Výhody
- zabudovaný stylus
- 128 GB interná pamäť
- pekné fotografie
Nevýhody
- plastové telo
- jeden objektív slúži len na video
Motorola má jedno prvenstvo, ktoré jej môže závidieť aj ten najúspešnejší producent smartfónov. Nebol to totiž nik iný, ako táto značka, ktorá ukázala prvý mobilný telefón na svete. Bolo to 3. apríla 1983 a išlo o model Motorola DynaTAC. Odvtedy prišlo na svet veľa technológií, ale mobilným telefónom sa darí nad všetky očakávania.
Po trendovom modeli one fusion+ mi pristál na stole ďalší smartfón. Za rovnakú sumu ponúka namiesto pop-up kamery stylus, ktorý sa zasúva do pravého spodného rohu zariadenia.
Už na prvý pohľad je elegantnejší ako one fusion+ a aj keď má len o 0,1″ menší displej (namiesto 6,5″ len 6,4″), zdá sa oveľa kompaktnejší. Samozrejme, dôvodom je o pätinu nižšia kapacita batérie, ktorá má v našom prípade 4 000 mAh. Smartfón je vybavený dobre zvoleným čipsetom Qualcomm Snapdragon 665.
Telefón je zabalený v klasickej papierov krabičke. Okrem samotného zariadenia na vás v nej čaká len 18-wattová nabíjačka a USB-A/USB-C kábel. Zaujímavo zafarbenú zadnú plastovú časť dopĺňa rám z hliníkovej zliatiny 6 000. Farebný odtieň je len vo verzii Mystic Indigo.
LCD displej má rozlíšenie 1 080 x 2 300 pixlov s 399 PPI a pomerom strán 19,17:9. Sklo je mierne zakrivené a prekrýva sa s bočným rámom. Bočné rámiky sú tenké, s horným a spodným je to trošku horšie, ale nie je to žiadna katastrofa. Zvlášť v zariadení s takouto cenou. Dierka na selfie kameru je pomerne malá, pri používaní smartfónu ma vôbec nevyrušovala.
Na ľavej bočnej strane je umiestnený hybridný slot na dvojicu SIM kariet, resp. jednej SIM a jednej microSD karty. Hore nie je umiestnené žiadne tlačidlo ani konektor.
Na pravej strane sa nachádza dvojité tlačidlo na reguláciu úrovne zvuku a tlačidlo on/off, má jemné vrúbkovanie, takže sa dá oveľa ľahšie odlíšiť od vrchného. Na spodnej časti nájdeme 3,5 mm audio konektor, USB-C port, reproduktor (druhý slúži ako slúchadlo) a úplne vpravo je puzdro, do ktorého je vložený stylus.
5 dôvodov prečo je dobré mať v smartfóne pero
Dovolím si tvrdiť, že každému používateľovi by (aspoň z času na čas) dobre padol mať po ruke stylus. Pokiaľ nie je stylus zabudovaný do zariadenia, môžete si byť istí, že práve vtedy, keď ho budete potrebovať nebude poruke. Bohužiaľ, okrem smartfónov Galaxy Note od Samsungu výrobcovia tento užitočný nástroj namiesto integrácie vytrvalo ignorujú.
Motorola moto g pro stylus má a je to naozaj šikovníček. Po vytiahnutí pera sa na pravej strane displeja objaví malá bublina. Menu obsahuje štyri odkazy. Jeden slúži zaznamenanie si rýchlej poznámky so štandardnými úpravami týkajúcimi sa písania. Druhý otvorí appku Google Keep, tretí slúži na úpravu screenshotu. Štvrtý odkaz otvára aplikáciu Moto Note, kde sa nachádzajú všetky vaše poznámky.
Počas používania moto g pro ma napadli tieto dôvody, pre ktoré je dobré mať zabudované pero priamo v smartfóne:
1. Notes, ktorý je stále poruke
Kedykoľvek potrebujete máte pri sebe zápisník. Narýchlo si poznačiť pár slov, nakresliť mapku, načarbať nápad. Nič z toho sa vďaka peru nestratí ani počas hektických dní.
2. Skvelá pomôcka pri štúdiu dokumentov
Kedykoľvek si môžete zvýrazniť zaujímavú časť textu, dopísať k nemu pár poznámok, či svojich myšlienok. Toto prstom rozhodne neurobíte.
3. Úprava fotografií
Android ponúka obrovské množstvo rôznych aplikácií, s pomocou ktorých sa môžete krásne pohrať s fotografiami. Pero vám zabezpečí presnejšiu a hlavne rýchlejšiu úpravu.
4. Stylus ako predĺžený prst
V mnohých situáciach mi stylus uľahčil ovládanie, či už išlo o vykonávanie rutinných odklepnutí, vypĺňanie rôznych tlačív, listovania, napr. vo veľkých galériách, alebo e-shopoch s desiatkami ponúk. Stylus je perfektný aj v prípade, že máte mokré/vlhké prsty. V neposlednej miere je pero perfektné pri písaní pre tých, ktorí majú väčšie prsty a robia veľa preklepov.
