Výhody
- vydarené farebné verzie smartfónu
- výsledky poskytované fotoaparátom
- pomer displeja k telu smartfónu
Nevýhody
- chýbajúci 3,5 mm audio konektor
- občasné nefungovanie snímača odtlačkov
- nemá stereo reproduktory
Nový HONOR 20 je súčasťou úplne novej trojice smartfónov tejto značky. Tri nové modely nesú označenie HONOR 20 Lite, HONOR 20 a nakoniec najvýkonnejší HONOR 20 PRO. Ja som mal možnosť predčasne používať model HONOR 20 a preto sa v tomto článku pozrieme podrobnejšie práve na tento kúsok.
Dizajn, ktorý si zamilujete
Smartfóny HONOR prešli za dobu svojej existencie poriadne dlhú cestu. Kým sprvoti sa jednalo o zariadenia, ktoré mali za úlohu zaujať najmä cenou, najnovšia séria je dôkazom, kam sa až tento výrobca posunul.
Nový HONOR 20 totiž pôsobí už od prvého momentu naozaj prémiovo a jeho spracovanie je na špičkovej úrovni. Obrovskú pochvalu si výrobca zaslúži najmä za osobitný farebný efekt. Podobný výrazný efekt používal napríklad aj nový HONOR View 20, kde však efekt vytváral písmeno V.
Jedná sa o tak veľkú novinku, že HONOR má pre túto vlastnú technológiu tvorby farebných odtieňov aj názov. Volá sa Tripple 3D Mesh. Jedná sa teda o zrkadlový efekt, ktorý sa mení podľa toho, ako na smartfón dopadá svetlo. Fotografie to nedokážu zachytiť tak dobre, ale v skutočnosti to pôsobí takmer až luxusne.
Navyše si veľkú pochvalu zaslúžia samotné farebné verzie. Ja som testoval modrú, ktorá nesie označenie Phantom Blue a okrem nej bude k dispozícii aj čierna. Tá pôsobí rovnako úchvatne. Nejedná sa totiž o čisto čiernu, ako by ste si mohli myslieť, ale o farbu, ktorá rovnako vrhá rôzne farebné odtiene.
Vďaka na dnešnú dobu pomerne kompaktným rozmerom sa HONOR 20 používa pohodlne, a to aj napriek pomerne veľkému displeju, ktorým je smartfón vybavený. Počas používania vám nebude zbytočne prekážať vo vrecku nohavíc a pohodlne ho môžete ovládať aj prostredníctvom jednej ruky.
Farba zadnej strany pôsobí naozaj úchvatne, avšak treba mať na mysli to, že sa smartfón naozaj veľmi šmýka. Pri jeho úchope nebudete mať takú istotu. Je teda vhodné použiť obal, alebo aspoň nejaký polep, ktorý pomôže úchopu počas používania. V balení však nenachádza ani základný silikónový obal, ktorý zvykol byť jeho súčasťou.
Iba malá diera v displeji
HONOR 20 ide s dobou a tak ponúka samozrejme displej, ktorý zaberá takmer celú prednú časť smartfónu. Celková plocha displeja presahuje hodnotu 96 % prednej plochy. HONOR sa v tomto prípade rozhodol o umiestnenie predného fotoaparátu do malej diery v ľavom hornom rohu. Osobne toto umiestnenie fotoaparátu vítam, keďže takto nebráni v zobrazovaní notifikácií.
Navyše počas používania nebudete mať dojem, že vám jeho umiestnenie nejako prekáža. Áno, dnes už sú smartfóny, ktoré nemajú ani výrez, ani dieru v displeji, ako napríklad nedávno predstavený smartfón OnePlus 7 Pro, alebo Samsung Galaxy A80, či ASUS ZenFone 6, mne však neprekáža malá diera v displeji a skôr by som sa obával možnosti poškodenia rôznych výsuvných a otočných častí, ktorými disponujú práve spomínané smartfóny.
Samotný displej jasne patrí k tomu lepšiemu, čo aktuálne smartfóny ponúkajú. Ponúkne uhlopriečku 6,26” a k tomu rozlíšenie 1 080 x 2 340 px. Aj napriek tomu, že sa nejedná o OLED panel, ale o IPS LCD kúsok, nemám k jeho zobrazeniu žiadne výhrady. Aj na priamom slnku nebudete mať žiadne problémy s jeho používaním.
Snáď len podanie farieb mi prišlo v prípade defaultne zapnutého režimu vivid prehnane saturované. Našťastie v ponuke je aj štandardný režim. V prípade potreby si však podanie farieb, ako aj ich teplotu môžete pomerne podrobne nastaviť priamo v smartfóne.
