Reklama

LG G6 - prvý na svete so širokouhlým displejom

Števo Porubský
96 %
LG G6 predstavené počas MWC 2016 v Barcelone zaujalo na prvý pohľad. Hoci telo je takmer úplne obyčajné – veď placka ako placka, displej je akýsi iný. Namiesto klasického displeja totiž LG stavilo na nový typ displeja s pomerom strán 18:9. Stal sa tak prvým na svete, ktorý niečo také ponúkol.

Výhody

  • displej
  • špičkový fotoaparát
  • výborný výkon

Nevýhody

  • mono repro
  • chýba bezdrôtové nabíjanie
  • vyššia cena

Displej pokrýva takmer celú prednú stranu, tvorí 79% plochy. Nad displejom je šošovka webkamery, niekoľko senzorov a mriežka reproduktora.

Ovládacie tlačidlá pre Android by ste pod displejom hľadali márne. Tie si našli miesto na displeji. V spodnej strane je mikrofón, USB-C port a druhá mriežka reproduktora. Ak by ste ale čakali, že tento reproduktor bude dopĺňať ten horný, musím vás sklamať.

LG G6 nemá stereo audio, ale iba mono. Aj tento ale pohodlne zastúpi počas sledovania videí stereo systém. Ak nie, v hornej časti je 3,5 mm audio port na slúchadlá.

Na pravej strane je len šuplík na SIM a microSD kartu, v ľavej časti zas ovládanie hlasitosti dvojicou samostatných tlačidiel. Chýba tu ON/OFF tlačidlo.

Keďže LG doň chcelo implementovať aj snímač odtlačku prsta, muselo ho nechať opäť na zadnej strane. Je to škoda, pretože na odomknutie musíte vziať telefón do rúk, no vďaka bohatým nastaveniam je možné určiť bezpečné miesta (napríklad domov, prácu apod.), kde sa G6-tka nebude blokovať.

Navyše je možné nastaviť aj odomykanie tvárou, no to je menej bezpečné, ako odtlačok prsta. Jeho snímač je však extrémne rýchly a spoľahlivý. Odtlačkom prsta je možné chrániť i vybrané appky.

Na zobrazenie notifikácií stačí 2x ťuknúť na displej a ten sa rozsvieti. Nechýba ani funkcia tzv. Always On displeja, kedy na ňom neustále vidíte čas a ikonky notifikácií. Hodiny je možné nastaviť ako digitálne, aj ako ručičkové.

Zadná strana je zaujímavá dvojicou šošoviek hlavného fotoaparátu, medzi ktorými LG umiestnilo duálny LED blesk. Pochváliť musím zarovnanie objektívov so zadnou časťou. Už nevyčnievajú tak, ako v modeli G5.

LG G6 je tak úplne iný, než jeho predchodca. Nielen dizajnom či parametrami, ale v prípade G6-tky si už neužijete modulárnosť predchádzajúceho modelu. LG asi prišlo na to, že tadiaľ cesta nevedie. Pribudla však iná, pre dnešnú dobu omnoho dôležitejšia vlastnosť – odolnosť voči vode, čo veľmi chválim.

Smartfón s kovovým rámom je spredu i zozadu pokrytý ochranným sklom Gorilla Glass. Vyzerá to efektne, no má to jednu nevýhodu, hlavne v týchto teplejších mesiacoch. Sklo sa v rukách dosť šmýka.

IPS displej je kapitolou samou o sebe. Okrem toho, že má pomer strán 18:9, ide o prvý displej v smartfóne, ktorý podporuje HDR (Dolby Vision, aj HDR10). Hoci jeho rozlíšenie 1 440 x 2 880 px nie je 4K Ultra HD, v ktorom sa HDR púšťa, cez Netflix je možné v HDR (Dolby Vision) sledovať vaše obľúbené seriály, alebo filmy.

LG G6 vs Sony Xperia Z3, v oboch prípadoch má displej nastavený plný jas. Prehrávané video je z Netflixu v HDR.

Rozdiel oproti bežným displejom je viditeľný už na prvý pohľad. HDR sa bude určite postupne dostávať do displejov smartfónov. Rovnako sa budeme čoraz viac stretávať s displejmi s takýmto pomerom strán.

Je to výhoda, pretože na displeji toho vidíte viac, ako pri 16:9. Len pri prezeraní fotografií, alebo videí v 16:9 je po krajoch zbytočná čierna časť. Tu má ale navrch Galaxy S8 a S8+, ktoré videá či fotky vedia roztiahnuť orezaním na celú šírku displeja vrátane tých z YouTube. G6-tka zas vie natiahnuť videá z Netflixu. Updatom snáď bude vedieť aj ostatné služby.

