Výhody
- výborná výdrž
- extrémne rýchle nabíjanie
- slušná cena
- pomerne výkonný hardvér
- lepší fotoaparát
Nevýhody
- slabá webkamera
- chýba 3,5 mm audio port
- nešikovne umiestnené ovládanie hlasitosti
- zbytočný širokouhlý fotoaparát
Je toho pomerne dosť. Ak chcete vedieť konkrétne rozdiely medzi novým a starým Nordom, kolega ich pred časom porovnal, aspoň teoreticky. Prakticky ich neporovnáme, lebo starý Nord v redakcii už nemáme k dispozícii.
Po novom má ale nový Nord kovový rámik okolo celého telefónu, zadnú stranu kryje odolné sklo Gorilla Glass. Rovnako tak aj prednú, tá ale má už z výroby na sebe fóliu chrániacu samotné sklo displeja pred poškriabaním. Telo má rozmery 158,9 x 73,2 x 8,25 mm, hmotnosť dosahuje takmer 190 gramov.
Spracovanie je ukážkové, tu nie je čo vytknúť. Na test som dostal modrú verziu s označením Blue Haze, na ktorej na prvý pohľad nevidieť odtlačky prstov, hoci je extrémne lesklá. Odtlačky vidieť až na druhý pohľad, keď si telefón pootáčate proti svetlu.
Rozloženie tlačidiel je klasické, vľavo je dvojtlačidlo ovládania hlasitosti, vpravo ON/OFF tlačidlo, ale aj šikovný trojpolohový prepínač, resp. posuvník pre zmenu režimov – zvonenie, vibrovanie, ticho. Toto sa hodí v prípade, že si nemôžete dovoliť vytiahnuť telefón z vrecka, no potrebujete zapnúť tichý režim? Kedy? Napríklad, keď uspávate malé dieťa a svetlo z displeja by ho opäť prebralo. Alebo keď sedíte v divadle a bolo by hanbou si z vrecka vyťahovať mobil po zdvihnutí opony. Vďaka posuvníku viete vždy presne v akom režime máte zvuky. Horná poloha je napríklad vždy úplné ticho.
Tak ako pri pôvodnom Norde, aj tu mi ale prekáža zrkadlové umiestnenie tlačidiel hlasitosti voči tlačidlu zapínania. Dôvod? Asi 50x sa mi stalo, že pri stlačení ON/OFF tlačidla ľavou rukou som zároveň pri úchope telefónu stlačil aj tlačidlo hlasitosti a tak vytvoril screenshot. Zbytočne.
Hore a dole sú otvory pre mikrofóny, dole nájdete aj slot pre dve nanoSIM karty. Vnútornú pamäť aj microSD kartou nerozšírite. Reproduktor v spodnej časti dopĺňa aj druhý reproduktor nad displejom, dokopy hrajú stereo. Toto napríklad slabšie vybavený Nord CE 5G neponúka. Ten ale ponúka napríklad 3,5 mm audio port, ktorý sa tu už nezmestil. Prečo? Mňa sa nepýtajte. V balení ale redukciu z USB-C na 3,5 mm jack nenájdete.
Zásadným rozdielom oproti predchodcovi je nový čipset od MediaTeku, Dimensiry 1200-AI vyrobený 6 nm výrobným procesom. OnePlus tak dal zbohom slabším modelom od Qualcommu, hoci vo vlajkových lodiach výrobcu stále nájdeme najvýkonnejšie Snapdragony. Aj v tomto prípade je možné mať Nord 2 5G s 6, 8, alebo 12 GB RAM.
Ja som mal možnosť testovať najvýkonnejšiu verziu, s 12 GB RAM a 256 GB pamäťou. V predaji nájdete aj 128 GB verziu. Ide pritom o UFS 3.1 pamäť, takže o rýchlosť zápisu či čítania nemusíte mať žiadne obavy. Rovnako aj 12 GB RAM len tak nezaplníte. Vo všeobecnosti sa mi ani raz nestalo, že by Nord 2 zamrzol alebo sa tváril spomalene. Mierne zahrievanie, hlavne počas horúcich letných dní, nie je nič výnimočné, ale ani nič problematické.
Čo sa ostatnej hardvérovej výbavy týka, chýbať vám nebude nič. K dispozícii je 4G/5G modul, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 či NFC. Samozrejmosťou sú aj pozičné systémy ako GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, NavIC.
Operačným systémom je OxygenOS 11.3 postavený na Androide 11, v budúcnosti ale príde aj upgrade na Android 12. OnePlus sľubuje 2 veľké updaty, teda sa dočkáte aj Androidu 13 a tri roky bezpečnostných záplat. Pozitívom ostáva fakt, že v ňom nenájdete žiadny bloatware.
Zaujímavosťou je nový AMOLED displej, ktorý je takmer o 3 mm menší ako mal model Nord z minulého roka. Má presne 6,34″ uhlopriečku, má zaoblené rohy, hoci je rovný. Nechýba mu 90 Hz frekvencia či snímač odtlačku prsta pod displejom. Ten je mimochodom veľmi presný a vcelku rýchly. Počas niekoľkých týždňov testovania ma ani raz nezradil. Ocenil by som ale, keby bol lepšie čitateľný na priamom slnku. V lete sa mi neraz stalo, že som na displeji takmer nič nevidel.
Akýsi downgrade je aj „iba jeden“ snímač v dierke v displeji. Pôvodný Nord mal duálnu webkameru, nový má iba jednu, konkrétne 32 Mpx snímač od Sony. Nie je to žiadna sláva, je doslova mikroskopický a produkuje priemerné zábery. Webkamera zároveň slúži aj na odomykanie tvárou. Keďže ale iba fotí, bezpečnosť tejto metódy veľmi vysoká nie je.