Okrem maximálneho rozlíšenia máte v prípade tohto modelu ešte k dispozícii aj menšie FHD+ rozlíšenie. Dokonca si môžete pre šetrenie batérie zvoliť aj inteligentné rozlíšenie. V tomto režime sa bude rozlíšenie displeja prispôsobovať podľa aktuálneho zobrazenia na displeji.
Haló Jack, si tu?
Smartfóny výrobcu HONOR som vždy chválil za to, že aj v dnešnej dobe ponúkajú 3,5 mm audio konektor. HONOR 20 však túto pochvalu nedostane. Tento obľúbený konektor totiž na ňom kompletne chýba. Samozrejme v balení dostanete redukciu z USB-C na 3,5 mm audio konektor, ale to jednoducho nie je ono. Navyše sa občas stane, že si redukcia nie príliš dobre rozumie s mikrofónmi a podobne.
Okrem chýbajúceho audio konektora tak v spodnej časti nájdete už len USB-C konektor, pomocou ktorého môžete dobíjať batériu. Tá má kapacitu 3 750 mAh a najmä vďaka agresívnej správe napájania a odladenému systému, ktorý poznáme už z iných modelov výrobcu hravo vydrží viac ako jeden deň. Aj po aktívnom používaní som tak nemal problém na konci dňa dosiahnuť zostávajúcu energiu na úrovni 20-30 %.
Samozrejme podobne, ako v prípade modelov Huawei aj HONOR ponúka rýchle nabíjanie. V prípade modelu HONOR 20 však nejde o poslednú verziu 40W rýchlonabíjania, ale o 22,5 W verziu. Aj napriek tomu získate za 30 minút viac ako 50 % kapacity batérie. Čo má však mrzí je chýbajúce bezdrôtové nabíjanie. Tým bohužiaľ aktuálna vlajková loď nedisponuje.
Kam položiť ten prst
Keďže HONOR 20 používa veľký displej, ktorý zaberá takmer celú prednú časť, budete sa možno pýtať, kde výrobca umiestnil snímač odtlačkov? Nie, nie je pod displejom, ako diktujú aktuálne trendy. HONOR vsadil na štandardný hardvérový snímač, čo so sebou nesie tak výhody, ako aj nevýhody.
Veľkou výhodou je rýchlosť. Hardvérové snímače sú ešte stále o chlp rýchlejšie, ako tie umiestnené pod displejom. Rovnako by mala byť ich výhodou aj presnosť. Toto však v prípade modelu HONOR 20 platí len z časti. Snímač je totiž umiestnený priamo v tlačidle pre zapnutie.
Niekedy teda nefunguje na 100 %. Stávalo sa mi, že som smartfón odomkol okamžite položením prstu a stlačením tlačidla pre zapnutie. Niekedy však, z pre mňa neznámeho dôvodu snímač nezaregistroval môj prst a smartfón sa rozsvietil, ale neodomkol. Občas sa mi zas stalo, že som si smartfón náhodou odomkol len tým, že som si ho vložil do vrecka. Jednoducho sa mi palec pravej ruky dostal priamo na vypínač. Bude to chcieť asi určitú dávku cviku.
Inak je však jeho poloha z pohľadu ergonómie doslova ideálna. Ak HONOR 20 chytíte do ruky, vždy budete mať palec ruky umiestnený práve na snímači odtlačkov. Takým drobným obmedzením je to, že si v podstate neviete pozrieť zamknutú obrazovku, keďže väčšinou sa vám smartfón okamžite odomkne. Riešením je položiť si prst na snímač tak, aby vám ho nerozoznal, prípadne použiť iný prst. Okrem toho si však môžete zvoliť aj automatické rozsvietenie displeja po zdvihnutí. Osobne ma však tento spôsob otravoval a tak som si ho hneď deaktivoval.
Výkonu má na rozdávanie
Samozrejme HONOR 20 je vlajkovou loďou ako sa patrí. Preto neprekvapí, že výrobca v jeho prípade siahol po tom najvýkonnejšom, čo aktuálne Huawei ponúka. Základom je 7nm procesor Kirin 980, ktorým je novinka vybavená. Rovnaký procesor nájdeme napríklad v modeloch Huawei P30 a P30 Pro. Okrem neho nechýba ani 6 GB operačnej pamäte.
Úložisko má v prípade testovaného modelu kapacitu 128 GB. Pre väčšinu používateľov to je určite dostačujúca hodnota, ale zamrzí, že chýba možnosť jeho rozšírenia prostredníctvom microSD kariet. Duálny slot si totiž poradí len s dvojicou SIM kariet. Na druhú stranu budete mať vďaka tomu k dispozícii dostatočne rýchle úložisko.
