Reklama

Panasonic LUMIX TZ200 - takmer dokonalý kompakt pre cestovateľa

Števo Porubský
92 %
Panasonic LUMIX TZ200 je aktuálne najlepším kompaktom japonského výrobcu. Má výborný snímač, objektív s poriadnym zoomom a zvláda aj 4K Ultra HD video. Má vôbec nejaké chyby?

Výhody

  • kvalitný výstup
  • 15x zoom
  • rýchly a presný autofókus
  • špičkové makro

Nevýhody

  • vyššia cena
  • nevýklopný displej
  • priemerné 4K video

LUMIX TZ200 je priamym nástupcom modelu TZ100 spred dvoch rokov. Novinka ponúka v podobnom dizajne nové funkcie a hlavne nový objektív. Ostatných rozdielov v ňom veľa nenájdete. Stačia však na to, aby TZ200 bol poctivým nástupcom.

Novinka z dielne japonského výrobcu stavila na kompletne čiernu farbu. Pribudol však tenký predný gumový grip s červenou linkou. Tá akoby naznačovala, že tento kompakt nie je tuctový. Tak to robí nielen Canon so svojimi L-kovými objektívmi, ale sme na červené detaily zvyknutí aj u nemeckej Leici.

Najväčšou viditeľnou novinkou je však objektív. Ten ponúka rozsah 24 – 360 mm, čo predstavuje 15-násobný optický zoom. V tak malom tele je to už slušné číslo. Tak vysoké číslo, resp. taký rozsah so sebou prináša aj neduhy v podobe horšej svetelnosti objektívu. Tá sa mení podľa rozsahu od f/3,3 do f/6,4.

Objektív DC VARTIO-ELMAR je zložený z 13 prvkov v 11 skupinách, pričom má aj jednu asférickú šošovku zo skla ED, 5 asférických šošoviek a 3 šošovky zo skla ED. Využíva 5-osový HYBRID O.I.S.+. Ten však nefunguje pri natáčaní 4K UHD videa. K tomu sa ale ešte dostaneme.

Veľkým plusom objektívu a aj samotného aparátu je výborné makro. TZ200 ostrí od cca 3 cm v najširšom ohnisku a zhruba 100 cm v najužšom ohnisku. Výsledkom je buď nádherný detail (pokiaľ máte dostatok svetla), alebo makro záber s krásne rozostreným pozadím.

Keď už o ostrení. Na to novinka využíva už dobre známy Depth From Defocus, ktorý Panasonic využíva aj v CSC aparátoch. Ostrenie je tak rýchle a presné. Takmer ani raz sa mi nestalo, že by TZ200-ka zaostrila na objekt, ktorý nemala. Výborné!

Snímač s veľkosťou 1″ má rozlíšenie 20,1 Mpx. To plne stačí na tak veľký snímač, dokonca by pixlov mohlo byť aj menej. Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 80 až ISO 25 600. Z testu viem ale povedať, že ISO 3 200 je už hraničné pre tlač, ISO 6 400 ale ešte znesie internet. Všetko vyššie je už s výrazným šumom.

Mechanická uzávierka nad snímačom sa dokáže sklápať od 1/2000 sekundy, elektronická vie ísť ale až po 1/160000 sekundy. To ale dokáže iba v manuálnom ostrení a v kreatívnom videorežime M. Aj vďaka rýchlej uzávierke, aj vďaka výkonnému procesoru dokáže LUMIX TZ200 snímať rýchlosťou do 10 fps v plnom rozlíšení pri AF-S. V prípade preostrovania je maximálna rýchlosť okolo 6 fps.

Veľkou škodou je, že Panasonic nezapracoval na displeji a nechal ho prakticky rovnaký. Je dotykový, ale nie je ho možné vyklopiť ani horizontálne, ani vertikálne. Displej má uhlopriečku 3 palce a zobrazuje 720 x 480 pixlov.

Sekunduje mu elektronický hľadáčik s uhlopriečkou 0,21″ a rozlíšením cca 1 024 x 768 px. Jeho nevýhodou je, že má veľmi malú očnicu, takže aj pri ostrom slnku, kedy práve hľadáčik začína mať význam, môže svietiť slnko nepríjemne priamo do hľadáčika. Väčšia očnica by mohla zavadzať pri nosení, no mala by určite väčší význam.

Ovládacie prvky sa oproti predchodcovi takmer nezmenili. Sú stále poriadne malé, hlavne tie na zadnej strane. Používatelia s veľkými prstami budú mať určite problém.

Novinke nechýba ani zabudovaný blesk. Niektorým ale môžu chýbať koľajničky pre externý blesk, príp. iné príslušenstvo.

