Výhody
- špičkový displej
- výborné rozmery
- nabíjanie cez USB
Nevýhody
- vyššia cena
- chýba Fn rad na klávesnici
- otázna výdrž kĺbu
Už tretia generácia vlajkovej lode čínskeho výrobcu prekvapila vo všetkých smeroch. Oproti predchodcovi, ktorý bol už aj tak výrazne tenký, novinka ešte schudla. Hrúbka Yoga 3 Pro je len 12,8 mm! V porovnaní so súčasnými ultratenkými smartfónmi sa vám to môže zdať veľa, ale opak je pravdou. Tak veko, ako aj časť s klávesnicou sú extrémne tenké.
Zároveň sú vďaka kovu a kompozitným materiálom veľmi pevné. Nikde nič nevŕzga ani neškrípe, čo ma teší. Jediným rušivým prvkom je práve unikátny kĺb, ktorý má niektoré časti uvoľnené presne ako na náramkových hodinkách, no pri prenose trochu hrkocú.
Inak novinke nemám čo v oblasti spracovania vytknúť. Naopak, pochváliť musím aj pogumovaný povrch okolo klávesnice, ktorý je príjemný na dotyk aj počas zimných mesiacov. Ruky vďaka nemu držia na klávesnici isto bez náznaku šmýkania sa.
Klávesnica má prekvapivo len 5 riadkov, šiesty rad s funkčnými tlačidlami je piatou funkciou radu s číslami. Funkčné tlačidlá tak fungujú len so stlačeným Fn tlačidlom, takže napr. k Alt+F4 sa dostanete len trojkombináciou správnych tlačidiel. Dá sa na to zvyknúť, no Lenovo za tento krok určite nepochvália všetci používatelia.
Čiastočne mi prekáža aj umiestnenie šípiek bez výraznejšieho oddelenia od zvyšku klávesnice, ale aj malý Shift. Zmätky vie narobiť aj posledný stĺpec na klávesnici, v ktorom nájdete Delete, ale aj tlačidlá ako PageUp, PageDown, pričom končí práve spomínanými šípkami.
Miernym sklamaním je aj pomerne malý touchpad. Ten je síce multidotykový, ale v porovnaní s inými nielen Windows notebookmi nepatrí medzi tie najpohodlnejšie. Okrem toho je aj dosť tvrdý pri stláčaní.
Lenovo Yoga 3 Pro si môžete postaviť do akejkoľvek polohy vďaka prepracovanému kĺbu. V lietadle sa hodí otočenie displeja o 270°, pri prezentácii sa šikne postavenie do stanu, pri čítaní e-kníh zas plné vyklopenie o 360°.
Unikátny kĺb v novinke tvorí vraj až 813 častí. Kĺb nielen zaujímavo vyzerá, ale je aj funkčný. Okrem možnosti totálneho preklopenia displeja o 360° ho môžete vyklopiť do akejkoľvek polohy, aby sa vám dobre pozeralo na displej.
Jediný problém vidím v miniatúrnych pohyblivých častiach kĺbu. Otázne je, ako sa budú správať po dlhšom čase používania, kedy hrozí zanesenie prachom a inými drobnými čiastočkami. Veď priznajme si, občas sa pri notebooku aj najeme, no nie?
Počas preklápania displeja som si tiež všimol, že displejová časť sa zhruba v strede jemne ohýba a akoby otvára. Je to len milimetrík, snáď sa to ale nebude zväčšovať.
13,3-palcový displej je kapitolou samou o sebe. Špičkové rozlíšenie 3 200 x 1 800 pixlov je tak jemné, že pixely prakticky neuvidíte ani po priblížení sa k obrazovke. IPS displej má pritom výborné pozorovacie uhly zo všetkých strán.
Problematický je jedine lesklý povrch, ktorý veľmi rád odráža svetlo, najhoršie je bodové niekde v miestnosti, no nepoteší vás ani slnko. Keď si k tomu prirátam zapackaný povrch z dotýkania sa, tak počas slnečného dňa toho veľa na displeji neuvidíte. Nad displejom je len HD webkamera. Prečo nemá Full HD video, je otázne, hlavne v čase Full HD webkamier už aj v malých smartfónoch.
Určite ste si všimli, že batériu si už nevymeníte. Tá je zabudovaná v tele Ultrabooku a nemá ani možnosť rozšírenia v štýle ThinkPad notebookov. To však vôbec nevadí. Výdrž 4-článkovej batérie je viac než slušných 7 hodín pri bežnej práci.