Operačným systémom HONOR 20 je najnovší Android 9, ktorý je v jeho prípade ešte zabalený do grafickej nadstavby Magic IU 2.1. Vo svojej podstate sa jedná o podobnú, či dokonca je možné povedať rovnakú grafickú nadstavbu, ako nájdeme na smartfónoch Huawei. Rozdielne sú len niektoré grafické prvky, ktoré sú namiesto oranžovej vytvorené v odtieni modrej.
Nechýba teda známa domáca obrazovka, ktorá vďaka umelej inteligencii dokáže predpokladať akým spôsobom budete smartfón pouźívať a ponúknuť vám zodpovedajúce voľby a nastavenia v správny čas. Ak podobne, ako ja neholdujete štandardnému spúšťaču od HONOR, môžete úplne bez obáv používať alternatívny spúšťač.
Ja som HONOR 20 používal s Nova Launcherom bez problémov. A to aj napriek tomu, že už dávnejśie sa objavili správy o tom, že budú alternatívne spúšťače blokované. Myslím si, že práve alternatívny spúšťač umožňuje podstatne lepšie využiť plochu displeja, keďže si na nej môžete vytvoriť maticu podľa svojich predstáv.
Stvorený pre hráčov?
Už minulé modely výrobcu ponúkali unikátny režim GPU Turbo, ktorý prináša maximálny výkon počas hrania hier. Samozrejme v tomto smere nezaostáva ani HONOR 20. Ten prináša jeho najnovšiu verziu, ktorá nesie označenie GPU Turbo 3.0. Systém automaticky detekuje, že sa hráte hru a ponúkne vám maximálny výkon, pre čo najlepší hráčsky zážitok.
HONOR 20 je bohužiaľ vybavený iba jedným reproduktorom, ktorý je umiestnený v spodnej strane. Na druhú stranu je pomerne hlasný, takže na sledovanie videí vám bude vo väčšine prípadov postačovať. Ak však k smartfonu pripojíte aj slúchadlá, budete si môcť užiť nový režim Huawei Histen 6.0, ktorý sa postará o ešte lepšie efekty počas hrania hier a sledovania videí.
Nastaviť si totiž môžete nielen efekty, ktoré sa budú používať, ale vybrať si môžete aj slúchadlá podľa typu, či priamo modelu. Samozrejme v zozname nájdete len slúchadlá od Huawei. Poteší však aj to, že súčasťou nastavení je aj integrovaný ekvalizér, takže si zvuk budete môcť prispôsobiť podľa seba.
Fotoaparátov nikdy nie je dosť
A dostávame sa k najväčšej novinke, ktorou je HONOR 20 vybavený a tou sú jeho fotoaparáty. Áno je ich hneď päť! Najprv by som sa však chcel povenovať prednému fotoaparátu, ktorý sa ukrýva vo výreze v displeji. Ten ponúkne maximálne rozlíšenie 32 Mpx a samozrejme ako sme už zvyknutí aj umelú inteligenciu a mód pre skrášlenie fotografií.
Ten je našťastie možné úplne deaktivovať. Samozrejme ak vám skrášlenie vyhovuje, môžete si jeho intenzitu nastaviť podľa vlastnej potreby. K dispozícii sú aj rôzne módy osvetlenia, ktoré môžete pre svoje fotografie využívať. Patrí sem napríklad pódiové osvetlenie, alebo tak obľúbený portrétny mód s rozmazaným pozadím.
Ak budete hojne prednú kameru využívať, odporúčam vám vypnúť zrkadlenie obrazu, ktoré občas nefunguje tak, ako by malo a skresluje tvar hlavy na fotografii. Inak však fotografie, ktoré vytvoríte určite uspokoja nejedného selfie maniaka, aj keď ja sa osobne medzi nich neradím.
Za jasného denného svetla vyzerajú fotografie predného fotoaparátu veľmi dobre. Za slabšieho svetla už výraznejšie chýbajú detaily. Využiť môžete aj predný blesk, ktorý použije displej pre osvetlenie tváre. Funguje to však iba na kratšie vzdialenosti.
Štyri oči
Ak HONOR 20 otočíte, všimnete si hneď štvoricu snímačov, ktoré ukrýva zadná strana. Po stránke hardvéru sa jedná o jeden hlavný snímač, ktorý ponúkne rozlíšenie 48 Mpx a clonu f/1,8. Ten je doplnený 16 Mpx širokouhlým snímačom (f/2,2), 2 Mpx snímačom pre snímanie hĺbky scény (f/2,4) a 2 Mpx makro objektívom (f/2,4).