5. Skicovanie a kreslenie
Čím ste kreatívnejší, tým viac využijete stylus. Samozrejme, asi najviac ho budú používať dizajnéri a tí, pre ktorých je kreslenie prácou, alebo koníčkom. No ani my ostatní si neprídeme skrátka. Nehovoriac o tom, že kreslenie, omaľovavanie, či osvedčené čmáranie má relaxačný účinok.
Fotoaparát
Hlavný fotoaparát má 48 Mpx rozlíšenie s clonou f/1,7, technológiou Quad Pixel. Druhý objektív plní funkciu akčnej kamery, ponúka 16 Mpx rozlíšenie, clonu f/2,2, ultraširoký (117°) uhol záberu, poradí si s videom 1080p/30 fps. Využíva sa len na snímanie videa. Posledný je makro objektív s 2 Mpx a clonou f/2,2. Webkamera má slušné 16 Mpx rozlíšenie s f/2,0.
Reprodukcia farieb je pomerne realistická, dynamický rozsah je primeraný cenovej triede zariadenia. Aj náročnejších svetelných podmienkach získate množstvo a detailov O niečo horšie je to pri slabom osvetlení.
Nočný režim rozjasní celú scénu, no produkuje aj viac šumu. Netreba mať veľké oči a neočakávať v smartfóne pod 300 eur profi fotografie ako ponúka zrkadlovka s niekoľkotisícovým objektívom.
Porovnanie bežného režimu..
… a takýto výsledok dostanete pri Nočnom režime:
A ešte raz:
V každom prípade, fotografie z hlavného objektívu vás určite nesklamú. 2 Mpx makro objektív už taký skvelý nie je.
Čo sa mi páčilo
Telefón je vybavený minuloročným osemjadrovým čipsetom Snapdragon 665, počas používania som s ním nemal žiadne problémy. Či bude jeho výkon postačovať o dva-tri roky je však otázne.
Moto g pro je súčasťou rodiny Android One, ktorá má zabezpečiť rýchle aktualizácie vždy, keď sa uvoľní nová verzia systému Android.
Na zahodenie rozhodne nie sú ani gestá, ktoré Motorola ponúka. Rýchlo si na ne zvyknete, horšie to však bude po prechode na iný smartfón, ktoré ich nepodporujú.
Zabudované pero mi slúžilo spoľahlivo. Hrot pera má jemné gumové zakončenie, vďaka nemu sa nemusíte báť, že poškriabate displej. Je to síce iná liga ako Galaxy Note, pokiaľ ide o použiteľnosť, latenciu a presnosť, ale aj úplne iná cenová trieda.
Čo by mohlo byť lepšie
Priložený USB-C kábel neumožňuje prenos dát. Ak budete potrebovať preniesť údaje z/do smartfónu, musíte použiť iný.
Nabíjanie netrhá žiadne rýchlostné rekordy. Za 30 minút sa smartfón nabije zhruba na 30 % kapacity, na plné nabitie musíte rátať s necelými dvoma hodinami.
Pri fotografovaní mi chýbal režim Portrét. Je to určite jedna z najpoužívanejších funkcií a aj v tomto telefóne by si našla svoje miesto. Druhá vec, ktorá mi na smartfóne prekáža je využívanie jedného objektívu len pre video zábery. Vďaka tomu sa z trojitého fotoaparátu stáva dvojitý s tým, že druhý objektív má len 2 Mpx a slúži len na makro zábery. Toto inžinieri v Motorole nedomyslelli.
Posledná výčitka smeru k umiestneniu pera. Neviem akú skúsenosť s ním majú iní, ale mne (a tiež osoby, ktoré si ho chceli vyskúšať) sa vždy podarilo zasunúť ho do puzdra opačne.
Verdikt
Motorola moto g pro je rozumný smartfón od renomovaného výrobcu. Za solídnu sumu získate množstvo funkcií, príjemne veľký displej so stabilným a dostatočne výkonným systémom. Batéria sa síce nenabije bleskurýchlo, ale vďaka šetrnejšiemu nabíjaciemu cyklu zrejme vydrží dlhšiu dobu, ako tá, ktoré sa tepelne a výkonovo zaťažuje.
Zabudované pero je rozhodne užitočný nástroj pre každého kto hľadá cenovo dostupný smartfón so zameraním na produktivitu. Vďaka peru sa váš smartfón stane ešte lepším pomocník, ako to bolo doteraz.
Prítomnosť stereo reproduktorov poteší všetkých, ktorí počúvajú zvuk priamo zo zariadenia, čo pri tejto cenovej triede môže byť viac používateľov, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aj preto si z našej recenzie Motorola moto g pro odnáša ocenenie DOBRÁ CENA.
Smartfón Motorola moto g pro si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.