Výhody
- krásny AMOLED displej
- rýchle nabíjanie SuperVOOC 2.0
- pomer cena/výbava/výkon
Nevýhody
- chýba slot pre microSD kartu
- množstvo bloatvéru
Spoločnosť OPPO si dokázala pravidelne získavať našu pozornosť dávno predtým, než sa vôbec začalo špekulovať o jej vstupe na náš trh. Z času na čas totiž OPPO predstaví niečo revolučné, či minimálne skokovo evolučné, či už ide o mikroskopický fotoaparát, rekordne rýchle nabíjanie alebo úplne nový typ skladacieho, či skôr rolovacieho smartfónu.
OPPO má skrátka v rukáve silné oddelenie výskumu a vývoja a svoje výtvory sa nebojí pomerne rýchlo dostávať aj na trh. S oficiálnym vstupom značky na slovenský trh sa tak môžeme tešiť na praktické testy týchto noviniek aj u nás. Prvej ochutnávky týchto technológií sme sa dočkali so sériou OPPO Reno.
Pravda, práve model OPPO Reno5 5G nie je vyslovene vlajkovou loďou značky, no už na prvý pohľad je jasné, že toto nie je iba ďalšia čínska skladačka z voľne dostupných súčiastok od tretích strán. OPPO si tu dalo záležať na všetkých aspektoch smartfónu aj napriek tomu, že prioritou pre sériu Reno majú byť najmä fotoaparáty.
Aby sme vám ešte pred detailným popisom smartfónu poskytli istú perspektívu, OPPO Reno5 5G vstupuje na slovenský trh s cenou 449 eur a dostupný je už dnes aj v ponuke slovenských operátorov, kde si ho môžete k paušálu zakúpiť ešte výhodnejšie. Cenovo tak zapadá do vyššej-strednej triedy smartfónov.
Tejto kategorizácii odpovedá aj prvý dojem, smartfón nepokrývajú žiadne prémiové materiály a čakať pri ňom nemusíte ani žiadne úlety v podobe zahnutých strán obrazovky či extrémne tenkých rámčekov. Zadná časť smartfónu je naopak poctivo plastová a celý smartfón je na omak prekvapivo tenký a ľahký (7,9 mm, 180 g). Na prvý pohľad by tak OPPO Reno5 5G mohol zapadnúť v oceáne smartfónov tejto triedy.
Tento dojem sa ale veľmi rýchlo zmení po prvom prebudení obrazovky. OPPO tu totiž siahlo po prekvapivo kvalitnom AMOLED paneli s uhlopriečkou 6,44“, ktorý kombinuje Full HD+ rozlíšenie s obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Ak si k tomu pridáte maximálny jas 750 nitov a 100 % pokrytie farebného spektra sRGB, tešiť sa môžete na prekvapivo prémiový vizuálny zážitok. Palec hore pre OPPO.
Na vlajkové lode sa OPPO Reno5 5G doťahuje aj zabudovaným snímačom odtlačkov prstov pod obrazovkou, ktorý je síce umiestnený o niečo nižšie ako by sme si možno prijali, no na druhej strane funguje prakticky bezchybne a pomerne rýchlo.
Otázne je však, či by sa pri tejto veľkosti smartfónu nehodil skôr na jeho hranu, napr. do zapínacieho tlačidla, kde by bolo možné osadiť ešte o niečo rýchlejší senzor.
S rýchlosťou ale tento model rozhodne žiadne problémy nemá a to okrem spomínanej obrazovky aj vďaka použitému čipsetu Snapdragon 765G, vďaka ktorému systém, aplikácie a hry bežia skutočne ako po masle. So sekaním animácií či spomalením smartfónu sa tu pri bežnom používaní či gamingu rozhodne nestretnete. Podpora 5G sietí je tu už samozrejmosťou.
Operačný systém Android 11 s nadstavbou ColorOS 11.1 sa tu spolu s aplikáciami a hrami podelí o 8 GB RAM a spolu s vašimi dátami o internú pamäť s kapacitou 128 GB. Kapacitne ide o zlatý štandard, ktorý vám na nejakú dobu rozhodne postačí. Sklamaním je ale určite absencia slotu pre microSD kartu.
Pre Android nastavby samozrejme platí staré známe „100 ľudí, 100 chutí“, no mne práve ColorOS akosi zachutil. Svižnému a oku lahodiacemu modelu, akým je Reno5 5G, tento pestrofarebný skin určite svedčí a pod priateľským dizajnom ukrýva prakticky všetky funkcie, ktoré by ste od modernej Android nastavby mohli čakať. Škoda len toho množstva predinštalovaných aplikácií…
Poďme ale späť k tým hlavným pilierom tohto modelu, najprv k batérii, resp. jej nabíjaniu. Ak sledujete značku OPPO dlhodobo, názov VOOC vám bude určite známy. OPPO do tohto modelu nasadilo rovno najnovšiu trhovo dostupnú generáciu svojho rýchleho nabíjania zvanú SuperVOOC 2.0.