Chýbať tiež môže aj audio vstup a výstup. Keďže ale chýba výklopný displej, tvorcovia videa tento model nebudú používať. Ak, tak iba ako záložný aparát. Naopak, za pozitívum by som označil možnosť nabíjania batérie priamo v tele TZ200-ky. Škoda však, že cez starší microUSB port, ktorý už dlhšie postupne nahrádza USB-C port.

Keď už o batérii. Aj tá sa dočkala vylepšenia. Má kapacitu 1 025 mAh a zvládne 370 CIPA záberov. V praxi je to ako so spotrebou auta – nikdy ju nedosiahnete, no v tomto prípade nebol pre ňu problém zhruba 300 záberov a pár krátkych videí. MicroUSB nabíjanie ale v prípade premiestňovania dovoľuje batériu nabíjať zo záložného zdroja, čo je veľmi praktické.

LUMIX TZ200 vie snímať nielen do JPEG, ale aj do RAW. V prípade videa ide o AVCHD alebo MP4 formát. Bezstratové formáty pre video chýbajú.

Samozrejmosťou sú PASM režimy, ale aj plná automatika s inteligenciou a kreatívne režimy. Nechýbajú ale ani kreatívne režimy či panoráma, ktorá vie podávať veľmi slušné výkony. Rovnako sa občas zíde aj 4K PHOTO, kedy rýchlosťou 30 fps viete snímať zábery s 8,3 Mpx rozlíšením. Potešiť vie aj funkcia Post Focus na doostrenie

Fotografie v JPEG priamo z aparátu mi osobne prídu až príliš saturované. Vidieť to najviac možno na červenej, modrej alebo zelenej farbe.

To je samozrejme možné eliminovať z RAW záberov. V recenzii sú pritom použité nielen fotky z RAW, ale aj pôvodné JPEG zábery priamo z fotoaparátu a bez úprav. Ktoré sú ktoré zistíte z názvu danej fotky (JPEG alebo RAW). Všetky fotky sú v plnom rozlíšení, stačí si fotku otvoriť v novom okne, alebo tabe a môžete si ju prezrieť detailne.

JPEG a RAW:

Škoda objektívu, ktorý prichádza o detaily v rohoch, v niektorých prípadoch vidieť aj vinetáciu. Horšie je na tom ale stabilizácia, z ktorej som bol trochu sklamaný. Hoci výrobca hovorí o 5-osovej hybridnej stabilizácii, mám pocit akoby bola iba digitálna. V prítmí, resp. so zhoršenými svetelnými podmienkami som mal problém udržať fotoaparát bez rozmazania kratšie ako 1/80 sekundy.

To sú ale asi jediné mínusy TZ200 čo sa týka obrazovej kvality. Vďaka veľkému snímaču sú zábery podstatne lepšie, ako z konkurenčných kompaktov s 1/2,3″ čipmi. Veď sa len pozrite:

Mnohí ste asi tiež zvedavý, čo dokáže 15-násobné priblíženie. Dokáže toto:

Čo sa týka videa, tak to patrí k priemeru. Neponúka nič špeciálne, zaujímavé je tak iba rozlíšením 4K UHD, teda 3 840 x 2 160 px. TZ200 ale sníma v crop režime, takže ani pri najširšom ohnisku nemáte k dispozícii 24 mm ekvivalent, ale zhruba 30 mm. Video vo 4K UHD je možné natáčať v MP4 formáte s 100 Mbit/s dátovým tokom. Žiaľ, v prípade 4K videa nie je možné využívať optickú stabilizáciu.

Tá však funguje vo Full HD videu. Full HD je možné ukladať aj v AVCHD formáte a s dátovým tokom okolo 28 Mbit/s. Ak chcete snímať vysokorýchlostne, máte k dispozícii 100 fps Full HD video.

V novinke nájdete po novom aj Bluetooth 4.2 modul, cez ktorý je možné s TZ200-kou komunikovať cez mobilnú aplikáciu. Vo výbave nechýba ale ani Wi-Fi na rýchlejší prenos dát. Appka je prehľadná a jednoduchá na používanie, no stále mierne zaostáva za konkurenciou v podobe Olympusu.

Celkovo je však Panasonic LUMIX TZ200 skvelým kompaktom. Má výborné výsledky hlavne po stránke statickej fotografie, ale ani video bežného používateľa nesklame. Škoda len vysokej ceny, ktorá je ale voči najväčšiemu konkurentovi – Sony série RX100 stále nižšia.

Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si Panasonic LUMIX TZ200 na splátky. Ak ho splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.

Panasonic LUMIX TZ200 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.





Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.