Výhody
- perfektné retro
- profi funkcie
- plne výklopný displej
Nevýhody
- vyššia cena
- chýba microUSB a GPS
- chýba odolnosť voči vode
Kovové telo si môžete dopriať v dvoch farbách, štýlovej strieborno-čiernej farbe, alebo v čisto čiernej. Odporúčam ale prvú menovanú kombináciu, ktorá starodávny vzhľad podčiarkuje ešte výraznejšie.
Už pri predstavení novinky ma prekvapilo množstvo ovládacích prvkov. Ak dobre počítam, tak na tele PEN-F nájdete až 6 kruhových voličov. Každý má svoj význam a opodstatnenie.
Jedným sa napríklad zapína fotoaparát, druhým s poistkou nastavíte požadovaný režim snímania, ďalšou dvojicou v manuálnych režimoch jednoducho nastavíte čo potrebujete, ďalším si upravíte kompenzáciu expozície a tým najzaujímavejším vpredu zas špeciálne efektové funkcie.
Práve kruhový volič pri objektíve je jednou z najzaujímavejších noviniek. Volič má 4 polohy – Mono, Color, Art a Crt. Fungujú však len v manuálnych režimoch.
V polohe Mono sa dostanete do nového režimu Monochrome Profile Control, s ktorým sa do sýtosti vyhráte s čiernobielou fotografiou s množstvom nastavení, dokonca aj efektom filmového zrna v troch stupňoch.
Tomu je veľmi podobný aj Colour Profile Control v polohe Color, v ktorom môžete meniť nasýtenie farieb pre jednu i viacero z 12 rôznych farieb a upravovať jej živosť.
Art vás dostane do rýchleho výberu filtrov (14 ks), ktoré je samozrejme možné ďalej upravovať. Voľba Crt je vlastne režim Colour Creator, v ktorom môžete vytvárať sépiové rôznofarebné efekty a tak dodávať fotografiám rôzne nálady.
Trio nových režimov na dolaďovanie fotografií ešte pred ich vytvorením je akýmsi Photoshopom priamo vo fotoaparáte. Pri všetkých troch režimoch pritom môžete použiť aj gradačnú krivku. Gradačnú krivku pritom môžete využiť prakticky kedykoľvek, má totiž samostatný volič pod jog-dialom.
Fotenie s novinkou je veľmi pohodlné aj napriek tomu, že nemá prakticky žiadny predný grip. Zadný je však dostatočne masívny na to, aby ste ju udržali aj v jednej ruke. Jednou rukou ale režim snímania len tak nezmeníte.
Okrem toho, že jog-dial je ďaleko od ukazováku je aj poriadne tuhý. Novinka má prekvapivo len dve funkčné tlačidlá, no v menu si môžete upraviť funkcie 7 ďalších tlačidiel podľa ľubovôle. Zmeniť si tiež môžete funkcie kruhových voličov v manuálnych režimoch.
Olympus myslel aj na také detaily, ako priradenie dvom z až 4 vlastných režimov (C) funkcie Photostory a Scénické režimy. To pre prípad, že prechádzate z iného PENu, na ktorom ste tieto režimy radi používali.
Menu sa prakticky vôbec nezmenilo. Je v slovenčine a poteší fakt, že aj po vypnutí aparátu sa uloží vaša posledná pozícia v menu. Bohatosť nastavení je tak veľká, že by to vyšlo aj na ďalší článok. Mám pocit, že tie sú ešte bohatšie, ako u profi modelov OM-D.
Hliníkové telo nepatrí medzi najľahšie, no pri cestovaní vôbec neprekáža. Pokiaľ si vystačíte s pár klasickými objektívmi, celková hmotnosť nepresiahne váhu brašne so zrkadlovkou s 2 objektívmi.
Voči inak špičkovému dielenskému spracovaniu mám len jednu výčitku – telo nie je utesnené voči vode po vzore série OM-D. Je mi jasné, že PENy nikdy utesnené neboli, no v prípade tohto modelu mohol spraviť výrobca výnimku. Vznikol by tak perfektný fotoaparát na každú príležitosť.
Samozrejmosťou výbavy je vysokorýchlostné snímanie do 11 fps, HDR so 7 nastaveniami, úplne tiché alebo anti-shock snímanie či vytváranie 50 Mpx záberov v JPEG alebo 80 Mpx v RAW.
Novinke nechýba intervalové fotenie do 999 fotografií, ktoré je schopné vytvoriť aj Ultra HD časozberné video s 5 fps alebo Full HD video do 15 fps.
Keď už o videu, to je možné natáčať pri maximálne Full HD rozlíšení pri 25-50 fps a s dátovým tokom okolo 38 Mbit/s. Profesionálov ale nepoteší absencia 3,5 mm konektora pre mikrofón a slúchadlá.
Absolútnou novinkou je nový 20,3 Mpx Live MOS snímač s vysokou citlivosťou a širokým dynamickým rozsahom, ktorý je „zavesený“ na 5-osovej stabilizácii. Tú už veľmi dobre poznáme z iných modelov výrobcu a ani tu nie je svojej povesti nič dlžná.
Samozrejme si ju môžete nastaviť podľa konkrétnych potrieb, no môžete nechať všetko aj na automatiku. Aj v tomto prípade sa pri vypnutom napájaní z novinky stáva „hrkálka“.
Kvalita statických i pohyblivých obrázkov z nového snímača je výborná. Novinku sme testovali s novými setovými objektívmi 14-42 mm, f/3,5-f/5,6 a 17 mm, f/1,8.
Oba majú niečo do seba, osobne by som volil 17 mm z viacerých dôvodov, či už ide o svetelnosť alebo ostrejšie detaily. Ak ale potrebujete „zoomovať“, univerzálnejší je 14-42 mm.
Pri fotografii je autofókus veľmi rýchly, pomáha aj dotykový displej, na ktorý stačí ťuknúť a PEN-F zaostrí kam potrebujete.
Ak je veľmi slnečno, využiť môžete aj elektronický hľadáčik s jemným rozlíšením. Ten je mimochodom v PEN sérii použitý po prvý raz.
V tme sa zas hodia koľajničky pre blesk, pričom jeden malý nájdete aj v balení. Ak radi fotíte selfie, poteší i 3“ plne výklopný displej. V režime videosekvencií ma potešilo pomerne rýchle preostrovanie, škoda len, že počas natáčania nie je možné meniť nastavenia v manuálnych režimoch.
Novinke nechýba ani Wi-Fi, ktoré je hádam už zbytočné aj opisovať. Vďaka špičkovej aplikácii Image Share môžete ovládať množstvo funkcií fotoaparátu. Zmeniť si môžete režim, upravovať nastavenia ako clonu, rýchlosť uzávierky, ISO, vyváženie bielej či režim snímania, importovať fotografie, automaticky ich zdieľať, upravovať, pridávať geoznačky a veľa iného.
V tomto si Olympus drží stále prvenstvo. Pomerne náročný hardvér a Wi-Fi modul dokážu 1 220 mAh batériu vyšťaviť celkom rýchlo. Pri bežnom fotení sa môžete spoľahnúť na cca 300 fotografií, ak ale zapnete Wi-Fi a budete točiť aj video, výdrž začne rýchlo klesať.
Nový PEN-F ma dostal. Hoci má drobné muchy, jeho kreatívne srdce, perfektné spracovanie a kvalitný hardvér sú natoľko zaujímavé, že sa mu dá prepáčiť dokonca aj vysoká cena.