Výhody
- oživenie legendy
- dlhá výdrž
- FM rádio
Nevýhody
- vŕzgajúce plasty
- vysoká cena
- zbytočný fotoaparát
Priznám sa, že mám rád retro. Fotoaparáty Leica, Olympus či Fujifilm sa mi páčia viac, ako akékoľvek iné modely na trhu. Páčia sa mi aj retro sedačky GTI modelov od Volkswagenu či moderné chladničky s dizajnom z 50. – 60. rokov minulého storočia.
Nová 3310-ka je však iná. Má síce dizajnové prvky pôvodného modelu, ale inak nič viac. Žeby HMD Global nemohlo použiť identický štýl pôvodnej Nokie 3310 kvôli patentom? Ťažko povedať, no toto nie je tá 3310-ka, na ktorú si všetci tak dobre pamätáme.
Druhým, a zároveň tým najväčším negatívom je práve to, čo robí retro produkty spomínané vyššie unikátnymi a zaujímavými – v starom dizajne sú zabalené moderné funkcie.
V novej Nokii 3310 by ste ich hľadali márne. Takže sa na novú 3310-ku nemôžem pozerať inak, ako na obyčajný telefón klasickej konštrukcie s legendárnym menom.
Jednoduchý dumb telefón nie je dokonca ani spracovaný na jednotku. Pri silnejšom stlačení miniatúrnych tlačidiel vŕzga a škrípe. Zadný kryt však drží ako pribitý.
Možno je to len testovaným kusom, no pri jeho odoberaní som si zlomil dva nechty a aj tak som sa k batérii a slotom na microSD kartu a dvojicu SIM kariet nedostal. Pevne verím, že to bolo len testovacím kusom.
Takto tuhá konštrukcia má ale svoje výhody. Pri páde na zem sa mu prakticky nič nestane. Nedávno som videl drop test starej a novej 3310-ky.
Kým starý model sa rozletel na 5 častí, nová 3310-ka vydržala pokope aj pri páde zo 4-metrovej výšky. Klobúk dolu.
Telefón s rozmermi 115,6 x 51 x 12,8 mm a zaobleným telom sadne do ruky ako uliaty. Drží sa výborne, polomatné plasty sa nešpinia tak, ako lesklé časti nových smartfónov. Tlačidlá majú základné rozloženie bežného telefónu.
Keďže vo vnútri je operačný systém Series 30+, ktorý Nokia využíva v jednoduchých telefónoch dodnes, sú tomu prispôsobené aj ovládacie prvky.
Pod displejom je dvojica dvojtlačidiel na potvrdzovanie volieb, ale zároveň zastávajú funkciu zeleného a červeného telefónu.
5-smerový volič v strede je pomerne malý s nízkym zdvihom a nie raz sa mi stalo, že namiesto pohybu do strán som stlačil práve stredové tlačidlo. Alfanumerický blok je úplne obyčajný. Ak si ale spomínate na písanie SMS správ poslepiačky, budete sa cítiť, ako pred mnohými rokmi.
Displej má uhlopriečku 2,4“ a chabé rozlíšenie 240 x 320 px. Je typu TFT, takže čítanie z neho na priamom slnku je dosť problematické. V základnom režime sa na ňom zobrazuje intenzita signálu oboch SIM kariet, čas, dátum a spodná lišta s menu.
Pravým tlačidlom zapnete fotoaparát. Ten je tu ale iba na škodu. 2 Mpx rozlíšenie bez AF som naposledy videl veľmi, naozaj veľmi dávno. Prečo tento dolárový fotoaparát výrobca vlastne použil? 3310 ho nemala a nikto sa nesťažoval. Prečo sa sťažujem ja?
Pretože fotky z neho sú nepoužiteľné. Ide o zhluk farieb a obrysov fotografovaných scén. Ok, nie je to až tak zlé, ale fotoaparát v tomto prípade považujem za úplnú zbytočnosť.
Stačil by len ten LED blesk, ktorý sa hodí ako svietidlo. Aj tak do 16 MB vnútornej pamäte toho veľa nevložíte. Nutné je preto dokúpiť microSDHC kartu (do 32 GB).
Sklamaním je aj legendárna hra Had (Snake). Pamätáte si na ňu? Avšak to, čo nájdete v novej 3310-tke, má so Snake-om spoločné asi toľko, ako nová a stará 3310-tka. Teda iba meno. Ovládanie je komplikované, had chodí došikma a krížom krážom cez celý displej.
V menu nájdete aj audio a video prehrávač, Opera store s appkami a hrami, rádio, počasie, kalendár, budík, poznámky, nahrávač hlasu, jednoduchý prehliadač súborov, kalkulačku, počítadlá spotreby pre obe SIM karty a položku Extra, v ktorej sú stopky, odpočítavanie, baterka a konvertor.
V nastaveniach toho veľa nenájdete. Vybrať si môžete režim lietadlo, Bluetooth pripojenie a jednoduché nastavenia displeja vrátane zmeny veľkosti písma. Veľké by som si ale predstavoval fakt veľké. Tu je len o trošku väčšie od toho normálneho.
Displej má aj možnosť „Vylepšiť farby“, v čom však funkcia spočíva, na to som neprišiel. S displejom sa neudialo nič. Nechýba ani internetový prehliadač Opera Mini. Bez SIM karty s dátami to ale nepôjde.
Keďže Nokia 3310 podporuje iba siete druhej generácie, teda GSM, na načítavanie stránok si počkáte. Maximom je štandard EDGE, Wi-Fi by tu preto určite bodlo.
V spodnej časti je 3,5 mm audio konektor na pripojenie slúchadiel. Tie ale môžete nahradiť bezdrôtovými. Bluetooth je v štandarde 3.0 s A2DP. Na rádio sú ale aj tak nutné pripojené slúchadlá.
Batéria s kapacitou 1 200 mAh je v dnešnej dobe malým zázrakom. Bez problémov vydrží niekoľko dní používania, v pohotovostnom režime pokojne aj niekoľko týždňov.
Nová Nokia 3310 síce narobila poriadny rozruch, ale pri bližšom stretnutí s ňou zostáva človek sklamaný. Možno som to iba ja, možno boli moje očakávania prehnané, no zabaliť obyčajný telefón typu Nokia 222 Dual SIM s cenou 39 € do niečoho, čo pripomína pôvodnú 3310-ku a predávať to za cenu o 20 € vyššiu, je trošku veľa.
Keby to bola ozajstná retro 3310-ka so všetkým, čo k nej patrí, neváhal by som nad jej kúpou ani minútu.
Nokia 3310 pre rok 2017 je veľmi jednoduchým telefónom pre nenáročných, no s vyššou cenou, ako konkurenčné modely. Má však legendárne meno a dizajn, ktorý pôvodný model pripomína. Úspech tak má zaručený.