Tým najväčším rozdielom má byť ale fotoaparát. Hoci starší model v rukách už nemám, rozdiel v kvalite je jasne viditeľný. Navyše namiesto 4 snímačov je na zadnej strane už iba trojica. Mimochodom, OnePlus počas niekoľkých týždňov čo novinku testujem poslal OTA updaty, ktoré opravovali aj chyby fotoaparátu. S najväčšou pravdepodobnosťou bude Nord 2 updaty aj dostávať, je teda možné, že fotoaparát bude ponúkať ešte o čosi lepšie výsledky.
Pod hlavnou šošovkou so svetelnosťou f/1,9 (papierovo f/1,88) je 50 Mpx BSI CMOS snímač Sony IMX766, ktorý OnePlus montuje aj do vlajkovej lode. Tam ho ale používa ako sekundárny fotoaparát pre širokouhlé zábery. Optika je navyše aj stabilizovaná, čo sa zíde hlavne v tmavších scénach. Zapínať a vypínať stabilizáciu ale možné nie je.
Čo sa samotného fotenia týka, v základnom nastavení nenájdete napríklad ani len úpravu rozlíšenie či pomeru strán. K tom sa musíte dostať gestom – pohybom prsta zhora nadol. Tu máte na výber základné pomery strán, časovať či možnosť voľby 50 Mpx záberov.
V režime PRO Expert ale už tieto nastavenia nenájdete. Na druhej strane tu nájdete možnosť zmeny citlivosti ISO, rýchlosti uzávierky či vyváženia bielej a kompenzácie expozície. Nechýba ani možnosť manuálneho zaostrovania či ukladanie do RAWu.
Kvalitatívne sa fotoaparát posunul aj vďaka absencii zbytočných snímačov, ktoré mal pôvodný Nord. Hlavný snímač je na svoju triedu vcelku vydarený, určite ho je ale možné vylepšiť a vytiahnuť z neho ešte lepšie výsledky. Fotografie majú, mimochodom, rozlíšenie 12,5 Mpx. Informácie do jedného pixlu výslednej fotky fotoaparát zbiera zo štyroch susedných. Samozrejmosťou je aj vylepšovanie záberov pomocou prvkov umelej inteligencie.
To ale hovorím iba o hlavnom fotoaparáte. Ostatné dva mi stále prídu ako zbytočnosť, ktorú je iba na spestrenie. Širokouhlý fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx podáva veľmi biedne a zároveň skreslené výsledky. Omnoho biednejšie je ale digitálne priblíženie, ktoré z fotiek robí (ako to presne opísal kolega pri recenzii pôvodného Nordu) iba nepodarené olejomaľby. Veď si pozrite príklad za všetky.
Širokouhlý (119,7°) – normálny – 2x priblíženie a 10x priblíženie:
Tretí snímač je vlastne iba snímač hĺbky ostrosti a slúži napríklad pri režime Portrét kedy je možné rozostriť pozadie. Rozostrenie funguje pomerne slušne, v prípade portrétov som nezachytil výrazné zásahy do snímanej osoby. Škoda len, že režim Portrét nie je možné využiť aj pri snímaní predmetov, reaguje iba na ľudí.
Video je možné natáčať v 4K Ultra HD pri 30 fps v H.265 alebo H.264. 60 fps nájdete iba v prípade Full HD rozlíšenia. Aj v prípade videa platí čo pri fotografiách. Obraz je vcelku vydarený, má ale svoje muchy v občas nepodarenom farebnom podaní, resp. prestrelení farieb do nereálnych.
V prípade natáčania videa je novinkou napríklad Dual View Video, kedy do jedného videa nahrávate obraz z webakmery i z hlavného fotoaparátu. Nechýba ani možnosť tvorby spomalených videí v HD (240 fps) a Full HD (120 fps) či časozberné videá vo Full HD.
Osobne ma veľmi potešilo rýchlonabíjanie, ktoré si Nord 2 požičal z top modelov – Warp Charge 65 (nabíjačka aj kábel sú v balení). Výkon nabíjania je maximálne 65 W, čo je výkon bežne dostupný ledva v notebookoch. Na extrémne výkonné nabíjanie je batérie rozdelená na dve samostatné batérie, ktoré sú nabíjané súčasne a tak sa dokážu nabiť za kratší čas. Výsledkom toho je, že za pár minút maté batériu nabitú o desiatky percent, za pol hodinu ju nabijete z 0 na 100% kapacity. V teste mi to trvalo zhruba 34 minút.
Batéria má kapacitu 4 500 mAh a reálne dokáže vydržať pri bežnom používaní 1-1,5, niekedy až 2 dni. A to som bežne fotil a natáčal videá, sledoval sociálne siete, YouTube a komunikoval s kolegami cez chat.
Novinku v tejto konfigurácii kúpite za 509 €, s 8 GB RAM a 128 GB pamäťou v Európe kúpite za 409 €. Najslabšiu verziu s 6 GB RAM nekúpite.
V predaji sú však aj takéto najrôznejšie ochranné puzdra, ktoré reálne dokážu smartfón ochrániť. 3x mi Nord 2 v puzdre spadol na zem, vrátane betónu či asfaltu a nestalo sa nič.
Aktuálna cena OnePlus Nord 2 5G v slovenských e-shopoch:
OnePlus Nord 2 5G je nakoniec veľmi vydareným smartfónom, ktorý určite postavíme do súboja s najbližšou konkurenciou, aby sme zistili, ktorý z nich je najlepší. Zatiaľ ale by som ho osobne pokojne pasoval za najlepší model v strednej triede. Napríklad pre nabíjanie či bohatosť balenia nemá na trhu konkurenciu.
Aj preto si právom zaslúži ocenenie tip redakcie: