Reklama

Motorola one fusion+ je trendový smartfón s pop-up kamerou

Richard Pliešovský
89 %
Zdá sa, že Motorola v tomto modeli neponechala nič na náhodu a starostlivo dala dokopy kvalitné komponenty, aby z nich vykúzlila smartfón do každého počasia. Už na prvý pohľad totiž ide o zaujímavú novinku, ktorá má šancu zaujať solídny okruh nových používateľov.

Výhody

  • výborná cena a 64 Mpx fotoaparát
  • 6,5" HDR10 displej
  • pop-up kamera

Nevýhody

  • plastové telo
  • hmotnosť

Už je to tak, aj v strednej triede sa udomácnili 8-jadrové smartfóny so 6 GB RAM a procesormi vyrobenými 8 nm technológiou. Ak si k tomu prirátame Total Vision displej s certifikátom HDR10 od YouTube, praktický pomer strán 19,5:9 a batériu s 5 000 mAh kapacitou, zdá sa, že Motorola one fusion+ bude skvelý parťák (nielen) na leto.

Na fotografiách mi one fusion+ pripomínal vzhľad iPhone 12, ktorý sa má predstaviť na jeseň, takže som bol zvedavý, ako v skutočnosti bude vyzerať. Keď som rozbalil elegantnú čiernu krabičku, ocitlo sa mi v ruke zaujímavé zariadenie s veľkým displejom, ktorému neuberal z plochy nepekný výrez, ani dierka v displeji.

Telefón na prvý pohľad pôsobí robustne a môj prvý pocit je, že je vložený do ochranného puzdra. Nie je tomu tak. Hrúbka je daňou za nadštandardnú kapacitu batériu, po akej mnoho používateľov stále volá. Telefón sa však drží v ruke mimoriadne dobre, čo je, vzhľadom na veľkosť displeja, dobrá správa pre všetkých budúcich majiteľov.

Po prihlásení sa do systému sa môžem pustiť do všetkých potrebných nastavení. One fusion+ beží Androide 10, ktorý ponúka množstvo prepracovaných funkcií. Smartfón je v programe Android One, čo pre vás znamená záruku svižného a hlavne bezpečného systému. Motorola k nemu pribalila svoje overené funkcie, čo spolu s vynikajúcou cenou z neho robí mimoriadne zaujímavý model.

Telefón má displej s pomerom strán 21:9, k čomu sa pomaly prikláňa čoraz viac výrobcov smartfónov. Zariadenie je v plastovom obale, nemám však pocit, že držím v ruke lacný výrobok.

Na ľavej bočnej strane nie je umiestnené žiadne tlačidlo. Všetky sú integrované na pravej strane. Hore sa nachádza špeciálne tlačidlo pre vyvolanie hlasového asistenta Google. Pod ním je dvojité tlačidlo na reguláciu úrovne zvuku a napokon tlačidlo on/off.

Na vrchnej strane vidím hybridný slot na dvojicu SIM kariet, resp. jednej SIM a microSD karty. Vedľa nej je jedna z veľkých vychytávok smartfónu – selfie pop-up kamera. Na spodnej časti vidíme 3,5 mm audio konektor, USB-C port a reproduktor.

Po otočení telefónu vidím štvoritý fotoaparát s LED bleskom. V strede je umiestnený snímač odtlačkov prstov. Zadná časť má prijeme vrúbkovaný plast vďaka čomu na nej ostáva minimum odtlačkov prstov.

Fotoaparát

Fotoaparát má až 4 snímače. Okrem hlavného, so 64 Mpx rozlíšením, tu nájdete 8 Mpx 118 ° ultra-širokouhlý snímač, 5 Mpx snímač Macro Vision a 2 Mpx snímač hĺbky záberu. Vedľa hlavného objektívu nechýba LED blesk.

Aj keď štvoritý zadný fotoaparát nie je vôbec zlý, viac zrejme zaujme predná selfie kamera. Tá je totiž vysúvacia, výrobca ju nazval pop-up kamerou. Selfie fotoaparát so 16 Mpx senzorom nie je rozhodne na zahodenie.

Pozrite si

Motorola má 2 nové smartóny za 299 €, každý chce zaujať inak

Výsledné fotografie z hlavného fotoaparátu vo všeobecnosti vyzerajú výborne (ak beriem do úvahy cenovú triedu), majú dobrý kontrast a realistické farby. Fotografie snímané počas slabého svetla nemajú výrazný šum, funkcia Night Vision ich pomáha zosvetľovať podľa potreby a automaticky sa aktivuje na hlavnej kamere. Nechýba funkcia HDR vďaka ktorej sú obrázky o niečo živšie, odporúčam ju nechať zapnutú.

Širokouhlý fotoaparát na Motorola one fusion+ zhotovuje použiteľné fotografie, aj keď sú okolo krajov trochu mäkšie. Makro kamera je určená na snímanie záberov zblízka, svoju funkciu si plní dobre. Pri dobrom osvetlení môžu byť makro snímky skutočne pôsobivé, ostré a detailné.

Ukážky z makrokamery:

V menu nájdete nadštandardnú ponuku režimov pre fotografiu aj video. Orientácia v nich je ľahká a systém na zmeny reaguje bleskurýchlo.

Samozrejmosťou je množstvo známych režimov, okrem spomínaného Night Vision, je tu Quad Pixe, Best shot či Kinematograf. Nechýba možnosť ukladať fotografie do formátu RAW. Zaujímavý je zvýraznenej farby. Vyberiete si jeden odtieň a ten bude na fotografii farebný, zvyšok bude čiernobiely.

Fotografia v štandardnom režime…

…a s použitím funkcie Night Vision:

Funkciu Night Vision podporuje nielen hlavný 64 Mpx, ale aj selfie fotoaparát. Telefón veľmi dobre natáča video, ktoré pri zapnutej stabilizácii podáva nadpriemerné výsledky. Naopak, 8-násobný zoom je plne digitálny, ten by som určite nepoužíval.

Ako sa mi žilo s one fusion+?

Aj keď nie som žiaden selfie maniak, pop-up kamera si ma získala. Tichý mechanizmus vysúvania je vybavený aj ochranu pri páde. Ak vám smartfón spadne, fotoaparát sa automaticky zasunie. Šikovné, ale radšej som to neskúšal.

Veľmi rýchlo som si zvykol na robustnejšie rozmery. Veľký displej bol ideálny na všetky moje každodenné úkony, ktoré na smartfóne vykonávam, počnúc raňajším „listovaním“ v novinách, vybavovaním jednoduchých e-mailov, telefonovaním či četovaním.

Vďaka systému My UX som sa mohol jednoduchými gestami pohybovať v ponuke telefónu a mal rýchly prístup k základným funkciám. Čistá verzia Androidu sa zas postarala o úzku integráciu s appkami a službami od Google.

One fusion+ nemá funkciu Always on, ale ponúka alternatívne riešenie s názvom Moto obrazovka. Mne osobne sa pozdáva oveľa viac, pretože stále zapnutý displej ma znervózňuje. V tomto režime sa obrazovka aktivuje len vtedy, ak deteguje pohyb alebo ak klepnete na displej.

Fotoaparát s technológiou Quad Pixel a nočným režimom sa postarali, že som získal fotografie aj v horších svetelným podmienkach. Dodávam, že štvoritá kamera len mierne vyčnieva z tela zariadenia.

Telefón sa dodáva s 18 W nabíjačkou s podporou TurboPower. Na 30 % kapacity sa nabije zhruba za 30 minút. Môže sa to zdať málo, ale len dovtedy, kým si neuvedomíte, že v zariadení sa nachádza 5 000 mAh batéria. Plné nabitie batérie zvládnete s priloženou nabíjačkou za necelých 140 minút.

Napriek (alebo vďaka?) bielemu plastu som nemal problémy s odtlačkami prstov, údržba zariadenia bola teda len v príležitostnom vyčistení displeja od drobných nečistôt a peľu.

Čo sa mi páčilo

Aj keď výrobca uvádza 2-dňovú výdrž, kľudne vám môže tento model slúžiť aj štyri dni. Výdrž na jedno nabitie je skutočne impozantná, aj keď záleží od spôsobu používania zariadenia. Pokiaľ budete využívať veľkú obrazovku na pozeranie filmov, alebo hranie hier, telefón budete musieť pripojiť na nabíjačku oveľa skôr. Mne telefón počas testovania bežne držal aj na tretí deň.

