Reklama

RECENZIA LG G3 - Stačí QHD displej a laserové ostrenie?

Marek Šimunek

To, že LG si na svojej novej vlajkovej lodi dalo poriadne záležať bolo známe ešte pred jej samotným predstavením. Postupne unikajúce fotografie a parametre dávali vedieť, že toto bude poriadne nadupaná mašina. Má však LG G3 šancu aj napriek tomu, že oproti konkurentom prichádza oneskorene?

LG G3

Rozoberať balenie je v tomto prípade asi nepodstatné, nenájdete v ňom totiž nič, vďaka čomu by sa G3 vymykala priemeru. Teda okrem nových slúchadiel, ktoré LG označuje ako QuadBeat 2. Mali by priniesť podstatne lepšiu reprodukciu, ale radia sa skôr k priemeru. Nesklamú, ale ani neprekvapia. To sa však nedá povedať o hlavnej časti balenia, smartfóne samotnom. LG G3 je jasným dôkazom toho, že aj s veľmi dobrým dizajnom sa dá ešte vyhrať a nové modely sa nemusia podobať ako vajce vajcu. LG ako hlavný materiál v tomto prípade zvolilo plast a to aj napriek tomu, že jeho úprava na zadnej strane evokuje hliník. V prípade G3 sa podobne ako pri jeho predchodcovi môžete spoľahnúť na perfektné spracovanie. Navyše vďaka plastom pôsobí G3 v rukách až prekvapivo ľahko.

LG G3

Rozmiestnenie prvkov je štandardné, teda ak za štandard budeme považovať LG G2. Audio a microUSB konektor v spodnej strane, infraport v tej hornej sú doplnené trojicou tlačidiel na zadnej strane. Aj keď sa môže zdať, že zmeny sú v tomto prípade iba kozmetické, je vidieť, že LG pri navrhovaní tlačidiel vzadu rozmýšľalo. Tie na G3 totiž disponujú dostatočným vrúbkovaním a navyše sú aj mierne zapustené, takže sa vám nebude ako pri LG G2 stávať, že sa pri snahe o zvýšenie hlasitosti budete dotýkať objektívu fotoaparátu. Tlačidlá oveľa presnejšie nahmatáte a vďaka väčším rozmerom smartfónu sú, aspoň v mojom prípade, podstatne lepšie ovládateľné. Skratky pre rýchle spustenie fotoaparátu a novej poznámky ostali zachované. Pod zadným krytom, ktorý je konečne odnímateľný a skrýva aj funkciu bezdrôtového nabíjania nájdete okrem silnejšej batérie aj sloty pre micro SIM kartu a microSD kartu.

LG G3

Čím vás však G3 určite dostane je displej. Nie uhlopriečkou, ale rozlíšením. To je tak jemné, že je ho možné na takejto ploche považovať až za zbytočné. G3 navyše v podstate okolo displeja nemá takmer žiadny rám, takže takmer celú prednú plochu zaberá práve displej. Displej je skutočnou pýchou G3, teda minimálne do momentu kým sa so smartfónom nedostanete na priame slnko. Tu ako väčšina smartfónov súčasnosti nepostačí často ani 100% nastavenie jasu. Navyše niekedy G3 ani nepovolí maximálne nastavenie jasu z dôvodu ochrany pred prehriatím. Na displeji sa vám v tom momente objaví hláška o tom, že vzhľadom na vysokú teplotu nie je možné použitie maximálneho jasu. Vzhľadom na veľký displej neostalo miesto pre hardvérové tlačidlá a tak trojicu tlačidiel nájdete na displeji v softvérovej forme. Osobne si však myslím, že by mohli byť kľudne aj menšie. Nastaviť si ich síce môžete, ale ich výšku nezmeníte.

LG G3

Ak si pozriete tabuľku s parametrami, poviete si, že je to rýchlik. Pravda je však mierne odlišná. Výkonu má síce G3 na rozdávanie, ale istú jeho časť si berie napríklad vysoké rozlíšenie displeja, takže som sa počas testu stretol s občasným zaváhaním, opätovným načítavaním widgetov na domácej obrazovke, alebo dokonca samovoľným vypnutím pri spúšťaní fotoaparátu. Toto by nemali byť problémy, ktorými trpí smartfón s takto výkonným hardvérom. Veď v benchmarku AnTuTu X dosiahlo LG G3 34 785 bodov, čo ho radí medzi súčasné top smartfóny. Verím, že tieto detské choroby LG odstráni v najbližšej aktualizácii. Novinka síce disponuje väčšou batériou, ale súčasne aj výkonnejším hardvérom a hlavne displejom s prehnane vysokým rozlíšením. Reálne teda budete musieť rátať s výdržou 24 hodín na jedno nabitie pri aktívnejšom používaní. Ak využijete režim šetrenia energie bude to ešte o niekoľko hodín viac.

LG G3

Väčšie zmeny však nastali v oblasti softvéru. Možno si ani nevšimnete mierne upravenú grafiku, alebo zmenené ikony, čo si však všimnete určite je Knock Code. Ten dopĺňa minuloročnú funkciu KnockON pre zobudenie smartfónu zo spánku poklepaním po displeji a pridáva aj unikátny spôsob zabezpečenia vášho smartfónu. Sami si zvolíte sériu štyroch až ôsmych poklepaní po displeji vo vopred stanovených miestach a váš kód je na svete. Nebojte sa, ak ho zabudnete môžete využiť aj svoj núdzový PIN. Tento systém je však skutočne návykový a funguje samozrejme aj pri vypnutom displeji. Jeho veľkou výhodou je, že pomocou neho môžete aktivovať napríklad aj hosťovský mód, v ktorom má používateľ prístup iba k vami vybraným funkciám a aplikáciám. Hosťovský mód sa tak vynikajúco hodí, ak používate smartfón na zabavenie vašich detí pri dlhých cestách.

