Výhody
- vysoká kvalita použitých materiálov a spracovania
- rýchlosť a aktuálnosť aktualizácií operačného systému
- prepínač režimov notifikácií
- dobrý pomer cena a výkon
Nevýhody
- horšia dostupnosť smartfónu
- vyššia hmotnosť oproti konkurencii
- občasné problémy fotoaparátu
- snímač odtlačkov prstov občas nereaguje
Predstavenie smartfónu OnePlus One minulý rok vzbudilo nemalý záujem, a to nielen preto, že ste si novinku nemohli len tak kdekoľvek kúpiť, ale aj preto, že tento smartfón ponúkal vynikajúci pomer ceny a výkonu. Aj preto si vyslúžil prezývku zabijak vlajkových lodí. Jeho nástupca ide na to rovnako, má však na to, aby sa ho vlajkové lode mohli báť?
Druhé zariadenie spoločnosti, ktorá začala ako startup nesie pomerne jednoduché označenie OnePlus 2. Aj napriek tomu, že v „dvojke“ vidieť niektoré znaky predchádzajúceho modelu, je to úplne nový smartfón, ktorý je takmer po všetkých stránkach lepší. V dobe keď väčšina výrobcov robí svoje novinky tenšími a hlavne ľahšími, pôsobia rozmery OnePlus 2 a najmä jeho hmotnosť nadpriemerne. 175 gramov budete jednoducho cítiť od prvého momentu, kedy smartfón chytíte do ruky.
Vyššiu váhu môžeme pripisovať hojnému použitiu hliníka, ktorý tvorí celý rám smartfónu. Vďaka nemu sa však môžete tešiť na skutočne kvalitné spracovanie. Na druhú stranu to nie je možné označiť ako nevýhodu, keďže vďaka mierne väčším rozmerom sa OnePlus 2 veľmi dobre drží v ruke.
Navyše v prípade štandardného zadného krytu s pomerne jasnou textúrou, ktorá nápadne pripomína šmirgeľ si budete svojim úchopom istí ako pri žiadnom inom smartfóne. Ak sa vám tento kryt nebude pozdávať, môžete ho veľmi jednoducho vymeniť za iný. V predaji je totiž niekoľko verzií, pričom každý kryt stojí 26,99 €.
Ide to aj obojstranne
Pri podrobnej obhliadke dizajnu nového OnePlus 2 si určite všimnete ešte minimálne dva detaily, ktoré ho odlišujú od iných smartfónov. Tým prvým je konektor pre pripojenie k počítaču, alebo nabíjanie. Dvojka totiž vymenila microUSB konektor za modernejší a univerzálnejší USB-C konektor. Výhody tohto konektora už určite poznáte, ale pre úplnosť pripomeniem, že sa jedná o možnosť použiť ho z oboch strán, ako aj o vyššie rýchlosti, ktoré pri prenose poskytuje.
Súčasne však použitie USB-C so sebou nesie aj jednu veľkú nevýhodu. Aj keď sa jedná o rýchly konektor, ktorý sa v budúcnosti pravdepodobne stane štandardom a nahradí tak microUSB, v súčasnosti ešte nie je tak rozšírený.
Väčšina príslušenstva, ktoré budete používať (adaptéry, dokovacie stanice, power banky) ako aj väčšina aktuálnych smartfónov totiž používa microUSB konektory. Budete teda musieť svoj kábel stále so sebou, prípadne investovať do ďalšieho, či adaptéra. Priamo OnePlus ponúka vlastné káble a adaptéry za pomerne priaznivé ceny.
Priamo v balení nájdete nádherný červený a plochý kábel, ktorý má obojstranný konektor nielen na strane k smartfónu, ale aj na tej, ktorú budete vkladať do nabíjačky, alebo počítača. Navyše jeho spracovanie je skutočne veľmi dobré a vďaka záchytnému mechanizmu sa vám pri prenášaní len tak nezamotá.
Druhou novinkou, ktorú určite neprehliadnete je prepínač režimov. Ten nájdete na ľavej strane a podobne ako v prípade iPhonov slúži pre rýchle nastavenie režimu notifikácií. Má tri polohy. Ak je v spodnej bude vás telefón informovať o všetkých prichádzajúcich notifikáciách. Ak ho umiestnite do stredu ozvú sa len prioritné notifikácie, ktoré si môžete nastaviť a ak ho presuniete úplne hore, budú všetky notifikácie utlmené. Znie to možno zložitejšie ako sa v skutočnosti tento prepínač používa.