Pri vyššom zaťažení (sledovanie Full HD filmov) je výdrž viac ako 4 hodiny, takže si bez problémov počas cestovania pozriete aj 2 celovečerné filmy. Hranie hier nie je mojou pasiou už len kvôli nedostatku času, ale hardvér zvládne bez problémov menej náročné tituly.
O plynulý chod sa stará nový Intel Core M procesor postavený s 14 nm výrobnou architektúrou. Okrem toho, že je menší, ako Broadwell procesor z predchádzajúceho modelu, je aj energeticky úspornejší. Vďaka novej architektúre nepotrebuje aktívne chladenie.
Ventilátor však už aj počas slabšej záťaže počuť budete. Jeho vývod je niekde v pravej časti kĺbu, resp. pri USB konektore. Počas špičky sa dokáže 1,1 GHz dvojjadro pretaktovať až na 2,6 GHz! Nádhera.
Počas prehrávania videí sa zahrieva o čosi viac, ale nie tak výrazne, aby vás obmedzoval v práci, resp. sledovaní filmu. 8 GB pamäť RAM je dostatočná aj pre Windows 8.1. Ak vyznávate benchmarky, tak vedzte, že Yoga 3 Pro si od 3DMark Ice Storm Unlimited vyslúžila vyše 51 000 bodov. Slušný výsledok.
Čo sa týka konektivity, tak tá vás nesklame. Okrem podpory mobilných dát tu nájdete takmer všetko. Wi-Fi a Bluetooth sú samozrejmosť, chýba mi tu NFC. Nechýba však dvojica USB 3.0 konektorov po oboch stranách tela.
Osobne ma v tenučkom tele potešila čítačka SDXC kariet, ale aj zaujímavé nabíjanie – cez USB 2.0 konektor! Okrem toho je nabíjačka veľmi malá a hodí sa aj na cestovanie. Celkovo tak máte k dispozícii 3 USB konektory. Prekvapí aj microHDMI výstup, takže si zaobstarajte redukciu na klasické HDMI.
Na opačnej strane nájdete ešte 3,5 mm audio výstup a ovládanie hlasitosti + ON/OFF tlačidlo. Voči jeho umiestneniu som mal najskôr výhrady, ale po chvíli sa naň dá zvyknúť. Operačný systém Windows 8.1 je doplnený viacerými vcelku užitočnými appkami od Lenova. Napríklad taká aplikácia Settings pomôže menej zručným so základnými nastaveniami systému. Je omnoho prehľadnejšia, ako nastavenia Windowsu.
Zaujímavá appka je Live TV s obrovským množstvom viac či menej známych live televízií. V prípade, že chcete ohúriť okolie, môžete si cez Lenovo Motion Control nastaviť, ako chcete listovať v médiách (knihy, filmy, fotky) pomocou pohybu ruky. V podstate stačí pred webkamerou len mávať. Podobných šikovných aplikácií od Lenova je v novinke viacero, skúste si ich určite všetky prejsť, možno sa vám nejedna zíde.
Lenovo Yoga 3 Pro je momentálne jedným z najpodarenejších Ultrabookov na trhu. Dostatočný výkon, špičkové spracovanie, nízka hmotnosť či možnosť preklopenia displeja do akejkoľvek polohy z neho robí univerzálny multimediálny nástroj. Cena je síce trošku vyššia, no za unikátnosť sa platí. Je len na vás, či tých pár nedostatkov novinke prepáčite, alebo budete hľadať ďalej.
TIP čísla TECHBOX 1-2/2015
Cena 1 399,00 € Rozmery 333 x 228 x 12,8 mm, 1,19 kg Displej 13,3“ IPS QHD+ (3 200 x 1 800 px), dotykový multitouch Hardvér Intel Core M-70 (5Y70, 1,1 GHz-2,6 GHz TurboBoost, 2 jadrá/4 thready, 14 nm), grafika Intel HD 5300, 8 GB DDR3 (1 600 MHz), 512 GB SSD, Wi-Fi a/c/n, Bluetooth 4.0, 2x USB 3.0, microHDMI, 3,5 mm audio konektor, čítačka SDXC, JBL stereo repro, 1 Mpx HD webkamera, Li-Pol (54 Wh, 4 články, výdrž do 7,2 hod.), Intel Wireless Display Softvér Windows 8.1 (64-bit), OneDrive, Motion Control, SHAREit, VariFace Pro, Photo Master, Live TV, OneKey Recovery
Foto: Lenovo, TECHBOX