Malým sklamaním je, že fotoaparát HONOR 20 neobsahuje optickú stabilizáciu. Tú nájdete len v prípade drahšieho modelu HONOR 20 PRO. Na druhú stranu však nechýba umelá inteligencia, ktorá sa okrem iného podieľa aj na digitálnej stabilizácii. Vďaka tomu sa môžete tešiť na špeciálny nočný režim, ktorý umožňuje aj z ruky fotografovať s expozíciou dlhou niekoľko sekúnd.
Práve nočné fotografie sú hlavným ťahákom v prípade HONOR 20, ostatne rovnako, ako tomu bolo aj v prípade minulého modelu HONOR 10. Dedikovaný nočný režim robí v tomto prípade v kombinácii s umelou inteligenciou doslova malé zázraky. Len niekedy sa zdá, že sa o úpravu fotografie snaží až priveľmi a výsledkom som sú fotografie, ktoré nepôsobia reálne.
Celkovo však musím fotoaparát HONOR 20 pochváliť. Vytvára tak za denného svetla, ako aj v noci a tme fotografie, s ktorými sa budete radi chváliť na sociálnych sieťach. Aj v rukách úplného začiatočníka, ktorý nepozná jednotlivé parametre potrebné pre dosiahnutie požadovaného záberu tak môžu vzniknúť skutočne zaujímavé zábery.
Kreativite sa medze nekladú
Podobne, ako iné modely výrobcu HONOR, alebo Huawei aj HONOR 20 ponúka rôzne možnosti kreatívnej práce s fotografiami. Vďaka dedikovanému macro snímaču sa môžete vybrať spoznávať svet z úplnej blízkosti. Umožní totiž fotografovanie objektov už zo vzdialenosti 4 cm.
Okrem toho nechýbajú ani iné kreatívne režimy, ako je napríklad portrétny režim, či režim rozmazania pozadia. Veľa zábavy si určite užijete aj s režimom kreslenia prostredníctvom svetla. V tomto prípade by som však odporúčal použitie statívu, ktorý sa postará o to, aby vaše výsledné fotografie neboli rozmazané.
Z ostatných režimov určite stojí za spomenutie napríklad režim pre skenovanie dokumentov, vytváranie časozberných videí, alebo dokonca profesionálny režim. V ňom budete mať na starosti všetky potrebné nastavenia fotografie priamo vy.
Video ešte potrebuje trochu vylepšiť
Ak sa pozriete na parametre videa, ktoré je schopný HONOR 20 natáčať, pôsobia viac ako lákavo. Medzi nastaveniami totiž nájdete až UHD video pri 30 fps, alebo možnosť natáčania až 960 fps spomalených videí. Tieto parametre sú prísľubom zaujímavých výsledkov.
Budem sa však v tomto prípade už niekoľkokrát opakovať, ale video ešte v prípade modelu HONOR 20 čaká určitý kus cesty. Neberte to tak, že sú výsledky, ktoré tento model poskytuje zlé, len aktuálne sú na trhu smartfóny, ktoré by som pre natáčanie videa určite odporučil skôr, ako HONOR 20.
Patrí sem napríklad nový iPhone XS, prípadne aj lacnejší iPhone XR, či konkurenčný Samsung Galaxy S10+, ktoré si s rôznymi situáciami vo videu a najmä zložitejšími svetelnými podmienkami poradia o niečo lepšie.
Veľkým mínusom totiž zostáva nemožnosť väčšej variability nastavenia snímkovacej frekvencie, či manuálneho ovládania rôznych parametrov videa, alebo dokonca chýbajúca optická stabilizácia. Tá je totiž práve pre videá stále veľmi dobrým pomocníkom v momentoch, keď nemáte, alebo nemôžete použiť statív.
Verdikt
HONOR 20 je vydareným smartfónom, ktorý sa síce svojou cenou na úrovni 499 EUR už neradí k tak cenovo dostupným zariadeniam, ako tomu bolo doposiaľ, ale na druhú stranu ponúka vylepšenia a najmä spracovanie hodné aj podstatne drahších smartfónov. Budúcich majiteľov pravdepodobne primárne zaujme jeho dizajn, ktorý sa skutočne podaril.
Okrem toho však HONOR 20 nesklame ani po stránke výkonu, ktorého má viac ako dostatok. Škoda drobností, ako je odstránenie audio konektoru, či chýbajúce bezdrôtové nabíjanie a optická stabilizácia. Ak však toto pre vás nie sú tie hlavné funkcie, ktoré od svojho smartfónu požadujete, môžem vám HONOR 20 vrelo odporučiť.