Výhody
- Podpora Ultra HD 4K
- Prídavné držadlo
- GPS funkcie
Nevýhody
- Vyššia cena
- Nedokonalý mini-displej
- Niekedy viditeľné rozmazanie
Akčné kamery sa stávajú čoraz viac populárne, obzvlášť teraz v čase letných dovoleniek. Konkurencia sa rozrastá a na trh vstupuje aj Olympus so svojou akčnou kamerou z radu odolných produktov Tough.
Olympus TG-Tracker zaujme svojím moderným dizajnom, ktorý v zelenej farbe vyzerá veľmi štýlovo a futuristicky. Napriek malým rozmerom je relatívne ťažká a svojím drsným povrchom a ostrými hranami pôsobí veľmi odolne. Pri ľahkom páde sa jej naozaj nič nestane.
Na vrchnej strane nájdete pogumované tlačidlá na ovládanie funkcií a jedno veľké s červeným krúžkom, ktorým jednoducho spustíte nahrávanie. Na boku sa nachádza zaujímavo riešený Stylus displej, ktorý si môžete vyklopiť ako pri bežných videokamerách. Menšou nevýhodou však je, že si ho nemôžete preklopiť na druhú stranu ani nakloniť.
V prednej časti sa okrem objektívu nachádza aj výkonné svetlo a malé zrkadlo, ktoré sa hodí pri selfie natáčaní. LED svetlo dosahuje svietivosť až 60 luménov, takže môžete pohodlne natáčať aj v úplnej tme.
Malé kruhové zrkadlo sa hodí napríklad pre YouTube Vlogerov, ktorí sa potrebujú pri natáčaní na seba pozerať. Ku kamere dostanete aj držiak, s ktorým môžete kameru jednoducho uchopiť a natáčať. Výhodou je, že toto príslušenstvo je súčasťou balenia a nemusíte si ho dokupovať, ako v prípade konkurencie.
Kamera sa spúšťa drobným spínačom na boku, kde je okrem klasického ON/OFF i možnosť LOG, ktorá zaznamenáva vašu aktivitu.
Jednou z kľúčových výhod kamery je podpora GPS, vďaka ktorému si neskôr môžete pozrieť svoju trasu, nadmorskú výšku, prejdené kilometre a celkový čas. Navyše má kamera zabudovaný aj presný kompas a snímač náklonu.
Videá a fotografie môžete snímať vo viacerých rozlíšeniach – 480p, HD, Full HD a 4K Ultra HD, ktoré je pýchou tejto novinky. Natáčanie v móde Ultra HD sa oplatí najmä pri rýchlych aktivitách, napríklad pri jazde autom alebo na bicykli.
Režim HD pri podobne rýchlych pohyboch zaznamenával viditeľne rozmazane. Mínusom je podpora len 30 fps pri natáčaní v móde Ultra HD. Pri natáčaní v ostatných módoch je podporované aj snímkovanie 60 fps, no rozmazanie je naďalej prítomné.
Všetky nastavenia si viete nakonfigurovať na displeji. Okrem rozlíšenia si viete nastaviť priblíženie/oddialenie, šírku záberu, redukciu roztrasenosti a pripojenie k Wi-Fi. Práve pripojenie k Wi-Fi je tiež jedným z hlavných ťahákov kamery.
Cez aplikáciu OI.Track naskenujete QR kód, ktorý sa vám zobrazí na displeji kamery. Následne sa pripojíte telefónom k sieti, ktorú vytvára kamera a môžete si do telefónu nahrať svoje štatistiky, polohu a snímky. Prepojenie kamery a smartfónu zaberie len niekoľko sekúnd a samotná aplikácia je relatívne jednoduchá a intuitívna, no osobne by ma viac potešil klasický Bluetooth. Prepojenie vydrží len pokiaľ je kamera zapnutá a jednotlivé súbory a údaje o mape sa nahrávali dosť dlho.
Kamerou môžete natáčať aj time-lapse videá, v rámci ktorých máte opäť množstvo možností nastavení. Stačí kameru niekde vhodne umiestniť a môžete začať vytvárať svoje vlastné časozberné dielo.
Ku kamere dostanete aj špeciálny kryt na objektív, s ktorým môžete natáčať pod vodou. Videá natočené pod vodou musím pochváliť, boli naozaj kvalitné a ostré. Vodotesnosť by mala fungovať až do hĺbky 30 metrov, no priznám sa, že maximálne som vyskúšal štyri metre na plavárni.
Akčná kamera od Olympusu ma v niektorých momentoch skutočne prekvapila svojou variabilnosťou a novými možnosťami. Pri dvojhodinovom aktívnom natáčaní v rozlíšení Ultra HD ju stačilo nabiť raz. Je vhodná do každého terénu a ponúka veľa možností, aké u konkurencie len tak nenájdete. Cena je trochu vyššia, no úspešne sa drží pod hranicou konkurentov od Garminu či GoPro.