Pod displejom je osadený nie najnovší, ale stále výborný procesor Snapdragon 821. Keďže Samsung schválne skúpil všetky Snapdragon 835 pre svoje vlajkové lode, LG nezostalo nič iné, ako si poradiť s minuloročným procesorom.

Ten mu ale neuberá na výkone. Počas testu som nezaznamenal žiadne problémy s výkonom či výrazným prehrievaním. Benchmarky ako AnTuTu či 3DMark dokázali, že G6 patrí medzi tie výkonnejšie. AnTuTu mu udelilo 116 669 bodov, 3DMark Sling Shot Extreme 1 958 bodov a 3D Mark ICE 28 586 bodov.

Vo vnútri je pritom len 4 GB pamäť RAM. Len som napísal práve preto, že v súčasnosti sú na trhu modely s 6 GB RAM, čo by Androidu 7.1 určite pomohlo. 32 GB interná pamäť je síce malá, ale keďže nechýba slot na microSDXC karty, nevidím v tom problém.

Hlavne keď je možné appky pohodlne presúvať na kartu. Akurát, že za pamäť si tak musíte doplácať. Verzie s väčšou pamäťou sa do Európy nedovážajú.

O pripojenie na internet sa stará LTE-A, ale aj Wi-Fi ac modul. Nechýba ani Bluetooth, ale tiež len v staršom štandarde 4.2. Najväčší konkurent Galaxy S8 už má Bluetooth 5.0. Poteší FM rádio s RDS. Operačný systém Android nie je čistý, ale s nadstavbou UX 6.0.

Tá má niekoľko vylepšení oproti predchodcovi vrátane bohatších nastavení napríklad hlavného menu, teda plochy. Menu tu totiž neexistuje. Všetky appky je možné ukladať len na plochu a do zložiek. Nastavenia sú klasicky bohaté a nechýba im nič podstatné.

Navyše v nastaveniach displeja je položka Praktické zobrazenie, ktoré slúži na ochranu očí. Základné nastavenia obmedzujú modré svetlo na displeji, no nájdete tu aj režim Čierno-biele, ktorý zmení celý Android do čierno-bielych odtieňov.

Pozrite si

LG G6 príde s novým grafickým rozhraním LG UX 6.0

Zaujímavá je i možnosť zmeny písma, praktické je aj pridávanie tlačidiel k trojici Android tlačidiel. Zmestí sa ich tu celkovo 5. Oceníte aj tlačidlo na stiahnutie hornej lišty. Prekvapením je Kôš aplikácií, do ktorého sa presúvajú odstránené appky.

Ak ich neobnovíte, do 24 hodín sa vymažú. Batéria s kapacitou 3 300 mAh vydrží deň bežného používania. Pri náročnejšom a častejšom používaní počítajte s výdržou ani nie pol dňa. Škoda, že G6-tke chýba bezdrôtové nabíjanie.

Fotoaparát je ďalšou chuťovkou, ktorú nájdete v LG G6. Špičkový fotoaparát, vlastne dva, vytvárajú perfektné zábery. Tie je možné ešte vylepšiť množstvom nastavení a funkcií. Jedna šošovka má 71° uhol záberu, v ktorej je aj optický stabilizátor, druhá má 125° uhol záberu.

Obe majú zhodne clonové číslo na úrovni f/1,8. Táto kombinácia dovoľuje softvérové zoomovanie. Na to pôvodne slúžilo ovládanie hlasitosti, po update tieto tlačidlá slúžia ako spúšť fotoaparátu. Na zoomovanie sa po novom používa dotyk na displeji.

Nastavenia sú bohaté, nechýba ani snímanie do RAW či plne manuálny režim aj s AE-L. Fotiť je možné  v klasickom aj v širokouhlom formáte, zmena je možná pomocou ikoniek na displeji. Fotenie blízkych predmetov ale spôsobuje súdkovitosť.

Okrem plnej automatiky je k dispozícii aj Snap Shot, Grid Shot, Guide Shot či Match Shot. Všetky slúžia na vytváranie rôznych kompozícií z fotografií. Fotografie sú na displeji nádherné, no pri 100% prezeraní je viditeľná výrazná strata detailov.

Farby sú vcelku prirodzené, rovnako aj vo videu, ktoré je možné natáčať v Ultra HD rozlíšení. To je rovnako pomerne kvalitné, a navyše je možné nahrávať Hi-Fi zvuk či vo filmovom formáte 21:9. Najväčším problémom fotoaparátu G6-tky sú malé snímače, ktoré majú svoje limity. Patrí ale k tým najlepším na trhu.

LG G6 je veľmi vydareným smartfónom s výbornými parametrami a ešte lepším fotoaparátom. Má však svoje muchy, ktoré sa dajú celkom pohodlne vyriešiť aktualizáciami.

Pozrite si

LG G6+ s väčšou pamäťou a bezdrôtovým nabíjaním

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.