Reklama

LG Wine Smart: modernizované štýlové „véčko“

Imrich Maťo
82 %
Už sme si mysleli, že éra vyklápacích mobilných telefónov je nenávratne preč. No zrejme nastal čas oprášiť starú klasiku s jej nespornými výhodami a implementovať do nej najnovšie technológie. Jednou z prvých lastovičiek je LG Wine Smart.

Výhody

  • dizajn a spracovanie
  • HW klávesnica + dotykový displej
  • LTE + GPS
  • notifikačná dióda
  • výdrž batérie

Nevýhody

  • slabý fotoaparát
  • nízke rozlíšenie displeja
  • chýba informačný displej na prednej strane

Lenže, toto zariadenie nie je obyčajným mobilom. Je to smartfón s operačným systémom Android vo verzii 5.1.1. A aby toho nebolo málo, jeho displej je dotykový. V minulosti nepredstaviteľná kombinácia je dnes realitou.

LG Wine Smart (H410) už na prvý pohľad upúta vzorovaním, imitujúcim kožu, ktoré jednak prispieva k dobrému držaniu smartfónu bez toho, aby sa vám v ruke šmýkal a na druhej strane sa na tomto povrchu aspoň nezachytávajú odtlačky. Nám sa na test dostala bordová verzia Burgundy, ktorá pôsobí sviežo a elegantnejšie, než druhá verzia Navy. Smartfón počas tých niekoľkých týždňov testovania pútal patričnú pozornosť predovšetkým u dám. A niet sa čomu čudovať.

Predná strana, keď je LG Wine Smart v zatvorenom stave, je prázdna. Vlastne, je na nej v ľavom dolnom rohu notifikačná dióda. Škoda ale, že nie aspoň jednoduchý displej, ktorý by zobrazoval čas a iné oznámenia, hovor, správu a pod. Niektorým používateľom, alebo skôr používateľkám, to môže chýbať. Zadná strana je nositeľkou fotoaparátu, o ktorom si povieme neskôr, a hlasného reproduktora. Hoci mriežky sú tu dve, reproduktor je len jeden. Druhá mriežka iba dizajnovo vyvažuje túto časť.

Zadný kryt je možné dať dole, no ide to trochu ťažšie a budete na to potrebovať dlhšie nechty a trpezlivosť. Ten ukrýva vyberateľnú batériu s kapacitou 1 700 mAh, pod ktorou je slot Micro SIM karty. Zásuvka microSD pamäťovej karty je umiestnená na boku, takže pri jej vymieňaní nepotrebujete zakaždým vyberať aj batériu. Po bokoch mobilu ešte vidieť 3,5 mm jack a tlačidlá hlasitosti a na spodnej strane microUSB konektor.

Ako som na začiatku spomenul, displej smartfónu LG Wine Smart je dotykový. Vďaka tomu je z neho hybrid, ktorý môžete vo veľkej väčšine operácií ovládať klávesnicou a tlačidlami na odkrytej spodnej časti zariadenia. Rovnako tak ho môžete ovládať aj cez displej, ktorého uhlopriečka je 3,2”.

Pozrite si

LG Wine Smart: elegantné véčko aj pre náš trh

Na smartfón tohto typu je to tak akurát, no rozlíšenie 320 x 480 px nie je úplne dostačujúce a pri pozornejšom zahľadení sa je ho vidieť. Tak isto pozorovacie uhly sú malé, čo zamrzí pri prezeraní fotiek alebo internetových stránok v bežnej vertikálnej polohe. V režime na šírku s tým až taký problém nie je. Displej Wine Smart-u nie je jeho najsilnejšou stránkou, ale môžeme mu to zazlievať?

LG Wine Smart má veľmi dobrú hardvérovú klávesnicu. Tlačidlá alfanumerickej časti majú primeranú veľkosť a nízky zdvih, takže sa nimi veľmi dobre napríklad píšu správy a pod. V prípade potreby mazania písaného textu nezabudnite používať tlačidlo „C“, čo sa mne párkrát pritrafilo. Prichádzajúci hovor prijmete buď otvorením smartfónu, alebo tradičným zeleným tlačidlom, podľa toho, ako si to nastavíte. Červené tlačidlo slúži okrem ukončenia hovoru aj na zapínanie smartfónu.

Pozrite si

LG Gentle: vyklápačky nevymreli

Výborným riešením je štvorica tlačidiel okolo stredového kruhového ovládača. Tri z nich majú predvolené spustenie správ, fotoaparátu či kontaktov, čo naznačujú ikony na nich. Štvrtému s hviezdičkou môžete pre rýchle spustenie priradiť niektorú z ďalších aplikácií. Ja som mal nastavený webový prehliadač.

