Výhody
- oddeliteľná konštrukcia
- ľahká tabletová časť
- výkonný hardvér
Nevýhody
- hlučný touchpad
- Surface Pen 2 nie je v balení
- tepelné škrtenie
Ak je niečo, v čom Microsoft urobil za posledné roky obrovský pokrok, tak je to produktový dizajn. Z Microsoft Surface Book 2 srší minimalizmus na všetky strany a to platí už aj pri jeho balení, ktoré sa dá s trochou nadhľadu prirovnať k produktom od spoločnosti Apple.
Minimalizmus začína už pri samotnom balení, kde je pod samotným notebookom už iba krátka literatúra a nabíjačka s proprietárnym magnetickým konektorom. Nabíjačka je zaujímavá nielen tým, že jej konektor sa vďaka magnetom prichytí k nabíjaciemu portu celkom sám, ale aj vďaka USB-A portu zabudovanému „v tehle“, ktorý môžete využiť napríklad na nabíjanie smartfónu.
Kým sa teda čoraz viac výrobcov spotrebnej elektroniky obrátilo pri napájaní a nabíjaní zariadení na všestranný USB-C port, Microsoft radšej na tento účel využíva vlastný port. Na tele Surface Book 2 však napriek tomu nájdete USB-C a dokonca ho môžete používať aj na nabíjanie. V balení však USB-C nabíjačku nenájdete.
Na opačnej strane sa nachádza dvojica USB 3.1 Gen 1 portov a čítačka SD kariet. Vo výbave portov nechýba ani 3,5-mm jack, no ten je umiestnený v hornej časti pri obrazovke a to z toho dôvodu, aby ste ho mohli použiť aj v režime tabletu. Pri používaní drôtových slúchadiel by síce bolo lepšie, ak by bol 3,5-mm jack aspoň na spodnej strane tabletovej časti.
To je už iba drobný detail, ktorý je pri rozširovaní bezdrôtových slúchadiel čoraz zanedbateľnejší. Väčšia škoda je to, že vstavané reproduktory sú síce hlasné, ale pri vyššej hlasitosti dochádza k skresleniu a ich zvukovému prejavu by prospeli výraznejšie basy.
Režim tabletu funguje tak, že celú obrazovku odpojíte od základne s klávesnicou a v rukách vám zostane iba 15-palcová obrazovka. V časti s obrazovkou je umiestnený procesor a všetky ostatné kľúčové komponenty.
V základni s klávesnicou je umiestnená dedikovaná grafická karta a druhá batéria. V tomto prípade sme mali k dispozícii konfiguráciu, ktorá má v tabletovej časti umiestnený procesor Intel Core i7-8650U, 16 GB RAM a 256 GB SSD disk a v základni dedikovanú grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 1060 s 6 GB pamäťou.
Obrazovka je k základni pripojená na pevno a mechanicky sa odpojí až po stlačení dedikovanej klávesy. Po odpojení obrazovky môžete displej zasadiť do základe naopak a využívať tak dedikovanú grafickú kartu. Bez základne je Surface Book 2 plnohodnotne použiteľný, no samozrejme bez dodatočného grafického výkonu a dlhšej výdrži batérie.
Samotný displej má rozlíšenie 3 240 x 2 160 pixelov a nezvyčajný pomer strán 3:2, ktorý na jednej strane nie je úplne ideálny na sledovanie filmov, no na druhej strane ponúka benefit v podobe väčšieho priestoru na prácu, primárne na grafickú prácu a kreslenie.
Kreatívni používatelia si môžu k Surface Book 2 prikúpiť dotykové pero Surface Pen, ktoré im umožní využívať tabletovú časť zariadenia naplno. Pero dokáže rozpoznať 4 096 úrovní tlaku a sklon, vďaka čomu sa s ním nielen dobre píše, ale aj kreslí.
Vstavané magnety navyše zabezpečujú, že pero môžete kedykoľvek odložiť na bočnú stranu zariadenia, hoci samotný Surface Book 2 nemá žiaden slot, kde by sa dalo pero dlhodobo uskladniť, prípadne nabiť.