Tretím prvkom, ktorý neprehliadnete je oválne tlačidlo pod displejom. Teda, aby som bol presný, nejedná sa o hardvérové tlačidlo, ale o kapacitnú plochu, ktorá supluje tlačidlo domov, ale aj snímač odtlačkov prstov. Jednoducho tak môžete mať svoj smartfón zabezpečený bez toho, aby ste museli pracne vypisovať dlhé heslá. Pomocou snímača odtlačkov prstov môžete navyše rýchlo zariadenie odomknúť.
Samotný snímač odtlačkov funguje pomerne presne a hlavne rýchlo, aj keď rýchlosti nového iPhonu 6S Plus, prípadne Huawei Mate S sa nemôže rovnať. Navyše občas sa stávalo, že snímač pri vypnutom smartfóne nezaregistroval prst a bolo potrebné najprv smartfón zapnúť pomocou hardvérového tlačidla a až následne odomknúť pomocou snímača odtlačkov. Riešením by bolo ak by bol snímač aj hardvérovým tlačidlom.
Po stranách snímača nájdete ešte dvojicu kapacitných tlačidiel (späť a posledné aplikácie), ktorých funkciu si môžete zmeniť v nastaveniach, prípadne ich úplne vypnúť a používať štandardné tlačidlá na displeji. Ak však chcete naplno využiť plochu displeja rýchlo si zvyknete na kapacitné tlačidlá pod ním.
Displej, ktorý sa na nič nehrá
OnePlus 2 disponuje 5,5″ displejom, ktorý ponúka Full HD rozlíšenie. Budem sa opakovať, ale stále považujem túto hodnotu za viac ako dostatočnú na takto veľkú plochu. Vyššie rozlíšenie by síce vyzeralo o niečo lepšie, ale zbytočne by zaťažovalo procesor a míňalo energiu batérie. Displej po stránke ostrosti a kvality patrí v prípade „dvojky“ k tomu najlepšiemu čo na trhu nájdete.
Keďže displej používa technológiu LTPS LCD, môže sa pochváliť vynikajúcimi pozorovacími uhlami a veľmi dobrou čitateľnosťou za takmer každých svetelných podmienok. V porovnaní s AMOLED displejmi mu však chýba farebnosť a vyšší kontrast. Celkový dojem tak neohúri, ale svoju úlohu plní displej na jednotku. Problémom môže byť občasná pomalá reakcia systému pre automatické nastavenie jasu displeja, ktorému trvá niekoľko sekúnd kým „pochopí“, že smartfón sa nachádza už v exteriéri.
Tie najlepšie črevá
Už predchádzajúci model sa pýšil použitím v tej dobe najvýkonnejšieho hardvéru. Inak tomu nie je ani v prípade OnePlus 2. Tešiť sa môžete na to najlepšie, čo v súčasnosti trh ponúka. Snapdragon 810 sa postará o skutočne rýchle reakcie a ak sa obávate jeho prehrievania, môžem vás ukľudniť.
Jedna vec je to, že OnePlus 2 používa mierne podtaktovanú verziu tohto procesora a druhá, že teplo budete cítiť skutočne iba v momentoch keď budete naplno „drviť“ niektorú z hier. Aj v tomto prípade to však nebude hodnota, vďaka ktorej by ste smartfón nevládali udržať v rukách.
V prípade testovanej 64 GB verzie disponoval smartfón 4 GB operačnej pamäte. Ak sa rozhodnete pre 16 GB model, budete si musieť vystačiť s 3 GB RAM. Aj to však bude postačovať, nakoľko OnePlus 2 je skutočne svižným zariadením, pri používaní ktorého sa nestretnete so zaváhaniami.
Zabudnúť však nesmiete na to, že tento smartfón nedisponuje slotom na microSD karty a tak pamäť, ktorú budete mať k dispozícii budete môcť rozšíriť jedine pomocou USB disku a podpore USB OTG. O kvalitnom hardvéri svedčí aj hodnotenie v benchmarku AnTuTu, v ktorom OnePlus 2 dosiahlo 60 850 bodov.
Ešte lepší čistý Android
Samozrejme samotný hardvér ešte nič neznamená, ak nie je skombinovaný s odladeným softvérom. OnePlus 2 sa spolieha na takmer čistý Android 5.1.1, ktorý spoločnosť mierne upravila. Práve preto nesie označenie Oxygen OS. Nejedná sa však o tak rozsiahlu úpravu, s akou sa stretávame v prípade konkurenčných výrobcov. Graficky samotné prostredie skutočne pripomína čistý Android, akurát ho OnePlus vylepšilo o niekoľko možností personalizácie a ovládania.