LG G3

Samozrejme nový systém odomykania nie je po stránke softvéru všetkým, čo G3 ponúkne. Nechýba známy diaľkový ovládač pre ovládanie domácich spotrebičov. Bohužiaľ jeho dosah nie je na úrovni štandardného diaľkového ovládania. Okrem neho nájdete v G3 aj niekoľko predinštalovaných aplikácií, ako napríklad prehliadač dokumentov, kalkulačku, či aplikáciu na vytváranie poznámok. Ak si radi upravujete smartfón k obrazu svojmu, budete z možností prispôsobenia prostredia v LG G3 nadšení. Nechýbajú totiž témy, možnosť nastavenia veľkosti klávesnice či softvérových tlačidiel pre ovládanie systému, ale aj také drobnosti ako napríklad voľba pozadia pre jednotlivé adresáre pre ich jednoduchšie odlíšenie. V používaní systému pomôže zase možnosť spustenia dvoch aplikácií naraz, alebo aplikácie, ktoré sa zobrazia v malom okne nad ostatnými. Sklamaním je v tomto prípade len ich obmedzený počet.

LG G3

Ešte dve novinky v oblasti softvéru LG G3 prináša. Prvou sú inteligentné notifikácie, ktoré sa zobrazujú pod widgetom s hodinkami na úvodnej obrazovke. Telefón totiž v pozadí sleduje vaše používanie a pomocou týchto notifikácií vás vie upozorniť, či nechcete zavolať naspať zmeškanému hovoru, prípadne vymazať zbytočné súbory, či uzavrieť aplikácie na pozadí. Druhou novinkou je Smart Buletin. Je to obdoba HTC BlinkFeed aj keď vzhľadom na skutočne limitovaný počet zdrojov je na diéte. V súčasnosti zobrazuje totiž iba tipy na používanie smartfónu a údaje z fitness aplikácie LG Health. Dúfajme, že LG v budúcnosti pridá ďalšie funkcie a zdroje.

LG G3

TIP: Veľká letná súťaž o LG G3!

Konečne sa dostávame k jednej z najhlavnejších zmien. Tou je fotoaparát. Pritom sa ani tak nejedná o jeho rozlíšenie, ako o ostrenie. To je laserové a malo by byť extrémne rýchle. Po týždni s novinkou uznávam, že je veľmi presné, ale že by bolo citeľne rýchlejšie oproti konkurencii to povedať nemôžem. Je pravda, že smartfón má zaostrené skutočne veľmi rýchlo, ale samotné vytvorenie fotografie trvá rovnako dlho, alebo krátko, ako v prípade konkurencie. G3 si však zaslúži pochvalu za výkonný duálny LED blesk. Ten hravo osvetlí nočnú scénu a vy sa vďaka nemu nebudete musieť báť vytvoriť fotografiu aj v noci. Vo všeobecnosti však musím uznať, že G3 fotí viac než dobre. Fotografie majú skvelý kontrast a podanie farieb.

LG G3

V kontraste s moderným spôsobom automatického ostrenia je až sparťanské prostredie aplikácie na fotografovanie. Veľa možností nastavení tu nenájdete, ale nechýbajú filtre, rýchle sekvenčné snímanie dostupné podržaním tlačidla spúšte alebo dnes tak populárna funkcia pre rozostrenie pozadia. Tá sa v prípade G3 nazýva Magic Focus a je skôr doplnkom, ako reálne použiteľnou funkciou. LG G3 dostalo do vienka aj prepracovaný systém stabilizácie obrazu OIS, ktorý oceníte najmä pri natáčaní videa. Aj vďaka nemu nenájdete vo videu žiadne vlnenie a trasenie.

LG G3

LG G3 prichádza na scénu s meškaním, to však neznamená, že by to nebol dobrý smartfón! G3-ka je jasným krokom vpred a nám sa páčil najmä jej dizajn. Laserové ostrenie je skôr marketingovým ťahom, ako reálnym prínosom, aj keď vďaka nemu sú fotografie skutočne zaostrené vo väčšine prípadov presne. Rýchlejšie vytvorenie fotografie ale nečakajte. Škoda však menších softvérových zaváhaní. Veríme, že LG už pracuje na ich náprave vo forme aktualizácie.

Hodnotenie: 4/5

 

dizajn, veľkosť displeja, presné laserové ostrenie, microSD slot

softvérové chyby, cena, výdrž na jedno nabitie by mohla byť vyššia

Cena 593,00 € (16 GB verzia) Rozmery 146,3 x 74,6 x 8,9 mm, 149 g Displej True HD IPS 5,5“, QHD (1 440 x 2 560 px, 534 PPI), Corning Gorilla Glass 3 Hardvér štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 801, 2,5 GHz, GPU Adreno 330, 2 GB RAM, 16 GB pamäť (dostupných cca 11 GB), HSPA (42/5,76 Mbit/s), LTE Cat4, Wi-Fi b/g/n/ac (Dual Band, 2,4/5 GHz), DLNA, Miracast, NFC, Bluetooth 4.0, IrDA, GPS/GLONASS, FM rádio, akcelerometer, gyroskop, digitálny kompas, microUSB, USB OTG, 3,5 mm audio konektor, batéria Li-Pol 3 000 mAh Softvér Android 4.4.2, LG UX, Quick Note, QuickRemote, Smart Bulletin, QSlide, Knock Code, KnockON, Guest Mode, Smart Notice, LG SmartWorld

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.