Pozrite si

LG G4c: len ďalší z radu

Výrobca šikovne zvolil umiestnenie pre tri tlačidlá (Späť, Domov, Multitasking) na ovládanie systému, navrchu tejto hardvérovej ovládacej časti. Inak bývajú naspodku displeja alebo tesne pod ním. Tu by takéto riešenie bolo nepraktické.

No a ako je to so samotným ovládaním smartfónu LG Wine Smart? Pohyb po hlavnej obrazovke i vo všetkých častiach menu bez problémov obslúžite kruhovým ovládačom. Tiež pri písaní pohodlne využijete kvalitnú alfanumerickú klávesnicu, najmä ak ste na ňu zvyknutí z iných klasických mobilných telefónov. Vďaka Androidu môžete všetky funkcie ovládať aj na displeji. Písanie na ňom je ale nepohodlnejšie.

Žiaľ, mnohé aplikácie, najmä externé, sú svojimi výrobcami prispôsobené len na dotykové ovládanie. Takže prehmatávaniu z hardvérovej časti na displej sa nedá vyhnúť. Ale zo skúsenosti viem, že mnohí používatelia, najmä dámy, aj na ovládanie moderných smartfónov používajú obe ruky. Preto pre nich nebude problém mať jednu ruku pri klávesnici a druhú pri displeji.

Pozrite si

LG G Flex 2: menší a lepší

Ak by ste mi chceli oponovať, na čo je vôbec takéto riešenie dobré, tak si dovolím povedať, že je stále veľa ľudí, ktorým chýba klasické hardvérové ovládanie mobilného telefónu a najmä písanie či ovládanie hovorov. Pri smartfóne LG Wine Smart je potrebné si najskôr uvedomiť, pre koho je určený a potom nad ním vyrieknuť súdy.

Nosná hardvérová výbava tohto smartfónu nie je na prvý pohľad nijako oslnivá. Na jej čele stojí štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 210 s taktom jadier 1,1 GHz. Nasleduje ho grafika Qualcomm Adreno 304 a v ďalšom šíku pamäte, 1 GB RAM a 4 GB vnútorná, z toho je cca 1,7 GB dostupného pre používateľa. Na uloženie multimédií využijete microSD kartu do 32 GB.

 

Poviete si, nič moc. Ale verte mi, bol som milo prekvapený z jeho dostatočne svižných reakcií. Žiadne niekoľko minútové čakanie na vykonanie operácie, ako tomu bolo pri takýchto mobiloch pred pár rokmi. Áno, veľké herné tituly na ňom drviť nebudete, ale bežné, nenáročné hry sa vám o zábavu postarajú. Všimnite si výsledky tradičných benchmarkov. AnTuTu: 17 846 b., 3DMARK: ISU 4 598 b., ISE 2629 b. (ďalšie vo fotogalérii). Veď to sú hodnoty mnohých konkurenčných, plne dotykových zariadení nižšej strednej triedy, nijakých low-endov…

 

Sľúbil som, že si povieme niečo aj o fotoaparáte. Ten hlavný má čip s rozlíšením 3,1 Mpx. Jeho nastavenia prakticky pozostávajú len z voľby vysokého alebo štandardného rozlíšenia fotografie. No i tak sa mi podarilo zopár solídnych momentiek. Keď zatúžite po videohovore, príde vám vhod predná VGA kamera. Ak sa so smartfónom LG Wine Smart potrebujete pripojiť do internetu, využiť môžete buď dátové pripojenie v LTE, alebo aspoň 3G sieti, prípadne prostredníctvom nepostrádateľnej Wi-Fi. Dokonca sa môžete nechať aj navigovať, keďže vo výbave Wine Smart-u je aj GPS prijímač.

Pravdu povediac, pri testovaní smartfónu LG Wine Smart som najskôr musel zabudnúť na mobilmaniacke chúťky a vžiť sa do jeho potenciálneho zákazníka či zákazníčky. Vziať na seba niečo z tej retro ingrediencie, ktorú Wine Smart v sebe má. A vďaka tomu si dovolím vyriecť nasledujúce resumé.

LG Wine Smart je vydarený smartfón, pripravený aspoň kvapkou v mori prispieť k oživeniu tej dávnej „véčkovej“ elegancie, praktickosti hardvérovej klávesnice a funkčných tlačidiel, spojenej s najnovšími trendmi, ako sú dotykový displej, podpora LTE alebo GPS a najmä operačný systém, v tomto prípade Android. Cena smartfónu sa niekomu môže zdať vyššia, než je ochotný pripustiť. No myslím si, že LG Wine Smart je toho hodný. Konečne je medzi smartfónmi po dlhom čase opäť niečo, čo sa vymyká zo zaužívaného plne dotykového stereotypu.

Ďalšie odborné recenzie na smartfón LG Wine Smart nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.