Displej môžete napríklad zobudiť poklepaním po ňom, fotoaparát naopak spustíte nakreslením kruhu na vypnutom displeji. Ak radi používate smartfón ako svietidlo, určite oceníte jeho spustenie nakreslením písmena „V“ rovnako na vypnutom displeji. Pomocou dvoch prstov môžete navyše ovládať aj prehrávanie hudby. Dvoma prstami totiž môžete prehrávanie hudby zastaviť a nakreslením gesta v tvare šípky zas prepnúť skladby.
Samozrejme okrem toho sa drobných úprav, alebo skôr vylepšení dočkalo aj samotné prostredie Androidu. Podobne ako v prípade čistého Androidu, ani tu nechýba možnosť používania používateľských kont, či možnosť aktivovania tmavej témy celého prostredia. Potešením je však aj podstatne lepšia správa toho, k čomu majú jednotlivé aplikácie prístup. Je teda na vás, či povolíte aplikácii na úpravu fotografií prístup k SMS správam a podobne.
Zaujímavou vlastnosťou je určite aj to, že sa jedná o Dual SIM smartfón, takže okrem svojej súkromnej karty, môžete mať v telefóne aj pracovnú kartu. Správa kariet, rovnako ako aj voľba tej, z ktorej idete uskutočniť hovor, prípadne poslať SMS je skutočne jednoduchá. V menu si tiež môžete zvoliť, že hovory, správy, prípadne dáta budú používané na jednej vopred nastavenej SIM karte.
Po stránke konektivity je OnePlus 2 slušne vybavený smartfón, teda minimálne za predpokladu, že nebudete chcieť svojim telefónom vykonávať bezkontaktné platby, prípadne rýchlo párovať svoj smartfón s iným zariadením. OnePlus totiž do svojej novinky neimplementovalo technológiu NFC.
Inak sa môžete tešiť na všetko, čo od vybaveného smartfónu môžete očakávať. Nechýba podpora LTE, Dual Band Wi-Fi (802.11ac), či Bluetooth 4.1. Prekvapením bola aj kvalita hovoru, ktorá bola veľmi dobrá aj v miestach so slabším signálom, kde majú iné smartfóny nemalé problémy.
Fotoaparát sa vydaril až na druhý krát
Pri prvom kontakte s novým OnePlus 2 som bol sklamaný z fotoaparátu. Nie však z jeho kvality, ale z rýchlosti. V pôvodnej verzii totiž vytvorenie fotografie trvalo neprirodzene dlho, čo znemožňovalo fotografovanie rýchlych scén. Našťastie sa potvrdilo, že OnePlus dokáže pomerne rýchlo reagovať a už počas druhého týždňa testovania sa objavila aktualizovaná verzia softvéru, ktorá túto chybu odstránila.
Inak samotný fotoaparát jednoznačne patrí medzi to najlepšie, čo môžete vo svojich smartfónoch získať. Tešiť sa môžete na rozlíšenie 13 Mpx, skutočne funkčnú optickú stabilizáciu a laserové zaostrovanie, ktoré funguje veľmi dobre. Je pritom jedno, či fotíte krajinu, detaily, alebo nočnú scénu. Kvalita fotografií je veľmi dobrá a ak hľadáte smartfón najmä na fotografovanie, je OnePlus 2 veľmi dobrou voľbou.
Samotné prostredie fotoaparátu je jednoduché, podobne ako tomu je v čistom Androide. Pre plné rozlíšenie fotografie budete musieť využívať pomer strán 4:3. Ak teda patríte k fanúšikom pomeru strán 16:9, budete sa musieť uspokojiť s rozlíšením 7,9 Mpx. Nechýbajú ani režimy ako je HDR, Panoráma, spomalené, alebo zrýchlené video a po poslednej aktualizácii nechýba ani manuálny režim.
To isté platí aj v prípade videa, ktoré môže mať maximálne UHD rozlíšenie. Osobne som však používal najmä Full HD rozlíšenie, ktoré je postačujúce. Veľkou výhodou je optická stabilizácia, vďaka ktorej sú videá plynulé. Drobným sklamaním je len kvalita nahrávaného audia.
OnePlus 2 je skutočne lepší ako jeho predchodca. Svojim konzervatívnym dizajnom možno neosloví každého, ale ak sa pre neho rozhodnete budete sa tešiť z kvalitného spracovania, výkonného hardvéru a hlavne čistého operačného systému, ktorý je svižný a plynulý. Hlavným slovom do boja v prípade OnePlus 2 však ostáva cena, jednoducho za svoje peniaze dostanete skutočne veľa muziky.
Ďalšie odborné recenzie na smartfón OnePlus 2nájdete na Recenzie.SME.sk.