Energiu do batérie s kapacitou 4 300 mAh dokáže táto nabíjacia technológia natlačiť výkonom 65 W. V praxi vám tak na plné nabitie batérie z úplného vybitia postačí len 37 minút. Čo je ale ešte lepšie, na získanie dostatku energie na približne 2 hodiny telefonovania vám postačí smartfón nechať na nabíjačke zhruba 5 minút. Po práci tak stačí OPPO Reno5 5G rýchlo hodiť na pribalenú nabíjačku a na intenzívny večer bude pripravený reálne skôr ako vy.
Druhým pilierom tohto modelu (a celej série Reno) sú už spomínané fotoaparáty, ktorých je tu celkovo päť. Zadná strana patrí štyrom fotoaparátom s pomerne klasickej zostave. Hlavným fotoaparátom je tu 64 Mpx snímač s 80° záberom s clonou f/1.7, ktorý v ultraširokouhlej fotografii so záberom 119° zastupuje 8 Mpx snímač s clonou f/2.2.
Na makro zábery je tu 2 Mpx snímač (f/2.4, 89°) a rovnaké parametre napokon ponúka aj štvrtý monochromatický snímač. Piaty a posledný snímač je samozrejme ten na prednej strane, ktorý disponuje rozlíšením 32 Mpx (f/2.4, 85°).
Papierovo takýmto štýlom pokryť prakticky každý druh mobilnej fotografie je jedna vec, urobiť to ale kvalitne je vec druhá. OPPO sa tu ale neodklonilo od prísľubu fotografického DNA v rámci série Reno a táto zostava svojimi kvalitami v rámci cenovej kategórie určite nesklame, práve naopak.
Výsledné fotografie stoja v 95 % prípadoch za to, v tých ostatných stačí pri ich dodatočnom spracovaní doladiť jas, ktorý (ako môžete vidieť na niektorých záberoch v galérii nižšie) z nejakého dôvodu aj za slnečného dňa z času na čas pokryvkáva.
Ukážka priblíženia od ultraširokouhlej fotografie cez 1x, 2x až po 5x priblíženie obrazu:
Pri videu už OPPO Reno5 5G až tak k top-end modelom nesiaha, schopnosti zadného fotoaparátu sa zastavujú pri 4K UHD rozlíšení a 30 snímkach za sekundu, čo je oproti vyšším modelom polovičné snímkovanie. Oceniť ale treba prítomnosť technológií Ultra Steady/Steady Pro, ktoré sa postarajú o perfektnú stabilizáciu obrazu.
Video-špecialitou tohto modelu má byť aj nový režim nahrávania videa s dvomi zobrazeniami, v rámci ktorého sa vám hneď pri nahrávaní v obraze skombinuje záber z prednej i zadnej kamery. Aj keď je to nezvyk, točiť takéto video najmä na výletoch s pekným výhľadom stojí za to. Pravdou však je, že rovnaký efekt vám vedia vytvoriť aj na iných smartfónoch rôzne aplikácie tretích strán.
Najväčším prekvapením pre mňa osobne bola kvalita selfie záberov, kde hrá OPPO Reno5 5G prakticky prvú ligu. Selfie fotografie sú vo väčšine prípadov ostré, farebne vyvážené a aj napriek jednému snímaču pri nich softvér dokáže pomerne spoľahlivo vytvoriť falošný efekt hĺbky ostrosti, resp. tzv. bokeh efekt s rozmazaným pozadím za vami.
Ak sa ale pre tento model rozhodnete, odporúčam vám nepúšťať veľmi k slovu vstavanú umelú inteligenciu, ktorá namiesto skrášľovania fotiek úplne zbytočne prepaľuje sýtosť farieb.
OPPO Reno5 5G sa ukazuje ako ideálny model pre štart značky na našom trhu. Samozrejme nie je bez chýb, no tie drobné chyby poľahky zatienia silné zbrane značky OPPO – jej vlastné technológie, ktorým by mala venovať pozornosť aj jej priama konkurencia. Výbavou, hardvérom a cenou danou pre náš trh ide skrátka o „trefu do čierneho“, s ktorou má OPPO slušnú šancu vystreliť aj do prvej desiatky najpredávanejších zariadení na našom trhu.
OPPO Reno5 5G si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.