ten nemá ani výhodu v tom, že v slnečnom počasí je lepšie viditeľná scéna cez hľadáčik. Chýba mu totiž akékoľvek gumové bránenie voči bočnému svetlu.

Nikon COOLPIX P900

To by bol vonkajšok. Čo sa ale skrýva vo vnútri novinky? Za obrím objektívom je 16 Mpx BSI CMOS snímač s veľkosťou klasických 1/2,3“. Škoda, že Nikon do novinky nepoužil väčší snímač, napríklad z modelov Nikon 1, ale čo už.

Snímač ponúka citlivosť na úrovni ISO 100 – ISO 6 400 v manuálnom režime. V základe ide do maxima ISO 1 600. Zvoliť si však môžete aj rozsah medzi ISO 100 – ISO 400 alebo ISO 100 – ISO 800 automaticky.

Nikon COOLPIX P900 Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900 Nikon COOLPIX P900

Zabudol som spomenúť, že Nikon v novinke použil nové rozhranie. To je omnoho prehľadnejšie, decentnejšie a v češtine. Stratiť sa teda v ňom určite nestratíte. Hoci ma potešili nastavenia ako Vlastný Picture Control  s možnosťou zmeny doostrenia alebo sýtosti farieb, Režim činnosti zostrovacích polí alebo Východzia pozícia zoomu, nenašiel som v ňom napríklad možnosť zmeny nastavenia jediného funkčného tlačidla či už spomínané ovládanie citlivosti snímača pod hľadáčikom. To sú však len drobnosti, bez ktorých sa dá žiť.

Nikon COOLPIX P900 Nikon COOLPIX P900

Efekty ponúkajú Zmäkšujúci filter, Sépiu, Kontrastný monochróm, High a Low-Key, Selektívnu farbu, Monochróm s vysokým ISO a Cross proces.

Nikon COOLPIX P900 Nikon COOLPIX P900

Scénické režimy majú až 18 rôznych subrežimov, medzi ktorými nájdete aj také kúsky ako Jedlo s jednoduchou úpravou farebnosti scény, Portrétovanie domácich zvierat, Mesiac – špeciálny režim s nastaveniami pre fotenie za tmy a spustením plného zoomu stlačením tlačidla OK na zadnej strane, ale aj režim Sledovanie vtákov, ktorý zas stlačením OK tlačidla nazoomuje scénu na 800 mm.

Nikon COOLPIX P900 Nikon COOLPIX P900

Sklamaním je režim Časozberné video, ktorý ponúka len 5 prednastavení – Mestská krajina (10 min) až Stopy hviezd (150 minút). Údaje v minútach hovoria o tom, ako dlho bude fotoaparát snímať danú scénu. Vlastné nastavenia trvania a počtu záberov tu nenájdete. Pozitívom ale je, že napríklad na sledovanie hviezd sa P900 automaticky nastaví vrátane dlhej uzávierky, takže sa o nič nemusíte starať. Jedine po 2,5 hodinách opäť spustiť časozberný záznam, aby ste si neskôr mohli zložiť dlhšie video.

Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900

Fotenie určite nie je tak jednoduché a výsledky ani zďaleka nepripomínajú to, čo vidíte na videu nižšie. Je totiž extrémne náročné sledovať cieľ (vtáctvo či inú divú zver) pri 2000 mm ohnisku bez toho, aby ste ho stratili či udržali pevnú ruku natoľko, aby vznikla super ostrá fotografia.

https://www.youtube.com/watch?v=ecDTHBqJ0Io

Počas slnečného dňa ale nie je problém odfotiť aj ostrú fotografiu pri nízkom čase uzávierky. V noci je to však už poriadny problém a bez statívu sa nezaobídete.

Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900

Možno neuveríte, ale tieto fotky Mesiaca som dokázal spraviť aj bez statívu. To vďaka samozrejme poriadne svetlej scéne, ktorú Mesiac vytvoril svojim žiarením.

Nikon COOLPIX P900

Pozrite si niekoľko ukážok maximálneho zoomu:

Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900

Vzušnou čiarou bol vrchol Chopku vzdialený 17 kilometrov! Slušné, čo poviete? Jediným problémom je v tomto prípade naša atmosféra, ktorá obraz skresľuje.

Nikon COOLPIX P900

100% crop

Nikon COOLPIX P900

V tomto prípade výpary a ktovie čo ešte spôsobilo, že panelák je celý rozmazaný.

Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900

Medzi mnou a vysielačom bola vzdialenosť „len“ 3 km.

Nikon COOLPIX P900

Toto je dokonca digitálne zväčšenie (2x) čo by v prepočte znamenalo 4 000 mm. Sami však môžete vidieť, že je to nepoužiteľné. Na tlač. Na dokázanie Yetiho by to ale mohlo stačiť. 🙂

Tým sa dostávam aj k záveru, že Nikon COOLPIX P900 je síce zaujímavý fotoaparát, no jeho maximálny zoom je dosť ťažké použiť. Pri pohyblivých scénach alebo objektoch je nepoužiteľný, pri takom rozsahu jednoducho nedokážete „ísť“ s objektom. Pri statických scénach je problémom atmosféra, ktorá obraz skresľuje.

Najzaujímavejšie je tak fotenie Mesiaca, príp. Slnka. Venušu s P900 neodfotíte. Čo sa týka bežného fotenia, novinka patrí k lepšiemu priemeru. Škoda nedoriešených drobností ako časozberné video či podpriemerná mobilná aplikácia. Napriek tomu sa mi ale s P900-kou fotilo dobre, vyhral som sa so zoomovaním vzdialených predmetov. Aby som nezabudol. Video na tom podobne, ako statické zábery. Problémom je však počuteľný motorček zoomu v tichých situácicách.

 

Cena 579,00 € Rozmery 139,5 x 103,2 x 137,4 mm, 944 g Displej 3“, 640 x 480 px, výklopný TFT LCD, RGBW matica + EVF (VGA, 0,5 cm) Hardvér 1/2,3“ 16 Mpx BSI CMOS, ISO 100 – ISO 6 400 (ISO 12 800 v rozšírenom režime), AF (detekcia kontrastu), maticové meranie expozície, AF svetlo, procesor Expeed C2, kontinuálne snímanie 7 fps, uzávierka 1/4 000 – 15 s., RAW/JPEG, +/- 2 EV, efekty, PASM režimy, Full HD video (1080/60p, stereo zvuk, MOV, H.264), časozberné video, objektív NIKKOR (24 – 2000 mm, f/2,8-f/6,5, 16 prvkov/12 skupín), optická + digitálna stabilizácia, zabudovaný blesk, Wi-Fi modul, NFC, GPS/GLONASS/QZSS, POI body, microHDMI, microUSB, SDXC slot, batéria Li-Ion EN-EL23 1 850 mAh

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.