Surface Pen namiesto nabíjateľnej batérie využíva jednu batériu typu AAAA. Škoda len, že Microsoft toto šikovné pero nepribaľuje ku každému Surface Booku 2. Minimálne by si tým čiastočne obhájil relatívne vysokú cenu zariadenia.
Ak už hovoríme o metódach vstupu, samozrejme nesmieme opomenúť klávesnicu a touchpad. Aj pri klávesnici by si Apple mohol robiť poznámky, pretože Microsoft v tomto prípade trafil ideálny pomer medzi zdvihom, tlakom pre stisk a hlučnosťou. Na túto klávesnicu si okamžite zvyknete a okamžite si obľúbite aj soft-touch povrch, vďaka ktorému sa po klávesoch skvelo kĺžu prsty.
Rovnako nadšený však už nie som z touchpadu, ktorý je síce perfektne presný, podporuje gestá a ponúka ideálny povrch, no na pomery tak veľkej plochy, akú 15-palcový Surface Book 2 ponúka, je pomerne malý. Kvôli použitým okolitým materiálom a vyžadovanému tlaku pre stisk je okrem toho aj mierne hlučný.
Kde naopak Surface Book 2 prekonáva konkurenciu je 5-megapixelová webkamera s Full HD rozlíšením, ktorá ponúka na pomery bežných webkamier prekvapivo kvalitný obraz. Na opačnej strane sa dokonca nachádza 8-megapixelový fotoaparát, ktorý je vhodný napríklad na fotenie dokumentov.
Ak sa ešte vrátime k internému hardvéru, bola by škoda prehliadnuť už spomínanú grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 1060. Hoci už nejde o najnovšiu generáciu, táto karta bez problémov postačí väčšine používateľov na prácu s grafikou, ale aj na hry. V tele 15-palcového modelu je napokon zabudovaný aj adaptér pre bezdrôtové ovládače Xbox One.
Treba však počítať s fyzikálnymi obmedzeniami, kvôli ktorým sa skôr či neskôr prejaví nie úplne dostatočné chladenie, kvôli čomu sa pri dlhšom renderingu či hraní musí automaticky znížiť výkon hardvéru.
Čo sa týka výdrže batérie, tu samozrejme vždy platí, že výdrž výrazne ovplyvňujú spustené procesy, využívanie Wi-Fi, nastavenie jasu a ďalšie faktory, pričom rôznu výdrž dosahujú aj rôzne konfigurácie rovnakého zariadenia. V nami testovanej konfigurácii v režime notebooku pri bežnej kancelárskej práci a používaní Wi-Fi vydržal Surface Book 2 zhruba 10 hodín. V režime tabletu to bola zhruba polovičná výdrž.
Popri Microsoft Surface Book 2 sme mali možnosť bezdrôtovú myš Microsoft Precision Mouse. Okrem ergonomického tvaru, plynulého pohybu a troch programovateľných tlačidiel táto myš ponuka aj funkciu Smart Switch, ktorá vám umožní myš pripojiť k trom zariadeniam súčasne a plynule medzi nimi prechádzať kurzorom, ako keby išlo iba o jeden počítač s externými obrazovkami.
Prechod kurzoru medzi počítačmi samozrejme nie je okamžitý, no aj tak prekvapivo rýchly. Smart Switch bohužiaľ funguje iba v systéme Windows 10, takže ak máte na pracovnom stole počítač s iným operačným systémom, Bluetooth pripojenie budete musieť prepínať manuálne pomocou tlačidla na spodnej strane. Myš je okrem toho možné k počítaču pripojiť aj pomocou microUSB káblu, ktorý je dodaný k myške a ktorý sa k nej pripája z hornej strany. Apple, píšeš si poznámky?
Microsoft Surface Book 2 nie je dokonalý a rozhodne nie je vhodný pre každého. Ak na prácu vyslovene potrebujete výkonné hybridné zariadenie s šikovným stylusom, po Surface Book 2 smelo siahnite. V opačnom prípade minimálne sledujte, čo všetko ešte Microsoft v oblasti hardvéru ale aj softvéru v najbližších rokoch vykúzli. Kým konkurencia prešliapava z nohy na nohu, ekosystém Microsoftu pomaly ale isto silnie.