Motorola Akcie ponúkajú šikovný spôsob interakcie so zariadením, napríklad gesto s troma prstami na urobenie screensohtu, dvojitým otočením aktivujete fotoaparát a podobne. Moto Gametime už tradične ponúka nástroje na lepší komfort pri hraní hier, napríklad umožní filtrovať hovory a notifikácie.

Motorola one fusion+ ponúka dobrý výkon, ktorý sa postará o tom, aby vám zariadenie bez problémov slúžilo naozaj dlhú dobu. Ďalšia skvelá vec je 128 GB interná pamäť. Väčšina používateľov nebude potrebovať externé microSD karty, ktoré nie sú vždy ideálnym riešením.

Displej v telefóne pod 300 eur je zrejme najlepší, aký môžete mať. 6,5 palca, podpora HDR10 a žiaden výrez vyzerá veľmi dobre na papieri, reálne používanie však potvrdzuje, že ide naozaj aj o multimediálny telefón. Nezadýcha sa ani počas pozerania videa so 4K rozlíšením.

Milo ma prekvapila príjemná haptická odozva. Zvyčajne ju vypínam, ale v tomto prípade som ju nechal aktivovanú. Potešil ma tiež reproduktor, výrobcom deklarovaný Hi-Fi zvuk som síce nepostrehol, ale oveľa lepšie podanie basových tónov áno. Umiestnený je v spodnej časti a je rovnaký, aký sa používa v Motorole edge+.

Milovníkov zamotaných slúchadlových káblov určite poteší prítomnosť 3,5 mm audio konektora. Pripomínam dobrú prácu stabilizátora videa.

Čo by mohlo byť lepšie

Plastové telo a hrúbka nie sú parametre, za ktoré získava smartfón plusové body. Na druhej strane 5 000 mAh batéria a cena ich dostáva okamžite. Jednoducho, sú používatelia, ktorí ocenia dlhú výdrž a sú takí, čo uprednostnia tenší dizajn a únavné dennodenné nabíjanie.

Keďže smartfón nemá klasickú selfie kameru, nemá ani funkciu odomykania smartfónu tvárou. Používateľ sa musí uspokojiť so snímačom odtlačkov prstov. Ten však funguje spoľahlivo a bez oneskorenia.

Nevyužitý potenciál vidím v bočnom tlačidle na vyvolanie Google asistenta. Nedá sa preprogramovať na otváranie iných aplikácií, čo je veľká škoda. Mnohí by určite skôr privítali možnosť okamžitého prístupu k foťáku (namiesto otáčania celým smartfónom), iným by prišlo vhod rýchly prístup k prehrávania hudby a podobne.

Motorola one fusion+ má 210 gramov. Mne sa jeho hmotnosť nezdala veľká, ale mnohým, ktorí si vzali zariadenie do rúk, áno. Opäť, je to na preferenciách, čo niekto ani nezaregistruje, druhému môže prekážať.

Aj keď ide o zariadenie strednej triedy, rozhodne by tu nemalo chýbať NFC. Okrem NFC tu chýba aj podpora bezdrôtového nabíjania. Tieto dve veci nepoužíva každý, rozhodne by som však privítal pribalené slúchadlá. Bez nich totiž nenaladíte žiadnu stanicu v integrovanom FM rádiu.

Verdikt

Motorola one fusion+ je výborný smartfón, za ktorý by pred časom hrdo niesla označenie vlajková loď. Ak si nepotrpíte na takéto označovanie a radšej uvítate peňaženku hrubšiu o cca 700 eur, pokojne si vyberte tento telefón.

Prinesie vám veľa potešenia, či už skvelými fotografiami, na ktoré máte aj bez microSD karty kopec pamäte, výkonom, ktorý zaručí niekoľkoročnú použiteľnosť, silnú batériu a ďalšie funkcie, ktoré vám spríjemnia spolunažívanie. Za ušetrené peniaze môžete absolvovať dovolenku, ak sa uskromníte, tak aj na Slovensku.

Smartfón Motorola one fusion+ si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.